Spojka, výměna spojky a vše okolo

vše okolo převodovek
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jyrgen
Příspěvky: 805
Registrován: pon 05. pro 2005 17:41:14
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik bude stát výměna spojky?

Příspěvek od Jyrgen »

komplet spojka cca 1300, práce plus mínus taky tak.. takže do 3tis
Škoda Felicia 96' | 1.3 BMM 40kW +steroidy| HP Sporting | Rial 16" viewtopic.php?f=16&t=37170
+ family car VW Touran Highline 03' | 2.0 TDI AZV

ex: VW Golf IV Highline 99' | 1.9 TDI AHF | EGR OFF, TA & 18" Turbo Twist
ex: Škoda Felicia GLXi 95' | 1.3 BMM 50kW | Brock 8x14" www.feliciaklub.cz/Jyrgen
mause
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 19. led 2008 22:08:41
Bydliště: Kojetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik bude stát výměna spojky?

Příspěvek od mause »

1600 stojí luk.. a za tři hodky byla hotová...:-)
bylo: felinka lechce poladěná...Myška
je: octule v kombajnu 1,9 tdi ALH zatím 66kw/90 hp + SPRINT 769...Chrochtadlo
:-)
http://www.youtube.com/watch?v=cIemgwmRgxk
Jawinka 350/638 -> 639
hranatá felicie - červený drak
smazany clen - FK

Re: Spojka

Příspěvek od smazany clen - FK »

Josh123456 píše:ivanek-to je taky možnost, ale bál bych se těch šponek, co by se při vyvrtání dostaly mazi tu tyčku a karter-pak by mohly rýt a vydírat.

Nojo,musel bys to udělat,až to budeš zase někdy půlit a srazit otřepy. :) Tohle už mohli udělat soudruzi při výrobě. :twisted:
smazany clen - FK

Re: Spojka

Příspěvek od smazany clen - FK »

Takže,jakou vazelínu tam nejlíp dát? :)
Abdul - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Abdul - FK »

Obyčajnú, tam nie je namáhanie ani extrém teploty. Zelenú Castrol -nie som v garáži presný názov si nespomeniem - napríklad.
Bernto - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Bernto - FK »

Možna to sem tak docela nepatří ale nechtěl sem zakladat nove tema... Nedadovno sem menil spojku... (ja osobne ne) :D ale od ty doby co se vymenila tak obcas pri rozjizdenini (prvni stupen jenom) nebo pri couvani dela podivny zvuk... dela to jakoby kdyz se spojka poušti do zaberu.. ten zvuk nevim k cemu bych ho prirovnal... takove jakoby kovove drhnuti(i trochu jakoby piskani... ale ne treba jako kdyz piskaj brzdy...) tezko se ten zvuk da popsal.. nedela to pokazde obcas jenom.... kdyby nekdo nejak poradil tak bych bykl moc rad...
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

No nevím, ale mohlo by to být třeba spojkové ložisko. Předtím než jsem nechal měnit spojku mi to vrzalo taky. Tak možná to... ;)
smazany clen - FK

Re: Spojka

Příspěvek od smazany clen - FK »

Bernto píše:Možna to sem tak docela nepatří ale nechtěl sem zakladat nove tema... Nedadovno sem menil spojku... (ja osobne ne) :D ale od ty doby co se vymenila tak obcas pri rozjizdenini (prvni stupen jenom) nebo pri couvani dela podivny zvuk... dela to jakoby kdyz se spojka poušti do zaberu.. ten zvuk nevim k cemu bych ho prirovnal... takove jakoby kovove drhnuti(i trochu jakoby piskani... ale ne treba jako kdyz piskaj brzdy...) tezko se ten zvuk da popsal.. nedela to pokazde obcas jenom.... kdyby nekdo nejak poradil tak bych bykl moc rad...

Asi ti ten dotyčný vyměnil lamelu,snad i přítlačák,nechal tam původní vypínací ložisko.Teď si jinak sedlo a hvízdá.Postupně půjde do háje,ale dá se s tím ještě dlouho jezdit. :?
Bernto - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Bernto - FK »

ta spojka se menila komplet i s loziskem... ten co mi tu spojku menil tak tomu docela verim.... tak loziskem jakoby to bejt nemelo... snad... :?
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Moc se v tom nevyznám, ale jestli tam je to ložisko třeba zn.Starline tak bych se nedivil, že to zase skřípe! Kvalita asi nic moc. Jinak nevím :?
smazany clen - FK

Re: Spojka

Příspěvek od smazany clen - FK »

Tak se ho zeptej,kolik to ložisko stálo.Dneska jsem kupoval vše,ale ne jako sadu,jednotlivě.Lamela Fel1,6 Sachs-930Kč.Přítlačák Fel1,6 Sachs-670Kč,ložisko Valeo/NZK-410Kč.Nabízel mi nejdříve ložisko Starline za 190Kč,což jsem hned odmítnul.Na tom se nedá ušetřit,ale naopak prodělat :shock:
smazany clen - FK

Re: Spojka

Příspěvek od smazany clen - FK »

Tak včera konečně vyměněno.Lamela (ještě se slepičkou) sjetá skoro na nejty,přítlačák měl ve sluníčku silně vybroušenou drážku od ložiska a ložisko má vakl a zadrhává(pískalo).Vedení páky jsem vyčistil,páku vyleštil Tempem.Všechno jsem lehce namazal vazelínou s Molykou.Teď to chodí krásně.Zajímavý ale je,že se s tím stejně zachází líp,když je spojkový pedál níž,než brzdový.
Nějaký fotky:
Obrázek
Obrázek
Josh123456 - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Josh123456 - FK »

Tak fajn, že už máš novou spojku :-) to je nebe a dudy co? A máš i nové lanko? Tím namázáním tyčky řadící si fakt nic nezkazil - bez toho by to za chvilku ježdění bylo zase ztuhlý přeci jen.
smazany clen - FK

Re: Spojka

Příspěvek od smazany clen - FK »

Josh123456 píše:Tak fajn, že už máš novou spojku :-) to je nebe a dudy co? A máš i nové lanko? Tím namázáním tyčky řadící si fakt nic nezkazil - bez toho by to za chvilku ježdění bylo zase ztuhlý přeci jen.

Ten bowden jsem měnil už v létě na chatě.Hodně se to tím zlepšilo,ale pořád to nebylo ono.Zajímavý je,že tam mám originál se slípkou,který nemá žádnou plastovou výstelku jako má pro 1,3.Číslo z etky je 6U 721 335 a nakonci je pro 1,3 ,,E" a pro 1,6 ,,A".Tím pádem se to dá pro konzervaci prolít olejem.Já dávám na všechny bowdeny svou specialitu=polosyntetiku smíchanou s kalciovou mastí v ,,koňské" stříkačce.Tu dám pak do vroucí vody.Až ta směs teplem roztaje a přejde v kapalné skupenství,tak nasadím jehlu a naperu to do bowdenu. :)
Josh123456 - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Josh123456 - FK »

hlavně, že ta "koňská" dávka pomáhá :)
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Tak už mi jde spojkový pedál jako před výměnou spojky! Nic nedrhne, ale je to rozdíl. Po výměně spojky to ten pedál šel lehounce a teď zase trošku "ztuhnul". Nevím, možná je to tím, že je venku zima. Dá se to ještě nějak promáznout? Díky
Josh123456 - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Josh123456 - FK »

a lanko máš nové? a mazal ti hřídelku spojk. ložiska, když ti to dělal nebo ne?
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Hned po výměně spojky jsem na to koukal a hřídel byla promazaná, aspoň to tak vypadalo a pedál šel suprově lehce. Lanko jsem nechal původní, protože jak jsem se zde dočetl tak to dělá problémy. Mě chodí dobře tak jsem to nechtěl pokazit, aspoň si myslím, že chodí dobře :D
Josh123456 - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Josh123456 - FK »

no nevím, proč by si měl nechat starý lanko, když starý bude určitě horší a bude víc drhnout, než nový.. :)
smazany clen - FK

Re: Spojka

Příspěvek od smazany clen - FK »

Tam je to děsně blbě řešené.Časem se na tu vazelínu nalepí prachový otěr z lamely a postupně začne drhnout...... :( Ale to asi nebude jen tak hned.
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Tak to jsem blb :lol: Jak je složitá výměna lanka? Koupím tedy nové a vyměním ;)
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od Ivarek »

Kup ale určo origo se slepicí.Už tady proběhla před časem diskuze kde se ty lanka probíraly.
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

jj, origo koupím 100pro. Četl jsem tu diskuzi ;)
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Můžu na ten čep vypínací páky spojky stříknout trochu maziva? Jestli by se to nezlepšilo kdybych to sem tam prostříknul?
Josh123456 - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Josh123456 - FK »

trochu to vadit určitě nemůže, ale lanko je lanko a namazaná hřídelka je namazaná hřídelka ;) --ale mělo by se to o něco zlepšit, když to trochu v tom silonovém poudru (čepu) promázneš.
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Lanko koupím origo a promažu hřídelku a bude to muset lítat :lol:
Josh123456 - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Josh123456 - FK »

tak držim palce, ať se ti zadaří :-)
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Ahojda, mám takový dotaz. Kluk co mi dělal spojku musel logicky odpojit uložení převodovky. Když jsem se potom koukal na motor tak je vidět, že je převodovka mírně posunutá mimo původní místo. Koukněte se na fotky. Já tomu moc nerozumím a radši se vás zeptám jestli to nevadí nebo tak :?
Díky moc ;)
Josh123456 - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Josh123456 - FK »

Já myslím, že by to vadit nemělo, jestli ti nikde nic nebouchá, tak by nemělo se nic s ničím stát... Pouze je to jen na mechanikovi, jestli si s tím víc pohraje nebo ne a usadí to do původního místa. Tenhle si s tím tolik nepohrál, ale vliv by to na nic mít nemělo, když ti nikde nic nebouchá a chová se to stejně jako před výměnou spojky (myslím hlučnost, či otřesy a rázy).
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Zdá se mi to stejné jako před výměnou ;)
smazany clen - FK

Re: Spojka

Příspěvek od smazany clen - FK »

Takhle jsem měl posunutý agregát u favouše a výsledkem bylo,že se mě vytrhl silentblok ve vodní pumpě.Podívej se,jestli ho to netáhne do strany.
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Díky za postřeh JoSi, ale moc se v tom nevyznám a přiznám se, že bude u mě problém to rozpoznat :) :? Dokázal bych to dát po domácku zpět kdybych to povolil, převodovku přizvedl a přitáhl? Musí se předpokládám dodržet předepsaný utahovací moment a momenťák nemám :?
smazany clen - FK

Re: Spojka

Příspěvek od smazany clen - FK »

slegrusik píše:Díky za postřeh JoSi, ale moc se v tom nevyznám a přiznám se, že bude u mě problém to rozpoznat :) :? Dokázal bych to dát po domácku zpět kdybych to povolil, převodovku přizvedl a přitáhl? Musí se předpokládám dodržet předepsaný utahovací moment a momenťák nemám :?

Stačí se na to podívat vepředu,měl jsem to nějak takhle,postupně mi to vyrvalo tu gumu ven.Dal jsem nový(celou pumpu),povolil jsem to u převodovky,vzal pajsr a zapáčil,aby se celý agregát posunul.Pak jsem to utáhl tak akorát,momenty jsem neřešil.Důležitější je zvedák,než momenťák.
Obrázek
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Aha, tak na to mrknu :) Díky za pláneček ;)
rogalo - FK

Výměna spojky

Příspěvek od rogalo - FK »

Zvládnul jsem na rady odsaď, trěsnění pod hlavou , mažetu na poloose a tědˇpotřebují vyměnit spojku . Da se to zvládnout doma nebo se musí do servisu ? co se musí vyhodít, motor ven ? Dik
Uživatelský avatar
Schimi
Příspěvky: 601
Registrován: stř 07. led 2009 21:22:22
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Schimi »

Není to neřešitelné, ale sranda to není.
Ven musí jen převodovka, ale visí na ní motor. Takže na zvednutém autě musíš ještě zavěsit motor zeshora, nebo ho podložit zespod.
Pokud k tomu máš nějaké prostředky, můžeš se do toho pustit. Stačí dva špalky a malý hydraulický zvedák.
1,6 sportline 1999
rogalo - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od rogalo - FK »

Vytáhnout převodovku , to znamená odmontovát poloosy a převodovka úplně ven ? já to jenom ták sonduji ,ale možná to skončí v servisu .i když vyhodit převodovku je možná lehčí než vyhodit motor. Spojka a přitlačný kotouč zústane na motoru? je to potom problém vyměnit tu spojku a smontovát spátky ?
piskot - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od piskot - FK »

Jj. Poloosy ven, převodovka ven. Spojka zůstane na motoru. Doporučil bych dát na převodovku nová gufera když už budou poloosy venku.
Uživatelský avatar
Tomas6
Příspěvky: 3758
Registrován: sob 06. říj 2007 17:47:49
Bydliště: Slušovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Tomas6 »

Pokud máš převodovku venku,tak pak je to otázka 15 minut.Jen musíš mít vhodný trn na vystředění lamely.
Felda 1,3BMM lpg Kat off,střed off,favo svody,soieta...Jede jako ďas. :-)
Passat B4 1Z EGR off+něco nalitého.Nejede špatně,ale mohlo by to být lepší...
http://www.feliciaklub.cz/forum_new/vie ... 16&t=10389
rogalo - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od rogalo - FK »

No ale tám není moc místa na vysunutí převodovky do boku , nebo se musí posunout i motor do boku ?
Uživatelský avatar
Schimi
Příspěvky: 601
Registrován: stř 07. led 2009 21:22:22
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Schimi »

Motor trochu spustíš dolů, v rámci pružnosti pravého silentbloku.
1,6 sportline 1999
MagicanBlack - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od MagicanBlack - FK »

hele mozna to dej radši někomu kdo to umí. Cena za práci bude tak kolem 800-1000 korun. Není to tolik a dopadne to dobře.
smazany clen - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od smazany clen - FK »

Přesně tak, už sem to dělal a nic zas tak těžkýho to není, ale bez zdviže bych do toho nešel ani náhodou... Čeká mě to teď taky, jen není pořád čas dojet do servisu... Abych tam za chvíli vůbec dojel :D
Uživatelský avatar
mako
Příspěvky: 436
Registrován: pát 15. srp 2008 16:44:12
Bydliště: [SK] - ZM
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od mako »

kluci můžu dát na feldu 1,3 přítlačák z 1,6?
VW passariantion+VW felicia diesel power
ex-felicia GLXi 1,3MPi 1997 Red-Hot-chilli, ex-felicia LXi 1,4mpi 1996 White candy
MagicanBlack - FK

Re: Spojka

Příspěvek od MagicanBlack - FK »

mako: mel by tam jit. jen ma vetsi silu.. takze mozna ze i dyl vydrzi.. ale to uz je jen muj odhad..
Uživatelský avatar
DJ.Mara
Příspěvky: 634
Registrován: pon 12. pro 2005 22:29:47
Bydliště: Velké Svato?ovice TU
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od DJ.Mara »

Jak moc je ta výměna spojky složitá? Vím, že je to dost práce a proto se mi nechce platit ty hodiny v servise. Docela bych si na to troufnul, jen se bojím toho jak se k ní dostat. To se fakt musí vyndat celej motor a pak od něj oddělit převodovku, nebo to jde nějak na autě?? Mám tu chytrou knížku, buhužel demontáž začíná větou. Ke spojce se dostaneme po oddělení převodovky od motoru. :D Dál už je tam všechno docela podrobně popsaný.
Octavia I combi 1.9 TDi zatím 66Kw ;-)
Uživatelský avatar
Danis
Příspěvky: 518
Registrován: ned 10. pro 2006 18:24:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od Danis »

a spojkový set TRW a Valeo :?: :?:
Škoda Felicia Combi LXi - 1.3 MPi, r.v. 1997
2x airbag, alu kola 14" Magic2 vč. rezervy, parkovací senzory, folie 3M
Škoda Fabia Combi Ambiente - 1.2 TSI, r.v. 2011
6x airbag, alu kola 15" Antares, parkovací senzory, klima, ABS+ASR+ESP+asistent rozjezdu do kopce, SUNSET
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od Atnarfus »

DJ.Mara píše:Jak moc je ta výměna spojky složitá? Vím, že je to dost práce a proto se mi nechce platit ty hodiny v servise. Docela bych si na to troufnul, jen se bojím toho jak se k ní dostat. To se fakt musí vyndat celej motor a pak od něj oddělit převodovku, nebo to jde nějak na autě?? Mám tu chytrou knížku, buhužel demontáž začíná větou. Ke spojce se dostaneme po oddělení převodovky od motoru. :D Dál už je tam všechno docela podrobně popsaný.


Vyndavá se jenom převodovka a není to nic složitého. Vyndat jde ale jenom dolu, tak musíš mít montážní jámu, nebo auto zvednout.
Lugosy
Příspěvky: 248
Registrován: úte 17. bře 2009 22:04:42
Bydliště: Svobodné Heřmanice
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od Lugosy »

Čaute, jen poznatek, třeba někomu pomůže. Vytáhl jsem převodovku, protože tekly gufera a zjistil, že je vyosená přítlačná plocha na talíři, což dost házelo s autem a nikdo nedokázal říct, čím to házení je způsobeno. Auto má najeto +-250k a krom vyosení jsou ostatní komponenty spojky v pořádku. Překvapila mě lamela s opotřebením jen o 0,8mm a ložisko s minimální vůlí. Talíř a lamela je Sachs (ještě Fichtel a Sachs), ložisko ZKL PLC04-23 licence Valeo, vše původní, namontované ve fabrice. Když už to bylo venku, koupil jsem vše nové od stejných výrobců. Takže pánové, kdo budete měnit spojku, nechte Číňanům jejich nenávist k Tibetu a používejte pouze evropské komponenty - např. Sachs, Luk, Valeo. Ještě jsem nechal sjet setrvák, ze 7,3kg na 5,65kg, tak pokud si vzpomenu, hodím sem postřeh z jízdy. Na Rapidu jej mám asi o kilo a jde to hodně poznat :-)
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od Atnarfus »

Čínské díly nekupuju vůbec. Polské když nemusím tak taky ne.
Poslední dobou jdu dost často raději pro origoš. Mám dvanáct let staré auto a skoro všechno je na něm původní. Když tam namontuju něco origoš, tak mám jistotu, že už to nikdy řešit nebudu.

Bohužel třeba na Favorita koupit něco ve slušné kvalitě je problém a časem tak dopadne i Felda.
Odpovědět