Výmena motoru LPG

se sporákem místo motoru :D
MartyDK
Příspěvky: 7
Registrován: pát 26. čer 2015 21:49:41
Bydliště: Považská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Výmena motoru LPG

Příspěvek od MartyDK »

Pekný deň prajem. :salut:
Chcel by som sa spýtať či niekto nemá skúsenosť s výmenou motoru s LPG. Chcel by som totiž meniť môj 1.3mpi a neviem vôbec ako je to s plynom. Mám tam LPG LOVATO sústavu. Chcel by som hlavne vedieť, že ak by som vymenil motor či treba niečo nastavovať, aby plyn znovu fungoval tak ako pred tým, alebo stačí len vymontovať starý motor, pozhadzovať všetko, vymeniť za nový a hotovo. Také ľahké to ale asi nebude, čo? Nikde som tu taký topic nenašiel, tak zakladám nový.
Ďakujem vopred za odpovede.
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od Rob »

Ahoj, záleží hodně na tom, jestli máš podtlak nebo sekvenci. osobní zkušenost nemám, ale pokud bys měl podtlak, nebál bych se toho vůbec. Pokud nebudeš dávat nějakej motor těsně před smrtí, což nepředpokládám, je dost pravděpodobné, že namontuješ a nebudeš muset na nic šáhnout. Krokový motorek si bohatost řídí sám podle lambdasondy, takže v tomto směru jsi bez práce. Teoreticky by mohl chtít poštelovat volnoběh, což je celkem jednoduchá věc, pěkně popsaná zde: viewtopic.php?f=61&t=35881#p586253
U sekvence tam by to mohlo být složitější, nicméně plynař by měl umět poladit. Ale podtlaku bych se fakt nebál...
LPG.habartice
Příspěvky: 242
Registrován: pon 25. bře 2013 17:11:43
Bydliště: Habartice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od LPG.habartice »

ať máš podtlak nebo sekvenci, tak drobná korekce se nedá vyloučit, ale prdět nato.
Přehoď motor, všechno zapoj a frč, stejně 95% plynů je blbě vyladěných :lol:
Uživatelský avatar
PedroBA
Příspěvky: 29
Registrován: ned 10. kvě 2015 20:13:31
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od PedroBA »

ja som menil 1.3mpi s lpg...pretoze bol uvareny motor tak som kupil druhy a prehodil, lpg som odpojil normalne, od skrtiacej klapky hadicu a elektriku normalne od vstrekovacov, nic som nemusel nastavovat nemas sa coho bat, iba zapojis vsetko naspat a jazdis :)
MartyDK
Příspěvky: 7
Registrován: pát 26. čer 2015 21:49:41
Bydliště: Považská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od MartyDK »

Tak to ste ma veľmi potešili, pretože ja som si myslel, že to bude treba nejako nastavovať, aby plyn išiel tak ako pred tým a popravde som sa moc do tej výmeny púšťať kvôli tomu nechcel. Ale keďže by to malo byť tak ako hovoríte, tak nevidím problém. Už len zohnať nejaký zánovný motor :D Pretože starý, čo tam je po pôvodnom majiteľovi myslím, že zomiera. Menil som tam kopu vecí už + myslím, že je prasknuté tesnenie alebo možno aj hlava a celkovo sa mi ten motor nepozdáva, tak som sa rozhodol to riešiť takto. Díki za odpovede chalani. :thumright:
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od Rob »

Ještě maličkost k tvému poslednímu příspěvku: přijde mi škoda jen kvůli případnému prasklému těsnění měnit motor... to je jak zabíjet mravence granátem :-). Výměna těsnění je časově, finančně i fyzicky daleko méně náročná a efekt bude stejný, jako když vyměníš celý motor. To samé, i kdyby byla případně prasklá hlava, ta se nechá sehnat za pár stokorun, kdežto slušný motor bude stát tisíce. Nehledě na zmiňovanou náročnost výměny oproti téměř triviální výměně těsnění (hlavy). Navíc koupě starého motoru je vždy riziko, že tam bude nějaká záludnost číhat, kdežto u tohoto svého víš, cos do něj dal. Já bych si na tvém místě výměnu dost rozmýšlel kvůli takovéto maličkosti...
MartyDK
Příspěvky: 7
Registrován: pát 26. čer 2015 21:49:41
Bydliště: Považská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od MartyDK »

Práveže neviem čo s tym motorom predchádzajúci majiteľ robil, pretože felinu som kupoval z bazáru (bohužiaľ). Neviem či to bude tesnenim, či hlavou, alebo je fakt už ten motor ko. Naviac ja sa až tak veľmi nerozumiem, aby som vedel tesnenie vymeniť sám a kamaráta, ktorého som sa pýtal mi povedal, že môžeme to skúsiť, ale nezaručuje výsledok. Keďže nemáme tie mierky aby sme zmerali presahy. Tak som sa rozohodol riešiť to výmenou celého motora. Máš pravdu v tom, že nevieš čo kúpiš, ale zase daju sa zohnať aj také motory, že sa daju ešte aj odskúšať v aute, keď ho kupuješ(ten motor) a našiel som aj za 120e také. Viem, že tesnenie by ma vyšlo lacnejšie no.. Ale keď je problém s tými mierkami. Ešte rozmýšľam, že ako to teda spraviť. Vy by ste robili na mojom mieste čo?
Uživatelský avatar
PedroBA
Příspěvky: 29
Registrován: ned 10. kvě 2015 20:13:31
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od PedroBA »

ja som menil motor preto lebo predchadzajuci majitel bol kkt a nestaral sa o to....prasklo tesnenie a on jazdil dalej, 10 krat prehrial motor vyvierala voda nedalo sa stym jazdit a on aj tak jazdil....mozno stacilo tiez len tesnenie vymenit alebo hlavu ale radsej som vymenil cely motor a mam pokoj. na tvojom mieste co by som robil to neviem kedze neviem ako ti ide ten motor tak to je tazko takto povedat.....mozno vymenis tesnenie pod hlavou a problem bude v hlave, a zasa rozoberat atd. a rataj aj stym ze mas utopene vlozky, takze aj vana dole piesty vyberat, musis dat pozor aby si ich dal tam kde boli (nemozes prehodit medzi sebou) dotiahnut vsetko podla momentov (ojnicne loziska atd) a modlit sa aby to nakoniec islo..... ale aj ked kupis druhy motor aj tam sa ti moze stat ze kupis pokazeny.
MartyDK
Příspěvky: 7
Registrován: pát 26. čer 2015 21:49:41
Bydliště: Považská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od MartyDK »

Toto práve neviem ani ja a mam silné podozrenie, že bývalý majiteľ sa tiež tak správal ku tomu motoru. Keďže som kupil felinu na konci januara a bola kosa + bol zly termostat, auto sa vôbec neprehrievalo. Termostat som vymenil a ked začalo byť viac teplo tak už sa začalo na volnobehu prehrievať, cuká, studený štart na 3 valce, nemá vôbec výkon ten motor, je ako keby zdochnutý, ked pridám plný plyn tak ho aj pridusí.. Proste sa mi komplet nepozdáva, tak rozmýšľam, že ho vymením celý až mám pokoj. Každopádne dík za odpovede :thumright:
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od Rob »

ono ty projevy co popisuješ vůbec nemusí být špatným motorem, ale spíše komponenty simos motormanagementu. Zásadní otázka je, jestli se ti ztrácí voda, nebo co tě vede k myšlence poškozené hlavy/těsnění? Já než bych se pouštěl do takové komplikované a drahé záležitosti, jako je výměna motoru s tím, že ani nevíš jaký se ti povede sehnat, bych se především pokusil přijít na to, zda není problém jinde. Začal bych naštelováním ventilů, prohlídnutím paměti závad v ŘJ, vyčištěním/výměnou klapky, reset ŘJ, pokračoval bych výměnou svíček, palivového filtru, případně zkusil prohodit zapalovací lištu, lambdu, vyčistil/vyměnil snímač otáček+snímač teploty chladící kapaliny+snímač teploty a tlaku vzduchu zezadu na sání. dál bych zkusil funkci vstřiků, hodně napoví demontáž a kontrola svíček, případně vyzkoušel benz.čerpadlo zda dává stabilní tlak a není třeba přidřené.může být i vadná ŘJ, případně použitá neadekvátní k tomu motoru, ŘJ pro motor 135M a 136M nejsou záměnné, ledaskdo komu odejde popadne na vrakáči nebo někde první co mu padne do ruky, vymění, ono to "nějak" jede, auto prodá a je hotovo. A ty se pak s tím trápíš a chyba může být zde.
Ideální je mít někoho blízkého s druhou feldou a na zkoušku použít drahé a velké komponenty z ní - např. zapal. a benz. lištu, klapku, čerpadlo, lambdu apod. Tyto věci bych nekupoval, dokud bych nezjistil, že je opravdu závada v tom konkrétním dílu. Jinak svíčky by tě stejně čekala u nového motoru výměna, také paliv. filtr bych určitě preventivně vyměnil. Protože koupený motor, i když bude dobrý, pokud na něj namontuješ vadné komponenty, bude stejně zlobit jako ten předtím a nepomůžeš si, jen vyhodíš peníze z okna....
případně pokud máš vážné podezření na tu hlavu, nebo těsnění, zkus hlavu před koupí druhého motoru sundat a podívat se a máš jasno hned, zda tam problém je nebo není. Myslím si, že i kdybys jel do servisu a zaplatil za to, bude výměna těsnění a srovnání hlavy určitě levnější, než koupě a montáž celého druhého motoru... howgh!
MartyDK
Příspěvky: 7
Registrován: pát 26. čer 2015 21:49:41
Bydliště: Považská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od MartyDK »

No vedie ma k tomu tesneniu/hlave najmä to, že felina sa mi na voľnobehu prehreje. Keď som ju kúpil, tak som mal aj pousádzanú bielu emulziu pod vekom, hoci teraz posledný mesiac už sa emulzia neobjavuje(Neviem ako je to možné :D ). Sviečky, filtre olej som menil, hoc palivový filter nie, ale tým to nebude, pretože mi to isté robí aj na plyne. + Keď som menil sviečky, tak som zistil, že jeden závit je nejak zle zarezaný, lebo išla zle vybrať aj zle nasadiť nová, len tak tak som ju tam dal a zdala sa mi trochu nerovnomerne oproti ostatným trom. Takže nakoniec som sa rozhodol, že skúsim vymeniť najskôr tesnenie + kúpim asi novú hlavu(aj kvôli tomu závitu a aj kvôli tomu, že môže byť prasknutá, to uvidím keď ju dám dole snáď), ktorá nie je drahá nejak. A ak by to nepomohlo, tak skúsim asi ten motor celý. Keď som bol v servise kvôli geometrii, tak som sa spýtal čo by stála výmena tesnenia a jedne mi povedal 150€, druhý že do 200€ čo sa mi zdá dosť veľa, keďže to tesnenie stojí pár korún, aj keď viem, že sa dáva ešte zrovnávať hlava a tak, ale aj tak mi to príde veľa. Takže som sa rozhodol takto. Inak dík za odpovede, a sorry ak píšem mimo tému, viem, že je tu toho kopu o výmene tesnenie, ale nestihol som to ešte všetko prejsť :) A hlavne som chcel vedieť to s tým plynom pri výmene motora a na to som odpoveď dostal + nejaké naviac :thumright:
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od Rob »

... zdar, jsi si jistý, že třeba nemáš zanesený chladič nebo špatnou vodní pumpu, to přehřívání může být způsobeno také tím. Nebo i nový termostat může fungovat špatně, není špatné jeho funkci ověřit v hrnci s horkou vodou postupným zahříváním a kontrolou kdy otevře. Nebo můžeš mít prostě jen zavzdušněný okruh chlazení... Bílý šlem pod víkem, jestli myslíš kulaté plastové víko na otvoru dolévání oleje, to je normální věc, tvoří se hlavně při krátkých jízdách se studeným motorem. Pokud nemáš moc zkušeností s opravami případně máš problém sehnat na vypůjčení a vyzkoušení zmiňované díly, hodil bych to do servisu, zeptal se na předběžnou cenu opravy, pak případně řekl do 200 EUR spravte, jinak nechte tak a máš vystaráno. Případně si zkus spočítat a porovnat, kolik by stála výměna těsnění (hlavy) a kolik výměna celého motoru a budeš mít jasno hned. Tak držím palce, ať je oprava úspěšná a pak sem třeba pro zajímavost napiš, kde byl nakonec problém....
Uživatelský avatar
PedroBA
Příspěvky: 29
Registrován: ned 10. kvě 2015 20:13:31
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od PedroBA »

len tak mimo temy...odkial si? ak zapad tak mozem ti to dobehnut pozriet.
MartyDK
Příspěvky: 7
Registrován: pát 26. čer 2015 21:49:41
Bydliště: Považská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od MartyDK »

Myslím, že chladič zanesený nebude a ani pumpa by to byť nemala lebo kúri aj na voľnobehu + voda cirkuluje do expanzky..Ale neviem nie som odborník :( A hej to s tou emulziou máš asi pravdu, pretože som jazdieval hlavne krátke trasy a ten motor bol vtedy podchladený, pretože bol rozpadnutý úchyt termostatu a bol stále otvorený..Ten som potom ale vymenil za nový. No neviem, stále mi to pasuje nejak na to tesnenie alebo hlavu. Do toho servisu sa mi moc nechce keď mi povedali hentaké ceny - za tesnenie mi to príde proste veľa. Ale viem, že by to bola asi najrozumnejšia možnosť.
Pedro dík za ochotu, ale bývam až pri Považskej Bystrici, čo je síce ešte západ :D , ale taký hraničný :(
A jasné, keď to vyriešim, určite sem napíšem ako som pochodil. Momentálne som chorý, ale chystám sa na brigádu (som študent), tak uvidím ako budem mať čas, ale určite sa tomu chcem povenovať a dať si to dokopy. Dá sa na tom jazdiť, ale neskutočne ma to už hnevá a chcem to mať na poriadku..
Návštěvník

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od Návštěvník »

Zdarec chlapi, tak nakoniec som kúpil motor, ktorý bol zlý :/ Chalan mi tvrdil, že motor je po GO a bol úplne zlý. Chýbala tam mrazová vložka takže mi všetka voda natiekla do oleja. A keď som kúpil novú aj tak tam tiekla voda.. :hlava: Tak už mám vo feline motor ďalší, ktorý už fakčí. Konečne :thumright: S odpojením plynu nebol žiadny problém ako ste hovorili. Vďaka za rady. :salut:
MartyDK
Příspěvky: 7
Registrován: pát 26. čer 2015 21:49:41
Bydliště: Považská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena motoru LPG

Příspěvek od MartyDK »

Zdarec chlapi, nakoniec som kúpil motor, ktorý bol zlý. Chalan tvrdil, že je po GO, no chýbala mrazová vložka takže všetka voda mi natiekla do oleja a keď som kúpil novú aj tak voda pretekala niekadiaľ do oleja..Takže zlá investícia. Ale v aute už je motor ďalší, ktorý ide ako má, tak som rád. Inak s plynom neboli žiadne problémy ako ste hovorili. Takže díki za rady :thumright:
Odpovědět