Autobaterie

DanoSK - FK

Re: Autobaterie

Příspěvek od DanoSK - FK »

Toplu som tam mal aj ja odkedy som auto kupil (oktober 2007) a ktovie ako dlho tam uz bola. Prave minuly tyzden mi "umrela". Uz ani nenastartujem. Ked ju nabijem doplna, baterka ma do polhodiny uz len 10,5V... Najtuhsie mrazy prezila a teraz vypovedala sluzbu. Musim podotknut jednu zaujimavu vec. Elektrolyt si kontrolujem, ale nikdy ho nebolo treba dolievat! VZDY sa drzal na maxime! Je to kvalitou baterky, alebo to je ok dobijanie? Palubak mi ukazuje, ze to nabija...
Mal som tam TOPLA 55Ah 480A. Aku baterku by ste mi odporucali teraz?
osobne
Příspěvky: 647
Registrován: ned 09. led 2011 20:19:57
Bydliště: Nepolisy
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od osobne »

Stačí nějaká nejlevnější 44 Ah.
keenworth - FK

Re: Autobaterie

Příspěvek od keenworth - FK »

Co jsem četl recenze, tak ač jsem věrnej Vartě, tak bych nyní zkusil Exide premium... něco kolem 62Ah - jsou za dobrý ceny a v testu byli druhé nejlepší... jen jde o to, kde ji sehnat, aby se nemusela posílat poštou... to bude asi největší problém.
nebulus - FK

Re: Autobaterie

Příspěvek od nebulus - FK »

Topla má technológiu Ca/Ca, ktorá znáša dobíjanie aj na 16V bez odparovania elektrolytu. U nás vo firme ich mechanik bez obáv dáva aj do riaditeľovho mercedesu :D
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Autobaterie

Příspěvek od mikka »

Ca/Ca baterie ale potřebují vyšší dobíjecí napětí, než má běžná felda, jinak ztrácejí životnost.
nebulus - FK

Re: Autobaterie

Příspěvek od nebulus - FK »

Neni felda ako felda :D , mne Bosch dobíja od 14.4V pri svetlách po 14.6V bez svetiel. Výrobca Ca/Ca batérie požaduje dobíjanie minimálne 14.2V takže sa nebojím. ;) Do bežnej 1.3 to ale asi nie je tá správna voľba.
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od Ivarek »

Pro tebe s tvýma hodnotama možná ano,pro drtivou většinu ostatních který takovýhle čísla nemají to právě dobrá volba není.
Auta s těmahle baterkama (z výroby) mají zvýšené napěti v autě a upozorňuje na to i tabulka v autě s označením "Ca/Ca on board".
biker610i - FK

Re: Autobaterie

Příspěvek od biker610i - FK »

Mejra píše:Můžu se zeptat.. Jak velká baterie se vejde do felicie - má tam přece držák na autobaterii.. Takže každá se tam asi nevejde.. Do jaký kapacity se tam vejde..? ;) Chci ted na zimu kupovat nějakou pořádnou.. Pokud možno kvalitní a s větší kapacitou.. Mám přes den malý odběr a přes noc hodně velký.. Tak chci aby vydržela.. ;) Mám v hledáčku zatím nejvíc nějakou ze serie Varta - Silver..
vojde tam aj 100vka
ja som do mojej feldy napratal exide 100Ah 900A a ked som ju daval tam tak som musel dat dole: sanie,filterbox, rozpernu tyc a palivovy filter aj s drziakom :D
kedze mam vydojeny motor so slabymi kompresiami tak potrebujem silnu baterku
Obrázek
jarous - FK

Re: Autobaterie

Příspěvek od jarous - FK »

ahoj muže my někdo poradit poslední dobou jse my stáva že nabiju baterku naplno a vydrží pouze týden a potom nemohu nastartovat auto předtím my dělaly výměnu ventilátoru a od té doby to je nikdy to tak neblblo nemá s tím nikdo zkušenost :-(
Lukoo88 - FK

Re: Autobaterie

Příspěvek od Lukoo88 - FK »

A jakje stara ??
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od ferdamravenec »

změř spotřebu proudu při odstavení vozu
Uživatelský avatar
H4nIS
Příspěvky: 409
Registrován: ned 12. říj 2008 11:01:27
Bydliště: Ostrava-Výškovice

Re: Autobaterie

Příspěvek od H4nIS »

Vymenil jsem baterku za banner 44Ah neni nova jen jsem ji nabil a dolel destilku a auto tedka chyta spatne. Mel jsem tam starline 56Ah a motor vzdycky chytnul hned po otoceni starteru a ted to toci jak stelene a motor chytne az tak 4 supu. Zjistil jsem, ze kdyz seslapnu trosku plyn tak to chytne hned.. mam 1.6ku tak ze by baterka byla na ten motor slaba ?
Škoda Felicia 1.6 GLX - ABS, 2xairbag, servo, el.okna, zrcatka, alarm Magicar s dálkovým startem..
prerovacek - FK

Re: Autobaterie

Příspěvek od prerovacek - FK »

S novou si myslím, že by nebyl problém, sám jsem měl 1.6ku a 44ku baterku a bez problému. Uznávám, později přišla mnohem silnější, měl jsem moc zapojených věcí :D Otázkou je, kolikrát už byla dobitá. Zkus si u někoho jiného půjčit 44ku a zkusit nastartovat, jestli hned chytne, víš, kde hledat problém :)
Uživatelský avatar
H4nIS
Příspěvky: 409
Registrován: ned 12. říj 2008 11:01:27
Bydliště: Ostrava-Výškovice

Re: Autobaterie

Příspěvek od H4nIS »

Uz schanim nekoho se silnejsi :-) snad to je jen baterkou posledni dobou to auto jde uplne do sracek :-D
Škoda Felicia 1.6 GLX - ABS, 2xairbag, servo, el.okna, zrcatka, alarm Magicar s dálkovým startem..
prerovacek - FK

Re: Autobaterie

Příspěvek od prerovacek - FK »

Vidím, vidím... teda čtu :D Co diskuze, to problém :D Ale tohle jsou zatím řekněme malé věci... čep si kup za kilo, baterku 1500 novou, k tomu svíčky za pár korun a máš vystaráno (pokud teda nejsou další problémy :D )
Uživatelský avatar
H4nIS
Příspěvky: 409
Registrován: ned 12. říj 2008 11:01:27
Bydliště: Ostrava-Výškovice

Re: Autobaterie

Příspěvek od H4nIS »

těch problému je jeden za druhým.. vyřeším něco a za měsíc řeším něco dalšího
Škoda Felicia 1.6 GLX - ABS, 2xairbag, servo, el.okna, zrcatka, alarm Magicar s dálkovým startem..
prerovacek - FK

Re: Autobaterie

Příspěvek od prerovacek - FK »

Taky pomalu upravuji svoji civilní feldu na Tuning srazy, zatím jsem začal s interiérem a snad do konce týdne bude hotovo, pak nové blatníky, poprat se s rezí, dozadu laminátové dveře, body kit, potah karbonem, kola, motor, světla, audio a hurá na sraz :) Vím, práce na rok - 2 dopředu, dle financí. Ale taky, jeden problém vyřeším a dva jsou přede mnou :lol: :lol: :hlava: :hlava: :lol: :lol: Ale aspoň se člověk nenudí, dělá něco, co ho baví a díly na feldu jsou skoro zadarmo. Vrakáčů je kolem plná pr*el a na nich hodně felicíí :D
redroker
Příspěvky: 185
Registrován: pát 23. říj 2009 9:43:52
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od redroker »

Dneska ráno jsem nastartoval,motor naskočil asi po cca 3 vt,normálně jde na první škrtnutí,pak jsem si vzpoměl, že musím něco udělat v kufru,vypnul jsem motor,asi po 3 minutách chci nastartovat ale marně,na PC byla hodnota baterie 11,2V a dalšími pokusy se snižovala. V autě mám cca měsíc starou Vartu 44A. Když jsem ji kupoval,zmínil jsem se o motorizaci, tedy felda 1.6MPI.Prodavač mi dal tuto, že by měla dostačovat,ale správně by tam měla být cca 55A. Může být problém zde, že prostě nastartování neutáhne?Už jsem ji jednou nabíjel (podle nabíječky na doraz),ale na PC byla hodnota 11.8V. Za jízdy ukazuje 14až14.3V.
Anebo baterie ztrácí napětí,dneska ráno byla dost zima,jestli to nemá trochu vliv,co ale až začnou mrazy!
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od 103457 »

spíš bych viděl problém někde v oxidaci. Zkontroluj oba kabely k baterce.
redroker
Příspěvky: 185
Registrován: pát 23. říj 2009 9:43:52
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od redroker »

Kabely jsou čisté,kontakty ošetřené vazelínou.Není 44A baterka pro 1.6 slabá?
Paulie
Příspěvky: 282
Registrován: stř 29. čer 2011 17:57:27
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od Paulie »

Teoreticky by měla podle tohoto stačit: http://www.bannerbatterien.com/banner/p ... ex2_cz.php.
Zkus jí jenom nabít, a potom během dne měřit její napětí, jestli drží kapacitu.
Ale normálně bych tu baterku vzal, a reklamoval. Jestli si udělal všechno správně a přesto nechce chytnout, tak je bud slabá, ale spíš ti prodal nějaký šmejd...
Připlatil bych a vzal bych si silnější ;)

Minulý rok jsem taky kupoval Baterku na bratrancova seata, taky 1.6,..Řekl jsem, že tam byla 44ah původně a dal mi silnější 55ah.
redroker
Příspěvky: 185
Registrován: pát 23. říj 2009 9:43:52
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od redroker »

Uživatelský avatar
Arkis
Příspěvky: 1373
Registrován: pát 13. dub 2012 12:38:51
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od Arkis »

Čeká mě koupě nové baterky (zatím mám Bosch Silver 55Ah, no ten je napokraji životnosti, odsloužil si 6 let a už se mu nechce) a rovnou bych vyměnil i autonabíječku, protože mám ještě z dob praotců a nechci s ní zlikvidovat novou baterku.
Někdo tady chválil tuto baterii, tak o ní přemýšlím. Navíc recenzenti na heurece ji taky chválí
http://autobaterie.heureka.cz/exide-pre ... 00a-ea602/
Jako nabíječka mě padla do oka tato a to hlavně z důvodu, že je to "automatická nabíječka". Hodně se mi líbí funkce samostatného vypnutí, takže je blbuvzdorná (ikdyž u mně člověk nikdy neví :lol: )
http://nabijecky-a-startovaci-boxy.heur ... de-gab-8a/

Nemáte někdo nějaké postřehy ke zboží? Popřípadě nemáte je někdo doma?
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od ferdamravenec »

Uživatelský avatar
Arkis
Příspěvky: 1373
Registrován: pát 13. dub 2012 12:38:51
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od Arkis »

To jsem se díval, že tam jsou nejlevnější. Mají tam i tu co se mi líbí
http://www.battery-import.cz/autobateri ... 12v--ea602
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od Matuhsch »

Já mam taky tuto vartu akorát 52ah, a spokojenost, a taky je od battery import :) Kupoval jsem ji na vánoce. Doteď jsem měl 5 let Banner starting bull, a taky dobrý, na to co všechno zažila. No a ještě jednu zkušenost mám s Akumou, ta vydržela v oktávce 10 let a 200tis km, a pořád je dobrá ale preventivně sme ji letos vyměnili. Bohužel akumy bouchaj někde v italii a buhvi co je to za kvalitu teď :D
Obrázek
Obrázek
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od ferdamravenec »

mě po 9ti letech ukončila činnost Bateria

varty a bosch dělaj v český lípě
Uživatelský avatar
a13sh
Příspěvky: 2071
Registrován: ned 20. pro 2009 22:54:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od a13sh »

Tak posledni 3 dny jsem roztlacovan a vcera baterka nevydrzela ani celou smenu v praci (po predchozim uplnem nabiti) a ted koukam,ze ma zase jenom 9V. Schvalne jsem nasel ucet a kupoval jsem ji 18.1. 2012 :baseball: a jedna se o starter plus 45Ah. Takze se opet po dvou letech poohlizim po necem novem a definitivne asi zkusim Vartu zase neco kolem tech 50Ah. S ni by to nemel byt doufam krok vedle.
Jinak predtim jsem mel bannerku 44Ah a taky vydrzela 2 roky :puker: . Nevim jestli mam na ty baterky smulu jenom ja,kdyz tady vzdycky ctu kolik roku vydrzi baterky ostatnim. Tatik ve fabce menil nejakou no name po 7mi letech co ji v aute mel a kdo vi jak dlouho ji tam mel predchozi majitel. :!:
Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 301
Registrován: ned 27. úno 2005 14:42:18

Re: Autobaterie

Příspěvek od Aleš »

Banner powerbull 44Ah nepřežila ani záruku (dva roky) neměl jsem ale nervy se s prodejcem dohadovat. Teď mám Vartu blue 44Ah za 1129,- tak uvidíme. Jiná bennerka ve feldě víc jak 6 let bez jakýchkoliv problémů, údržby.....Tak nevím. Kolega v práci nevím co má za značku ,ale kolem dvou let stáří a problémy. Připadá mi to, že kvalita šla obecně velice dolů.
Učit se ...učit se.... učit se...., říkal jeden pán si myslím, že mu říkali Lenin :-)
OndraD
Příspěvky: 11
Registrován: stř 25. čer 2014 9:56:50

Re: Autobaterie

Příspěvek od OndraD »

Ahoj,

baterii vyndavám vždy jen levou rukou jeto snadnější než pravou :-) a zpět jí dávám také jen levou rukou, a pravou již koriguji umístění. Problém jednu chvíli byl když jsem to chtěl přikurtovat tím kovovým držákem ale jak se chytil šroub myslím 12ka tak to šlo, vyfotím a pošlu dneska budu vyndavat a zase měnit, jelikož mám vartu 55Ah bez údržbu a eco 1 cca 50 Ah (firmu nevím a tam se ještě dolévá destil voda - to je nouzovka).
Uživatelský avatar
emilio52
_________________
_________________
Příspěvky: 4134
Registrován: pát 28. pro 2007 21:07:04
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od emilio52 »

OndraD : no a jako kde je problém ?? :? :lol: :lol:
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce moje felda
ObrázekObrázek
Xyz255
Příspěvky: 295
Registrován: čtv 08. kvě 2014 14:45:04
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od Xyz255 »

Baterku mám starou 3 - 4 roky, nevím přesně, když zapnu klíček tak se vším vyplým palubní voltmetr píše 11.9 V, je to ještě dobrý nebo by se mi mohlo stát, že jednou v zimě už nenastartuju? Jezdím většinou 4 dny z týdne asi 80 km, takže velký prostoje to auto nemá.
Lemosen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 03. dub 2015 19:40:14

Re: Autobaterie

Příspěvek od Lemosen »

Tak to napětí je už dost málo .Na zimu bych raději dal novou,protože se opravdu může stát že už nenastartuješ.
redroker
Příspěvky: 185
Registrován: pát 23. říj 2009 9:43:52
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od redroker »

Já mám v 1.6 necelé 3 roky Vartu 44Ah a už asi 15x jsem ji dobíjel.Někdo mi tvrdí,jako můj servisák, že na tuto motorizaci je to slabá baterka,někdo že dostačuje.Já s ní mám problém z 90% jen v zimě.Před 3 týdny jsem ji nabil naplno,naposledy jel tuto středu (24.2.) a v pátek ráno už nenastartoval.Ne,že by se nerozsvítily ani kontrolky,ale startér neměl tu sílu. Může být problém i v něm?Tedy, že by odebíral vždy více napětí a tím baterii postupně oslaboval?Nebo je to opravdu v kapacitě a bylo by dobré tam mít min. 55Ah?
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od ferdamravenec »

někde je tabulka ,
typ akumulátoru pro jednotlivé motory se určuje podle klimatického prostředí , ve kterém se vůz pohybuje , podle elektrické náročnosti výbavy vozu , nebo podle přání zákazníka

ano i startér má vliv - ložiska , ale víc problémů dělá když je teplej ,
záleží co jezdíš , co všechno zapínáš - jestli se stačí dobít
bezúdržbová baterie neznamená že se neudržuje - přečíst si k ní návod
nejde jen o kapacitu , ale i o startovací proud
redroker
Příspěvky: 185
Registrován: pát 23. říj 2009 9:43:52
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od redroker »

Nemám v autě nic navíc,co se týče zátěže pro baterii.Tedy bez klimy,jen radio.Když jsem auto kupoval,měl jsem tam 55Ah baterii,vydržela tam cca 3 roky,zvláště jsem ji nabíjel v zimě,asi tak 2-3x,pak odešel článek,další byla rovněž použitá o stejné kapacitě,rovněž v pohodě,pak jsem koupil tuto.Asi koupím Vartu Black Dynamic 55Ah,rovněž nechám prověřit v servisu startér a další věci okolo,které by mohli souviset. :salut:
Uživatelský avatar
Basic
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. led 2016 13:57:03
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od Basic »

Autobatéria pre Feliciu 1.3 MPi 50kW, alternátor 70A, rád púšťam celkovo kúrenie ale nie na maximum + rozmrazovanie skla vzadu teraz keď ešte není leto. A taktiež autorádio (Combi - 4 repro). Otázka na vás... Môžem počítať s autobatériou BOSCH S4 44Ah 440A? Cena 50 €, to je dobrá cena podľa mňa + vraj BOSCH S4 sú veľmi vydarené a majú skvelú životnosť. Máte niekto skúsenosti?
Miro654
Příspěvky: 10
Registrován: sob 12. lis 2016 15:24:27

Re: Autobaterie

Příspěvek od Miro654 »

nazdar neviete poradit aku baterku mam kupit do feldy 1.3 40kw ? jazdim iba kratke trasi od5km do 10km max nejaku vartu ale neviem jaku ked jazdim tak kratke trasy neviete poradit diks....
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od pipo444 »

tak keď kúpiš niečo od 50Ah po 60Ah pre benzínovu feldu je nadštandard :D také baterky sa v klude vojdu, 71Ah sa mi tiež vošla, teraz mám 85Ah a tiež sa vošla, no držiak ju drží len na jednm šrobe, už je priveľká :D
Miro654
Příspěvky: 10
Registrován: sob 12. lis 2016 15:24:27

Re: Autobaterie

Příspěvek od Miro654 »

cize napr varta 56mh black dynamic pohode dam na obydva srobi ?
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od pipo444 »

jojo, v pohode a ešte klasika Black dynamic, to je dobré ;) ja mám Silver dynamic a tiež v pohode. pre istotu ešte premeraj dobíjanie aby si mal istotu že keď máš novú baterku, tak to aj dobíja
Uživatelský avatar
a13sh
Příspěvky: 2071
Registrován: ned 20. pro 2009 22:54:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od a13sh »

Muzes tam dat klidne 45ku co tam patri a utahne to v pohode. Pokud nemas nejake supr cenove nabidky na vetsi baterky,tak je celkem k nicemu je tam davat.
Mr.Wankel
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10. bře 2014 16:26:53
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

uskladnění v zimě

Příspěvek od Mr.Wankel »

V zimě moc nejezdím, tak jsem baterku nabil a uskladnil v teple.
Jenže po měsíci a půl na ní kleslo napětí z 12,8 na 12,6 voltů. A to mi připadá jako značný pokles.
Myslíte že baterka už dodělává?
Je to Varta blue dynamic, ta už snad má kalciovou technologii. Ale i kdyby ji neměla tak na 12,6 voltu to je pořád příliš velký pokles.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od 103457 »

I nabitý a nepoužívaný akumulátor ztrácí svoje napětí, ostatně, jako každá jiná baterie. Vůbec bych neřešil pokles o 0,2V za 1,5 měsíce.
Mr.Wankel
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10. bře 2014 16:26:53
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od Mr.Wankel »

Jenže když to poklesne o další 0.2 V tak je to 12.4 V a to už je 50% kapacity v háji což je teď v zimě už docela problém nejen při startování, ale baterie může zmrznout a pak je na vyhození (to se mi kdysi stalo při poruše dobíjení).

Přitom moje druhá noname baterka z baubau má stálé napětí mírně pod 12.8 V.
Gaaspi
Příspěvky: 21
Registrován: úte 25. srp 2020 22:32:41
Bydliště: Galanta
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie

Příspěvek od Gaaspi »

Niečo mi vybýja batériu. Tému o tom mi zamkli tak píšem sem. Tam ma stihli upozorniť na lacné rádio čo sedí jelikož tam mám levné rádio za 20€. Ono se to tvári že je vypnuté lebo nesvítí ani display ale potajomky to bere prúd. Taky tam mám centrál a ono to má řídící jednotku takže ono ťahá taky. Väčšinou jazdím sám takže centrál je mi zbytočný keďže dvere řidiče ajtak otevírám klíčkem. Tak to by se mohlo klidne odpojit. Na rádio buď udělat nejaký vypínač proudu alebo odpájat mínus na batérii. Málo jazdím tak 2-3x měsíčne takže neni problém otvoriť kapotu a vždy odpojiť mínus na batérii. Sused ktorý málo jazdí to dělá taky.
Odpovědět