Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

MPi 1AV
AEE

Tak který olejíček?

Můžete vybrat 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Atnarfus »

Jak jsem napsal výše, olej má v motoru tyto základní úkoly:
oddělit pohyblivé části (vytvořit souvislou vrstvu, která od sebe pohyblivé části oddělí a zajistí jejich pohyb s minimálním odporem a opotřebením)
konzervovat a rozpouštět vznikající karbon
chladit

Od oleje se navíc očekává že tyto úkoly bude plnit v nějakém rozsahu podmínek a po nějakou dobu. Jaké musí olej mít vlastnosti aby tyto úkoly plnil ví nejlépe výrobce motoru, který předepíše jaký olej je vhodný. Budeš li se držet tohoto předpisu a výrobce oleje dodrží co napsal na obal, pak nemůže vzniknout žádný problém.

Při použití špatného (nevhodného) oleje se například motor zakarbonuje, nebo dokonce některá jeho část zadře. Rozhodně neočekávej že uživatelsky (pocitem při jízdě) poznáš špatný olej od dobrého.

Jak psal jeden pán na oleje.cz "Motorové oleje jsou dnes pouze dobré nebo ještě lepší".
Tom1

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Tom1 »

chystám se měnit olej u své Feldy 1,6, ale mám takový problém, v poslední době se prodávají jen olejové filtry, které nemají žádné drážky pro upevnění klíče k dotažení. Zajímalo by mě, co přimělo výrobce, aby vyráběly jen tyto filtry. Ptám se proto, že filtry bez té drážky se většinou dost obtížně povolují a navíc u moderních motorů, kde je k filtru špatný přístup, se bez té drážky nedá obejít, protože je tam nedostatek místa pro ruce. Díky za odpověď
Wenca - FK

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Wenca - FK »

mužu doporučit omotat filtr řemenem a povolit pokud to nejde ručně a nebo v krajním případě propíchnout šroubovákem a povolit..
robin1 - FK

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od robin1 - FK »

Tom1:
Ja kupujem filter Bosch 0 451 103 318. Ten má šesťhranný výstupok pre kľúč.

http://motoplatforma.com/galerie/f/filtr-oleju-bosch-0-451_2945.jpg
ka-spel
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 17. dub 2006 8:37:38
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od ka-spel »

Mě šel filtr skoro vždy povolit rukou nebo jsem ho vzal do šmirglu. V nejhorším případě řemen nebo ten klíč s řetězem

Obrázek

Tady je těch klíčů mraky http://www.dobre-naradi.cz/klice-na-ole ... ltry/c-445

Další tip http://www.mujplan.cz/postupy/auto-moto ... ovy-filtr/
ex nebožka 1,6 lpg Obrázek
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Atnarfus »

Povoluji filtr vždy horký a proto kupuji zásadně filtry MAN, na kterých je navařený šestihran na třicítku klíč.
Dá se samozřejmě koupit řetězový klíč na filtry, ale nevím zda bude na 1.6 použitelný.

Na jiná auta s úspěchem používám hasák :)
error - FK

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od error - FK »

V nouzovem pripade dokonce prorazit naskrz poradnym sroubovakem a trochu posunout, pak pujde rukama.
Petr11

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Petr11 »

v tomto vláknu jsem se dozvěděl, že u Feldy 1,6 se doporučuje udržovat hladinu oleje mezi ryskami na měrce. Zajímalo by mě, jestli můžu olej dolévat až k horní rysce, když mi motor žere olej, protože když budu mít hladinu oleje mezi ryskami, hladina se brzy dostane na spodní rysku a olej bych proto musel často dolévat. Dočetl jsem se tady, že když olej doplním k horní rysce na MAX, tak to prý může více zanášet škrtící klapku. Jak to tedy je s tím zanášením klapky? Je opravdu rozdíl v zanášení klapky, když bude hladina oleje mezi ryskami nebo na horní rysce MAX? Děkuji za info
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Atnarfus »

Osobně žádný rozdíl nepozoruji. Vyzkoušej a uvidíš.
Také mi jedno auto olej žere, tak dolévám olej na max a nepozoruji větší zanášení klapky než u druhého auta, které olej nežere a olej nalévám tak do poloviny měrky.
ka-spel
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 17. dub 2006 8:37:38
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od ka-spel »

Petr11: jednak budeš víc zanášet klapku a to zbytečně. Já navíc pozoroval tvrdší, tupý chod motoru pokud tam bylo oleje na max.
ex nebožka 1,6 lpg Obrázek
Bredly - FK

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Bredly - FK »

No skusal som v podstate vsetky vyzsie spominane oleje,,ale jednoznacne mna potom prekvapil Aral 10W40, urceny, priamo pre startsie motory od WV... Auto velmi stichlo a chod motora mi pripada, akoby malo 50 tisic a nie 200 :-D. Je to drahsi olej, ale za malo penez som ho zohnal napr. tu http://olejposta.sk/r_56.html. Ja mam este pekne stzlacenu olejovu vanu od nejakeho vymolu, takze 2,5 litra je tam akurat :-D
Stromca - FK

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Stromca - FK »

Mě tam daly v servisu Liqui Moly 10w 40 za cirka 520 korun tj asi 3,3 litry a spokojenost :-) Filtr Mann
redroker
Příspěvky: 185
Registrován: pát 23. říj 2009 9:43:52
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od redroker »

Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od 103457 »

Používám už léta ucelenou řadu Q8 do všech aut, do 1,6ky dávám 5W-40, do diesla dávám 10W-40, do převodovek 80W-90
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Atnarfus »

Q8 dělá dobré oleje. Měl jsem ho dvakrát za sebou v převodovce a řadilo to super. Teď tam mám Shell a řadí to také fajn.

Když je to sada na Felicii, tak měli udělat třílitrové balení :)
Smejky
Příspěvky: 6
Registrován: pon 30. led 2017 11:43:11
Bydliště: Kostelec nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Smejky »

Já s felinkou najedu max 3000 za rok a to od dubna do října. Dávám tam paramo trysk 10W40 a filtr olejový od značky Man. Myslím, že motoru nemohu dopřát na zmíněnou porci nic zajímavějšího :-). Stačí to. Kdybych jezdil i v zimě, tak tam fouknu 5W40tku.
redroker
Příspěvky: 185
Registrován: pát 23. říj 2009 9:43:52
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od redroker »

Atnarfus píše:Q8 dělá dobré oleje. Měl jsem ho dvakrát za sebou v převodovce a řadilo to super. Teď tam mám Shell a řadí to také fajn.

Když je to sada na Felicii, tak měli udělat třílitrové balení :)
Asi mysleli i na dolévání....
vlastovka
Příspěvky: 6
Registrován: úte 23. čer 2020 11:45:26
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od vlastovka »

Ahoj,

léta jsem do auta lil Mogul Extreme 10W-40. Olej býval krásně světle modrý (nebo si to tak aspoň zdálo). Ale posledně mi automechanik řekl, že ten olej je mizerný, protože nebyl světlý, ale tmavě žlutý. Skoro jako použitý.
Volal jsem do Parama a tam mi řekli, že tento olej se vyrábí smícháním tří různých olejů a že barva se může dost lišit. Tak nevím, co si o tom mám myslet. A případně jaký jiný kvalitní olej použít.
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Maty »

Mogul nebyl nikdy žádnej zázrak.
ale feldě neuškodí ... pokdu nebudeš kupovat olej v kauflandu mezi rohlíkama tak je to celkem i fuk co tam naleješ. Stejnak se to po roce/15tis km mění :)
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Atnarfus »

Nehleď na barvu, nečichej k tomu, dívej se na štítek. Jestliže odpovídá specifikace, tak není co řešit. Mogul celá léta prodává dobré oleje. Do garážované Felicie jsem dával 10W-40, protože nikdy nestartovala za mrazu. Do druhé Felicie jsem dával 5W-40, protože jezdila každý den a stála venku. Oba motory si dodnes jenom předou.
V kombinaci s kvalitním filtrem a intervalem výměny přizpůsobeným používání auta, jsou tyto levné oleje ideální.

Už jsem to tady určitě psal - raději dvakrát vyměním levný olej, než tam nadoraz drbat drahý
kater
Příspěvky: 93
Registrován: úte 25. pro 2018 9:53:49
Bydliště: Čadca
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od kater »

Pod toto sa podpíšem aj ja. Súhlas so všetkým.
vlastovka
Příspěvky: 6
Registrován: úte 23. čer 2020 11:45:26
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od vlastovka »

Děkuji za odpovědi.
Teď mám motor v opravě a automechanik říkal, že kliková hřídel je orezlá, ne lesklá. Že prý nebyl včas měněn olej.
Auto jsem koupil v 2009 v Ačkách s najetými 48t km (dle Cebie prý sedí) a teď má 185 tisíc. Roční lhůtu jsem nikdy výrazně nepřekročil ani jsem se nedostal na 15 tisíc km za rok.
Těžko říct, jestli za to mohu já, nebo ženská, co měla auto přede mnou (chyběla servisní knížka, pohádka o důchodci). Každopádně pozdě bycha honit :( Teď bych už měnil po deseti tisících.
V motoru mi něco na jednom válci mlátilo na volnoběh, co se nepodařilo při opravě zjistit :( Po dolití 3/4 l oleje to přestalo... Předchozí mechanik tipoval pístní čep, poslední mechanik tvrdil, že to dělá nějaký hydrostav (které jsem před lety měnil).
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od Maty »

Pokud jsi na tom autě najel 140tis km +/- tak za to ženská před tebou nemůže ;)

A pokud jsi dolil 3/4l oleje tak to taky něco svědčí ... očividně ti to žere olej ... vzhledem k tomu, že 1.6 tak bych to tipoval na pístní kroužky co už nejsou nejspíš ve 100% kondici. Ale těžko soudit takhle od klávesnice :)
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
vlastovka
Příspěvky: 6
Registrován: úte 23. čer 2020 11:45:26
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký olej byste šoupli do 1.6ky?

Příspěvek od vlastovka »

Ahoj,

o těsnících kroužcích se automechanik nezmiňoval, motor startoval bez problémů a měl plný výkon. Stírací kroužky byly zničené, což mi bylo jasné, když se po jízdě z vysokého kopce za mnou objevil modrý kouř. Jinak před 4 lety jsem měl opravované těsnění a hlavu a mechanik nevyměnil gufero na vačkovém hřídeli, takže olej tekl ven.
Dnes aby byl řidič expert a stál automechanikovi za zády a kontroloval, že je měněno vše potřebné a za kvalitní díly...

Aktualizace: po opravě se z auta již nekouří a smrad je mnohem menší, z výfuku jsou trochu cítit spaliny benzínu :)
Odpovědět