Moc chytrý nápad....

Sem vše ostatní co se nevejde jinam
Uživatelský avatar
Luba
Příspěvky: 11
Registrován: pon 15. črc 2013 22:23:33
Bydliště: Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

Moc chytrý nápad....

Příspěvek od Luba »

Zdravím,

před časem jsem dostal "úžasný" nápad, jak si vylepšit audio aparaturu, aniž bych musel investovat ani korunu. Našel jsem totiž starší repráky Creative 5.1 k počítači, které byly napájené na 12V, tak jsem si je teda zkusil namontovat do auta. Hraje to naprosto úžasně a krásně, mnohem líp než jsem očekával. Jelikož basák má vlastní zesilovač a repráky jsou napájeny zvlášť (než autorádio), tak rádio nemusím tolik ždímat a na něm mám pouze nastavenou "konstatní" hlasitost. Hlasitost upravuju na tom externím ovladači hlasitosti.

Funguje to naprosto úžasně, až do doby, dokud nenastartuju motor. Vůbec jsem nečekal, že ty repráky budou citlivé na výchylku napětí při změně otáček. Teď mi to tak píská, že to zní, jako bych v tom nafťáku měl Turbo nebo jako kdybych byl "trolejbus". Nemáte prosím někdo představu, jak tohle vyřešit? Jak bych to mohl ošetřit tak, aby do toho nešel ten "kolísavý" proud? Za případnou odpověď Vám děkuji ;)
Uživatelský avatar
emilio52
_________________
_________________
Příspěvky: 4134
Registrován: pát 28. pro 2007 21:07:04
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Moc chytrý nápad....

Příspěvek od emilio52 »

Moc tomu nerozumím ale asi nějakej stabilizátor napětí.
Ale jinak to je blbost není nad pořádný radio a repro .
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce moje felda
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Moc chytrý nápad....

Příspěvek od 103457 »

To je taková chujovina, že je škoda o tom vůbec psát. Ty repráky nejsou stavěný do auta a to, jak konstrukčně, tak po elektrický stránce. Nejsou odrušený a proto ti pískaj. Párkrát auto poskočí a začnou ti i chrčet a pak je rovnou hoď do kopřiv.
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Moc chytrý nápad....

Příspěvek od Rambo-x »

Mám stejný názor,podělal se mi kdysi hifi vež tak jsem z ní chtěl do auta nacpat repra....doma to hrálo krásně,silný basy,čistý zvuk a i v autě než se nastartovalo to šlo....ale při jízdě to prostě nepůjde,to nejsou repra stavěný do auta....koupil jsem dva poměrně silný repra do auta+zesilovač a mám po starostech
Uživatelský avatar
Luba
Příspěvky: 11
Registrován: pon 15. črc 2013 22:23:33
Bydliště: Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

Re: Moc chytrý nápad....

Příspěvek od Luba »

No teď jsem to zkoušel napojit "čistě" na telefon a hraje to parádně. Došel sem na to, že chyba je v drátkách mezi připojením na konektory k reprákům a rádiem. Jako jinak to hraje naparádu. Samozřejmě, že by bylo lepší pořídit nějaké lepší repráky a nějaké lepší rádio. Bohužel si to momentálně nemůžu dovolit, nebo šetřík každou korunu, abych si mohl udělat profesní průkaz na náklaďák.

Já ty repráky rozebral a jsou to uplně stejné repráky jak do auta (ty původní, co jsem tam měl) - jediné původní jsem nechal pouze Basák a hraje to opravdu na jedničku. Jen opravdu potřeba nějak pořešit propojení s autorádiem. Přecijen můžu ty repráky dát hodně nahlas a zvuk je kvalitní a krásně čistý a je to nádhera. Ovšem jak jsem to měl doteď propojené, tak já měl kabely smotané do "cívky" a to nejspíš byl ten zdroj problému... nebo se tam vytvářelo magnetické pole a proto to znělo jako trolejbus. Kabely zkrátím na dostatečnou míru, abych to nemusel dávat do nějaké "cívky" a prostě to dokončím k dokonalosti... ale rozhodně výsledek bude stát za to. Jako jo, líbilo by se mi něco lepšího, ale když za tohle nedám ani korunu... Když si tohle dodělám já budu šťastný spokojený člověk :-)
vjost - FK

Re: Moc chytrý nápad....

Příspěvek od vjost - FK »

Šmarjá Josef...to se mi jen zdá. Já Ti teda napovím ;) Viděl jsi ve favoritu nějaký stabilizátor napětí nebo něco takového? Felicia vychází z konstrukce Fáva a vzhledem k požadavkům na výrobní náklady, tam nic podobného není. Zkus si pořídit USB adaptér do zapalovače, začni nabíjet telefon, pusť si rádio a přidávej otáčky. Bude to pískat jak blázen. Buď si dej udělej komplet elektriku na stabík nebo odruš aparaturu, ale osobně ti doporučuji udělat to co nejdříve. Napadl mě krásný příklad. Na nastartovaném pionýru nebo jiné starší motorce začneme přidávat a ubírat otáčky. Souběžně s tímto konáním budou vidět výchylky napětí na předním světle. Při přidání plynu se rozzáří trošku více, po ubrání svítivost klesne. Já osobně bych se vyprdnul na nějaké kraviny. Repráky do auta mají mít určitý odpor a vlastnosti, proto se dělají. Kdyby si tam mohl každý nastrkat co by se mu zlíbilo, tak by sekce autohifi dneska neexistovala. To jest můj skromný názor.
Honzis
Příspěvky: 386
Registrován: pon 07. pro 2009 12:49:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Moc chytrý nápad....

Příspěvek od Honzis »

To, co ti tam píská, se jmenuje zemní smyčka. Ten zesilovač od PC bedýnek má určitě spojený -pól napájení se "zemí" signálu. Pokud ti to hraje, když místo rádia dáš nějakou bateriovou MP3jku, je to celkem jednoznačné. Musíš udělat to, že přepojíš dráty tak, aby jsi po nich nemohl chodit mezi rádiem a zesilovačem do kruhu. (je jedno, jestli signálovej nebo napájecí, prostě každej, na kterým najdeš -pól baterky) Možná by stačilo vzít napájení rádia a zesilovače ze stejnýho místa, případně zesilovač napájet jakoby od rádia (napojit se za rádiem). Rozhodně neber - z jinýho kostřícího bodu. Ten tvůj výmysl stejně nebude potřebovat nějaký šílený ampéry... Zkus si s tím pohrát, jde to udělat a na nenáročný poslech to je dostatečný řešení.
"čisté" řešení je vrazit tam optočleny, nebo spínanej zdroj. "Profi" zesilovače mají v napájení spínaný zdroj zapojený s plovoucím výstupem, takže zesilovač neví, kde je původní "-" baterky a zemní smyčka nevzniká, pokud ji někdo nevyrobí uměle.

Pokud to chceš vysvětlit, napiš do SZ, tady to psát nebudu...
Odpovědět