Oprava protáčejícího, nefunkčního zámku na Felicii NÁVOD

karoserie, narazniky, skla atd.
Uživatelský avatar
Dawe
Příspěvky: 6
Registrován: ned 08. bře 2015 18:42:24

Oprava protáčejícího, nefunkčního zámku na Felicii NÁVOD

Příspěvek od Dawe »

Jak na opravu protáčejícího zámku na voze Škoda Felicia.

Čas: 2 hodiny (klidná práce, manuálně zruční i za 1/4 času)
Pokud jste přišli ke svému vozu, chtěli jste odemknout a místo odemknutí se zámek protáčí, pak vám pravděpodobně odešlo kurvítko zámku Felicie. Zámek se točí jak na kolotoči, ale nejde odemknout ani zamknout. Musíte buď přes dálkový centrál nebo zámek u spolujezdce či řidiče (dle toho, který odešel). Máte buď možnost pokusit se opravit starou vložku zámku anebo ji vyměnit. Protože nepatřím mezi ty, kteří chtějí od auta nosit dva klíče, rozhodl jsem se, že vyzkouším repasi, ačkoliv na některých fórech někteří uživatelé psali, že je to těžké, komplikované a že je snazší vyměnit vložku za novou. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se to dá zvládnout za „chvilku“ a že nejde o žádný postup, který by byl nebezpečný, s nástrahami anebo vyžadoval speciální vzdělání. Důležité je postupovat s citem a rozmyslem (jako u všech prací). :)
Jako první jsem potřeboval sehnat to kurvítko, to se mi bohužel nepodařilo a z vrakoviště jsem zámek nechtěl, protože životnost materiálnu může být zhruba stejná jako v mém voze a za čtvrt roku budu problém řešit znovu. Rozhodl jsem se pro vložku zámku FAB, z nejbližší prodejny autodílů, kde byla skladem. Vyšla mě na 350 Kč.
Nuže pojďme do toho!


0. Odstraňte čalounění dveří, madla, kličky stahování oken apod. Návod je např. zde: hhttp://www.autoopravy.eu/index.php?akce=2&id=119
Zároveň odstraníme i krycí igelit.

1. Odcvakneme si dvě železné plošky (v místě šipek) na bílém plastovém krytu, který brání přístupu ke klice a zámku (není na fotografii). Stáhneme ho dolů, aby nám nepřekážel, není třeba ho úplně vyndávat a byl celkem trpělivý při protahování a ohýbání a sundání a nandání přežil bez prasknutí i když jsem si občas říkal, že to nevydrží. Dále si sundáme kryt kliky (*) a vyvlékneme ho ven. Není třeba odpojovat žádná táhla nebo demontovat kliku samotnou, bude tam plandat, ale to nevadí.

2. Povolíme si zámek z přítlačného plíšku (*). Drží celkem pevně, podařilo se mi to pomocí plochého šroubováku a systému páčidla mezi zámek a vystouplou část plíšku – toto místo jsem označil hvězdičkou.

3. Uvolněte spodní plastový klobouček (*). Chce to trochu síly, netřeba se bát, že se zlomí nebo křupne, má kolem sebe docela velkou „krustu“. Nevycvakávejte horní klobouček (x). Opětovné nasazení by bylo několikanásobně těžší! Pokud vám jinak zámek fungoval dobře, netočte se závitem plastového kloboučku! Zámek vyndáte ze dveřích vyvléknutím ven, ne přes vnitřek dveří.

4. Z nového zámku, dárce, odstraníme segrovku/závlačku. Kdo nemá speciální kleště na sundání, může jako já použít tenké dláto/nůž, které jsem vložil pod segrovku, která pak lehce bez přemlouvání vyskočila.

5. Opatrně vytáhněte horní klobouček (který je na fotografii 6.) abyste si udělali představu o nasazení pružinky. Nyní máme odstrojeného dárce a vrhneme se na transplantaci příjemce.

6. Takto vypádá to kurvítko, kroužek, klobouček... Někdo psal, že se dá sehnat samotný. Já ho nesehnal.

7. Nyní na poškozeném zámku, příjemci, opět vyndáme segrovku/závlačku. Zde by to mělo jít snadno, jelikož na ní není vyvíjen tlak a je tam volná. Váš vyndaný zámek by měl mít také táhlo, jako je na fotce.

8.
Nyní na poškozený zámek nasadíme pružinku. Můžete použít tu zdravější z nového zámku nebo taky ne že jo. Zahákněte si jeden konec pružinky (třeba ten oranžový) na oranžový bod. Následně červený konec po trase zelené šipky přetáhněte přes horní hranu na druhou stranu. Měli bychom docílit stejné podoby jako na obrázku číslo 5.

9. Následně do vzniklé jamky, která vznikla mezi konci pružinky (v místě modré čáry na obrázku č. 9) vložíme část, na kterou ukazuje zelená šipka na obrázku číslo šest. Dbáme na to, aby pacička zámku, která k sobě má připevněné táhlo byla mezi kolíčky (v místě modré čáry na obrázku č. 6). Nasadíme nahoru segrovku. Pokud nemáte speciální kleštičky zahákněte jednu půlku segrovky, poproste někoho ať vám ji v tom místě podrží šroubovákem a druhým plochým šroubovákem přetáhněte i druhou část segrovky. Šup a měla by tam zalétnout zase zpátky a zámek by měl být segrovkou nyní zajištěn. Vyzkoušíme klíčem, jestli se mechanismu hýbe.

10.
Následně vložíme zámek do dveří, připojíme táhlo na kuličku, přiděláme krycí plast kliky, přiděláme bílý krycí plast a odzkoušíme zamykání, odemykání, kliky… Pokud vše funguje, preventivně promažte veškeré mechanismy ve dveřích, zalepte dveře igelitem a nasaďte čalounění.

Fotky k návodu ke stažení zde: https://uloz.to/!BautzifkjSgd/oprava-zamku-felicia-rar
Naposledy upravil(a) Dawe dne pon 30. led 2017 21:00:09, celkem upraveno 1 x.
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava protáčejícího, nefunkčního zámku na Felicii NÁVOD

Příspěvek od Matuhsch »

Kurvitka maj na aukru ted !!
Obrázek
Obrázek
melmus
Příspěvky: 1
Registrován: stř 03. kvě 2017 10:17:17

Re: Oprava protáčejícího, nefunkčního zámku na Felicii NÁVOD

Příspěvek od melmus »

Nevycvakávejte horní klobouček (x). Opětovné nasazení by bylo několikanásobně těžší!
Docela by mě zajímalo, jak se vám povedlo vyndat ten zámek i s tím "kloboučkem"
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava protáčejícího, nefunkčního zámku na Felicii NÁVOD

Příspěvek od ferdamravenec »

úplně normálně , jako ježka z klece , povytáhnout pootočit .......
Uživatelský avatar
Dawe
Příspěvky: 6
Registrován: ned 08. bře 2015 18:42:24

Re: Oprava protáčejícího, nefunkčního zámku na Felicii NÁVOD

Příspěvek od Dawe »

Ahoj, pomohlo stříknout tím směrem trochu WD spreje. Vyloženě fígl na to nemám, prostě zkoušet tak pak tak a on povolí a nebát se s citem zatlačit... :)
Odpovědět