Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Odpovědět
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

tak jo nechame hajzl hajzlem a zpatky ke kataku ty jsi zaznamenal nakej rozdil kdys si dal katak pryc?nebo ti to taky ubralo kw jako nekomu :roll:
Uživatelský avatar
jirkaf
Příspěvky: 4539
Registrován: ned 16. pro 2007 18:16:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od jirkaf »

Když jsem nechal feldí svody a vyhodil jsem kat a stred a misto toho byla jenom trubka tak to bylo horší.
možná že by to v nějakejch vysokejch otáčkách fungovalo ale tak vysoko by to zase nefungovalo s ostatníma komponentama motoru.

Ono to možná jde líp do otáček tak na neutrál nebo se spojkou ale v zatížení to nefunguje.
VW Passat 1.9 TDi, VW Passat 1.6, Suzuki RM-Z 450, Jawa Pionýr, Jawa Mustang
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

hm ja jsem dal akorat pryc ten katak stredovej a posledni tlumic je original,jeste skusim dat na misto posledniho tlumice asi rezonator a pak uvidim jestly bude lepsi vikon nebo jen vetsi spotreba
keenworth - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od keenworth - FK »

asi si mel na mysli misto stredniho tlumice,ne? me na aute favo svody-kat off-stred trubka-konec serie funguji vyborne a hlavne ve strednich a nizkych otackach to ma zatah o hodne lepsi nez serie
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

mas pravdu stredni dil pujde pryc.tak jak to mas ty ma to lepsi zvuk?
keenworth - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od keenworth - FK »

do 2 tis brumlá a duní mezi 2-2,5 tis dělá pěknej brajgl a od 2,5 výš to chytá ten správnej závodní zvuk. je tu někde i video o pár stránek dřív
milad

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milad »

zni to zajimave. necekal jsem ze to bube tak rvat
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

zni to zajimave.ale myslel jsem ze to bude tisi
keenworth - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od keenworth - FK »

Pokud nemáš zadní díl vysypanej stejně jako já, tak to tišší mít budeš. Já mám ten koncák na autě hrozně dlouho a dávno mi z něj ta vata vylítala a možná už ani ty přepážky nejsou vevnitř uplně košér.
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

zadni dil mam asi dva roky starej tak by mohl bejt v pohode.asi pred tejdnem jsem ho mnel venku a nic v nem nehrkalo.kamos ma facko a misto stredniho tam ma rezonator a na konci pruchozi ladak a to je teprv kraval
keenworth - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od keenworth - FK »

No, tak tohle je určitě tišší. Ale hlavně to fakt líp jede... a vejdeš se klidně do 700 stovek - FA svody a střed. Jede to s tím líp než s nějakým čipem ;)
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

svody z facka mam.tak to prekopu jako to mas ty,technickou budu delat as za rok v unoru :) a kolik mas tak prumernou spotrebu tet v zimne a v lete?
keenworth - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od keenworth - FK »

Spotřeba je pořád stejná... 6,5l. Ten výfuk na to neměl vliv - pokud dáš správně daleko lambdu, bude to OK...
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

AHA.MAM TAK 7,5 NA 100.A TY SVODY CO MAM TAK JSOU Z FACKA ZE VSTRIKOVANIM TAKZE TO LAMBADU MNELO,ALE KATAK TAM NEBYL
endround
Příspěvky: 204
Registrován: sob 03. říj 2009 19:26:24
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od endround »

Mám favo svody, střed průchozí a konec série s ozdobnou koncovkou a nemůžu si to vynachválit auto jede mnohem líp a zvuk tak akorát http://endround.rajce.idnes.cz/svody_a_stred#vyfuk.jpg
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

PEKNY,TAKY TO TAK BUDU DELAT.AKORAD MISTO TY BLBY PRIRUBY CO JE HNED NA ZACATKU TAK DAM VLNOVEC.AT JSEM TAM DAL JAKY KOLIV TESNENI TAK TO TAM FURD PRDELO
endround
Příspěvky: 204
Registrován: sob 03. říj 2009 19:26:24
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od endround »

Mě to taky trochu prdělo i s novym těsněnim ale pak sem koupil nový pružiny a už to bylo v cajku
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

JA TAM MAM STARY A ASI TAK 20X SEM TO MNEL ROZDELANY A US JSEM Z TOHO BYL NA PRASKY.TAK TAM DAM TEN VLNOVEC A TO BUDE JISTOTA
keenworth - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od keenworth - FK »

mě to zase podchází mezi 2. a 3. dílem... mám tam 2 sponky, mazal jsem to různýma pastama a pořád to tam podchází :) proto ten zvuk je asi krapet jinej než máte vy :D
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

JA JSEM NAMAZAL VSECHNY SPOJE PASTOU MENEM BOSAL UITLAAT CEMENT.A DRZI TO JAK VSTEKLY
big.jedla - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od big.jedla - FK »

taky mi to trošku fučí mezi 2 a 3 dílem... můžu to sponkovat jak chci a když zacpu nohou výfuk tak si to tam krásně fučí a motor to ani nepozná :( napadlo mě ještě omotat to něčím takovým:
http://www.autodoplnkyfro.cz/oprava-vYf ... -8837.html

co vy na to???

A s tím kroužkem u katalyzátoru si taky nevím rady :( tam je to prostě zakleté nevím co s tím při prudkém přidání plynu pořád slyším pod nohama syčení a strašně mě to se*e... Teď tam mám takový ten tvrdý asi grafitový kroužek, máte někdo lepší zkušenosti s nějakým jiným?
keenworth - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od keenworth - FK »

ta bandáž je na dvě věci, měl jsem něco podobnýho, absolutně to nefungovalo a ještě se mi to po jedný ostřejší jízdě připeklo k výfuku :D ten kroužek jak říkáš... tam je to taky dost pochybný, protože když je auto studený a přidám plyn, trochu mi tam kape "voda" a podchází to tam... je to asi daný tím, jak se motor hýbe... dělá mi to jen u dlouhejch svodu z fáčka... nějak to celý prostě není uplně košér, ale už si s tím nehodlám motat hlavu, dřív než mi to začne nějak víc vadit to auto stejně půjde do šrotu :)
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

JA US NA TEN TESNICI KROUZEK TAKY NEMAM NALADU,TAK BUDU KUPOVAT VLNOVEC STOJI ASI 300KC A BUDE VOD TOHO NAVZDY POKOJ.MUJ TATA MA FELDU 15 LET A ANI MU TO TAM NEFOUKNE.MNE TO TAKY NEFOUKALO DO TY DOBY NES JSEM TAM DAVAL STABILIZATOR,JEDNOU JSEM TO ROZDAL A TRAPENI BYLO NA SVETE
big.jedla - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od big.jedla - FK »

u mě taky v pohodě dokud jsem to nemusel rozebrat kvůli výměně toho potrubi 2-1 od té doby ne a ne to složit aby to nefoukalo...

keenworth: a nějaký jiný nápad jak to utěsnit mezi středem a zadním dílem?? tam mě to štve protože to je půl roku starý výfuk (oba díly) a pořád mi to tam fičí :(
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

JA JSEM KOUPIL NOVY SPONY A TMEL NAZVU,BOSAL UITLAAT CEMENT.NAMAZAL JSEM TO PEKNE NA PRIRUBU A SOUPNUL JSEM TAM POSLEDNI DIL STAHNUL TO SPONOU A JE TO OK
keenworth - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od keenworth - FK »

jedině jak píše zkus tu pastu od Bosalu a stáhnout pořádně obímkou, klidně kup ještě jednu a stáhni to dvěma, mě to trochu pomohlo.
Uživatelský avatar
jirkaf
Příspěvky: 4539
Registrován: ned 16. pro 2007 18:16:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od jirkaf »

Oni ty feritový kroužky ve spoji svody/střed potřebují sednout a vymačkat se aby to nefoukalo a když si to nesedne tak koupit kroužek drátěnkovej ... a překontrolovat stav spodního silentbloku přeovodvky (tam je jasný kam mířim)

co se týká spoje střed/konec tak tam neni prostor pro foukání a když teda fouká tak
1) použít novou sponu nebo rovnou dvě
2) naříznout ještě jednu drážku do vejfuku tak aby se to líp sevřelo
3) přesvědčit se že je střed v konci zastrčenej dost hluboko

teď mi taky fouká střed / svody, ale dal jsem je tam dneska ... počkám tejden nebo dva a když si to nesedne tak koupim jinej těsnící kroužek.

různý tmely nebo pásky jsou prasarny který "oceníte" až to budete zase jednou rozebírat :thumleft:

edit: písmenka
VW Passat 1.9 TDi, VW Passat 1.6, Suzuki RM-Z 450, Jawa Pionýr, Jawa Mustang
Miras269 - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Miras269 - FK »

co myslíte hoši, když u feldy 1,3 MPi.... vyfiknu střeďák a dám tam trubku, zadek nechám v sérii... budu z toho něco mít? zvuk, výkon...? a jak bude vypadat spotřeba? :)
milada - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od milada - FK »

ja jsem vyndal katalizator a stredak a posledni tlumic je origo.zvuk je voneco lepsi.spotreba je stejna mozna i trochu klesla.na jizde je to hodne poznat v malejch otackach ze to lepe tahne
Miras269 - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Miras269 - FK »

taky se k tomu chystám... :) a zvuk je o dost zlobivejší, nebo to je jen jako by byla díra ve vejfuku? a co je na tom pravdy, že když je kat stařší víc jak 10 let,tak je to jako kdyby tam nebyl? případně že ubírá výkonu...?
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Honza_t »

Kat ubírá i novej ;) 10 let je nic neříkající, mě po 10ti letech funguje normálně, když ho na technickou zrovna nasadím.

Zvuk je jinej než díra ve výfuku, ale to chce slyšet. Tady to mám natočený, jenže je to dost zkreslený: http://www.youtube.com/watch?v=C82LQdfqM5Y
Já tam teda měl ještě svody z karbec favorita. No a na jízdě je to znát hodně, čuměl jsem jak auto ožilo ;) Ale dneska už mám lepší variantu (na zvuk i na výkon - favo svody + průchozí absorbční střed + Soieta)
endround
Příspěvky: 204
Registrován: sob 03. říj 2009 19:26:24
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od endround »

Kousek vejš mám odkaz nato jak to zní, ta koncovka je jen ozdobná takže zvuk nemění
Susinsjusin

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Susinsjusin »

Ja Vas zdravim
uvazuju ten vyfuk jak vylepsit,,1300 ccm MPI naky upravy ale nic razantniho,,napadlo me pouzit svod z karburatorovyho motoru,,na neho lamdu,,a do spoje vetvi svodu napasovat katalyzator z fabie,,ten malej ze ctrnacti stovky,,kvuli emisim,,co na to jirkaf a dedla???bude to mit prinos pro motor???ja myslim ze by mohlo,,

Obrázek

Obrázek
RedmeX - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od RedmeX - FK »

katalyzator (idealne pre feldu) mozes dat normalne miesto stredoveho tlmica a bude to fungovat, akurat mu dlhsie trva nez sa zahreje na prevadzkovu teplotu, kedze je dalej od motora... Nie je treba vymyslat uz vymyslene.
Susinsjusin

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Susinsjusin »

Jsi s tim razdva hotovy,fajn,,ale vymyslet treba kdyz chci zachovat stredni tlumic,bez nej by to bylo moc urvane,,a tak me napadlo toto jako rozumny kompromis jak pomoci moturku, splnit emise a nedelat kraval,,dvojsvod se vyznamne prodlouzi coz je jasne plus,ale taky zustane kat kvuli emisim a stredni a zadni dil beze zmeny zajisti seriovou hlucnost motoru,,proto se ptam,co na to rika jirkaf nebo dedla,ti tomu rozumi.
Uživatelský avatar
jirkaf
Příspěvky: 4539
Registrován: ned 16. pro 2007 18:16:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od jirkaf »

Já tomu už moc nerozumim ... resp. teď tady všemu rozumí všichni ;) Jen bych k tomu řekl, že pokud budeš mít seriovej zadní konec tak pokud nahradíš střed katalizátorem tak to na hlučnosti nic nepřidá. Já to jezdil jeden čas s svodama 4-1 střed bez tlumiče a na jeho konci katalizátor. Podlední díl sériovej! Hlučný to nebylo a ano katalizátor fungoval i tak daleko od motoru!

A k tvojí otázce... To ti tu nikdo neřekne jestli to bude fungovat stejně nebo se to tim úplně podělá, to musíš zkusit, protože mám za to že takhle to tu nikdo nejezdil, nikdo to spočítat nedokáže a i kdyby jo tak se to ve finále bude chovat stejně jinak než nějakej teoretickej výpočet.
VW Passat 1.9 TDi, VW Passat 1.6, Suzuki RM-Z 450, Jawa Pionýr, Jawa Mustang
keenworth - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od keenworth - FK »

Já jen podotknu, že mi příjde trochu škoda dát tam lepší svody a nechat tam špunt v podobě středního tlumiče - bud ho rozříznout a udělat z něj jen čistě absorpční a nebo ho úplně vyhodit, protože pokud tam bude i katalyzátor, tak to uřvaný nebude.
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Honza_t »

přesně tak, sériovej střed je taková zhovadilost že to svody v životě nedoženou ;)
Uživatelský avatar
Koudyc
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 20. lis 2008 19:31:15
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Koudyc »

Zeptám se tedkon potreboval bych zvolit vhodnou variantu jezdím každý den 20km do práce chci být slyšet ale na ukor spotřeby a jeste kdyz se nasadí Kola 195/50/15 ://

Ted mám variantu: trubka misto katu, stred rezonátor konec orig s okrasnou koncovkou Táhne hezky ale není moc slyšet :)
varianta B: Svody z fa střed střed bych navařil pruchozí tlumič oválný z CLIA mam doma a konec Lad. Laityng.. newím jaky by byl vysledek .. premyslím nad tím. ?? ;)

Chci ponechat Ladak laityng zbytek je mi tak nějak jedno.. ale ztratu vykonu bych moc taky nechtěl .. ale jinak trubky a Ladak na konci je pro mě Krásný zvuk ale spotreba je vysoká to jsem měl loni v létě :)
Sportline felda 1.3MPI r.v 97 naj.220000tis 50KW přestavba + blbůstky a Tuning ,)
Zatím nejvyšší dosažená rychlost: 175 Km/h

Obrázek
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Honza_t »

Tak asi máš špatnej laďák, já se soietou a trubkou místo středu zvýšení spotřeby nepozoroval. Ale jezdit se s tim řevem teda nedalo :) Vlastně žádná varianta co jsem měl, nijak spotřebu nezvýšila, spíš naopak.

:arrow: trubka střed + laďák, upravenej střed + laďák: stejný výkony, rozdíly v hluku obrovský
:arrow: Upravenej střed + sériový konec, trubka místo středu + sériový konec: to mi přijde línější, ale možná je to jen placebo (ikdyž v otáčkách 5000+ asi ne), rozdíly v hluku taky jsou, ale už to není tolik, jezdit se dá s obojím normálně.

zhruba bych to shrnul tak, že střed škrtí motor všude, ale nejvíc dole a ve středních otáčkách, a konec trochu nahoře. Ovšem to je u upravenýho motoru, tam je větší průtok plynů. U série asi konec nebude rozdíl žádnej, nevím.

Ve tvém případě je varianta B dobrá ;)
keenworth - FK

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od keenworth - FK »

To já mám opačný problém. Potřebuju to ztišit :D jelikož to mám průchozí celý a vzádu koncovej díl, kterej už v sobě nemá žádnou vatu... a okolo 1500 otáček je to solidní dunění, pak výš už to má zvuk jak rallykchár :)
Uživatelský avatar
Koudyc
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 20. lis 2008 19:31:15
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Koudyc »

uZkusím udělt var. B ale jeste otázka jestrli tam dát zpatky katík nebo ne..
Na upraveny motor.
Sportline felda 1.3MPI r.v 97 naj.220000tis 50KW přestavba + blbůstky a Tuning ,)
Zatím nejvyšší dosažená rychlost: 175 Km/h

Obrázek
straca
Příspěvky: 983
Registrován: sob 07. úno 2009 14:28:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od straca »

zdravim,chtel jsem se zeptat,pred rokem jsem si delal nerezovy absorbcni pruchozi zadni tlumic na 1.3 mpi,zvuk se moc nezmenil akorad po zahrati to ma hezci decentni zvuk,na vykonu jsem nic nepoznal,a spotreba stejna,napadlo me udelat ten samy misto stredu,pro lepsi pruchod,ale nevim aby to nebylo prilis hlucne,mam rad jen decetne pri otevrenem okne v zavrenym aute bych ho nerad slysel
Uživatelský avatar
Vasek
Příspěvky: 1196
Registrován: úte 19. srp 2008 14:12:32
Bydliště: Mladá boleslav/ Žatec

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Vasek »

ja mam svody favo, místo středu trubku a konec sérii a při jízdě při zavřených oknech to fakt neslyšim. Jestli se nemejlim, tak to lehce slyšim na volnoběh, když je v autě ticho. Bez problémů s tim můžu jet několik stovek kilometrů a otravovat mě to nebude.
škoda 791.136M 4/99
každý auto jede rychle, jenom záleží kolik mu dáte napapat ;-)
woko
Příspěvky: 361
Registrován: pát 04. bře 2011 14:08:41
Bydliště: Trutnov

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od woko »

Ahoj, když píšete, že se dává trubka místo střeďáku, dá se to někde koupit??? Nebo musím sám????
opravy a úpravy vašich aut, prodej použitých autodilu :)
Uživatelský avatar
xmorfeuz
Příspěvky: 1038
Registrován: ned 10. čer 2007 13:49:03
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od xmorfeuz »

straca
Příspěvky: 983
Registrován: sob 07. úno 2009 14:28:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od straca »

včera jsem zkousel nahodit samotný sted ok karsitu z karbecovýho fáva, oproti středu z feldy tlumí méně,a v kombinaci s pruchozím absorbním koncem bomba,výkonově nevim nikam sem nelel ale pocitám že nic ,ale řek bych že propoustí ten střed víc než střed feldy
Billy_Bob_Bean
Příspěvky: 43
Registrován: pát 24. úno 2012 21:18:59
Bydliště: Brno / Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Billy_Bob_Bean »

Už mám 2 týdny nahozenený nový parohy s upraveným přechodem od hlavy, dlouhý svody favorit a navařenou lambdou, středem JP a koncák jsem nechal seriový feldí tlumič. Nesehnal jsem ale nic lepšího jak Walker. Jede to moooc pěkně. Akorát koncák se chytá do rezonance někde kolem 2000 otáček, kravál to dělá jako :pig: . Ta úprava je dost poznat, nečekal jsem že na 50kW BMM to bude nějak znát.
Felicia LXi rv. 95 , 50kW BMM
http://billybobbean.rajce.idnes.cz/Felicia/
Uživatelský avatar
kouda
Příspěvky: 272
Registrován: sob 26. pro 2009 10:25:35
Bydliště: Kralice nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od kouda »

Zdravim, chtel sem se poptat jak udelat ten pruchozi stred z origo favo stredu jak tu psal Honza-t? Nekdo nejake napady ci fotky? Diky
Uživatelský avatar
Majklaz
Příspěvky: 356
Registrován: sob 21. črc 2012 15:37:45
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na trochu lepší výfuk 1.3

Příspěvek od Majklaz »

Zdravím, také chci udělat průchozí střed, takže z něj chci oddělat tlumič. Nechci kupovat ten od JP, když se to dá udělat levněji. Bylo tady ale hodně rad a návodů až jsem z toho celý zmatený. Pokud mám originál střed z 1.3, tak si mám koupit střed z favorita, použít z něj kus trubky a tu dát místo tlumiče u středu z feldy, nebo tam mám dát celý střed z fáva a ten z feldy vyhodit? Popřípadě jestli záleží jestli to je s katem/bez. Moc díky za rady, menší rada obrázkem by nevadila :)).
Odpovědět