HP, L&K a podložky...

Přední i zadní
zdeny10
Příspěvky: 42
Registrován: ned 16. bře 2014 11:26:25

HP, L&K a podložky...

Příspěvek od zdeny10 »

Ahoj kluci. Je to spíše takový diskuzní příspěvek. Zajímalo by mi, jestli někdo z vás má na autě obuty pneu na čtrnáctkových diskách L&K (konkrétně rozměr 175/60 R14) a zároveň má auto snížené díky jakékoliv úpravě. Já budu dávat na auto HP Sporting (očekávám snížení 3cm, dle nastavení) a jako kola mám připravené právě ty Lauriny (bílý komaxit, ale to samozřejmě není zásadní :-D ).
Proč sem ale píšu takto "neodborný dotaz"...všichni víme, že Felicia má rozchod zadní nápravy v továrním nastavení o 4cm menší než je tomu u nápravy přední. Trochu si lámu hlavu s tím, že až si auto lehce lehne k zemi (dejme tomu, že bude nejvyšší bod zadních kol zároveň s lemem), tak to může opticky působit poněkud "zvláštně". Devadesát procent lidí osazuje HP na auto, které jezdí na patnáctkách, mnohdy i větších kolech. Tomu se podřizuje šířka lemů nebo kvůli ET gum i podložky pod náboje atd. atd A mě právě zajímá, zda-li má někdo z vás snížené auto na sériových kolech (resp. na těch čtrnáctkových Laurinech) ať už bez podložek nebo s nimi. Nejsem zastánce podložek a dalších modifikací podvozkových částí, takže bych asi raději ocenil odpovědi ve stylu "nevypadá to nejhůře i bez podložek" nebo "ty čtrnáctkové Lauriny tu zadní nápravu opticky lehce roztáhnou" :-D Ale přijmu každý názor. I ten, že bez podložek bude snížené auto na sériových ALU kolech R14 působit hloupě.
Opravdu to berte především jako diskuzní příspěvek pro odreagování. A omlouvám se, jestli toto vlákno zbytečně zatěžuji nesmyslným dotazem.
Díky kluci ;-)
Uživatelský avatar
a13sh
Příspěvky: 2071
Registrován: ned 20. pro 2009 22:54:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od a13sh »

Uz si nepamatuju na kterych drazkach jsem to mel,ale zadek byl urcite na treti tzn -45 a predek si uz nepamatuju.
http://alesh3.rajce.idnes.cz/snizeni/
gumy byly 175/60 a atlanty jsou tusim rozmerove stejne jako lauriny.
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od Maty »

K dotazu ....
jezdil jsem 14" L&K kola s HP tlumičema. Bez podložek jsou kola "utopená" vevnitř.
po nasazení podložek (tuším že skoro 2cm na každé straně) se kolo dostalo na hranu a začalo to vypadat "normálně" a né jak tramvaj :)

Obrázek
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
zdeny10
Příspěvky: 42
Registrován: ned 16. bře 2014 11:26:25

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od zdeny10 »

Na jednu stranu bych se asi v klidu a bez depresí dokázal sžít s tou variantou co posílal "a13sh", na druhou stranu Matyho verze s podložkama je antitramvajová, což taky není úplně od věci :-) Nechám si to projít hlavou. Mám z podložek strach - slyšel jsem, že se to musí vyvažovat s kolama, určitě to musí více zatěžovat náboje kol, dále důvěra v dlouhý šrouby, který to drží - nevím nevím a v poslední řadě nevím, zda-li je vhodný se pustit do výroby sám nebo se tím někdo zabývá. No nechám to asi ještě otevřený. Teď restauruju předek. Každopádně díky za náměty kluci. Z těch fotek si to člověk dokáže hned lépe představit ;-)
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od Maty »

Aby jsi nebyl na omylu ... moje verze nezatěžuje čep ani náhodou ;) ... mam podložku mezi nápravou a čepem ... jsou tam delší šrouby co drží čep na autě a použil jsem pro klid v duši pevnější šrouby než tam jsou v originálu ;)
dávat podložku přímo pod kolo je :pig:
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
zdeny10
Příspěvky: 42
Registrován: ned 16. bře 2014 11:26:25

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od zdeny10 »

...jenom ještě drobnůstka.....třetí drážka na zadkách by mělo být snížení 3cm né (horní drážka série, druhá -1,5cm, třetí -3cm, čtvrtá -4,5cm).....mluvím o verzi, kterou nabízí v současnosti
dragunov
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 24. lis 2011 14:46:34
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od dragunov »

HPčka jsem kupoval v r.2012, chvíli jsem to měl takhle pak jsem nechal zadek zvednout. Kdybych se rozhodoval znovu tak se na celé HPčka vykašlu a nechám si peníze radši na opravy chladiče, termostatu, koroze, na pneu atd. atd.
První 2 měsíce co sem s HP jezdil mě bolely záda a mlátil sem se do hlavy protože jsem si sedal níž než jsem byl zvyklej :D ... Taky bylo super když sem zapojil vozík a chtěl zajet na zahradu... auto zůstalo viset na břiše :D
Na fotce HP+L&K bez podl.

Obrázek
zdeny10
Příspěvky: 42
Registrován: ned 16. bře 2014 11:26:25

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od zdeny10 »

....jak říkám, každej názor je pro mě svatej. Díky ;-)
zdeny10
Příspěvky: 42
Registrován: ned 16. bře 2014 11:26:25

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od zdeny10 »

Každopádně konkrétně Maty mi nasadil krásnýho brouka do hlavy :D Kdybych podložky sháněl, tak určitě bych je chtěl dávat pod náboj. Pod kolo je to fakt peklo pekel. Ale je kolem toho spoustu otazníků. Např. pořizovací cena, jak je to s tím vyvažováním (dle mého názoru statická podložka pod nábojem nemá s vyvážením kola nic společného), preferovaný dodavatel (když už něco shánět, tak ať je to výrobcem člověk s dobrými referencemi) a především rozměr, který si mohu dovolit. Jak říká Maty - 2cm podložky vypadají efektně vůči lemu. Ale co se děje při propružení? Nebudu s tím jezdit rally, ale stát se může cokoliv (boční nájezd na nějakou nerovnost, nechtěná přehlédnutá díra atd.). Kolo se prupruží dejme tomu až k dorazu a.....bude tam místo? Ten lem se logicky k horní části auta zužuje a prostoru je tam méně a méně.
No mám hlavu jak pátrací balón. Ale i přesto jsem rád, že můj dotaz nezůstal bez odezvy. Vážím si toho. Chtěl jsem psát dotaz "pouze do skupiny na facebooku", ale tam je těch otázek (věcných i naprosto zcestných) tolik, že tady mi to přišlo vhodnější.Vyplatilo se. Díkes chlapy :)
Prcek1
Příspěvky: 233
Registrován: sob 10. led 2009 8:57:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od Prcek1 »

Tak to vyzkoušej nanečisto. ;)
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od Maty »

K pružení .... né, že bych s feldou jezdil rally, ale celkem svižně po okreskách pohybuji ... nikdy jsem s tímhle setupem neměl jediný problém (To, že si někdo koupí sportovní podlozek a pak brečí, že ho bolí záda nebo nezajede s vozejkem na zahradu je věc jiná :D )
Kolo při propružení nejde kolmo nahoru, ale jde lehce dovnitř ... a při standartním rozměru pneu co je povolené na feldu v R14 opravdu problém nebude ;)já měl tuším k lemu 2,5 cm tak jsem ubral a dal 2cm podložky .... nicméně mam auto po nehodě zezadu tak jsem musel na jedné straně trošku seříznout vnitřek lemu protože to na jedné straně drhlo (prostě kasle není úplně rovná)

Takže pokud dáš třeba "jen" 15mm tak s prstem v nose :P
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
Uživatelský avatar
Majklaz
Příspěvky: 356
Registrován: sob 21. črc 2012 15:37:45
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od Majklaz »

Pokud dáš 15mm tak budeš mít místa dost, já teda zatím sníženo nemám, ale mám atlanty a 15mm podložky a klidně bych dal 20, možná i 25mm. Pokud se bojíš pružení nápravy, který si myslím asi moc nehrozí, můžeš dát stabilizátor dozadu pokud nemáš, nebo dát dva, má to tu hodně lidí. A taky můžeš celou nápravu vyztužit - sváry navíc, nebo větší trojúhelníky.
Uživatelský avatar
00Inferno00
Příspěvky: 1728
Registrován: úte 02. zář 2008 9:51:55
Bydliště: Dolní BenešoVW
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od 00Inferno00 »

Měl jsem 20mm podložky pod náboj, zadní HP na třetí drážce, dva zadní stabíky, gumy 185/55 r14 a škrtal jsem jen předníma zástěrkama o vozovku, jinak to nikde neškrtalo. ;)
Vici píše:...ARL je král mezi TDI na platformě G4...
VW Golf IV 1.9TDI PD ARL 192PS 401Nm powered by TDIfun, EGR-off, TT puky, Strongflex dogbone
VW Passat Variant B8 2.0TDI Dynaudio
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od Maty »

TAk v tom případě to u mě bylo tím, že mam lehce křivej zadek ;)
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
zdeny10
Příspěvky: 42
Registrován: ned 16. bře 2014 11:26:25

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od zdeny10 »

Vy jste holt kancí co :D Asi se teda vydám zlatou střední cestou (já se toho bojím, vy doporučujete 2cm), takže seženu podložky 1cm a uvidím. Teda takhle - když už teda budem uvažovat, že teda jó, že do nich jdu, máte doporučení od koho je zakoupit (s kým máte dobré zkušenosti)? Když už mi teda "přemlouváte" do podložek (jednoznačně pod náboj), kdo dělá dobré, rovné, přesné? A samozřejmě když napíšete přibližnou cenu (zaokrouhlujte na stovky korun), budu jedině rád. Otevřeně říkám, že strach mi nepustí, dokud to nebude na autě a mrzelo by mi kdybych ty dva kusy železa pak vyhodil a bylo v tom utopeno nějak moc peněz. Jo a ještě jedna drobnost...co poměr rozchodu předních a zadních kol? Když bych dával podložky, tak určitě jen na zadní nápravu. Přední vyhovuje v sériové šířce. Nebude to nějak narušovat správnou geometrii auta?
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od Maty »

ad podložky ... já za ně dával 150kč/ks ;) ... a udělá ti to kde jakej šmoula co má frézku ;)
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
Uživatelský avatar
Majklaz
Příspěvky: 356
Registrován: sob 21. črc 2012 15:37:45
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od Majklaz »

Tady na foru je seženeš od uživatele mach jestli je ještě dělá, já je od něj mám a spokojenost :). Bral jsem obě 1,5cm za 400 i s poštovným, což je hodně pěkná cena. Klidně vezmi 1,5cm, uvidíš že ani to není moc, já to bez snížení na plecháčích v zimě ani nepoznám, přijdou mi utopený tak nějak stejně jako v sérii.
zdeny10
Příspěvky: 42
Registrován: ned 16. bře 2014 11:26:25

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od zdeny10 »

Díky. Zkusím ho ;) Ještě taková "hnidopichovská matematická otázka". Co poměr rozchodu kol. Vepředu je v sérii 1420mm, vzadu 1380mm. Podložkama na zadkách (asi bych přeci jen zůstal jen u toho 1cm :D ) se dostanu na 1400mm. Na přední kola podložky dávat nechci vůbec. Nevadí konstrukci auta tato změna poměru rozchodu - čistě hypoteticky? Jinými slovy - dávate NUTNĚ podložky pod všechny kola, nebo máte zkušenosti s verzí, co by se zamlouvala mě (předek bez, zadek s) ;)
Už asi začínám být otravnej co :(
Uživatelský avatar
Majklaz
Příspěvky: 356
Registrován: sob 21. črc 2012 15:37:45
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: HP, L&K a podložky...

Příspěvek od Majklaz »

Co jsem já koukal když jsem přemejšlel jaké podložky zvolit, tak si je ostatní dávali pouze dozadu (mam to tak taky). Jízdní vlastnosti by se měly zlepšit než zhoršit, jestli si to pamatuju dobře, měla by teoreticky být menší nedotáčivost. Jinak tady máš návod na případnou montáž
Odpovědět