Jak se má chovat tlumič?

Honzis
Příspěvky: 386
Registrován: pon 07. pro 2009 12:49:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od Honzis »

Ahoj,
chci menit tlumiče na sve felde. Povedlo se mi za rozumny peniz koupit nove Ateso. Chtel bych se jen zeptat, jak se takovy tlumic ma chovat. Kdyz ho chci vytahnout, tak to jde strasne ztuha (to bych cekal), kdyz ho chvi vratit tak zajede vice mene sam. Je to v poradku nebo me natahli? :-)
diky
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od 103457 »

To je v pořádku, tlumič netlumí náraz kola na překážku, ale opačně, tlumí odskok kola od překážky nahoru. Defacto je to opak toho, co dělá pružina.
Honzis
Příspěvky: 386
Registrován: pon 07. pro 2009 12:49:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od Honzis »

Super, jsem si to myslel ale pro ten klid :-) diky
Uživatelský avatar
JoS
Příspěvky: 258
Registrován: čtv 07. led 2010 17:02:30
Bydliště: Pardubice/Seč

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od JoS »

Jenom,když si s tím takhle hraješ,tak by se neměly roztahovat ve vodorovné poloze,jen ve svislé.Ale to platilo dřív,možná už to je dnes bezpředmětné. :roll:
Honzis
Příspěvky: 386
Registrován: pon 07. pro 2009 12:49:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od Honzis »

Celkem by to davalo smysl, kdyz si clovek najde jak to vypada vevnitr, tak to minimalne nebude tlumit, protoze ten olej natece jinam nez by mel a kolem pistu bude vzduch. Ale pokud nepouzijes ukrutnou silu az prasilu a tim nezprznis pist tak nevidim duvod proc by se jim neco melo stat. (jinak nezkousel jsem to, neco mi rika, ze nadoba s olejem polozena na bok nebude delat dobrotu :-) doplneni o zvlastni efekty uprostred obyvaku bych celkem nerad )
JAWAEVO - FK

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od JAWAEVO - FK »

tlmič tlmí na obe strany !!! samozrejme do vnútra o dosť menej
Uživatelský avatar
Mylen
Příspěvky: 114
Registrován: sob 08. črc 2006 19:19:36
Bydliště: Prešov

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od Mylen »

JAWAEVO
pravdu ma 103457 ty ju bohuzial nemas :) tlmic tlmi pri roztahovani, na tlmenie pri stlacani je pruzina.... to je snad logicke
tlmic stlacis pomerne lahko co znamena, ze netlmi a roztahujes ho velmi tazko co znamena, ze tlmi... :roll:
Felicia 1.3MPi LX ;-)
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od mikka »

Tlumič tlumí na obě strany. Tlumicí síla při zatlačení pístnice je menší, jen asi 28-32% síly potřebné pro vytažení pístnice, oboje při stejné rychlosti vytahování/zatlačování pístnice. Velikost sil se podle dílenské příručky zkouší při 25 a 100 zdvizích za minutu.
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od Atnarfus »

Tlumič opravdu tlumí na obě strany. Kdo nevěří, tomu doporučuji demontáž starého tlumiče a prohlédnutí vnitřku. Uvnitř jsou dva ventilky. Jeden reguluje množství oleje v jednom směru a druhý ve druhém směru. Tím je nastaveno rozdílné tlumení v jednom a druhém směru.

Jednostranné tlumiče měl naposledy tak pérák (motorka z padesátých let).
BlueFox - FK

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od BlueFox - FK »

Já včera koupil nová tyhle:

Obrázek

Mno a kdyz ho zkousim jen tak v ruce, tak tlumi na obe strany a to prekticky stejne. Oproti ostatnim, uz jetym tlumicum se chova uplne jinak. Ostatni co mam tlumej normalne hlavne nahoru, dolu temer vubec. Je mozny, ze zacne poradne fungovat teprve az se s nim trochu pojezdi? Ze se rekneme rozhejbou ventilky, nebo tak neco?

Ja tam nakonec namontoval cely komplety co jsem koupil za 400 na vrakaci z utopeny feldy. A jsou jeste ve vybornem stavu, takze me ty nove zbyly. Kdyz uz jsme u toho, ktery myslite ze budou kvalitnejsi? Oboje made in germany.

Obrázek

Znacka BOGE, neni to uplne dobre videt.
azse
Příspěvky: 71
Registrován: stř 05. zář 2007 16:50:57
Bydliště: Dolné Saliby
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od azse »

Ahojte
Na prednej náprave mám olejové tlmiče zn.Ateso.Ked úplne zatlačím piest dolu ,má ostat dole? Ktoré tlmiče sú v lepšom stave,ked ostane piest úplne dole,alebo ked pomaly sa vytláčá piest?
Ďakujem.
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od Kuladmin »

Pokud se nepletu tak ten co sam vyjizdi je urcite na tom lepe.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se má chovat tlumič?

Příspěvek od 103457 »

Jsou to rozdílné konstrukce tlumiče. Ten co sám vyjíždí je plynokapalinový tlumič, ten co po zatlačení zůstane dole je jen kapalinový. Takže nejde paušálně říct, že tlumič jehož píst sám vyjíždí je lepší než ten, který nevyjíždí.
Odpovědět