Spojka, výměna spojky a vše okolo

vše okolo převodovek
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Výměna spojky

Příspěvek od Alf »

Co všechno tako práce obnáší a jaké základní vybavení je třeba a jak postupovat ?
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
smazany clen - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od smazany clen - FK »

Obnáší to sundat celou převodovku dolů (drží na několika šroubech nahoře i dole). Pro to je potřeba podepřít nebo zavěsit motor, protože pak musí zůstat viset sám. A pak už jen sundat šest šroubků na přítlačáku a vyjmout spojkovou lamelu a ložisko. Podle stavu to povyměňovat (většinou nejlépe všechno). Pak zase poskládat. Jde to udělat v pohodě doma, ale je lepší to dělat alespoň ve dvou, protože se to trošku blbě nasazuje hlavně. Při nasazování je potřeba nejdříve lamelu vystředit přípravkem, který jde jednoduše udělat.
smazany clen - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od smazany clen - FK »

Ty se normálně vytáhnou z převodovky na obou stranách. Zároveň s nimi je potřeba oddělat kola od náprav na spodních kulácích na ramenech a jestli máš stabík, tak oddělat ty krajní silentbloky jeho, aby mohly ramena klesnout. Poloosy pak vezmež nějakým šroubovákem nebo pajzrem mezi rozvodovkou a poloosou a lehce je vyloupneš ven.
Jestli se do toho budeš pouštět, tak se na to mrkni nejlíp v manuálu. Tam je to dost polopaticky popsané, tak aby jsi něco nezapomněl, ale ono je to všechno dost logický.,
Nonamed - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Nonamed - FK »

hlavně až vyndáš první poloosu, nacpi místo ní do diferáku třeba kus násady od koštěte nebo něco, aby ti zůstal pohromadě :)
Uživatelský avatar
Tomas6
Příspěvky: 3758
Registrován: sob 06. říj 2007 17:47:49
Bydliště: Slušovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Tomas6 »

Klidně tam něco strč,ale je to vcelku zbytečné.Nikdy se mi nestalo že by se planetové kolo otočilo mimo díru.Ale musím tě upozornit.V ležepod autem jsem todělal jednou a nikdy víc bych do toho nešel.Je to docela pakárna.Hlavně se pak zpátky trefit do lamely.
Felda 1,3BMM lpg Kat off,střed off,favo svody,soieta...Jede jako ďas. :-)
Passat B4 1Z EGR off+něco nalitého.Nejede špatně,ale mohlo by to být lepší...
http://www.feliciaklub.cz/forum_new/vie ... 16&t=10389
smazany clen - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od smazany clen - FK »

No na to zpětné nasazování to chce právě aspoň dva lidi, aby to jeden zvrchu přidržoval přes nějaký řemen nebo něco a druhý zespodu už jen dolaďoval ať si to pěkně sedne. Pak není problém. A k té planetovce-taky se mi ještě nestalo že by se pootočila, ale projistotu tam vždy něco vrazím, abych se pak jednou nedivil.
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Alf »

Díval jsem se do DP, nevypadá to nějak strašně. Akorát budu muset dát auto na kozy, jinak to nevyřeším.
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Josh123456 - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Josh123456 - FK »

No já bych si dal pozor taky na ty planetová kola (jistota je jistota), takže zajistit, kdyby se ti pootočily, tak to můžeš rozkuchat a když už by si náhodou byl v tom, tak rovnou udělat převodovku třeba :-D, ale to byla jen sranda.
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Ivarek »

Alf píše:Díval jsem se do DP, nevypadá to nějak strašně. Akorát budu muset dát auto na kozy, jinak to nevyřeším.

Nemáš někoho se stojanovým zvedákem?Na zemi (podstavcích) to jde taky ale žádná sláva.
Jinak můj poznatek...mám servo a povolení pouze na straně převodovky a nechat to viset na vodní pumpě o pár cm nevyšlo.Opřelo se mi o řemenici na klice a chybělo pár čísel abych tu převodovku vytáhl pod nosníkem.Takže se musel celý motor pár cenťáků spustit níž.
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Alf »

Tak to je cenný poznatek, taky mám servo a šestidrážkou řemenici :roll:
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Ivarek »

Alf píše:Tak to je cenný poznatek, taky mám servo a šestidrážkou řemenici :roll:

Jinak samozřejmě to zkus nejdřív naklonit jestli třeba nemám nějakou atyp kastli a třeba ti to vyjde a když ne tak teprve spouštěj.Ale připrav si nějakej přípravek na zavěšení motoru.
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Alf »

zkusím něco vykoumat, zatím to má čas, počkám, až bude teplo
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Alf »

Jakou spojku koupit a kde ?
1,3 MPI 50kW
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
smazany clen - FK

Re: Výměna spojky

Příspěvek od smazany clen - FK »

Sachs na http://www.2r.cz pokud nepožaduješ nějakou sportovní nebo něco podobného. Sachsy jsou dobré a na 2r bude levná.
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Alf »

Sportovní nepotřebuji, hlavně aby vydržela a nebyl to polský šmejd
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Alf »

Není sada SACHS na 2R.cz za 1400,- Kč podezřele levná ?
V Autokelly ji mají za 4500,-Kč
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Ivarek »

Alf píše:Není sada SACHS na 2R.cz za 1400,- Kč podezřele levná ?
V Autokelly ji mají za 4500,-Kč

Kupoval jsem to od nich a byl to normální Sachs.Porovnával jsem to u šváry s jejich sadou a ouplně stejná.Jen ložisko není Sachs ale ZKL.
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Alf »

1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Výměna spojky

Příspěvek od Alf »

Tak dnes dorazila sada z 2R . Je to originál SACHS a ložisko taky ZKL. Včetně poštovného 1399,- Kč s DPH a byla doma druhý den po objednání. ( sleva 5% za objednání e-mailem).
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
elvis1979 - FK

Spojka, výměna spojky a vše okolo

Příspěvek od elvis1979 - FK »

Zdar, chcel by so sa opýtať koľko vydrží taká spojka? Ako poznnám, že je už načatá?
Ďik za rady
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od 103457 »

To se nedá říct, kolik vydrží spojka, blondýně může vydžet pár stovek km a někomu s citem třeba 200 tisíc km. Spojku doštteluj na lanku tak, aby pedál brzdy a spojky byly ve stejné výšce a pokud bude spojka OK je ještě dobrá, pokud už nebude chodit je zralá na výměnu. Finančně to není náročné, je to jenom pracnější a pokud jsi to ještě nedělal, tak to asi sám nezvládneš.
Jinak já měním vždy komplet lamelu, přítlačák, ložisko. A jedině SACHS.
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od Atnarfus »

Spojku vyzkoušíš třeba při rozjezdu do prudkého kopce. Když dáš víc plynu a ostře pustíš spojku, tak musí sepnout a prokluzují s jekotem kola. Když neproklouznou kola, ale klouzne spojka, tak je po ní.

Je ještě trochu drsnější metoda.
zatáhneš ruční brzdu
zařadíš trojku
přidáš plyn tak na 3000 otáček
prudce sundáš nohu ze spojky
auto sebou škubne a motor ostře zdechne (když to proklouzne a chcípne plynule, tak už je spojka kaput)
elvis1979 - FK

Re: Spojka

Příspěvek od elvis1979 - FK »

Ďik chlapi, pôjdem vyskúšať.
Snehulak - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Snehulak - FK »

já měl 175 tis. km a spojka byla v poho, a to auto mělo od nova tažný, ale jezdil s tím chlap tak možná proto. Jediný co se začalo ozývat bylo spoj.ložisko, to už bylo slyšet
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Ahojda!
Při výměně rozvodů mi povídal mechanik, že spojka je s dechem u konce! Vyměna přijde na 3 500Kč od Sachs + nový převodový olej. Nemám o tom páru a cena mi připadá Ok. Co vy na to? Při rozjezdu se ozývá takové skřípění, že by spojkové ložisko? Díky ;)
Zbysek - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Zbysek - FK »

Komplet spojka SAHCS stojí zhruba 1500Kč, olej pár stovek. Zbytek tedy za práci asi. Každopádně to může být levnější.
Návštěvník

Re: Spojka

Příspěvek od Návštěvník »

slegrusik píše:Ahojda!
Při výměně rozvodů mi povídal mechanik, že spojka je s dechem u konce! Vyměna přijde na 3 500Kč od Sachs + nový převodový olej. Nemám o tom páru a cena mi připadá Ok. Co vy na to? Při rozjezdu se ozývá takové skřípění, že by spojkové ložisko? Díky ;)



Já řeším jen díly a vše si dělám sám na parkovišti včetně jedné výměny motoru ;) Jinak spojkové ložisko mi také při rozjezdu skřípe, ale už víc než 12 000km!!!! Budu muset co nevidět dělat komplet spojku, ale čekám kolik to vydrží. Zjistil jsem, že pokud nezávodím tak se rozjedu aniž bych ložisko slyšel a puštění spojkového pedálu mi netrvá snad ani vteřinu a Felina se rozjede úplně sama. Jde jen o citlivost. 1500 otáček rychlé přidržení a puštění pedálu spojky od záběru. V podstatě jako jízda krokem v koloně bez plynu. Jakmile spojku pustím můžu na plyn šlapat jak chci a občas se okolní řidiči diví jak se felda rychle rozjíždí :D
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

To návštěvník: Tak to teda musím uznat, že jsi dobrej. Já bych se do spojky nepustil ani náhodou! Tak to musím dát mechanikovi, počítám příští měsíc, abych to měl v cajku a pokoj od toho...
slegrusik - FK

Re: Spojka

Příspěvek od slegrusik - FK »

Mám takovej dotaz. Jako sériová spojka se montovala ta od firmy Sachs? Jak je na tom spojková sada od firmy Valeo? Máte někdo zkušenost?
hostel

Re: Spojka

Příspěvek od hostel »

čauec, je moc obtížné vyměnit spojkové ložisko?? Zatím jsem to nestudoval, ale měnil jsem ho na fiatu 600 a to musel motor ven.
Snehulak - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Snehulak - FK »

no motor nemusí, ale převodovka jo, a když už to bude dole vyměnil bych to všechno
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od Atnarfus »

Spojka a příslušenství se dá na Feldě vyměnit po demontáži převodovky. Není to nic zvlášť složitého.

Motor se samotný ani vyndat nedá.
Phobos - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Phobos - FK »

Mam takovej malej problém, když přijdu ráno k autu a nastartuju sešlápnu spojku a všechno je v pohodě, ale jak ujedu několik km a stojim párkrát na spojce, tak začne při sešlápnutí spojky kvákát jak kdyby tam byla žába :lol: myslim si že to bude spojkovim ložiskem, měl někdo už podobnej problém??
Uživatelský avatar
DuDe
Příspěvky: 799
Registrován: sob 08. črc 2006 12:46:58
Bydliště: Velky Tynec
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od DuDe »

Phobos : Přesně to same mi to dělá . Už jsem si na to zvykl tak to neřeším . . . Komplet spojku mám měněnou cca pred půlrokem . . . A dělá to pořád
Phobos - FK

Re: Spojka

Příspěvek od Phobos - FK »

To je hezký, dělá to docela ostudu když se rozjíždim.... ještě možnost že to bude někde v táhlu
Naposledy upravil(a) emilio52 dne stř 29. říj 2008 22:47:37, celkem upraveno 1 x.
Důvod: viz. pravidlo č. 4
Uživatelský avatar
DuDe
Příspěvky: 799
Registrován: sob 08. črc 2006 12:46:58
Bydliště: Velky Tynec
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od DuDe »

Phobos : Lanko mám taky novy ,nic jinyho mě nenapadá ,tak jsem to vzdal . . .
Marek0021

Re: Spojka

Příspěvek od Marek0021 »

Nazdar, mohli by ste mi niekto napisat , co konkretne velmi skodi spojke, ako s nou zaobchadzat aby vydrzala co najdlhsie. A este co presne sa na tej spojke opotrebuje ked je dlho stlacena? dik
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od Atnarfus »

Spojce škodí, když je dlouho v prokluzu a když je v prokluzu ve velkých otáčkách. Prokluzem vzniká velké množství tepla a to nedělá spojce dobře. Samozřejmě se třením i opotřebovává.
Když držíš dlouho spojku sešlápnutou, tak "trpí" ložisko. U Feldy to ale není tak zoufalé jako to bývalo na starých autech. Tam stačilo, když někdo nechával nohu položenou na spojkovém pedálu a ložisko bylo za chvíli v háji. U Feldy je ložisko trvale zatížené, ale samozřejmě malou silou. Já jsem takové prase, že na semaforech běžně stávám se sešlápnutou spojkou a spojka i ložisko je po 120k km úplně v pohodě.
stifler1 - FK

Re: Spojka

Příspěvek od stifler1 - FK »

Mohli by ste mi poradit mam mensi problem ktory som pred tym nepozoroval a to ked sa chcem pohnut najcastejsie v kolone len o doslova par krokov tak ked drzim spojku v zabere a zastavim ju v polohe zaberu tak potom ked ju chcem pustit tak ako keby sa mi pridierala niekde sa mi trochu zasekava, tak ju väscsinou stlacim znova a plynule pustam. Ako by som to mohol vyriesit spojka je asi este od vyroby auto ma nabehane 113 000Km a je to 1.6 MPI. Vopred dakujem za vsetky rady.
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od Atnarfus »

Dost často vázne samotný pedál. Většinou se to pere s brzdovým pedálem. Sešlápneš spojku a brzdu a když třeba brzdu pustíš, tak zůstane sešláplá a pod.

Může taky být přirezlý hřídel co leze do převodovky (ten svislý co je na něm přivařená páka). To ale jde spojka pak celkově ztuha a při pomalém pouštění pedálu nejde plynule.

Samozřejmě může být chyba i v bovdenu.
MISIN

Výměna spojky.

Příspěvek od MISIN »

Čau, o víkendu mi bude známý měnit spojku na felicii kombi 97 1,3mpi 50kW.Chtěl jsem se zeptat, co všechno bych mohl vyměnit za další díly související s výměnou spojky.( těsnění,gufero, atd).A jakou značky spojky byste mi doporučili?Díky všem za rady
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky.

Příspěvek od 103457 »

Spojku určitě sachs a hned celý komplet, čili lamelu, přítlačák a ložisko.
MISIN

Re: Výměna spojky.

Příspěvek od MISIN »

A už nic okolo?Jako nějaký těsnění atd, co by se mohlo dát nový, když bude spojka venku?Jsem totální analfabet co se týče motorů... ;)
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky.

Příspěvek od 103457 »

Pokud nic neteče, tak bych to neřešil.
Josh123456 - FK

Re: Výměna spojky.

Příspěvek od Josh123456 - FK »

ještě se můžeš kouknout na plastový pouzdro tyčky spojky-to bývá vyšlehané.
Uživatelský avatar
Tomas6
Příspěvky: 3758
Registrován: sob 06. říj 2007 17:47:49
Bydliště: Slušovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky.

Příspěvek od Tomas6 »

Určitě bych vyměnil gufero na krčku a na poloosách.Aby ho to pak nepřekvapilo že mu teče olej.Spojku jak tu někdo píše tak sachs,nebo jsou dobré zkušenosti i s Luk.
Felda 1,3BMM lpg Kat off,střed off,favo svody,soieta...Jede jako ďas. :-)
Passat B4 1Z EGR off+něco nalitého.Nejede špatně,ale mohlo by to být lepší...
http://www.feliciaklub.cz/forum_new/vie ... 16&t=10389
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky.

Příspěvek od Kuladmin »

Ja se jen optam kdyz uz to tu resite - pro bezny jezdeny neni ta Sachs trosku prepych a zbytecny ?? Cena je nekde kolem 4700,- za Luk je 1900,- coz je sakra rozdil a pak vidim jeste nejake AP za 2800,- neznam nevim , a Valeo za 1600,-. (koukam na autokelly cenik).Muzete nekdo k tomudle neco napsat. Diky.
Josh123456 - FK

Re: Výměna spojky.

Příspěvek od Josh123456 - FK »

to nevim teda, kde si vzal, že za spojku Sachs (lamela + přítlačák) chtějí 4700? já jí kupoval za 1500 nedávno...
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojky.

Příspěvek od Kuladmin »

obchod.autokelly.cz
mozna nejak zapomnely precenit nevim me prave zarazi ta cena pokud je takovadle a je to koplet Sachs tak pak neni co resit. Me ta cena taky prijde prave divna :D takze jsem rad ze stoji tak nejak normal pac tipuju ze do roka taky budu muset menit.
Josh123456 - FK

Re: Výměna spojky.

Příspěvek od Josh123456 - FK »

no v autokelly jsou samý tupouňí-to je známé :-D, takže ani bych se vlastně nedivil, kdyby to tak bylo s tou cenou :-), ale fakt je to nesmysl. Já jí kupoval za tu cenu, co jsem řekl, takže tak nějak počítej, že to bude i za rok a nebo spíš míň :-)
Odpovědět