Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

AEF
Zbysek - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Zbysek - FK »

Co jsi tam lil doteď? Pokud jsi spokojen se současným olejem a nedělá problémy, je většinou zbytečné měnit. Motory si na to hůře zvykají. Samozřejmě pokud půjdeš s kvalitou nahoru, je to jen lépe. Pokud by jsi tam chtěl dát dobrý olej, pak doporučuji Valvoline Max Life 15W/40 , pokud by jsi chtěl svému motoru dopřát to nejlepší, potom Shell Helix Super 15W/40, který v 15w40 vychází ještě na rozumnou cenu. Také záleží jaký máš roční nájezd a jak často tedy olej měníš, jestli by se ti teď před zimou nevyplatilo dát tam 10w40 a na léto zase 15.
Sigy - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Sigy - FK »

Má to nějaké +- z těch 15 na 10w40? Na kolik +- vyjde ten Shell a Vallvoline? Filtr je jaká nejlepší volba? MANN?
Zbysek - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Zbysek - FK »

Ano, filtr určitě Mann, lepší nejde sehnat (rozumněj nejde sehnat filtr na tento motor s lépe nastaveným tlakem obtokáče). Na 10w40 je v zimě lehčí provoz, protože je proti 15-tce za zimy řidší. Motor tedy lehčeji startuje a jezdí. V létě to může být naopak na trochu vyběhaném motoru na škodu, protože nestihá tlakovat zdvihátka. Proto píšu že pokud by jsi měnil třeba zima a léto, můžeš dávat na zimu 10 a na léto 15. Samozřejmě ta 10 může být i na léto, pokud je motor ok.
A ceny zhruba necelá tisícovka za Shell (přece jen kvalita něco stojí) a 700 za Valvoline. Samozřejmě tam můžeš nalít i něco levnějšího pokud chceš šetřit, ale zase ne nějaký šunt.
Diablo - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Diablo - FK »

hell Helix Super 15W/40 toto dneska dostal muj ropacek, filtr mann i oil z prace, skoro to nej a zadarmo neberte to. Jinak musim rict, ze ten oil fakt patri ke spicce. Rekl to i sam dealer od TOTALu, ze se tezko srovnavaji jejich oleje a shellu. Jinak se zamenou oleje a zvuku od zdvihatek musim jen souhlasit, ze to slyset je, byt nekdy malo, ale je. Jinak delal jsem i pruplach motor je trosilenku pruznejsi nez byval.
Sigy - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Sigy - FK »

Napište mi tedy pls ty lepší oleje i ty levnější, které nejsou šunty. Teď tedy uvažuju, jestli těch 10 nebo 15 :oops: k tichosti je lepší který? :D
Diablo - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Diablo - FK »

nove auto :D
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne stř 15. říj 2008 20:26:05, celkem upraveno 1 x.
Důvod: pravidlo č.4
Sigy - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Sigy - FK »

Takže mám nakoupeno. Olej jsem koupil Valvoline Turbo 15w40 a filtr od MANNu... Zítra mám vplanu ho vyměnit :)

Diablo: woe :lol: sry no, jsem to blbě napsal. Jsem se spíše ptal ať se mi neozvou ty zdvihátka... :D
Diablo - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Diablo - FK »

ti pisu - nove auto :D
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne čtv 16. říj 2008 20:26:03, celkem upraveno 1 x.
Důvod: pravidlo č.4
smazany clen - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od smazany clen - FK »

Já do níl leju Paramo Trysk Top TIR 15W/40 (mám ho titiž zdarma). Měnim ho po 7tis a zatim dobrý.
RadekN70 - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od RadekN70 - FK »

Já věřím jedině shellu nabo CASTROLU,dávám CASTROL,měním to po 10 000 a pohodička....
Uživatelský avatar
DonSalieri
Příspěvky: 111
Registrován: sob 13. zář 2008 22:37:14
Bydliště: Prostějov

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od DonSalieri »

Do dieselove feldy doporucuju olej viskozity 10W40 nejakeho renomovaneho vyrobce Total,Valvoline,Shell,Liqui Molly klidne i Mogul a Q8..Hlevne se vyhnout znackam jako je Cinol atd....Myslim ze 5l Totalu Quartz 7000 10W40 za 600kc je jasna volba jde o vlmi kvalitni olej ktery se muze klidne rovnat Shellu za vynikajici cenu..Ale hlavne u motoru 1.9D mente po 7500km jak predepisuje vyrobce...Neuvadi to jen ze srandy ale je to kvuli cerpadlu Lucas..Pokud mate Bosch da se i po 10tis ale nepretahovat...
1.9TD Passat Variant....
Lars1 - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Lars1 - FK »

Já teď taky měníl olej dal jsem Mogul FX 10W - 40, měl by splňovat normu jak pro MB tak i pro VW alespoň podle porovnaní udaju, original filtr Škoda. Uvidime jestly jsem neudělal chybu s vyběrem typu oleje a filtru.
Lars1 - FK

Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

V jakych mezich je spravna spotřeba motoroveho oleje na 1000km?
smazany clen - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Podle mně by to správně mělo být tak, aby si mezi výměnami oleje nemusel další vůbec dolívat.
Takže na cca 15 tisíc max tak půl litru. Ale i taková spotřeba oleje naznačuje závadu někde na motoru. Jako mít poznatelnou spotřebu oleje na 1000 km, tak to bych si nechal ten motor už někde prověřit a opravit. Těsnění a tak.
Tak doopravdy by správně motor neměl žrát nic. Jako třeba ten můj. Při výměně doliju po čárku a při vypouštění je pořád na čárce.
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

No jo takhle to muže fungovat u benziňaku, ale u diesla si myslim že je to trouchu jinak a navíc benzín ma jinou lhutu na vyměnu oleje než diesel.
Naposledy upravil(a) emilio52 dne čtv 11. pro 2008 18:50:11, celkem upraveno 1 x.
Důvod: předchozí citace
nebulus - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od nebulus - FK »

Z môjho vehikla všelikde kvapká olej, kým som nemal originál nalievacie viečko na olej, tak som mal potečený celý motor od výparov.... Ale že by oleja nejako badateľne ubúdalo, nemôžem povedať. Zato benzínová felda 1.6 si po 210 000km vzala 0,5l/1000km. Ku koncu som už ani olej nevymieňal :D , iba dolieval.
smazany clen - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Lars1: Jo to je dotaz na Diesel? :roll:

No když se na auto kašle, tak pak teče všelico a žere to co se dá žrát. Ale v pořádku to určitě není.
Sigy - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Sigy - FK »

Ja si myslím, že motor nafťáček, by nějaké to malé množství brát měl...
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

Mám 1,9 D, když jsem ji koupil tak motor občas pustil kapičku na zem :x tak jsem ho přetěsníl a už nekapne :) proto jsem si začel vice spotřeby oleje a tak se ptam jakou kdo ma u 1,9 D spotřebu motoroveho oleje. Abych měl jasno.
Zbysek - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Zbysek - FK »

Dieselový motor na felicii by opravdu neměl vůbec spotřebovávat olej a mezi výměnou by jste vůbec neměli poznat pokles hladiny, pokud je vše v pořádku a pokud tam lejete vhodný olej. Ten motor je tak jednoduše konstruován, že ho ani nemá kde ztrácet, pokud je vše v pořádku. Jediná šance jak olej ztrácet je když se naplní na max rysku, protože pak je při ohřátí trošičku moc a přes sání se zbytečně vyfukuje do spalovacího prostoru větší množství.
Jinak osobně jsem za své soužití s feldou už měnil olej několikrát a pravidelně jej kontroluji a mohu říct, že u mě tedy naštěstí opravdu nelze poznat nějaký úbytek. Je tam vždy to co jsem tam nalil při výměně.
Diablo - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Diablo - FK »

me obcas spapa neco a obcas ne :D ale jinak jezdim od vymeny do vymeny, pokud si na 10 000 veme max 0,5l tak si myslim ze je to ok na desetilety auto 210tis a 5. majitel
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

Zbysek píše:Dieselový motor na felicii by opravdu neměl vůbec spotřebovávat olej a mezi výměnou by jste vůbec neměli poznat pokles hladiny, pokud je vše v pořádku a pokud tam lejete vhodný olej. Ten motor je tak jednoduše konstruován, že ho ani nemá kde ztrácet, pokud je vše v pořádku. Jediná šance jak olej ztrácet je když se naplní na max rysku, protože pak je při ohřátí trošičku moc a přes sání se zbytečně vyfukuje do spalovacího prostoru větší množství.
Jinak osobně jsem za své soužití s feldou už měnil olej několikrát a pravidelně jej kontroluji a mohu říct, že u mě tedy naštěstí opravdu nelze poznat nějaký úbytek. Je tam vždy to co jsem tam nalil při výměně.

Tak jste mě potěšily :) . Tak to moje Felina se musí připravit na GO motoru se spotřebou oleje skoro 1L na 1500km :x Spotřeba nafty je ale v pohodě v průměru okolo 5L
Zbysek - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Zbysek - FK »

No pokud ti nikde olej nekape, nemastí se ti voda, tak už máš asi pěkně vylágrovaný kroužky a trochu moc ho zůstává ve válcích, kde se spaluje. To by ale mělo jít vidět na kouření auta.
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

:? Nekape motor je z venku čistej, voda vypada normalně. Když ji šlapneš na krk tak huli, ale když ji přidavaš pozvolna až naplněj kotel tak čmoudik ani nezahlidneš :o :?
Naposledy upravil(a) emilio52 dne čtv 11. pro 2008 18:49:26, celkem upraveno 1 x.
Důvod: předchozí citace
Zbysek - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Zbysek - FK »

No pokud ti to takhle žere olej, tak by to mělo docela čmudit olejovým kouřem. Přece jen máš tu spotřebu oleje celkem fest. Když nikde neteče, ani se necpe do vody, pak se nemá kam jinam ztrácet. Tedy pokud se jedná opravdu o pravidelné dolévání litru po 1500km a ne že se to stalo jen jednou a už to chceš řešit.
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

No ono jde o to že jsem dělal vyměnu oleje. Namotal 1500 km tak ze zvědavosti jsem vytahl měrku na olej :o a nestačil jsem se divit že ukazovala spodni rysku. Kouř je černý to bych odhadoval víc po naftě jak po oleji - ten je více meně do modrá.
Zbysek - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Zbysek - FK »

A když jsi olej měnil, tak jsi kontroloval hladinu ihned po dolití, nebo až po projetí nějaké trasy? Protože pokud jsi to jen dolil na rysky (třeba na max) a od té doby jsi se na to nepodíval a kouknul až po těch 1500km, kdy litr chyběl, není to nic divného. Záleží taky kolik jsi tam oleje nalil.
smazany clen - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

No když měníš olej i filrt, tak pak se musí dolít po rysku, najet pár km a pak ještě dolít podle potřeby.
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

Měnil jsem jak olej tak i filtr. Nalil do motoru 4,75L oleje.
Zbysek - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Zbysek - FK »

No, tak jestli se ti od té doby ztratil litr po 1500km, pak je to vážně chyba někde. Skoro pět litrů je optimální při výměně, protože trošička tam vždy zůstane starého. Filtr máš asi taky normální a ne nějaký zvětšený který by pojal více oleje, takže pak už opravdu zbývá jedině to že to ten olej žere přes kroužky nebo moc nasává do sání.
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

Stony píše:Lars1: Jo to je dotaz na Diesel? :roll:

No když se na auto kašle, tak pak teče všelico a žere to co se dá žrát. Ale v pořádku to určitě není.

To vypada že až do těď jsem na auto kašlal a snažil se to dohnat teď, ale opak je pravdou. Feldu mam na den přesně 3. měsice a to není nějak dlouha doba, tak se snažim řešit vznikle situlace a zjistit co se da. Dokut jsem ji neměl doma tak nebyl takovy zajem se o různe informace zajimat.
Zbysku: filtr origo. Škoda
smazany clen - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od smazany clen - FK »

Lars1: No tak to ber jako narážku na předchozího majitele :D
Uživatelský avatar
Mylen
Příspěvky: 114
Registrován: sob 08. črc 2006 19:19:36
Bydliště: Prešov

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Mylen »

DonSalieri píše:Do dieselove feldy doporucuju olej viskozity 10W40 nejakeho renomovaneho vyrobce Total,Valvoline,Shell,Liqui Molly klidne i Mogul a Q8..Hlevne se vyhnout znackam jako je Cinol atd....Myslim ze 5l Totalu Quartz 7000 10W40 za 600kc je jasna volba jde o vlmi kvalitni olej ktery se muze klidne rovnat Shellu za vynikajici cenu..Ale hlavne u motoru 1.9D mente po 7500km jak predepisuje vyrobce...Neuvadi to jen ze srandy ale je to kvuli cerpadlu Lucas..Pokud mate Bosch da se i po 10tis ale nepretahovat...

cerpadlo predsa nieje absolutne v ziadnom kontakte s olejom :? kebyze je to AVIA tak je tam cerpadlo mazane motorovym olejom, ale kde tu mas olej a cerpadlo spolu?
Felicia 1.3MPi LX ;-)
Zbysek - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Zbysek - FK »

Nejde o kontakt oleje v čerpadle, ale o "špatné" rozprašování trysek na systému lucas v komůrce, kdy se část nafty občas dostává na stěny válců a je stírána společně s olejem, který se jí ředí. Mnoho laiků si to ale stále právě plete s čerpadlem, protože o tom někde slyšeli, což je i tento případ.
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

Tak jsem oběhl několik servisu značkovych i neznačkovych a zistil že podle panu z M. Boleslavy je udavana spotřeba oleje u 1,6 i 1,9D až 1,- litr na 1000km :shock: tak je to pry ještě v normě :o
Zbysek - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Zbysek - FK »

Tohle je ovšem pouze servisní hláška, aby se auto nereklamovalo a aby tam jen servisy dolévaly. Jistě uznáš, že pokud to několika lidem nebere vůbec nic a tobě litr, tak je asi někde problém.
Ovšem úplně stejným způsobem se dnes snaží technici v autorizovaných servisech obhájit to samé u nových motorů. Například nové pasaty s motory 2,0TDI mají běžně spotřebu litr oleje na 5000km. Takže se tam vesele taky dolévá za provozu a to že se tam leje longlife za nehorázný prachy tomu nepomůže, protože náplň je stejně několikrát vyměněna tím doléváním ještě před výměnou.
Diablo - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Diablo - FK »

treba nas byvali sprinter papal 2l oleje na 100km takze tam vymena se nekonala papirove :D
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

Zbysek píše:Tohle je ovšem pouze servisní hláška, aby se auto nereklamovalo a aby tam jen servisy dolévaly. Jistě uznáš, že pokud to několika lidem nebere vůbec nic a tobě litr, tak je asi někde problém.
Ovšem úplně stejným způsobem se dnes snaží technici v autorizovaných servisech obhájit to samé u nových motorů. Například nové pasaty s motory 2,0TDI mají běžně spotřebu litr oleje na 5000km. Takže se tam vesele taky dolévá za provozu a to že se tam leje longlife za nehorázný prachy tomu nepomůže, protože náplň je stejně několikrát vyměněna tím doléváním ještě před výměnou.

No to mě je jasny. Ze skušenosti z jinejch aut jak motor začal bumbat hodně olej tak brzy byl KO. Mam doma ještě starou 105 najeto přes 150 000 km bez GO motoru vyměnuju olej po 10-ti tis.km a ta spotřebuje mezi vyměnamy doleju 2 litry oleje ( zhruba 1,- litr na 3,5 tis. km), :( :? ale myslel jsem i když novější motor tak že diesel ma větši spotřebu oleje. :cry: Šlapl jsem vedle do motoru hold není vidět :cry: člověka to akorat potom mrzi a je :x
Zbysek - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Zbysek - FK »

No než začít rozdělávat ale hned motor, tak bych nechal změřit například tlaky na válcích, protože pokud by to bralo přes kroužky, tak tlaky musí být minimálně na nkěterém válci na prd. Prostě začít řešit nejdřív diagnostikou závady takhle bez demontáže, protože pokud je to nějaká blbost někde, tak se začneš hrabat v dobrém motoru a to tyhle staré diesely vůbec nemají rády. Ne nadarmo se říká, nehrabej se v dieselu dokud jede.
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

Zbysku zatim jak řikaš "nehrabej se v dieselu dokud jede." Myslim kdyby byly tlaky v haji tak by bldě startoval, ale chyta na disesla velice dobře teměř jak benzin. No abych to nepřechvalil okolo 70°C starter toči přece jenom dele, ale to je na jiny tema. Maš pravdu začit se musi od těch jednodušich věci jako je diagnostika na vrtani v motoru je času dost.
Pantheria - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Pantheria - FK »

Pánové a dámy, proč tu vlastně vůbec nepadla zmínka o oleji doporučovaném výrobcem? Shell Helix Diesel Plus 10W40?
Zbysek - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Zbysek - FK »

O tomhle oleji jsme se tu ale už bavili někdy dávno a vlastně pokaždé, když chce někdo výběr olejů, doporučuji mu jako to nejlepší právě i Shell. Jenže každý ví jak to s feldama je a že tam raději všichni nalejí olej za pětikilo než za litr.
Diablo - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Diablo - FK »

ja rikam uz po nekolikate opravu PFKO
Pantheria - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Pantheria - FK »

Tak to jem nějak nezaznamenal. Hlavně jsem viděl úvahy o Hekrách a všem možném, co ani neznám. Asi jsem na stará kolena i částečně oslepl a zhloupnul. :lol:
Zbysek - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Zbysek - FK »

Musíš taky kouknout občas do sekcí tomu určených, kde jsme oleje řešili ve větším a ne jen do tohoto tématu, kde jen každý píše jaký olej sám dává.
Pantheria - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Pantheria - FK »

Tak jsem se nahlédnutím pod kapotu dozvěděl, že i já mám měnit. Ale otcovi tam v servisu dávali ARAL MULTI ELASTIC 15W-40. Znáte to někdo? V Práglu jsem nesehnal servis, který by to měl standardně v nabídce. Co mám dát jako alternativu?
Zbysek - FK

Re: Jaký motorový olej dopřáváte svému ropáčku?

Příspěvek od Zbysek - FK »

Se samotným olejem zkušenosti nemám, ale normy splňuje a hlavně dá se říci cokoli od aralu je orpavdu kvalitní. I když aral a castrol je defakto jedna firma, právě aral má mnohem lepší produkty. Pokud to řešíš v Praze, víš o tom, že je tam přímo hlavní pobočka Aralu? Takže tam si jej také můžeš klidně zakoupit, protože pokud motor doteď jezdil na tento olej, bylo by zbytečné jej měnit za jiný.
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

Diablo co máš na mysly pod zkratkou PFKO :?:
Diablo - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Diablo - FK »

Prodej Feldu Kup Octavku :D
Lars1 - FK

Re: Spotřeba motoroveho oleje

Příspěvek od Lars1 - FK »

:lol: aha tak to jo :lol: :lol:
Odpovědět