Ulomená matka držáku ramena v nosníku

Přední i zadní
Scofield
Příspěvky: 32
Registrován: úte 22. kvě 2018 23:05:48
Bydliště: Napajedla, Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Ulomená matka držáku ramena v nosníku

Příspěvek od Scofield »

Zdravím, dnes nastal celkem problém. Chtěl sem sundat rameno kvůli výměně čepů. Povoluju šroub držáku a najednou křup. Urvala se matka co je uvnitř nosníku. Co s tím teď?
Obrázek
Můj vozový park:
Škoda Felicia 1.3 MPi 50kw r.v. 1997 - hatchback Modrá královská
Škoda Felicia 1.6 MPi 55kw r.v. 1998 - hatchback Bílá Candy
Škoda Octavia II vRS 2.0 TFSI 147kw r.v. 2008 - liftback Modrá race metalíza
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Ulomená matka držáku ramena v nosníku

Příspěvek od 103457 »

Uříznout. Pak je několik možností opravy, buď vyříznout v nosníku díru, navařit zevnitř novou matku a zavařit nosník nebo já tam dostal velkou podložku a imbus šroub s hlavou uvnitř nosníku. Zespodu jsem dal matku s kontramatkou.
Jestli je nosník zdravej, je tam dost materiálu, tak by stačil maticový nýt, ale musel by být nějaký kvalitní asi nerez, ale ten jen tak obyč kleštěma nezmáčkneš, to musej být veliký kleště s přepákováním a ty málokdo má.
Scofield
Příspěvky: 32
Registrován: úte 22. kvě 2018 23:05:48
Bydliště: Napajedla, Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Ulomená matka držáku ramena v nosníku

Příspěvek od Scofield »

Taky mě napadl imbus jako nejjednodušší řešení, akorat otázka jestli se tam dostanu tím klíčem nějak
Můj vozový park:
Škoda Felicia 1.3 MPi 50kw r.v. 1997 - hatchback Modrá královská
Škoda Felicia 1.6 MPi 55kw r.v. 1998 - hatchback Bílá Candy
Škoda Octavia II vRS 2.0 TFSI 147kw r.v. 2008 - liftback Modrá race metalíza
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Ulomená matka držáku ramena v nosníku

Příspěvek od 103457 »

Není potřeba,když dáš perovku, tak se šroub nebude protáčet
kater
Příspěvky: 93
Registrován: úte 25. pro 2018 9:53:49
Bydliště: Čadca
Kontaktovat uživatele:

Re: Ulomená matka držáku ramena v nosníku

Příspěvek od kater »

:dj:
103457 píše:Uříznout. Pak je několik možností opravy, buď vyříznout v nosníku díru, navařit zevnitř novou matku a zavařit nosník nebo já tam dostal velkou podložku a imbus šroub s hlavou uvnitř nosníku. Zespodu jsem dal matku s kontramatkou.
Jestli je nosník zdravej, je tam dost materiálu, tak by stačil maticový nýt, ale musel by být nějaký kvalitní asi nerez, ale ten jen tak
obyč kleštěma nezmáčkneš, to musej být veliký kleště s přepákováním a ty málokdo má.

Mal som rovnaký problém pri výmene ramien.Vyrezávať dieru v nosníku je blbosťjak mraky lebo geometriu nedá nikto dohromady.Tá matica v nosníku nieje navarená v pravom slova zmysle,je to špecialna matica s osadením ,ktorá sa elektricky boduje a osadenie matice presne zapadá do diery v nosníku čím je zaručená jej poloha a tým aj geometria ,ktorá ako vieme je u feldy daná konštrukciou a nedá sa nastavovať ,iba zbiehavosť..Matica sa v strojarine používa a dá sa aj kúpiť.
No a teraz k oprave:ak sa nám pri povoľovaní odtrhne matica od nosníka ,žiadná tragédia,oprava je až moc jednoduchá a rýchla.Hlavičku na skrutke odrežeme a rameno dáme dole. ,maticu s odrezanou skrutkou vytiahneme cez otvor v nosníku ,ktorý je vedľa diery na maticu.Ak máme novú maticu teraz opisovanú činnosť vynecháme.Po každej ploške matice klepneme kladivom,striekneme WD ,upneme do zveráku a odrezanú časť skrutky ľahko vytočíme.No a teraz si upravíme maticu,kto má novú a kto nie použije tú starú.Na jednu plošku matice si navaríme kúsok tyčky alebo niečo podobné.Ja som použil tyčku fi6mm a dlhú 50 mm.Dávajte pozor aby nezasahovala pod spodný okraj ,osadenie na matici musí byť voľné aby zapadlo do diery v nosníku ,ktorá je strediaca a zabezpečuje geometriu. Takto upravenú maticu dáme cez dieru do nosníka ,osadením do diery a tým ju máme vystredenú. Pri zatáčani skrutky sa nám privarená tyčka oprie o nosník a matica sa nebude otáčať.Takto ju dotiahneme a potom kedykoľvek povolíme. Na každý skrutkový spoj používam tmel na závity a ešte sa mi nestalo že mi prihrdzavela matica k skrutke. Dúfam to niekomu pomože.
Odpovědět