Ideální teplota motoru

tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

Zdar chlapi, potřeboval bych radu. Nedávno jsem pořídil feliciu, ještě s ní nemám moc najeto, nikdy jsem feliciu neměl.

Co mě zaráží je, jak mi ukazuje teplotu motoru, ručička mi neustále běhá v rámci vyznačených mezí - viz foto. Přece by ručička měla být na tý prostřední rysce neustále? Jak moc to vadí motoru?

https://ctrlv.cz/q0sH

Předpokládám, že bude pravděpodobně vadný termostat? Je lepší koupit nový termostat, nebo použít staré - funkční?..... Švagr bude likvidovat feldu, termostat mu snad spíná správně, tak bych je prohodil. Bohužel jemu to neukazuje teplotu vůbec, takže mě néní schopné říct, jak moc se má ručička teploty hýbat/nehýbat :) Díky
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od Rambo-x »

Za jízdy nesmí jít pod 90. Motor se zahřívá,vyleze na 90 a tam se musí držet. Když je velké teplo,může vylézt až někam pod 110 a není to závada. Termostat nový a hlavně ORIGINÁL,na tom není co řešit
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od 103457 »

V zimních měsících při delší jízdě z kopce, může ručička klesnout, ale to je vyjímka. Opravdu by se měla držet ve středu budíku, může jít i nahoru, dolů ne.
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

OK, diky za info. Jeste se zeptam, jak poznam origo termostat? Mistni prodejce me vzdy tvrdi, ze ma vse origo... Ale ma to akorat za origo ceny :D
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od 103457 »

veškeré origo věci musí mít vyražené logo nebo číslo z etky
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od Matuhsch »

Zajdi si do skoda salonu a mas jistotu, ten termostat neni o moc drazsi v salonu nez na netu.... koupil sem "origo" z netu a nefungoval, tak sem zasel do salonu a slape jak hodinky :)
Obrázek
Obrázek
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

Chlapi, včera jsem byl v obchodě, tam mě řekli, že maj několik typů, předchozí majitel mi dal domek, co už prý kdysi měnil, tak abych trochu věděl, ale myslel jsem, že na 1.3 MPI se termostaty nedělaly měnitelný, že se vždy muselo vyměnit celý víko (aspoň tak jsem se to dočetl na netu).... proto jsem radši rozdělal i feldu a mrknul, jak je tam řešenej termostat a taky má měnitelnou vložku - přikládám fotky. Stačí mě teda vyměnit jenom samotný těleso termostatu?

Fotky termostatů https://www.dropbox.com/sh/hvclcs7syj63 ... Havpa?dl=0 - vlevo s vložkou aktuální nefunkční termostat, vpravo původní termostat.

Díky za radu
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od 103457 »

Origo termostat byl nerozebíratelnej, samotný termostat držely plastové packy, které praskaly. Poláci začaly dělat samotné víko a samotný termostat, který drží ve víku segrovka. Stačí vyměnit jen termostat ve víku, netřeba kupovat i nové víko, pokud není popraskané nebo ulemená trubka do expanzky. Termostat je nejvhodnější wahler, ale je trošku větší, je potřeba ho ostříhnout nebo obrousit.
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

Právě, že termostat tam néní nijak zajištěnej - viz fotky, to mě na tom zarazilo. Je tam jenom vložené + dotažené celým tím víkem. Žádná segrovka, nic.
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od ferdamravenec »

možná ji tam nedali při výměně termostatu protože jim praskla (tak jako mně )
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

A neměla by tam být na segrovku aspoň drážka nebo něco? A dyť by mi to přece tekhle netěsnilo, kdyby tam jediný těsnění bylo pomocí gumovýho okroužku, kterej je na termostatu?
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od ferdamravenec »

drážka tam pro ni fakt není
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

OK, díky :) Tu segrovku předpokládám, že je lepší tam dát, tak snad ju koupím.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od 103457 »

Těsnění je jenom, aby to neteklo ven, samotnej termostat ve víku není třeba těsnit, je to zbytečné. Některé termostaty v sobě měly dokonce dirku, aby mohl utéci vzduch při nalévání vody.
Termostat na traktoru drží jen ohnutý odporový drát, je to jen aby držel na místě při montáži, pak už nemá nijak velkou možnost se hýbat.
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

Tož cca před týdnem jsem vyměnil termostat společně s víkem za jiné model, ale opět stejné problém. Je možný, že je vadný jen čidlo nebo budík?
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od Matuhsch »

Ne na trhuje milion vadnych termostatu kups tri funguje mozna jeden..
Obrázek
Obrázek
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

Takže novej je vadnej? No paráda :hlava:
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od ferdamravenec »

záleží co jsi koupil , a kde je skutečně problém (je možný že je to jen budík/čidlo)
napíchnout na VAG a podívat se na teplotu motoru tam
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od Pawlick »

Loni jsem měnil víko termostatu od skoda-dily.cz, origo škoda. První jsem poslal obratem zpět, termostat otevíral při 70°C. Druhé fungovalo výborně až doposud, z ničeho nic přestalo fungovat. Opět jsem reklamoval, poslali mi nové. To vypadá, že šlape. Teď je otázka jak dlouho to vydrží.
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

Nakonec jsem koupil poláka, nic jinýho skladem u nás neměl. S tím, že když odejde, tak tam do budoucna dám wahlera.... Bohužel neměl ani čas termostat odejít a už nefunguje.... Jaká je poruchovost u wahlerů? :D - Chtěl bych objednat taky ze škoda-díly, ale je mi jasný, že jak ho ořežu, tak jsem bez záruky :?
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

Jinak ještě se zeptám, ty rozměry termostatů Wahler a Calorstat jsou stejný? Že to moje půbodní víko je nějaký speciální - není tam vůbec místo na segrovku jako u polskýho. Calorstat tam byl pouze nasunutej v gumě, takže stejně bych tam rád dal wahlera, abych mohl to polský víko vyreklamovat.
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od Matuhsch »

Já nevím, ale tohle špekulování ... Já sem přišel do škoda salonu, termostat měli skladem a celej domek stál ani ne šest stovek.. původně sem koupil něco co mělo být originál z cc autodílů a chovalo se to přesně jak popisuješ ohřál se na 90, otevřel, a teplota začala lítat. Nešpekulujte s polákama a podobnýma a dejte tam co tam patří, ušetříte si starosti :(
Obrázek
Obrázek
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

Však já už taky nechcu spekulovat, ale spousta lidí pomlouvá i originál český..... Ale na wahlera jsem nenašel ani jednu stížnost - mám objednanýho, zétra ho vyzvednu, ve středu namotnuju, ve čtvrtek uvidím :D
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od ferdamravenec »

na škoda salon , už můžeš zapomenout , vedou jen tři a půl věcí na feli , zbytek podle objednání piokud todokážou sehnat
jinak dovezou polský/čínský .... šmejdy .

loni jsem sháněl víčko zad náboje sice měli skladem a za polovic než v autodílech ale jen čínu

termostat wahler nebo motorrad na bmm a obstřihnu si ho
tmvitek
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 10. lis 2016 19:50:14

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od tmvitek »

Tak sehnal jsem Wahlera - 3032.88, nechal ho stočit na soustruhu a zjistil jsem, že mě nepsasuje do polskýho víka se ségrovkou ani do Vernet víka. :hlava: Mám nějaké špatné typ či co? :( Konkrétně mě to visí na vyznačeným průměru https://ctrlv.cz/zonp
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální teplota motoru

Příspěvek od Matuhsch »

termostat by ješte mohli mít kupoval sem ho ani ne pred rokem, jinak i to co me prodali bylo nejaky zvlastni - nema to drzaky na lanko plynu ani kabel lambdy, ale fabia ma jiny cidlo zase tak nevim a krabici s cislem sem uz vyhodil.. :) na funkci to ale nema vliv... a doufam ze bude fungovat dalsich dvacet let jako ten puvodni :D
Obrázek
Obrázek
Odpovědět