Výměna oleje

MPi 1AV
AEE
Jurka - FK

Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Chci se zeptat, jestli má vůbec cenu měnit olej, když ho za ten rok stejně doleju 3-4 litry (trochu mi papá holka)
PavelZ - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od PavelZ - FK »

určitě ano. Hlavně bych se ale zaměřil na důvod proč ti to tolik žere. U 1.6 jsou v takovém případě v háji gufera na ventilech příp. zapečené kroužky.
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

kolega má pravdu,já třeba měnim každejch 8000 protože jsem názoru že ten motor při vysokém výkonu má velký nároky na mazání,a čím déle to odkládáš přícházíš o výkon motoru protože pomalu odchází :D spíš bych se podíval proč žere olej abys jsi někde nezůstal a nebylo to přidřený.měj se
Barvas - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Barvas - FK »

Jurka píše:Chci se zeptat, jestli má vůbec cenu měnit olej, když ho za ten rok stejně doleju 3-4 litry (trochu mi papá holka)

Co to je za rok, ujedeš za ten rok 5000km nebo 50000km?
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Za ten rok ujedu tak těch 13000km:) Je pravda že papká, ale když sem to chtěl měnit ty gufera tak mi mechanik řekl 6 tisíc no a to radši budu dolívat...
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Jinak kdyby to frčelo těma gufírkama ventilů, tak to vlastně skončí ten olej kde? Do výfuku a spálí se? Nebo kdyby to bylo ty vložky nebo co, tak to znamená co? To je jako moc špatný? Dá se to nějak poznat?
Barvas - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Barvas - FK »

Pokud to protéká mezi sacíma ventilama, tak to jde do válců a spálí se to s benzínem ve válcích, u výfukových to jde spíš do sběrného potrubí výfuku. V prvém případě se mohou zakarbonovat a připéct pístní kroužky, a vadí to katalyzátoru, ve druhém případě jde hlavně o katalyzátor. Ale spotřeba 3-4l na 13 000km, to je něco přes 3deci oleje na 1000km, to mi zas nepřipadá jako nějaká tragédie. Taky bych ty gufera neměnil. Olej bych doporučoval vyměnit.
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Moc díky za vysvětlení... jen bych se ještě zeptal... budu měnit i olejovej filtr... kolik mám potom nalít přesně toho oleje do 1.6ky?
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Atnarfus »

Olej bych taky sem tam vyměnil. Asi klidně můžeš protáhnout interval, ale filtr bych měnil normálně po 10-15k km.
To že to bere 0,3 na tisíc není žádná vražda. Jestli to auto nechceš mít deset let, tak se fakt investice do opravy nevyplatí. Mě to olej taky trochu bere, tak tam dávám Cinol 10W-40 (4litry za 350Kč) a neřeším to.
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Já tam šoupnu Total quartz 7000 10W-40 5L za 6stovek a budu mít ještě na dolití:) Jinak další otázečka... díval sem se a stav oleje je úplně na spodní rysce na měrce...ale nemám čas to ted měnit..až tak za měsíc. Může se něco stát když s tím budu měsíc jezdit a bude tam úplně minimum oleje? Kontrolka normálně zhasíná atd..
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Atnarfus »

Nějaký olej si pro případ vezmi sebou, ale ona je tam pořádná rezerva. Koš je až skoro dole ve vaně, tak to rozhodně mazat nepřestane i když měrka už do oleje vůbec nedosáhne.
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Atnarfus píše:Nějaký olej si pro případ vezmi sebou, ale ona je tam pořádná rezerva. Koš je až skoro dole ve vaně, tak to rozhodně mazat nepřestane i když měrka už do oleje vůbec nedosáhne.

To sem rád, že to vydrží....díky za rady:)
ka-spel
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 17. dub 2006 8:37:38
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje

Příspěvek od ka-spel »

Atnarfus píše:Mě to olej taky trochu bere, tak tam dávám Cinol 10W-40 (4litry za 350Kč) a neřeším to.


Tak řeš cenu. Za Cinol je to celkem pálka, když jde koupit o kilo levněji http://www.autooil.cz/Motorove-oleje-CINOL/
Co jsem to tak probíral na oleje.cz, tak ten Cinol není vyložený šmejd.
ex nebožka 1,6 lpg Obrázek
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Atnarfus »

Cinol by právě měl být celkem kvalitní olej.
Tady v obchodě ho koupím za 350. Na netu za za 260 + 150 poštovné a balné. Zkusím ale kamaráda a objednáme to společně. On ho dává do Golfa a libuje si, že mu přestala cvakat zdvihátka.
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Olej určitě vyměnit. Gufírka jsou na tobě. Měl jsem podobný problém ale papala 1l/1000km a když najedu cca 50 tisíc ročně tak bych na tom nechal mailant. Já platil 4 tisíce.
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Chtěl sem se zeptat...jestli můžu dolít olej jiné značky ale furt 10W-40? Chci ten olej měnit ale až za měsíc...ted nemám čas ani love na novej olej a filtr.... nemůžu to nějak zničit? Nedělá mi to dobře, když jezdím a olej na měrce mám malilinko pod spodní rysku... Zkrátka můžu dolít půl litru jinou 10W-40?
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Jasně neni v tom problém když je stejná specifikace v našem případě 10W-40
Bolthorn - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Bolthorn - FK »

Jurka píše:Za ten rok ujedu tak těch 13000km:) Je pravda že papká, ale když sem to chtěl měnit ty gufera tak mi mechanik řekl 6 tisíc no a to radši budu dolívat...

Dovez si gufera, těsnění pod hlavu, olej a kamarád Ti to udělá za litr možná i za míň. Ale musel by jsi do Ústí.
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Bolthorn píše:
Jurka píše:Za ten rok ujedu tak těch 13000km:) Je pravda že papká, ale když sem to chtěl měnit ty gufera tak mi mechanik řekl 6 tisíc no a to radši budu dolívat...

Dovez si gufera, těsnění pod hlavu, olej a kamarád Ti to udělá za litr možná i za míň. Ale musel by jsi do Ústí.

Ty vole trocha z ruky... to sou dva litry v benálu a dálniční známce + ty díly...no to se nevyplatí...zatím to nežere tolik tak na to prdím, když se to zhorší nějak rapidně, tak to začnu řešit... Jinak moc díky za ochotu...kdybych byl blíž, tak neváhám
Bolthorn - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Bolthorn - FK »

Jurka píše:
Bolthorn píše:
Jurka píše:Za ten rok ujedu tak těch 13000km:) Je pravda že papká, ale když sem to chtěl měnit ty gufera tak mi mechanik řekl 6 tisíc no a to radši budu dolívat...

Dovez si gufera, těsnění pod hlavu, olej a kamarád Ti to udělá za litr možná i za míň. Ale musel by jsi do Ústí.

Ty vole trocha z ruky... to sou dva litry v benálu a dálniční známce + ty díly...no to se nevyplatí...zatím to nežere tolik tak na to prdím, když se to zhorší nějak rapidně, tak to začnu řešit... Jinak moc díky za ochotu...kdybych byl blíž, tak neváhám

jj v pohodě.. Mě jen zarazilo těch 6tis. co po tobě chtěl ten mechanik.. Je to pálka za takovou věc.. Nemám moc rád servisy... Zkus se poptat v okolí tvého bydliště po někom šikovným kdo by Ti to udělal levněji. Určitě se někdo najde.. Mě osobně by ty gufera srali. Ale 6tis je opravdu moc..
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Ikdyž já si teď nejsem jistej, jestli sem se ho neptal kolik by to stálo celý přetěsnit ten motor....to asi bude vono
Bolthorn - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Bolthorn - FK »

Jurka píše:Ikdyž já si teď nejsem jistej, jestli sem se ho neptal kolik by to stálo celý přetěsnit ten motor....to asi bude vono

jo tak to by pak i odpovídalo...
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Bolthorn píše:
Jurka píše:Ikdyž já si teď nejsem jistej, jestli sem se ho neptal kolik by to stálo celý přetěsnit ten motor....to asi bude vono

jo tak to by pak i odpovídalo...

A hlavně mám urvanej jeden šroub na víku ventilů:( Což by bylo asi dost problémový dostat ten ulomenej kus ven...
Bolthorn - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Bolthorn - FK »

A neteče ti olej kolem víka ventilů?
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Bolthorn píše:A neteče ti olej kolem víka ventilů?

Tam jen trochu prolíná....
ka-spel
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 17. dub 2006 8:37:38
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje

Příspěvek od ka-spel »

Bolthorn píše:
Jurka píše:Za ten rok ujedu tak těch 13000km:) Je pravda že papká, ale když sem to chtěl měnit ty gufera tak mi mechanik řekl 6 tisíc no a to radši budu dolívat...

Dovez si gufera, těsnění pod hlavu, olej a kamarád Ti to udělá za litr možná i za míň. Ale musel by jsi do Ústí.



To mu v té ceně srovná i hlavu? Bez toho je to fušeřina.
ex nebožka 1,6 lpg Obrázek
Bolthorn - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Bolthorn - FK »

ka-spel píše:
Bolthorn píše:
Jurka píše:Za ten rok ujedu tak těch 13000km:) Je pravda že papká, ale když sem to chtěl měnit ty gufera tak mi mechanik řekl 6 tisíc no a to radši budu dolívat...

Dovez si gufera, těsnění pod hlavu, olej a kamarád Ti to udělá za litr možná i za míň. Ale musel by jsi do Ústí.



To mu v té ceně srovná i hlavu? Bez toho je to fušeřina.

To nevím, kdyby měl o to zájem tak by se na konkrétní ceně domluvil přímo s nim. Ale hlavu by určitel srovnával, fušér on není, dělá všechno poctivě. Někdy až moc..
Barvas - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Barvas - FK »

Jurka píše:Moc díky za vysvětlení... jen bych se ještě zeptal... budu měnit i olejovej filtr... kolik mám potom nalít přesně toho oleje do 1.6ky?

Vyměníš filtr oleje, dotáhneš vypouštěcí šroub na vaně a budeš lít olej, průběžně kontrolovat na měrce (chvilku to trvá než to steče do vany). Naleješ to na horní rysku, dáš víčko na nalévací hrdlo oleje, nastartuješ motor (bude ti pravděpodobně svítit kontrolka mazání, prošlápneš pedál plynu aby se zvedly otáčky), zhasneš motor, chvilku počkáš a zkontroluješ hladinu oleje na měrce, doleješ k horní rysce a hotovo.
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Jurka píše:
Bolthorn píše:A neteče ti olej kolem víka ventilů?

Tam jen trochu prolíná....

Tam jen prolíná a po 10 000km je z toho litr.Zkus opravit ten šroub.Až budeš měnit ten olej,tak ho tam dej 3litry a drž to v půlce mezi ryskama.Dolívat to u tohodle motoru na horní rysku nemá cenu.Například u mě si to vezme trochu oleje a pak se to zastaví ve dvou třetinách mezi ryskama.Takhle už to drží 8 000km a ani se nehne.Filtr kup originál nebo mann.Stojí to lehce přes stovku.Je to kvůli té zpětné klapce,která stojí u filtrů z polska a číny za prd a olej pak proteče zpět dolů.
PavelZ - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od PavelZ - FK »

Barvas píše:
Jurka píše:Moc díky za vysvětlení... jen bych se ještě zeptal... budu měnit i olejovej filtr... kolik mám potom nalít přesně toho oleje do 1.6ky?

Vyměníš filtr oleje, dotáhneš vypouštěcí šroub na vaně a budeš lít olej, průběžně kontrolovat na měrce (chvilku to trvá než to steče do vany). Naleješ to na horní rysku, dáš víčko na nalévací hrdlo oleje, nastartuješ motor (bude ti pravděpodobně svítit kontrolka mazání, prošlápneš pedál plynu aby se zvedly otáčky), zhasneš motor, chvilku počkáš a zkontroluješ hladinu oleje na měrce, doleješ k horní rysce a hotovo.


no tak zrovna u 1.6 dolévat k horní rysce není moc dobrý, protože se ti pak bude zasírat klapka. Nejlepší je to tak do poloviny mezi rysky
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Ještě dodatek.U golfa jsme měnili spojku a jak se nám motor po oddělání silentbloků opíral olejovým filtrem o ten rám vepředu a nepatrně se ohnul a už to pak dokonale netěsnilo.Taky malinko prolínal.A po ujetí 500km to slezlo z horní rysky na spodní.Někdy prostě nemáš ten odhad............ :|
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

PavelZ píše:
no tak zrovna u 1.6 dolévat k horní rysce není moc dobrý, protože se ti pak bude zasírat klapka. Nejlepší je to tak do poloviny mezi rysky

Přesně tak.Do dvou třetin,jako to mám já je tuž skoro,skoro moc. :) ;)
Bolthorn - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Bolthorn - FK »

Já mám nějaké shitové těsnění víka ventilů. Koupilo se nějaké neznačkové a olej mi taky prolínal a olej se ztrácel nevím přesně kolik, ale nebylo to málo. Tak jsme to dotěsnili tím červeným silikonem a olej od té doby drží. Ona kolikrát stačí malá netěsnost.
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

OK kluci... nechám vyměnit to těsnění a spravit ten šroub....ale nejsem si dost jistej, jestli půjde vytáhnout ten zbytek šroubu ze závitu... Tohle je tam totiž dost nahovno udělaný... pěkně blbě sem to ulomil...
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

čus,s tím šroubem je to na prd,tohle sem řešil na 120,pak se utrhnul další a musel jsem shánět novej blok,zkoušel jsem to odvrtat a bylo to v p--- .horší je že je to všechno slitina a to je v háji.já bych s timhle nehnul musel bych asi za profesionálem aby mi poradil :?
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Výměna oleje

Příspěvek od mikka »

Zalomený šroub v hliníkové hlavě se podařilo vyřešit tady: http://www.feliciaklub.cz/forum_new/viewtopic.php?f=22&t=830&p=9502&hilit=zalomen%C3%BD#p9502
Třeba by šel použít stejný postup.
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

jj....vím o tom článku....jenže tady je to trochu jiná situace...jde o šrou víka ventilů na 1.6ce a tam ten šrou je ze začátku docela tlustý a prochází takovou gumovou podložkou a to přitlačuje to víko jenže jak to projde tou gumovou podložkou tak je to tenký a to co de do té hlavy co se šroubuje už je jen ani ne půl centimetru tlustý...prostě je to malý asi tak, jako máte v kuchyni určitě takový dřevěný asi 30cm dlouhý tyčky nevím na co sou teda, ale určitě budete vědět... takový jakoby mega obří páratko:) No a nevím, jak to bude někdo vyndávat... je teda pravda, že to tam není pevně a že kdyby se to nějak nevím vůbec jak chytlo a jen se s tím zatočilo, že to hned půjde ven, ale kdoví anebo teda nějak odvrtat no...ale je to fakt malý a to je naprd a pochybuju že se do toho vůbec bude chtít mechanik pustit
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Já to teda u 1,6 ještě nikdy nerozdělával,ale nešlo ba tam udělat dvě díry se závitem,do nich přišrou bovat nějakou ze silnýho plechu naohýbanou kozičku a do ní zase udělat díru se závitem a do toho už by šel zašroubovat šroub z víka.Ale ono tam asi moc místa nebude,co? :?
U 1,3 mě jednou rupnul ten šteft,ale podařilo se mi ho vytočit tenoučkýma sikovkama. :P
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Atnarfus »

Jestli je tam šroub o průměru 5mm, tak přeci není problém do něj vyvrtat díru a vytočit ho pomocí vytáhováku. Zarezlé to tam nebude, tak to vytahovákem půjde krásně.

http://www.kutiltim.cz/vytahovak-zlomenych-sroubu/
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Atnarfus píše:Jestli je tam šroub o průměru 5mm, tak přeci není problém do něj vyvrtat díru a vytočit ho pomocí vytáhováku. Zarezlé to tam nebude, tak to vytahovákem půjde krásně.

http://www.kutiltim.cz/vytahovak-zlomenych-sroubu/

Tak tomu říkám dobrá trefa.Já bych do toho za ty prachy šel. :)
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Tak mi to nedalo a mrknul jsem se na to.Ten nálitek s dírou a se závitem je jeden kus s pánví,co je v ní šála vačky.Nějak se mi v Etce tenhle díl nepodařilo najít.Ale určitě by to šlo vymontovat a vzít to třeba někam do dílny. :shock:
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Atnarfus »

Jako samostatný díl to nekoupíš, protože je to obráběné v sestavě s hlavou. Dát tam jiný kus z jiného motoru, tak ta díra pro vačku nebude dokonale sedět.
Když to vymontuješ, tak to samozřejmě bude práce daleko kulturnější.
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Tak tey vytohaváky na ty šrouby by těžko šli....je to fakt tenký.... to by ten nejmenší vytohovák musel mít ještě polovičku svýho průměru možná ještě tenší... Jak jsem psal je to tenký asi tak jako kuchyňské dřevěné 30cm špejle... příští měsíc jedu k mechanikovi na výměnu tlumiče vibrací, tak mu řeknu at se pokusí... Spíš jestli se budou dát sehnat ty šrouby nato ještě.... vím že na škoda-díly mají už jen jeden a celý víko je moc peněz
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

A víte vy co? Du Vám to vyfotit...
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Takže tady sou fotky a posuďte sami, jestli to půjde vyndat.....
http://fetik.rajce.idnes.cz/Viko/
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Atnarfus »

Sakra, to jsme strojaři. Špejli na jitrnice po ruce nemám abych jí změřil, ale menší než tak M4 tam nebude, spíš to je větší. Navrtat M5ku a vytočit pomocí vytahováku není problém.
Stačí si udělat na soustruhu vodítko pro vrták, které strčíš do té díry, aby jsi nevrtal někam mimo.
smazany clen - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Kamaráde,to ti neprolíná.To teče jak Dunaj!A je to na druhý straně.V každým případě je v háji těsnění,takže to chce nový těsnění,číslo dílu 030 103 483 K.Mě to vychází 10Eu,ale v Kč to bude asi levnější.Hlavně koupit origo a všechno to nejdřív pořádně očistit-palici i ventildekl. :)A uvidíš,že auto olej nepapá. :)
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

JoS píše:Kamaráde,to ti neprolíná.To teče jak Dunaj!A je to na druhý straně.V každým případě je v háji těsnění,takže to chce nový těsnění,číslo dílu 030 103 483 K.Mě to vychází 10Eu,ale v Kč to bude asi levnější.Hlavně koupit origo a všechno to nejdřív pořádně očistit-palici i ventildekl. :)A uvidíš,že auto olej nepapá. :)

Tak to by bylo super.... myslíš, že to teče tolik tím víkem jo? No uvidíme novej šroub 80Kč těsnění necelých 200Kč a už jen kolik si mechanik veme za vydolování toho ulomenýho šmejda... že já do toho tenkrát vrtal a ulomil to... No ale chybama se člověk učí ....
Bolthorn - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Bolthorn - FK »

Hlavně nekupuj to těsnění v replice, jinak dopadneš jak já a bude Ti to týct stejně.
Jurka - FK

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jurka - FK »

Bolthorn píše:Hlavně nekupuj to těsnění v replice, jinak dopadneš jak já a bude Ti to týct stejně.

Právě jsem objednal tohle.... tak snad to bude dobrý
http://www.skoda-dily.cz/index.php?acti ... =030103483
Odpovědět