Výměna ložiska předního kola

Přední i zadní
kimmi

Výměna ložiska předního kola

Příspěvek od kimmi »

Prosím o postup výmeny ložiska predného kolesa,nikde som to tu nenašiel.Ďík.Tak podrobnejšie.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od 103457 »

Povolíš matku poloosy, sundáš kolo, sundáš třmen s brzdičem, sundáš kotouč, odpojíš těhlici od tlumiče a od kuláku řízení a ramene, stáhneš těhlici z poloosy. Pod lisem vylisuješ náboj, potom ložisko . Hotovo.
A montáž je v opačném pořadí.
kimmi

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od kimmi »

A nedá sa to urobiť tak že by tehlice zostala na aute a nemusela by sa odpojiť od ramena,tlmiča a guláku riadenia?
Niekedy sme s kamošom vymieňali ložisko na prednom kolese a urobili sme to priamo na aute,no nepamätám si aké to bolo auto.
Abdul - FK

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od Abdul - FK »

Na Š 1000 MB sa to dá bez rozoberania.Ale Feldu musíš tak ako písal 103457.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od 103457 »

Jak píše Abdul, na feldě to neuděláš, musíš to hodit do lisu, felda je jemný auto, na tu nemůžeš vzít kladivo.
Uživatelský avatar
Tomas6
Příspěvky: 3758
Registrován: sob 06. říj 2007 17:47:49
Bydliště: Slušovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od Tomas6 »

Kladivem to nejde ale sou na to spešl stahováky,takže bez lisu to jde.Jen je mít...
Felda 1,3BMM lpg Kat off,střed off,favo svody,soieta...Jede jako ďas. :-)
Passat B4 1Z EGR off+něco nalitého.Nejede špatně,ale mohlo by to být lepší...
http://www.feliciaklub.cz/forum_new/vie ... 16&t=10389
Uživatelský avatar
hromyblesky
Příspěvky: 4227
Registrován: úte 10. úno 2009 8:40:01
Bydliště: Region razovitý ,tam někdo primo uprostřed mesta Ostravy,bo je to tu fajne cyp.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od hromyblesky »

prej ze to nejde kladivem,pokud neni cloveek totalni patlal tak si poradi bez lisu ,i s kladivem,a par vecma po ruce
synku lampy tu pálí,,,, neony blikaj na cestu...
FAKJU BIČ
VAUXHALL píše:Me by zajimalo kde bys to chtel jeste snizovat,kdyz motor je 12cm nad zemi


za vsim hledej pravidlo 7 a 15
Uživatelský avatar
Hanuš
Příspěvky: 1120
Registrován: úte 10. led 2006 18:42:28
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od Hanuš »

Hromy ma pravdu a sikovne ruce ;) .. moje auto jezdi s novym loziskem a na vymenu se pouzilo par nastroju a kladivo hralo dulezitou roli. A zadny lis siriko daleko nebyl.
Dobre auto nepoznas po ctvrt mili, ale po dvaceti letech!!!
Uživatelský avatar
hromyblesky
Příspěvky: 4227
Registrován: úte 10. úno 2009 8:40:01
Bydliště: Region razovitý ,tam někdo primo uprostřed mesta Ostravy,bo je to tu fajne cyp.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od hromyblesky »

:oops: :D :mrgreen:
synku lampy tu pálí,,,, neony blikaj na cestu...
FAKJU BIČ
VAUXHALL píše:Me by zajimalo kde bys to chtel jeste snizovat,kdyz motor je 12cm nad zemi


za vsim hledej pravidlo 7 a 15
Uživatelský avatar
DuDe
Příspěvky: 799
Registrován: sob 08. črc 2006 12:46:58
Bydliště: Velky Tynec
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od DuDe »

Já to taky mastil doma kladivem na kolenu a vše bylo jak má . Chce to opatrně natloukat a přitom to nezničit . Ale rozhodně to nepujde bez demontáže všeho co psal 103457 . ;)
hnec - FK

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od hnec - FK »

ahoj vsem
a jake tam davate nove lozisko?original skoda?cena?
hnec - FK

lozisko tehlice

Příspěvek od hnec - FK »

ahoj vsem
a jake tam davate nove lozisko?original skoda?cena?hnec

Příspěvky: 9
Registrován: 10 Bře 2009 08:38
Bydliště: mlada boleslav
Soukromá zprávaE-mail
hnec - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od hnec - FK »

me se totiz naboj uplne vikla...no zastavim se v servisu...uvidim
hnec - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od hnec - FK »

lozisko tu asi nikdo nemenil... :x
Uživatelský avatar
favo
Příspěvky: 7079
Registrován: ned 01. srp 2004 15:41:36
Bydliště: Blansko

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od favo »

Ty seš taky expert to Ti teda povím , napíšeš první dotaz ve 12:15 a v 14:03 se už rozčiluješ, že tu není odpověď. Většina z nás pracuje v tuhle hodinu a tudíš nemá čas sedět u komplu řešit problémy druhých. Ale aby jsi neřekl, tak vyměnit ložisko není tak jednoduchý jak se může zdát. Za prvé potřebuješ přípravek na vylisování náboje, potom musíš mít možnost vylisovat ložisko samotný a tady nastává další problém a to, že se vetšinou ložisko rozpadne a poslední kroužek zůstane v těhlici a není snadný jej dostat ven bez vybavení. No a samozřejmě potřebuješ lis na nalisování novýho ložiska a náboje zpět do ložiska a pokud vsázíš na nějakou kulatinu a kladivo, tak na to klidně zapomeň, jednou do ložiska klepneš a můžeš jej vyhodit. Jinak cena je různá a nemá cenu jí tu řešit, protože ložisko které koupíš třeba na Aukru za 200,- kč v obchodě klidně stojí 400,- záleži kde koupíš. Ve škodovce se dá koupit od 700,- do 950,- záleží jaký budou mít. Osobně bych preferovar značky SKF, ZKL snad i ZVL . První jsou němci druzí češi a třetí slováci, ale dají se koupit i jiné značky za méně peněz jedny v autě mám a taky to funguje.
Moje felda 1.4 MPi
Golf IV 1.9 TDi 164 PS 393 Nm
Uživatelský avatar
favo
Příspěvky: 7079
Registrován: ned 01. srp 2004 15:41:36
Bydliště: Blansko

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od favo »

Ložisko naklepávají kladivem a potom se tu objevují dotazy co mi to hučí v přední nápravě. Když už nemáte lis tak doporučují pořádně nahřát těhlici (stačí i horkovzdušný fén ) a ložisko mít přes noc v mrazáku a jde to i bez lisu ,ale nikdy né kladivem.
Moje felda 1.4 MPi
Golf IV 1.9 TDi 164 PS 393 Nm
hnec - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od hnec - FK »

tak loziska obou tehlic mam dole...kladivo trubka,a loziska FAG za 550,- ale ty az zase zitra,asi jako lis pouziji sverak
Uživatelský avatar
DuDe
Příspěvky: 799
Registrován: sob 08. črc 2006 12:46:58
Bydliště: Velky Tynec
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od DuDe »

Když to naklepávaš přes nějakou trubku a klepeš jen do krajů ložiska , tak mu nemužeš ublížit . Osobně jsem to tak udělal a jezdil jsem bez problémů .

Jinak kup rozhodně origo ložiska .

sem se mrkni . Tam maš i ceny .

http://www.e-cat.cz/c-1314088_1960718_1 ... prava.html
Uživatelský avatar
hromyblesky
Příspěvky: 4227
Registrován: úte 10. úno 2009 8:40:01
Bydliště: Region razovitý ,tam někdo primo uprostřed mesta Ostravy,bo je to tu fajne cyp.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od hromyblesky »

ja to nabijim pres stare rozbite lozisko,a pokud neplacnes do stredoveho krouzku nema se co stat,taky to tak aplikuju a zatim bez problemu
synku lampy tu pálí,,,, neony blikaj na cestu...
FAKJU BIČ
VAUXHALL píše:Me by zajimalo kde bys to chtel jeste snizovat,kdyz motor je 12cm nad zemi


za vsim hledej pravidlo 7 a 15
bitmap - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od bitmap - FK »

Jenom bych doplnil, ze lozisko SKF na Feldu neexistuje, v krabickach SKF se prodavaji loziska FAG. Ted jsem je nahodil, tak jsem zvedav, kolik to vydrzi, ale servisak rikal, ze je to kvalitni znacka, tak snad to za rok nebudu muset rozdelavat znova.
Uživatelský avatar
favo
Příspěvky: 7079
Registrován: ned 01. srp 2004 15:41:36
Bydliště: Blansko

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od favo »

Jo svěrák jde taky pokud jde hodně rozevřít , taky jsem ho používal než jsem si pořídil lis. Možná těhlici nahřát alespoň hrkovzdušnou pistolí a ložisko nechat pár hodin v mrazáku potom to jde o něco snadnějí a ještě lehce namazat těhlici aby ložisko snadněji vklouzlo.
Bitmap tak to jsem netušil , vím že je někde nabízeli ty SKF, ale co je uvnitř jsem nevěděl.
Moje felda 1.4 MPi
Golf IV 1.9 TDi 164 PS 393 Nm
hnec - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od hnec - FK »

a to stim nahratim a loziskem do mrazaku je odzkousene?nevim zda to ma vubec cenu ?
smazany clen - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od smazany clen - FK »

Tak tohle taky nemám odzkoušeno,ale pamatuju si,že když jsme u stodvacítek a stopětek dávali pístní čepy,tak jsme ty písty předem dávali nahřát na plotýnky elektrických vařičů.Jinak by to tam nikdo nedostal.Při použití vyběhaných,který tam jdou,budou po ohřátí na volnoběh klapat jako kráva.Proto tak natěsno.......Pro ty ložiska to asi bude analogie,ne? :)
Abdul - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od Abdul - FK »

Má pravdu předsedo. :!: :!:
leo487 - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od leo487 - FK »

zmrazit ložisko (ideál tak dva dny v mrazáku) a nahřát dutinu kam ložisko příjde...mnohokrát odzkoušené ;)
hnec - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od hnec - FK »

oukej,pouziji vasich rad....zmrazim a nahreju... :P
Uživatelský avatar
favo
Příspěvky: 7079
Registrován: ned 01. srp 2004 15:41:36
Bydliště: Blansko

Re: Výmena ložiska predného kolesa.

Příspěvek od favo »

Já jsem si jen vzpoměl jak jsem na svém fávu poprvé ložisko taky naklepával a po cca 300 km jsem při prudkém rozjezdu to ložisko roztrhl a rozsypalo se a bylo po srandě. Proto říkám klepat ne e, je to jen moje špatná zkušenost.
Moje felda 1.4 MPi
Golf IV 1.9 TDi 164 PS 393 Nm
Uživatelský avatar
favo
Příspěvky: 7079
Registrován: ned 01. srp 2004 15:41:36
Bydliště: Blansko

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od favo »

Při zahřátí mají kovy tendeci se roztahovat a při mražení smrskávat . Je to sice v řádů setin milemtrů ale mnohdy to stačí. Přesah u ložisek se stejně nedělá větší než pár stovek protože potom by hrozilo poškození ložiska
Moje felda 1.4 MPi
Golf IV 1.9 TDi 164 PS 393 Nm
Sadra17
Příspěvky: 2886
Registrován: pon 15. pro 2008 17:29:27
Bydliště: Jižní čechy

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od Sadra17 »

a až to budeš lisovat tak přes starý ložisko ;)
sem nejlepší tak nezáviďte
1.3 BMM kombi LPG
Golf III tdi 66kw + bosch 764 => cca 95kw
Uživatelský avatar
favo
Příspěvky: 7079
Registrován: ned 01. srp 2004 15:41:36
Bydliště: Blansko

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od favo »

No s tímhle taky opatrně , třeba u zadních brzd jsem to udělal protože jsem si nevyrobil včas lisovací přípravek a potom jsem měl sakra problém to starý ložisko vytáhnout ven :D Rozměr pro nalisování je tam delší než ložisko samotný a tak se chytlo pěkně i to starý, ale u předků to myslím nehrozí.
Moje felda 1.4 MPi
Golf IV 1.9 TDi 164 PS 393 Nm
DanoSK - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od DanoSK - FK »

ake mate skusenosti s loziskami ZVL? U nas stoja nieco okolo 20 Eur/kus na predok... Potrebujem vymenit obidva loziska v predu. Jedno mi len huci takym zvlastnym zvukom uz vyse roka, ale druhe na lavej strane mi zacalo asi pred mesiacom pri dlhsej jazde piskat a normalne sa mi zohrieva kotuc a cely disk na tej strane.. Takze pojdu obidva nove.. Takze vase skusenosti so ZVL? Dakujem!
Jano - FK

Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od Jano - FK »

Zdravím všetkých,
prosím Vás o radu pretože už ani mechanik ku ktorému chodím nevie čo stým môže byť. Mal som vybité ložisko na ľavom prednom kolese (keď auto zodvihol tak mi celé koleso (kotúč) lietalo, resp. malo vôľu zhora nadol). Mechanik mi ložisko vymenil, ale stále tam mám vôľu (síce veľmi malú ale asi o chvíľu zase budem musieť meniť ložisko). U mechanika som to reklamoval. Trikrát to mal rozobrané dal mi tam opäť nové ložisko ale tá vôľa tam stále je. Tú voľu tam cítiť aj keď auto stojí na kolesách a zamykám kolesom.
Nemá niekto nejaký nápad čo by to mohlo spôsobovať? Ďakujem za každú radu.
6host - FK

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od 6host - FK »

a kdyz to lozisko vymenil tak hned potom tam zadna vule nebyla? a co ti tam dava za loziska? nedava ti tam nejaky cinsky za par kacek? co spodni cep?ten je ok?
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od Kuladmin »

pokud spodni cep a rameno a horni ulozeni je ok a hybe se to naboj v tehlici tak je hold asi tehlice nebo poloosa ko - maji spatny prumer a nesedi uz v tom lozisku. T oje sakra mechanik a nepozna to?? Zvednout auto a hybat kolem a nekdo koukat zezadu kde to ma vule.
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od mikka »

Někdo šlápnout na brzdu a lomcovat kolem. Když ta vůle zmizí, je to ložiskem - vůle v ložisku nebo v jeho uložení.
Pokud je tam stejná vůle i při zabrzděném kole, je ložisko v pořádku a vůle bude jinde - nejspíš kulový čep v rameni nebo řízení.
Jano - FK

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od Jano - FK »

6host píše:a kdyz to lozisko vymenil tak hned potom tam zadna vule nebyla? a co ti tam dava za loziska? nedava ti tam nejaky cinsky za par kacek? co spodni cep?ten je ok?

Tu volu som tam zistil hned na druhy den ako mi vymenil ložisko. A ak sa dobre pamatam ale nie som si celkom isty tak mi mechanik hovoril že ložisko stálo cca 20 € (neviem to ale isto) a musel mi vymeniť aj tu časť zo závitom ktorá drží brzdový kotúč, pretože keď to prvýkrát priťahoval tak mu sa tá tyčka zo závitom odlomila (asi už bola načatá), pretože ložisko som menil práve preto že to koleso mi už poriadne hádzalo.
Jurka - FK

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od Jurka - FK »

No hele mrkni kde to přesně lítá...já takhle dlouho lomcoval s kolama než sem na to přišel... prvně to vypadalo na čepy pak na ložisko prostě snad všechno.... a v čem je nakonec problém? Horní uložení tlumičů... guma je nasračku a celý tlumič se vlastně shora hýbe. Snad mi dneska dorazí to uložení z prvovýroby a budu to moct vyměnit, protože ta guma cosi co sem tam měl tam byla dva roky a konec... životnost bych viděl asi na 6 měsíců snad nebo co...
Jano - FK

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od Jano - FK »

Jurka píše:No hele mrkni kde to přesně lítá...já takhle dlouho lomcoval s kolama než sem na to přišel... prvně to vypadalo na čepy pak na ložisko prostě snad všechno.... a v čem je nakonec problém? Horní uložení tlumičů... guma je nasračku a celý tlumič se vlastně shora hýbe. Snad mi dneska dorazí to uložení z prvovýroby a budu to moct vyměnit, protože ta guma cosi co sem tam měl tam byla dva roky a konec... životnost bych viděl asi na 6 měsíců snad nebo co...

No je možne že to budem tým tlmičom lebo tie som ešte nemenil (ale plánoval som to na tento rok) ako som auto kúpil (a kúpil som ho v 09/2005), takže toto pozriem resp. asi si dám pozrieť. ďakujem za tip.
Jano - FK

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od Jano - FK »

Takže nové info čo mám: mal som to na zdvihaku a syn mi zabrzdil - brzdovy kotuč mal vôľu a zistil som že mam ľavu vnútornu prachovku (gumu) roztrhanu. Keď som auto zo zdvihaku zložil tak som zrazu tu voľu prestal citiť, ale ked som zalomcoval pravym prednym kolesom (auto bolo na všetkých štyroch kolesách) tak som ju citil ako keby niekde v strede auta (mal som taky pocit). Dokonca občas sa mi pri točení alebo nabehnutí na nejaku jamu ozyva zhruba zo stredu napravy nejaky buchot. Má niekto tušenie čo by to mohlo byť a mohlo by to mať súvis s tou voľou na ľavom prednom kolesy???
sisin - FK

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od sisin - FK »

Jde to do volantu? Jestli máš gumu(manžetu) ko tak tam není vazelina a dostává se tam bordel,může být po smrti kloub
Jano - FK

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od Jano - FK »

Na volante necítim nič. Myslíš, že to že je klb KO môžem mať vôľu na brzdovom kotuči (lieta mi zhora nadol)???
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od Kuladmin »

Ja myslim ze spis myslis gumu - manzetu na poloose ne? tudis homokineticky kloub ten tam mak muze mlatit litat a mit vuli a hybat se v naboji v lozisku v tehlici.
sisin - FK

Re: Vôľa na ľavom prednom kolese

Příspěvek od sisin - FK »

jjjjj.....homokloub,vymlátí se na hotovo a pak najdeš jenom kuličky a nejedeš starosto :lol:
ka-spel
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 17. dub 2006 8:37:38
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od ka-spel »

Dnes jsem zjišťoval cenovky předního ložiska a na netu cca od 200 za Čínu do 1000 za SKF. Tak jsem volal do místního velkoobchodu speciálně na ložiska Ložiska Haná a tam mají ZKL PLC 15-12 za 79 Kč samotné ložisko. Asi už to dál nebudu řešit. Jen se chci zeptat. Je nutné měnit i tu matku a segrovku? Předchozí ložiska jsem měnil před 50 tis. všechny a zrovna ty přední byly taky ZKL, ale tehdy za 372 Kč jedno (z autodílů).

http://www.skoda-dily.cz/nahradni-dil/6 ... licia.html

Ještě vidím značku ZKI (Čína) - to vypadá jak Addidos :D

EDIT: Tak se ve velkoobchodu zpletli a byla to cena za jiné. Mě to bylo hned divný. ZKL stojí 650 samotné a SKF sada 1100. :(
ex nebožka 1,6 lpg Obrázek
Legolas19 - FK

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od Legolas19 - FK »

jak poznam ze by se meli loziska menit ?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od 103457 »

Hučí za jízdy, když jedeš do leva hučí pravé kolo a obráceně.
ka-spel
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 17. dub 2006 8:37:38
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od ka-spel »

No hlavně to chce zkusit otočit na zvedáku každým kolem. Já žil v domnění, že to dělá levé přední a mysleli si to i loni v servisu. Teď už to bylo neúnosný a jel jsem za kamošem a ten prošel všechny kola je to levé zadní. Takže přední jsem kupoval zbytečně. Jinak zjistil, že ten kdo to měnil předtím byl hovado, protože nikde nebyla vůle a vše dotažené natvrdo.
ex nebožka 1,6 lpg Obrázek
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: lozisko tehlice

Příspěvek od 103457 »

Pokud by se zadní ložisko vlastně ložiska dotáhly na tvrdo, tak vydrží jen pár km a rozpadnou se. Zažil jsem to na vlastní kůži, začne to strašně křupat, vylomí se buben o matku a kolo upadne. Udělal to jeden učedník na naší služební feldě, snažil jsem se dojet, ale nepodařilo se :(
Odpovědět