Zinkování dílů karoserie

karoserie, narazniky, skla atd.
pazduch - FK

Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od pazduch - FK »

Ahoj kluci, včera jsem viděl fávo s pozinkovanejma blatníkama bez laku. Jen tak ze zajímavosti, máte s tim galvanickým zinkováním větších ploch (třeba blatníků, prahů, atd.) někdo zkušenosti? Zajímalo by mě na kolik to tak může vyjít, jestli to má vůbec cenu a taky jak je to s lakem? Dá se to pak normálně vařit COčkem třeba v případě těch prahů? Díky :)
Uživatelský avatar
Mildacaso
Příspěvky: 517
Registrován: ned 07. zář 2008 11:12:10
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od Mildacaso »

Když budeš vařit na pozinkovanou karoserii vznikají jedovaté plyny a je nutné odsávání. Pozink vaření nevydrží. V případě automobilů se celý skelet svaří a pak noří do chemických lázní. Blatníky , dveře a tak se noří zvlášt.
pazduch - FK

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od pazduch - FK »

no a nevíte někdo, na kolik teda může vyjít třeba ten blatník? V případě toho prahu by stačilo svařované plochy obrousit nebo to nevydrží celý tou teplotou? Díky
Marty_pv - FK

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od Marty_pv - FK »

Zinek nevydrží teplotu v místě svařování takže se svary tak jako tak musí dodatečně ošetřit
Ohledně ceny bude asi nejlepší zajít do nejbližší galvanovny, zeptat se na max. rozměry dílu a na cenovku, u nás je to třeba 15 Kč/kg
Mildacaso: v současnosti už se u Škodovky všechny plechy pro lisovnu dodávají v pozinku, po vaření už další zinkování není
Uživatelský avatar
favo
Příspěvky: 7079
Registrován: ned 01. srp 2004 15:41:36
Bydliště: Blansko

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od favo »

Marty , chudáci majitélé nových škodovek zažíjí po pár letech to co mi prožíváme dnes a denně. :D

U nás je zinek za 12kč/kg pak se cena odvíjí podle toho zda se dá díl poslat automatickou linkou, nebo se musí dělat ručně.
Moje felda 1.4 MPi
Golf IV 1.9 TDi 164 PS 393 Nm
Uživatelský avatar
p@vel
Příspěvky: 1529
Registrován: sob 30. pro 2006 17:09:54
Bydliště: Vysočina

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od p@vel »

Marty: takže sváry se už neošetrují a auto jde rovnou pod lak? A když pasujou svařenou a ještě nenalakovanou kastli (konkrétně fabie), tak jsem viděl, jak to někde i brousej a zinek z toho místa je samozřejmě pryč, to už se taky nijak neošetřuje?
Marty_pv - FK

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od Marty_pv - FK »

p@vel: sváry se určitě ošetřují, podstatný je že po svaření už karoserie nejde znovu na zinek
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od Atnarfus »

Přesně tak, lisuje se to z pozinkovaného plechu. Celá karoserie se namáčí, ale po procesu odmaštění a neutralizace jde pouze do fosfátu. Jde spíš o to, aby na tom držel lak. Renault na Thaliích by o tom mohl vyprávět, jak to dopadne, když se to odflákne.
pazduch - FK

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od pazduch - FK »

A ještě co se týče laku, nalakování čistýho pozinku asi taky vyjde dráž co? :? Jinak se mi to teda jeví jako nejlepší antikorozní úprava na feldě :D
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od ferdamravenec »

svary se neošetřují , díly nejsou pozinkované ale sekané z pozinkovaného plechu , ostřih , prosekané díry atd jsou vlastně poškozená místa , kastle sice jde po svaření do forézy , ale .......... (viz feli , fav , š120 atd ) , foréza není všemocná nedostane se úplně všude zůstávají vzduchové kapsičky , bublinky na spojení dílů atd , a z tohoto místa v dutinách po vysrážení vody ze vzduchu to začne hnít , dnes se používá místo znku uzibor ořezy otvory se pálí laserem - poškozené místo , svařování resp pájení buď tig nebo mig a bodoování
pozinkovaný díl je např přední nápravnice mercedes ale i ta má nedokonalosti , rezne zevnitř ,
Marty_pv - FK

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od Marty_pv - FK »

ferdamravenec: co je uzibor? A teda díry se do plechů laserem neřežou, to je zatím těžká sci-fi - normálně se prostřihují, co vím tak se akorát v současnosti u Škodovky svařují laserem spoje bočnic a střechy
Uživatelský avatar
Mildacaso
Příspěvky: 517
Registrován: ned 07. zář 2008 11:12:10
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od Mildacaso »

Marty_pv: zajimavé. Daewoo avia po smontování kabiny celé máčí. Jediný problém je u specialních kabin tuším všechny prodloužene kdy předek je v pozinku a vše co je za dveřma zas dělaj bez pozinku. :lol:
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od ferdamravenec »

pracuji ve firmě která je subdodavatelem růných automobilek , dělají se různé výztuhy A B C sloupků nárazníků , díly náprav , nápravnice atd
výztuhy A B sloupků fab rom díry ostřihy sekané (bez povrchové úpravy-ochrany , nástavec A sl fabcombi pozink )
výztuhy A B yeti A superb laserované (povrch uzibor)
uzibor povlak na povrchu plechů vyloučený chem reakcí ,( nejspíš je to jen nějaká zkratka a vlastní název je podstatně delší , taky jsem to hledal na netu a nic mi to nenašlo , )
Andree - FK

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od Andree - FK »

kamarád co dělá v galvanovně tak má na Fávu zinkované př. blatníky a zadní lemy , jen to zkusil když to má zadara...akorát bodance svárú jsou natřené nějakou pastou. Když jsem mu to lakoval tak jsem musel zinkované věci stříknout 2k základem -nějakým speciál na zinek
Gerrik

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od Gerrik »

Sice starsi tema, ma nekdo zkusenosti kdyz necham galvanicky pozinkovane blatniky bez barvy, bude to ok? Mam stribrnou metlu, tak jsem zvedav jak to bude vypadat. Ma to tak nekdo?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zinkování dílů karoserie

Příspěvek od 103457 »

Jednak to bude vypadat hnusně a za druhé ti to za chvíli začne reznout. Nezaměňuj galvanické pokovení s žárovým zinkováním. ;)
Odpovědět