Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

AEF
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Ahoj,

mám se svým novým (2 týdny po koupi) autem trošku trable.

Již od koupi pozoruji, že se mi ručička teploměru vody neposune i po delší jízdě nad cca. 85°C.
Nicméně se mi včera stalo, že jsem při čekání na křižovatce zpozoroval jemný dým, co vycházel zpod kapoty. Jakmile to bylo možné zastavil jsem, otevřel kapotu a zjistil jsem, že se NETOČÍ ventilátor na sahaře.
Když jsem odšrouboval víčko nádrže na chlad. kapalinu, hezky si tam bublala (cca. 100°C tam určitě bylo).

Netušíte, jak bych tohle mohl opravit? Napadá mne termostat, ale radši se poradím se zkušenějšími...

Díky :)
Pickup 1.9D
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od 103457 »

ventilátor se netočí znamená buď, že termospínač nemá dostatečně horkou vodu, to by ukazovalo na závadu termostatu nebo termostat funguje správně, pouští vodu do chladiče, potažmo na termospínač, ale termospínač je KO a nesepne. Musíš zjistit, zda máš horký chladič nebo nikoliv. První co jsi měl udělat, bylo sáhnout na spodní hadici co vychází z chladiče do motoru. Pokud je tato hadice vařící, je KO termospínač, pokud je jen teplá, je KO termostat.
Pro kvalitní chlazení je důležitá i správně naředěna chladící kapalina. Hustota chladící kapaliny je stejně důležitá v zimě, ale i v létě. V zimě, aby kapalina nezamrzala, v létě, aby měla dostatečný bod varu. Kapalina naředěná 1 : 1 má bod varu +115°C
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Ok, jdu to projet a pak na to zkusím sáhnout. :) díky
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

neznamená že keď nejde ventilátor, je hneď KO termospínač. pri motorčeku stieračov je taká malá krabička kde je relé a dve poistky. jedna je 20A a druhá 40A. ak je zlá tá 20A nepôjde ventilátor vôbec (ani prvý ani druhý stupeň). ak je zlá len 40A nepôjde len druhý stupeň. ja som sa stretol s pípradom kedy bolo všetko OK ale nešiel prvý stupeň, bol uhnitý kábel na predradnom odpore vetilátora. nachádza sa pod ventilátorom. jednoduchá kontrola - zober kus drôtu. odpoj konektor od termospínaču. prepoj červený a čierny a mal by bežať prvý stupeň. prepoj červený a modrý a mal by bežať druhý stupeň. takže skontroluj čo sa dá ;)
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Tak jsem se byl projet (cca. 20 minut jízdy, kopce). Teplota na "teploměru" viz obrázek. A to jsem vyfotil absolutní max, jinak klidně i klesala.
103457: Spodní hadice byla po jízdě teplá, dala by se i udržet v ruce (minutu určitě). //příště vezmu teploměr a zkusím změřit přibližnou teplotu na hadici//
pipo444: Ok, díky za tip, podívám se na to :) a ještě mne napadlo, kdyby pouze nefungoval ventilátor, nemělo by se na teploměru ukázat i víc °C?


Obrázek
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

čidlo teploty máš aké ? malo by byť zelené.
chcelo by to cez diagnostiku - VAG skontrolovať či sedia teploty v RJ a na budíku (teda bude čidlo OK)
a nakoniec ten termostat.
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Pokud se nepletu, mělo by být zelené (viz foto).
VAG nemám a bohužel neznám v okolí nikoho, kdo by měl.. :/

Obrázek
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

jojo je zelené. ale asi niekto opravoval už dráty ku nemu lebo každý je zaizolovaný :D vyzerá to že je stále otvorený termostat a nemože sa to zohriať. vypustit kvapalinu a vyndať termostat a omrknúť
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

OK OK, teď jedu na týden na dovolenou, snad to stihnu zítra před odjezdem, nebo až potom... :)
Pickup 1.9D
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Tak už jsem na chviličku doma (v neděli zase jedu pryč...) jdu se podívat na termostat, rovnou koupím nový a vyměním. :)

// Nakonec jsem si vsiml, ze mi vychazi dym z chladice. Po cca. 10 km jizdy. Vymenim termospinac, za zkousku nic nedam. Pripadne vyresim manualni spinac na saharu.
Pickup 1.9D
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Vyměnil jsem termostat, teplotní čidlo u motoru a kompletně vypláchl chladící okruh a vyměnil chladící kapalinu.

Teplotu to již ukazuje (při jízdě) ve středu teploměru (tipuji, že je to 90°C). Nicméně sahara stále netočí.

Zítra zkusím otestovat přímo ventilátor, napojím na 12V zdroj. Pokud ani to nezabere, za týden (až se zase vrátím) to dávám do servisu. Jednak vyměnit rozvody a jednak se koukne i na to chlazení.

:)
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

prvý stupeň má spínať pri teplote okolo 95°C a druhý až niečo viac ako 102°C. samozrejme na teplomeri mám okolo 100°C ked zopne prvý stupeň. toto je termosípnač pre feldu diesel.
ako som ti spomínal. zober kus káblu a preskúšaj priamo saharu. odpoj termospínač. stiahni dole gumu aby si videl na farby káblov. prepoj ČERVENY a ČIERNY a má isť prvý stupeň. prepoj ČERVENY a MODRY a má ist druhý stupeň. tot sa drž. ked nejde nič, skontroluj poistky vedla motora stieračov. nech sa darí

Obrázek
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

A kde najdu tenhle spínač? Už to vidím, google poradil, jdu se na to mrknout... :)
Očividně jsem měl v tomhle trošku zmatek a vyměnil jsem teplotní čidlo (výstup vody z bloku motoru) namísto tohohle spínače ... :oops: :oops: :oops:
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

no tak vidíš :D čidlo teploty ktoré si vymenil ty to pri hlave motora je pre RJ a budík teplomeru. má mať zelený pásik.originál je ELTH made in luxemburg. to ide spolahlivo.
termospínač môže byť zlý alebo aj nemusí. test - viz vyššie príspevok
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Nojo, ale před výměnou to ukazovalo pořád nízkou teplotu a po výměně už to ukazuje +/- normální hodnoty. Jdu zkusit ten spínač :geek:
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

okej, tak je dobre keď to ukazuje už tak jako má.
spínač nemusí byť zlý, stačí ak je zlá poistka. vyskúšaj prepojením káblov v koncovke termospínača. vyššie je to napísané ;)
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

OK, jsem zpátky, propojeno.

Kabely jsou za sebou červená - modrá - černá. Funguje pouze propojení červená - černá! Pokud to napojím červená - modrá, nestane se nic. //červená - černá - modrá, jsou prohozené.

Kam se podívat dál? :D Díky

//Pojistky jsou OK. Zkusím zítra vybrat ventilátor a podívat se na kabely a odpor, jestli jsou ok.
Naposledy upravil(a) MikroTik_ dne úte 02. srp 2016 20:22:13, celkem upraveno 1 x.
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

takže červená - čierna ide prvý stupeň to je dobre.
a ked nefunguje prepoj červená - modrá, a poistka 40A je OK tak pozri relé pri tej poistke či funguje. ak nie je buď zlé alebo dakde kabeláž.
ak ti funguje prvý stupeň tak odpor je OK aj poistka 20A je OK
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Tak jsem na to zase koukl a zjistil jsem divnou věc.

Relé funguje - spíná, ale...

Když spojím kontakty na relé (když je zapojené do okruhu), spustí se ventilátor (pravděpodobně je to 2. st, dost to fouká). Ale jakmile spojím ty dva krajní kontakty na tom spínači (u chladiče), tak to relé cvakne taky a spustí se stejný stupeň otáček jako když spojím přímo relé. (Jsou přehozené kontakty v konektoru, viz níže).

Navíc mám u toho relé prostor pro tři pojistky. Je tam (zprava, pokud čelem k čelnímu sklu) 20A - NIC - 30A...

Tak jsem úplně zmatený.... :D :D :D :D :D

//Relé jsem nesundal, protože když ho chytím za ten plast, tak mi zůstane v ruce jenom kryt. Nicméně když to cvakne na tu polohu, tak asi funguje dobře.
//Podle mne se v tom předchozí majitel hrabal. Kabely u ventilátoru jsou přerušení a znovu spojené v čokoládě. Příští středu s tím jedu k mechanikovi, aby mi vyměnil rozvody. Tak ho poprosím, aby se podíval i na tohle, pokud tu někoho nenapadne lepší řešení :) :D
Naposledy upravil(a) MikroTik_ dne úte 02. srp 2016 20:21:13, celkem upraveno 1 x.
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

neviem čo je na tom divného :)
druhý stupeň je spínaný cez relé. keď sa spojí červený a modrý na tom termospínači tak sa zopne relé a to relé zopne vetrák na druhý stupeň. ide to cez poistku 40A. neviem prečo tam máš 30A ale má byť 40A.
podla toho čo tu popisuješ ti funguje len druhý stupeň. prvý stupeň ide napriamo cez termospínač teda sa spojí červený a čierny. ten čierny ide cez predradný odpor čo je pod vrtulou priamo na motor ventilátoru. ak prvý stupeň nejde zrejme odhnil kábel na predradnom odpore.
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Divné mi přijde to, že se spíná druhý stupeň přes kontakty, které jsou podle nákresu kontakty pro sepnutí prvního stupně :?
Tj. když spojím kabely černý a červený červený - modrý (všechno je v pořádku, někdo to prohodil), místo prvního st. se roztočí druhý stupeň...

Vyberu ten zas*anej větrák a pořádně se podívám na kontakty, jestli je všechno ok.
Pokud bude, tak předělám komplet elektriku od toho relé až po ventilátor.
A jestli ani tohle nezabere, jde to do servisu taky :baseball: :baseball:

//+ Přidám pro orientaci fotky, jak to ve skutečnosti vypadá, abychom předešli omylu.
Naposledy upravil(a) MikroTik_ dne úte 02. srp 2016 20:20:34, celkem upraveno 1 x.
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

aha takto :) no jako chceš, prerob to. inak osobne mám len vymenené dráty, teda čierny som prehodil s modrým aby mi išiel hneď druhý stupeň. má to výhodu že sa motor už ďalej neprehreje ako 100°C. teda možno preto je to tak spravené.
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Popíšu co jsem zjistil a doplním fotodokumentací

1. Demontáž a měření
Rezistor nějak nechtěl komunikovat. Multimetr ani jednou nepípnul na znamení, že přes něj může protéct proud... Ostatní kabely byly v pořádku.
Obrázek

2. Rezistor
Na jedné straně vypadal plíšek, co drží cívku dosti zoxidovaně, tak jsem cívku i ten plech očistil. S proměřením byly trošku problémy, zoxidované části vodiče, nicméně nakonec se rezistor jevil jako zcela funkční.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

3. Zpětné zapojení a test v autě
Znovu jsem zaizoloval všechny kabely, zapojil, upevnil pomocí stahovacích pásek. Když jsem ale vše zapojil do auta, při spojení kontaktů na konektoru pro termospínač stále fungoval pouze druhý stupeň.
Obrázek Obrázek

4. Termospínač
Vzhledem k nákresu jsem počítal s tím, že krajní vodič jsou pro první stupeň a vnitřní vodič je pro stupeň první. Počítal jsem s tím i při testu.
Nicméně v technické dokumentaci jsem si všiml značení barev a zjistil jsem, že pořadí neodpovídá realitě (viz obrázek). Tento fakt jsem si doteď neuvědomil a udělal jsem chybu (sorry pipo). Nicméně první stupeň stále nefunguje a ani druhý, který by se měl zapnout namísto prvního se při zahřátí motoru nezapne.
Obrázek

5. Závěr
Na konec jsem tedy usoudil, že se něco posralo a já nevím pořád co. Asi je to rezistor, možná termospínač na chladiči a možná něco úplně jiného. Ještě přiložím fotku "pojistek" a nákresu, dle kterého jsem se orientoval. + jako bonus fotka čidla teploty u bloku motoru a pro ty, kdo netuší ani za mák, kde termospínač je, orientační plánek :D
// Zkusil jsem ještě propojit červený - černý kabel na termospínači. Nic se nestalo. Tak jsem vzal do ruky multimetr a zkusil proměřit napětí na rezistoru. A hle! 12.xV.Netuším co se stalo, ventilátor se stále netočil, i přesto, že tam tekl viditelně proud...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

//Zkusím tedy ještě vyměnit termospínač na chladiči. Kašlu na první stupeň... :hlava:

Elektrické schéma Felicia
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

no teda ten káblový zvazok ku ventilátoru je pekne pospájaný teda :D ja som tiež jeden kábel vymieňal, no riadne som spoj zaspájkoval a použil zmrštovaciu bužírku. tie lámacie svorkovnice sa mi teda nepáčia. zdroj problémov a oxidácie.

// neviem prečo tam máš žlté čidlo teploty pri hlave valcov, origo je zelené. takto to furt žhaví a trpia viacej žhaviče a teplomer ukazuje blbosti. máš dajaké problémy so štartovaním ?

pridám ti sem schému, nejaký je v tom zmätok. na tom odpore neviem či máš dobre daný kábel, vyzerá že nie (foto) sú tam dva kontakty. treba očistit a zaspájkovať riadne.

tie poistky, jedna má byť 20A a druhá 40A. schéma je jednoduchá a podla toho sa to dá skontrolovať. termospínač na vine nebude, pretože ti to nejde ani spojením napriamo :D ide aspoň druhý stupeň ? ten je silnejší. vymeň čierny za modrý (na konektore termospínača) a máš pokoj. druhý stupeň to sám uchladí lepšie :D

Obrázek

Obrázek
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Není to úplně vončo no, kdybych sehnal origo koncovku do ventilátoru, vyměnil bych to.

Čidlo teploty jsem vyměnil, protože mi teploměr ukazoval nízkou teplotu (viz fotka na začátku topicu), nikdy se mi nestalo, že by se ručička teploměru byť jenom přiblížila k polovině stupnice. Takhle se po chvíli jízdy ustálí kolem poloviny (cca. 90-95°C). Problém se startováním jsem neměl, čidlo jsem vyměnil, protože jsem myslel že je vadné a nevěděl jsem, že je ještě jedno na chladiči, které spouští ventilátor. Staré mám a klidně ho mohu vyměnit zase zpátky. :ugeek:

Ten červený kabel na rezistoru má tak na 90% dobrý kontakt, podle mne. Kdyžtak mi zkus (třeba v malování) označit místo o kterém si myslíš, že je špatné. Díky

A k pojistkám, zítra koupím 40A pojistku a dám jí tam. Nicméně pořád nerozumím tomu, proč tam je místo na pojistky 3... :? :?

Díky moc :)

//Takže to mám zase vyměnit tak, aby to bylo černá - modrá - červená?
//Druhý stupeň funguje, ale jen při spojení těch dvou kontaktů. Když jsem s tím jezdil tak se ventilátor netočil i když jsem skoro vařil... :(
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

čidlo si síce vymenil no nedal si tam zasa nové zelené. máš tam žlté. to je pre 1,3MPi. nespomínam si presne no ukazuje buď o 20°C viac alebo menej.

tá poistka by ma tak nesrala, išlo by to aj s 30A :D počet poistiek nerieš, majú tam byť dve. v strede nič. ono je to univerzálny držiak aj pre klímu tam je poistka a tak

na odpore sa mi nezdal červený kábel. odizolovaný až moc. a kontakt je až ďalej. odpor by mal ísť prepísknuť no má strašne malý odpor. ak bude prerušený tak ukáže ti nekonečný odpor. mne na odpore kábel uhnil takže po oprave som spoje na odpore zatmelil aby sa tam nedostala voda.

konektory máš OK ale kabeláž by som opravil, ak vieš spájkovať a máš navyše potrebné dráty rovnakej farby v rovnakom priereze tak sa to dá. a ešte izolačku a popr, zmršťovačku.

poradie na konektore je dobré, červená-čiena-modrá. to je OK.
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Objednal jsem TOHLE (XS 357919501) a ačkoliv píší "zelené", tak je žluté i v jiných obchodech (např. tady). Jako, docela mne zmátlo to, že je to čidlo žluté, ale když psali že je zelené, neřešil jsem. Nakonec to ukazovalo i docela normální teplotu (až budu mít laserový teploměr, tak to změřím pořádně).

Mohu tam dát zase zpátky to staré čidlo, nicméně to bude zase určitě ukazovat hodnoty kolem 75°C, i když to bude vařit. Koupím pro jistotu po cestě nové čidlo (CIDLO TEPLOTY DVOJITE 1,9 + KLIMA / ZELENE/ - 357919501). + vezmu rovnou i 40A pojistku.

Pájet umím, všechno mám, pokud budu mít zítra odpoledne po práci čas, zapájím to znovu a pořádně. (a že já se s tím izolováním tak sral dneska :hlava: :hlava: )
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

v autokelly majú zmatek :D

okej ak si niesi istý, kúp ešte jedno. ak máš multimeter - ohmeter, tak to staré čidlo môžeš otestovať. v DP sú aj hodnoty odporu aké má mať čidlo pri akej teplote. v puzdre sú dve čidlá takže mali by mať +- rovanký odpor a nesme sa to extra líšiť. preto to môže inak ukazovať. pozri na obrázok nižšie.

tak keď vieš spájkovať to je dobre ;) aby sa dosiahol dobrý spoj a aby moc nevyčnieval robím to takto: odizolujem oba konce.stočím ich dokopy akoby do špirály. potom zaspájkujem. nakoniec izolačka alebo zmršťovacia bužírka (môže byť aj s lepidlom). ak je na konci konektor tak zmršťovačku treba navliecť na začiatku aby sa na ňu nezabudlo :D

ešte ku tomu odporu. kontakty ku káblom sú tam dva, a tiež spájkované resp. bodový zvar (?) starý kábel som ucvakol. ten kontakt riadne vyčistiť od oxidácie a korozie. potom nový kábel som omotal pekne okolo toho kontaktu a potom pekne zaspájkovať. spoj treba dobre prehriať. a nezabudni používať kalafunu !

inak prierezy káblov tam sú tuším 1,5 mm2 z odporu a 2,5 mm2 ma motore. je to aj v schéme čo som pridal včera.

Obrázek
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Ahoj,

vyměnil jsem teplotní čidlo a chtěl jsem vyměnit i termospínač na chladiči. No Auto Kelly zase válí a koupil jsem špatný spínač. Ten co mám, má dva vývody a já potřebuji tři. Takže snad mi to zítra někdo zajede vyměnit (jsem v práci) a večer vyměním i ten spínač.

Trošku jsem zaimprovizoval a udělal menší úpravu kabeláže na ventilátoru. Odpojil jsem rezistor a ty dva kabely spájel dohromady. Plus jsem vyměnil tu 20A pojistku za 40A. Mám tedy v té poj. "skříňce" 2x 40A pojistku. :)

Přikládám nové schéma, jak je to zapojené teď + fotky spájeného kabelu. Musím říci, že to spájet šlo opravdu EXTRÉMNĚ špatně. Cín se vůbec nechytal, ale výsledek je snesitelný. Celé jsem to nakonec zaizoloval asi 3 vrstvami izol. pásky (fotku už nemám).

Výsledkem je, že jsem zprovoznil "1 stupeň" ventilátoru, který se ovšem točí stejně rychle jako druhý (tak jsem to samozřejmě chtěl). Je mi jasné, že by tam správně mělo být relé, nicméně stejné by tento stupeň neměl být aktivní, protože termospínač nejdříve sepne ten přes relé.
Pokud budu mít dostatek času, zkusím si načrtnout a vymyslet okruh s relé a přidat to na to relé (jakože spínač bude při 1. i 2. stupni spínat přes relé). Rozhodně až budu mít čas, napojím to na relé, protože to vypadá, že je tam asi příliš tenký kabel, takže by se to mohlo spálit. Tohle je zatím "pracovní verze", aby se s tím dalo alespoň trošku jezdit.

Pipo, nevíš, jestli v tom nákresu, znamenají ta čísla u značení barev průřez kabelu? (např. Ro 1,5), pak by to vypadalo, že musím vymyslet spínání přes relé. Ale zase mi přijdou příliš tenké kabely na takové proudy.

//Poznačím si sem rozdíl v proudech: Přes relé: 26.5A (320W), přes odpor 16.5A (200W).//

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

ano, tie čísla napr. Ro 1,5 zamená červený kábel o priereze 1,5 mm2.

to si nespravil dobre že si vynechal odpor a spojil káble dokopy. a už vôbec nieje dobré vymieňať 20A za 40A :o chceš aby niečo vyhorelo ?

tým pádom že si vynechal predradný odpor, zväčšil si prúd prechádzajúci cez káble aj cez termospínač, ktorého kontatky určite nieje vhodné tak zaťažovať.

nemusel si vôbec špekulovať, keby si počúval čo som hovoril. poistku vráť 20A späť. vravel som že stačí jediná vec.
na svorkovnici termospínaču (sú tam tri káble: červený, čierny, modrý) - stačilo zameniť pozície, teda vymeniť čierny a modrý.
tým je dosiahnuté, že sa vždy spustí vetrák naplno a cez relé. sám to tak mám spravené. nebolo treba nič prerábať ani vymýšlať.
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Tak ony kabely na ventilátoru stejně nejsou původní... Všechny mají stejný průměr, musí být tedy dimenzovány na proudy <30A. Jediné, co na to, možná, konstruované není (je spínač) To jsem si neuvědomil, že to tak může být.

A proč? Však jsem udělal dva totožné okruhy, kde teče po každém max. 26.5A. Takže kdyby spínač přepnul do polohy pro okruh s rezistorem (a byla tam 20A pojistka), pojistka by se vypálila a přestal by se točit (proto 40A pojistka).

Podle mne nesleduješ to, co píšu... Podle schématu mají kabely jít za sebou červená - modrá - černá. Hned na začátku jsem psal, že se druhá rychlost spustí při propojení dvou krajích kabelů. Z čehož muselo tak nějak vyplynout, že na mém spínači je pořadí kabelů červená - černá - modrá. Což jsem doplnil i obrázkem...
tým je dosiahnuté, že sa vždy spustí vetrák naplno a cez relé. sám to tak mám spravené. nebolo treba nič prerábať ani vymýšlať.
a tohle prostě nefungovalo... viz tenhle příspěvek :(

Nicméně ani přes to, že jsem již od začátku měl na spínači takto zapojené kabely (že se při nižší teplotě měl spustit druhý stupeň), nic se nespustilo. Tak jsem zapřemýšlel, zkusil zjistit, jestli není problém v 1. stupni, který jsem tímto (ne úplně elegantním, ale až budu mít čas elagantím se stane) řešením. Zjistil jsem, že byla prostě chyba v rezistoru, který stejně není potřeba.

Proud přes můj spoj stejně nepoteče. Tedy, neměl by, protože (jak sám říkáš), ke sepnutí spínače do druhé polohy (tj. poloha 1 = 2 stupeň, poloha 2 = okruh bez rezistoru) by nemělo dojít. Prostě je ten spoj pouze jako zkušební a do provozu by se neměl dostat.

Zítra měním termospínač + pro jistotu (aby to rovnou ten "druhý okruh" pro jistotu rozpojím). Pokud bude čas, zkusím otestovat, jestli se ventilátor roztočí. Pokud ne, tak už fakt nevím a letí to do servisu... :hlava:

Nicméně se i tak velice vážím tvé pomoci, bez tebe bych se nepohnul a prostě mezi námi vzniklo nedorozumění :)
Pickup 1.9D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od pipo444 »

áno viem, nefungovalo to pretože niekto pred tebou sa v tom hrabal až to pohnojil celé :D
ja by som to opravil do pôvodného stavu, podľa schémy. a potom by som si len vymenil káble na termospínači.
je možné že aj na termospínači s tým niekto manipuloval a zamenil farby. dá sa to odskúšať napr. ponorením termospínaču do horúcej vody a zároveň mať prezváňačku a prepísknuť ktorý kontakt s ktorým spína. z hlavy ti to bohužial už nepoviem.
ale zato ti môžem odfotiť môj konektor (samozrejme už mám zamenené čierny a modrým) možno ti to pomôže :)
MikroTik_
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22. čer 2016 11:17:37
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoká teplota chlad. kap., nicméně ventilátor netočí

Příspěvek od MikroTik_ »

Hotovo.. v servisu vyměnil znovu termospínač (za nějaké originál staré) a... začalo to fungovat... nechápu - nerozumím, ale hlavně, že to funguje :)

Ještě jednou: DÍKY MOC! :)
Pickup 1.9D
Odpovědět