Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Přední i zadní
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: praskání

Příspěvek od 103457 »

Ono záleží, čemu říkáš poškozený. Když homokloub začíná odcházet, tak to poznáš při pomalé jízdě, doslova krokem a v plném rejdu slyšíš křupání. Potom i při rychlé jízdě při zatočení, kdy jsou kola v záběru, tím myslím, že auto jede pod plynem nebo naopak brzdí z kopce motorem, jsou slyšet, jakoby rány a je to cejtit i ve volantu. Vždycky to dělá ten kloub z opačné strany kam zatáčíš, čili zatáčíš do prava dělá to levej kloub a opačně. Pokud projíždíš zatáčkou pod plynem, bouchá to a ty prudce vyšlápneš spojku, tak síla motoru není přenášena na kolo pomocí poloosy a kloubu a rány ustanou, ikdyž auto jede dál.
Při této činnosti lze jednoduše poznat, zda je to opravdu od homokloubu, či to dělá ložisko nebo brzdy. Homokloub v zatáčce při jízdě s vyšláplou spojkou nebo nezařazeným rychlostním stupněm nic nedělá, kdežto ložisko, brzdy, či kuláky rámusí dál.
Další fáze odcházení kloubu je ta, že se auto při jízdě prudce rozkmitá, chvílema se to může naprosto ustálit a chvílema je problém auto udržet na silnici. A to máš před sebou už jen pár km. Mě, když to začalo dělat, tak jsem ujel asi 5 km, pak se kloub rozpadl a je konec, auto již nejede, poloosa se protáčí naprázdno, hnací síla se nepřenáší na kolo a posléze na vozovku.
Mě to kloub udělal při 120 tisících km, ale může to přijít dříve, pokud se poškodí manžeta a do kloubu se dostává voda s pískem, ale může to přijít i dýl, naše služební felda, když šla z fabriky měla najeto 210 tisíc a poloosy včetně kloubů byly původní.
Návštěvník

Re: praskání - homokinetický kloub

Příspěvek od Návštěvník »

Zdravím všechny zde přítomné odborníky.Tak došlo i na moji felicií a odešel mi do "věčných lovišť" na levé straně homokinetický kloub.Chtěl bych se zeptat,zda výměna je náročná,nebo ji zvládne průměrný "kutil" doma na dvorku ;) .
Předem děkuji za případné odpovědi a přejí všem hezký den.
Hanz - FK

Re: praskání - homokinetický kloub

Příspěvek od Hanz - FK »

já ji zvádl doma v obýváku, ale bacha je to pěkně špinavá práce :D

EDIT: měl sem na mysli samozřejmě výměnu kloubu, auto sem rozebiral venku :lol:
burningsoul - FK

Re: Při větším vytočením volantu praskne někde u nápravy

Příspěvek od burningsoul - FK »

chlapci,tak jaký je závěr a jaké díly by mohly být právě ty exponované? kulový čep řízení nebo i třeba ten homokineták? nebo jedno a druhé? Nechce se mi do dílů vrážet litr a pak použít díl za kilo 8-)
burningsoul - FK

Re: praskání - homokinetický kloub

Příspěvek od burningsoul - FK »

mne se stává, že mi to loupne při vytočení volantu doleva. jen to lupne, zde popisované vydávání pazvuků zatím neeviduju. nicméně ted se to objevilo častěji. snad př každém levém parkování. a zvuk přichází zleva, ne zprava, jak tu bylo psáno. je to komokineták?
ten hmk se koupí a neřeší se jestli pravej nebo levej, že jo? jen vnitřní/vnější?
Lemosen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 03. dub 2015 19:40:14

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od Lemosen »

Zdravím a měl bych dotaz.Při rozjíždění a natočení volantu do leva se ozývá lupání od kola.Předpokládám tedy,že to bude vnější kloub. Díval jsem se jakej koupit a originál je dost drahej.Můžu mít od Meyle za 630 kč.Nemáte někdo zkušenost s touto značkou?Díky za odpověď.
Lemosen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 03. dub 2015 19:40:14

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od Lemosen »

Tak kloub vyměněn.Bylo to opravdu tím kloubem.
Gufy
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 01. bře 2012 15:42:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od Gufy »

Já se přidám s dotazem , při zatáčení je ticho , jen při vyřazení a hrbolech to bouchá , axiální vůle je minimální , ale když auto zvednu a zatočím kolem , tak je tam tak možná čtvrt otáčky vůle , jakoby v převodovce ...
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od 103457 »

Odchází mi kloub, vím že jsou všechny stejný, i v chytré knížce to je psané: na všechny modely Felicia + Favorit + Forman stejný. Montovaná strana venkovní u kola
Ale proč je prodejci rozdělují podle motorizace?
http://www.nahradni-dily-auto.cz/zbozi/ ... 98--1-9-D-
Setkal jste se někdo s tím, že by byl třeba na 1,6 nebo 1,9 nějak robustnější s ohledem na větší sílu motoru, třeba, jako je to u spojky?
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od pipo444 »

ano vonkajšie kĺby sú rovnaké, neviem prečo to hentak delia, každopádne vyhol by som sa neznámym alebo šmejdom lebo to za chvílu budeš meniť znova :D bral so zo stránky škoda-diely.sk alebo CZ. prvovýroba čo tam vydržala najdlhšie bol SPIDAN no ja som kúpil GLO/cifam a sám ich na 1,9D mám už pár rokov a žiaden problém s nimi nebol na to že 1,9D má silnejší krúťák ;) manžety držia tak isto.
ferdamravenec
Příspěvky: 4169
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od ferdamravenec »

pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od pipo444 »

vidíš v zozname je aj 1,9D takže sú rovnaké a nieje čo riešiť ;)
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od 103457 »

Vím, že jsou stejný, jen mi to zarazilo, že je psaný jen na 1,9. Já to chci právě na 1,9. Ale to nevadí, koukal jsem i na poloosu, že bych to vyměnil komplet a bylo by po problémech. Ale nevím co je to za výrobce.
http://shop.autodilykrc.cz/cz-detail-55 ... osa-l.html
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od pipo444 »

dôverujem radšej origo dielom a ak je zlý len vonkajší kĺb tak by som menil len ten. na vnútornom bola len prasknutá manžeta takže aby kĺb neodišiel kúpil som origo set prvovýrobu manžeta+spony+mazivo a pri výmene vonkajšieho kĺbu som ju rovno vymenil ;)
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od 103457 »

Joo, vyměním jen venkovní, našel jsem v garáži poloosu, měla by být OK, pro jistotu ji upíchnu do soustruhu a zkouknu, pak očistím, nalakuju, nový klouby, manžety a půjde na auto. Nerad dělám věci na půl, když už to budu rozebírat, tak jí repásnu celou. Jo a použiji neoprenový manžety, ty vydrží věky. Když mi urna dělal GO převodovky na modrý feldě, tak jsem dělal taky repas poloos a manžety vydržely cca jen 2 roky, vnitřní celkem OK, ale venkovní postupně odešly. Tak jsem koupil neoprenový a jsou tam od 19.3.2013 a furt jsou krásně měkoučký v ohybech nepopraskaný, zkrátka, jako nový.
http://www.aci.cz/9900p94-roztahovaci-n ... 17506.html
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od pipo444 »

okej takže ak nové manžety - tak neoprenové. dobre vedieť :thumright:
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od 103457 »

Já už raději ano, je pro mne lepší připlatit, než to znovu rozdělávat. Navíc jsou roztahovací, myšleno, natolik pružné, že jdou přetáhnout i přes homokineťák, ani se nemusí srážet dolů. Stačí na něj jen dát plastovou flašku a trošku jí namazat vazelínou nebo WDčkem. Prodávaj se i přípravky, ale jsou zbytečně drahé.
https://www.youtube.com/watch?v=S_c6x2DGS9k
oondra18
Příspěvky: 103
Registrován: úte 17. zář 2013 14:41:31

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od oondra18 »

čau, mám takový problém, při zařazeném kvaltu 2 a 3 (někdy i 4) mezi zhruba 2- 3,5tis otáčkama se felda trošku rozechvěje. Jedná se o situaci, kdy jedu rovně. Kolama to není(zimní a letní), převodovku jsem měnil, klouby u převodovky jsem jeden měnil bohužel za čínu a má najeto cca 3tis km, druhý za vrakovaný. Kloub u převodovky byl měněný z důvodu toho, že ve 110 se auto hrozně třáslo. Tento čínský kloub to vyřešil, auto se už ve 110 neklepe, ale zase se trošku chvěje jak již jsem psal, v tahu při rozjezdu. Napadl mě ještě homokineťák, přijde mi dost suchý ten jeden. Je možné, že by tyto vibrace způsoboval homokineťák? Při pomalé jízdě při plné rejdu se zvuky (bohužel) neozývají. :cry: Díky za názory
Lemosen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 03. dub 2015 19:40:14

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od Lemosen »

Tak jsem při výměně kol zjistil,že před nedávnem co jsem měnil kloub Meyle sadu i s prachovkou,tak prachovka už je naprasklá.
Vydržela asi 10 tis km. :roll:
Pěkný šunty.Bud dát originál ,nebo tu silikonovou.
Naposledy upravil(a) Lemosen dne ned 19. bře 2017 9:10:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od 103457 »

Originál už také není to co byl originál před 15 lety. Dal jsem údajně originál, bylo to balené od Rubeny a také to moc nevydrželo. Dal jsem neoprén a je furt jako nový. Už bych nic jiného nedával, když vím kolik je to práce vyměnit prachovky, tak si radši připlatím a už to dělat nemusím. Navíc životnost kloubu je přímo úměrná životnosti prachovky, pokud je kloub čistej ve vazelíně, tak je prakticky nesmrtelnej.
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od pipo444 »

originál manžeta nebola od Rubeny ale od Spidan/GKN a tá niečo vydrží. mám aj GLO klby s manžetami ku tomu čo boli a nič in nie je a sú tam min. 5 rokov a kopu KM. Meyle by som nedával, ak už, tak by som kúpil origo manžety čo preávajú na škodadieloch. alebo od Spidanu. alebo predsa len tie neoprenové :)
Lemosen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 03. dub 2015 19:40:14

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od Lemosen »

pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od pipo444 »

a potrebuješ na vonkajší klb pri kolese ?
hej je tam písané nemecká prvovýroba :)
takú istú sadu som kúpil od Spidanu, akurát je to na obidve strany a asi je to aj lacnejšie. Zatial držia bez problémov. je to sada Spidan SD20638
Lemosen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 03. dub 2015 19:40:14

Re: Lupání/praskání od kola (homokinetický kloub)

Příspěvek od Lemosen »

JJ potřebuji vnější u kola.
Odpovědět