Felicia - dobíjení

Charlie
Příspěvky: 2
Registrován: ned 08. led 2017 18:37:11

Felicia - dobíjení

Příspěvek od Charlie »

Ahoj lidi,
moje Felda 1,3 MPi z 97 roku poslední dobou špatně dobíjela, baterka je tam asi rok (Banner 44Ah) a to stejný repasovanej altík (70A).

Zvláštní je, že kontrolka dobíjení se chová standardně a po nastartování zhasne (ani nedoutná ve tmě). Baterie byla dolitá, plně nabitá a auto po týdnu každodenní jízdy cca 8km do práce už v sobotu nešlo nastartovat. Klidový odběr je 27mA!

Zkoušel jsem regulátor napětí na laboratorním zdroji (uhlíky ok): na uhlíky 12V žárovku a při zvyšování napětí byl otevřen přesně do 14,2V a nějaký drobný.. žárovka brala cca 1,7A z uhlíků. Několikrát vyzkoušeno, dle mého názoru ok

V autě jsem potom zkoušel osciloskopem měřit s odpojenou baterií zda nevypadla jedná dioda z B+ nebo silového výstupu na šroubu. Chytalo to nehoráznej bordel, ale nevypadalo, že by tam byl větší pokles a nějaká pravidelná mezera, úroveň napětí taky ok.. alespoň tak si představuju průběh 3f altíku bez jedné diody.

Po očištění všech kontaktů a napnutí řemene jsou naměřeny tyto hodnoty: (po ustálení)

Jen světla: 14,2V
Světla + zadní okno: 13,8V
Světla + zadní okno + ventilátor na 3: 12,6V
Při zapnutí výhřevu sedačky nebo ventilátoru na 4 už jede z baterie i při 3000 otáčkách. S odpojenou baterií to už altíku sám nedá.

Kvůli stejnému problémů jsem před rokem měnil baterku a altík. Jednu zimu a až do teď to bylo ok.

Snažil jsem se popsat i jak jsem co testoval, budu rád za případné rady i na postup jak co změřit. Nerad měním celé díly, na vrakáči stejně můžu trefit něco v podobném stavu.

Díky za každou radu nebo nápad,
Karel
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Felicia - dobíjení

Příspěvek od ferdamravenec »

pokud to chceš tolik zatěžovat , tak si sežeň jinej altík , (v návodu se určitě dočteš co jak zapínat či nezapínat)
nevím jaký jsou altíky magneton 90A a výš , ale spíš seženeš nějakej bosch apod
Charlie
Příspěvky: 2
Registrován: ned 08. led 2017 18:37:11

Re: Felicia - dobíjení

Příspěvek od Charlie »

Bohužel nemám žádnou dokumentaci. To mám chápat, že je zapnutí ventilátoru na 4, rozmrazování zadního okna a světla (automatické relé) už moc? Toto slyším poprvé :-O
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Felicia - dobíjení

Příspěvek od Rambo-x »

To by měl utáhnout i 55Ah altík. Zkoušel jsi nahodit třeba jenom na zkoušku nějaký jiný alternátor?. Protože já mám ten nejslabší magneton 55Ah a když zapnu vše co jde,nikdy napětí neklesne pod 13,2. Bez světel dává 14 a se světly 13,9. Autoelektrikář nejsem,ale mám pocit že ten tvůj altík zkrátka z nějakého důvodu přestane při vyšší zátěži stíhat. Prvně bych zkusil dát na zkoušku jiný alternátor a pak přeměřit. Pokud to nepomůže,možná bych se zaměřil na ten ventilátor, Podle mě bere strašně moc proudu,když jej zapneš a napětí poklesne takovým stylem. To není nijak extrémně silný motorek,to by mělo spadnout maximálně tak o 0,2 voltu
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Felicia - dobíjení

Příspěvek od Matuhsch »

Mě to dělá dost podobný věci, na volnoběh to prostě nestíhá dobíjet, altík mám novej 70A magneton.. když zapnu všchny světla a spotřebiče tak to spadne snad i pod 12v :D asi bych šel být tebou po přechodových odporech.. dost často bývá například nalomenej ten plusovej kabel hned za očkem, anebo orezlej držák altíku na bloku pokud jsi to teda ještě nedělal..( nevim jak moc dukladně s čistil ty kontakty :D)
Obrázek
Obrázek
Odpovědět