Vyhřívané přední sedačky

El. zrcátka, Výhřev sedaček, El. okna,....
Indy - FK

Vyhřívané přední sedačky

Příspěvek od Indy - FK »

Zdrávíčko...

Chtěl bych se poptat hlavně na radu, zda-li neví někdo kam se mám jestě podívat v tý nezmapovaný bestii...

Mám felinku 1.6 laurin&klement a nefunguje mi vyhřívání předních sedadel. V manuálech bylo popsáno všechno možný, jen ne ten typ co mám v autě já. V manuále je o tom, že ovládání je v palubovce... Hle, problém, já ho mám pod řadící pákou, stejně jako je stahování oken. Spirály jsem poměřil, ty jsou ok, všechny pojistky co jsem našel (tj. v motorovém prostoru a v pojistkové skříňce) jsou též ok. Všechny kabely ale končí pod tapecírungem ;) ... Takže nevím kde co končí... A nechce se mi kvůli tomu trhat koberec dolů z plechů.

Jsem docela bezradný, a zatím nechci to dávat nějakému elektrikáři, aby tam něco hledal.

Jestli poradíte, budu moc vděčný.
Ta kůže k***** studí :lol:
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívané sedačky L&K 1.6

Příspěvek od Kuladmin »

Tak origo by mely byt spinace uprostred na palubce jak jsou mlhovky a spol. Origo pojistka je 19. Skus zmerit zda ti jde stava k vypinacum. Pak by tam teoreticky nekde mel byt ,hlidaci mechanismus proti prehrati,, tak zda neni chyba v nem. Jinak pak to je na elektrikare ale stejne budes muset jit po kabelu abys zjistil odkud to jde. Mozna bych zkontroloval pokud to nekdo predelaval tak zda neni neco - spoj tam kde maji byt origo vypinace.
Uživatelský avatar
Vici
Příspěvky: 1278
Registrován: úte 16. pro 2003 16:17:43
Bydliště: Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Vyhrivane sedacky

Příspěvek od Vici »

Mam sedacky z Laurina ale dotycny mi k nim nedodal kabelaz a dalsi veci pro vyhrev. Tak to asi budu muset nejak dokoupit z novych dilu.
A v etce jsou dva typy ridici jednotky vyhrevu sedacek - jedna pro sedacky kozene a druha pro latkove.
Netusite jaky je v nich rozdil?
dik
O1 Combi ASZ 204PS/461Nm, Galaxy AUY 149PS/368Nm, Sharan AUY 4motion série, Favorit Silver Line 50kW
Petrzaj

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od Petrzaj »

zdar, rozdíl je v tom, že ta řídící jednotka má v sobe integrovanou tepelnou ochranu, čili že když v té vyhřívané dečce v sedačce vzroste teplota těch vodičů, kterými je protkána ta dečka nad povolenou mez....změní se odpor toho vedení, tím pádem protékající proud...jednotka si hlídá tyto hodnoty a řekne dost! a přestane hřát, než do jde k pokledu teploty, a pak zase topí.... a tedy kůže a obyčejná látka má tedy jinou teplotní vodivost, proto musí být jiné řidící jednotky v závislosti na použiteém materiálu.
royksopp - FK

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od royksopp - FK »

mam ty kozene, nevite nekdo popripade co vse potrebuju?kde by se dala sehnat kabelaz a jenotka,dik
Uživatelský avatar
Vici
Příspěvky: 1278
Registrován: úte 16. pro 2003 16:17:43
Bydliště: Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od Vici »

petrzaj : diky myslel jsem si to. slo mi spis o to zda by treba kozene sedacky lip netopily s jednotkou k latkovym...? pry to totiz ve felde moc nevyhriva...

a kde to sehnat? koupit nove ve skodovce leda.. :-(
O1 Combi ASZ 204PS/461Nm, Galaxy AUY 149PS/368Nm, Sharan AUY 4motion série, Favorit Silver Line 50kW
Uživatelský avatar
Vici
Příspěvky: 1278
Registrován: úte 16. pro 2003 16:17:43
Bydliště: Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od Vici »

prosim - kdo mate vyhrev sedacek - co sviti na tom ovladaci vyhrevu? jen symbol vyhrivani nebo i ty cisla? dik
O1 Combi ASZ 204PS/461Nm, Galaxy AUY 149PS/368Nm, Sharan AUY 4motion série, Favorit Silver Line 50kW
Uživatelský avatar
madmaik
_________________
_________________
Příspěvky: 1499
Registrován: stř 06. úno 2008 21:33:15
Bydliště: Praha 4/ Mochov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od madmaik »

me svitej i cisla
Škoda Felicia SportLine 1,6mpi rv. 6/2000 a Skoda Felicia combi 1,6mpi Laurin a Klement 1995 no.2
bylo Skoda Felicia combi 1,6mpi Laurin a Klement 1995
este bych si pral nejakyho peknyho pickupa
http://feliciaklub.cz/forum_new/viewtop ... =16&t=8259
http://madmaik.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Vici
Příspěvky: 1278
Registrován: úte 16. pro 2003 16:17:43
Bydliště: Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od Vici »

sakra.. ten ovladac co mam ma znicene cislo 1... :(
O1 Combi ASZ 204PS/461Nm, Galaxy AUY 149PS/368Nm, Sharan AUY 4motion série, Favorit Silver Line 50kW
Uživatelský avatar
Jeronimo
Příspěvky: 224
Registrován: pát 19. zář 2008 22:37:55
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Zas ta sedala---vyhrivani---

Příspěvek od Jeronimo »

Zdravíčko, můj laurin už mel na stranách sedáků prosezelé boky tak jsem si řekl, že je prohodím ( sedadlo řidiče za spolujezce) kabýlky jsem prodloužil, všechno nacvakal jak má být.

Jenže.... když to bylo v původním stavu...tak mi sedačka řidiče krásně hřála, teď, když ji ma spolujezdec tak hřeje taky. ale ta moje u řidiče co jsem si vzal od spolujezdce, nehřeje ani náhodou......moje mladá mi pořád řikala, že ji to nehřeje a já ji nevěril ale ted kdyz ji mam ja.....tak musim uznat ze mela pravdu :) co mam delat?
dá se to nejak promerit? opravit? a hlavně jak???
flacek - FK

Re: Zas ta sedala---vyhrivani---

Příspěvek od flacek - FK »

Cely to vyhrivani je odporovej drat co se zahriva to znamena ze musis zmerit jaky ma odpor ( nevim presne jaky to by ti musel proadi nekdo kdo to ma) pokud zadny odpor nenameris tak je ten drat v cudu. Teda aspon tak to chapu ja celej princip vyhr.sedacek :) Pokud ne omlouvam se
rogalo - FK

Re: Zas ta sedala---vyhrivani---

Příspěvek od rogalo - FK »

A kde se dá to vyhříváne sedadlo koupit?
Uživatelský avatar
Jeronimo
Příspěvky: 224
Registrován: pát 19. zář 2008 22:37:55
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Zas ta sedala---vyhrivani---

Příspěvek od Jeronimo »

fungl nový ve škodofce :D ... nebo na vrakáči :D a nebo si kup jenom vyhrivaci deku a jednotku a mas to taky, a nebo zajdi do Lidlu a kup si celej potah vyhrivnej....to sou otazky :D spis mi porad jak to spravim
Uživatelský avatar
Jura_Favorit
Příspěvky: 2415
Registrován: pát 06. bře 2009 0:15:10
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zas ta sedala---vyhrivani---

Příspěvek od Jura_Favorit »

No a jak bys to chtěl opravovat... :? Pokud jsou v háji opravdu dečky a ne ŘJ a chceš to mít jako to bylo v originálu, nezbývá ti, než sehnat dečky nové, sedák / opěradlo ve švu napárat, původní dečky vyhodit a natáhnout ty nové... 8-) Práca na dvě věci :D
Škoda Favorit 1.3 MPi (136 GLXi) MOTOR EXCEL - profil, rajče.net
Škoda Favorit Pick-up 135 LX
Škoda Favorit 135 L
Škoda Octavia combi 1.9 TDI elegance
Škoda Superb combi 2.0 TDI 4x4 SCOUT - daily car
Uživatelský avatar
Jeronimo
Příspěvky: 224
Registrován: pát 19. zář 2008 22:37:55
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Zas ta sedala---vyhrivani---

Příspěvek od Jeronimo »

proč bych něco páral ? ta kůže se dá normálně odendat..... asi to vypadá na nový deky mno :(
Uživatelský avatar
Jura_Favorit
Příspěvky: 2415
Registrován: pát 06. bře 2009 0:15:10
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zas ta sedala---vyhrivani---

Příspěvek od Jura_Favorit »

Jo tak to jsem netušil, že se k nim dá dostat i jinak, než přes šev :)
Škoda Favorit 1.3 MPi (136 GLXi) MOTOR EXCEL - profil, rajče.net
Škoda Favorit Pick-up 135 LX
Škoda Favorit 135 L
Škoda Octavia combi 1.9 TDI elegance
Škoda Superb combi 2.0 TDI 4x4 SCOUT - daily car
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Elektrické vyhřívání sedaček

Příspěvek od 103457 »

Mám dotaz na ty, kteří si inplantovali do sedaček neorigo vyhřívání.
Mám vyhřívací dečky vcelku sedák i s opěradlem, mohu to uprostřed šmiknout a jenom nastavit kablíkem? Ten bude vycházet ze sedadla a procházet do opěradla.

Obrázek
Raceman
Příspěvky: 2179
Registrován: čtv 03. čer 2004 23:08:55
Bydliště: Příbram

Re: Elektrické vyhřívání sedaček

Příspěvek od Raceman »

jo klidně to šmikni a nastav :)
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrické vyhřívání sedaček

Příspěvek od 103457 »

Jo a ještě jeden dotaz, nevím z čeho je ten vyhřívací drát, zatím jsem to nerozebíral ani nezkoumal, jestli je to jenom nějakej odporovej drát nebo je to něco extra? Jak udělat spoj?
spoj letovat - vyřívací drát spolu s obyč kablíkem
spoj pomocí čokolády - vyřívací drát spolu s obyč kablíkem
spoj pomocí konektorů, plochých nebo dutinky - vyřívací drát spolu s obyč kablíkem
Raceman
Příspěvky: 2179
Registrován: čtv 03. čer 2004 23:08:55
Bydliště: Příbram

Re: Elektrické vyhřívání sedaček

Příspěvek od Raceman »

je to odporový drát takže neletovat
čokoládu ani fastony taky nedávej ale použij lisovací spojky
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrické vyhřívání sedaček

Příspěvek od 103457 »

myslíš tu dutinku, co se do ní strčí dráty a rozmáčkne se? Je izolovaná nebo bez izolace
http://www.rapid-autohifi.com/store/Goo ... utinka_2.5
Raceman
Příspěvky: 2179
Registrován: čtv 03. čer 2004 23:08:55
Bydliště: Příbram

Re: Elektrické vyhřívání sedaček

Příspěvek od Raceman »

jo to je přesně ono
petamoravec - FK

Re: Elektrické vyhřívání sedaček

Příspěvek od petamoravec - FK »

Já jsem si to teda nechal v celku... Chvíli jsem i uvažoval o tom, že bych to třeba mohl v rozích přišít pod povlaky, ale nakonec jsem se na to vykaslal. Ty moje maji takové popruhy pomocí kterých se to dá připevnit k sedadlu. Tak jsem je připevnil a přes to přetáhl povlaky... Při sezení to hřeje dobře. Na posledních pár centimetrů na stehna to nedosáhne-ale to nevadí, hřeje to dobře. Na opěráku to dosáhne také tak akorát. Při jízdě je většinou člověk stejně opřený jen v dolní části zad, od půlky lopatek (aspoň u mne) nedochází ke kontaktu se sedlem - takže opět nevadí, že to nehřeje až po krk. :-) Je s tím méně práce a fakt si myslím že to stačí.
Uživatelský avatar
Vici
Příspěvky: 1278
Registrován: úte 16. pro 2003 16:17:43
Bydliště: Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrické vyhřívání sedaček

Příspěvek od Vici »

103457 píše:myslíš tu dutinku, co se do ní strčí dráty a rozmáčkne se? Je izolovaná nebo bez izolace
http://www.rapid-autohifi.com/store/Goo ... utinka_2.5

tak to bych radši pájel a nebo použil nějaký "normální" konektor...
O1 Combi ASZ 204PS/461Nm, Galaxy AUY 149PS/368Nm, Sharan AUY 4motion série, Favorit Silver Line 50kW
Uživatelský avatar
Jeronimo
Příspěvky: 224
Registrován: pát 19. zář 2008 22:37:55
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrické vyhřívání sedaček

Příspěvek od Jeronimo »

v pohodě to sletuj, vem mikropajku, malou teplotu a jeď ....no problemo
ThomasHK - FK

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od ThomasHK - FK »

Sehnal jsem feldu na dily a ma vyhrivany sedacky GLX, da se to vyhrivani z tehle sedacek nejak vyndat a dat do mych, nebo jedine vymenit cele sedadlo? Diky za rady..
Uživatelský avatar
Jura_Favorit
Příspěvky: 2415
Registrován: pát 06. bře 2009 0:15:10
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od Jura_Favorit »

Dá, jsou to samostatné "dečky" vložené mezi potahem a výplní sedáku / opěradla - když sejmeš potah, tak je můžeš v klidu vytáhnout :-)
Škoda Favorit 1.3 MPi (136 GLXi) MOTOR EXCEL - profil, rajče.net
Škoda Favorit Pick-up 135 LX
Škoda Favorit 135 L
Škoda Octavia combi 1.9 TDI elegance
Škoda Superb combi 2.0 TDI 4x4 SCOUT - daily car
ThomasHK - FK

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od ThomasHK - FK »

Tak parada, jsem se bal, ze budu muset parat GLX mikroplys a sobe parat klasicky.... ty ve kterych to vyhrivani je jsou totiz strasne hnusny... jeste doufam ze budou fungovat, auto ma za sebou tezsi zivot :-D ale je tam spinac, kabelaz, tak snad jo... jsou tam i el.zrcatka, stahovacky oken (doufam, tlacitka tam jsou i s kabelama, ale pod tapec jsem nekoukal...minulej majitel byl trochu mimo, tak aby si je nevyndal :-D
Indy - FK

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od Indy - FK »

jen pro info ta ridici jednotka pro kuzi vychazi 800-900 s dph podle toho kde to sezenes... ted jsem ji kupoval - mel jsem ji vadnou...
Uživatelský avatar
Vici
Příspěvky: 1278
Registrován: úte 16. pro 2003 16:17:43
Bydliště: Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od Vici »

zajimalo by me se kterou jednotkou budou kozene sedaky topit lepe.. zda s tou pro kozene nebo pro latkove.. podle me latka vede teplo hur, cili by teoreticky potrebovaly vic tepla?
O1 Combi ASZ 204PS/461Nm, Galaxy AUY 149PS/368Nm, Sharan AUY 4motion série, Favorit Silver Line 50kW
Uživatelský avatar
Jeronimo
Příspěvky: 224
Registrován: pát 19. zář 2008 22:37:55
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrivane sedacky

Příspěvek od Jeronimo »

ja bych řekl naopak :) kůže je tlustá a jen tak nepropustí teplo, čili kožené sedačky musí dávat víc
Indy - FK

Re: Vyhřívané sedačky L&K 1.6

Příspěvek od Indy - FK »

Tak konečně jsem na to při generální opravě přišel... Měl jsem vadnou řídící jednotu nejspíš... Ale chtěl bych se zeptat na druhou věc - ony jsou něco jako spínače v sedačce? Tzn. že když na ni nikdo nesedí, nehřeje?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívané sedačky L&K 1.6

Příspěvek od 103457 »

Spínače tam nejsou, ale jen tepelný pojistky - bimetal proti přehřátí.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od 103457 »

Mám problém a potřeboval bych pomoc od nějaké dobré duše, která se vyzná.
Koupil jsem sedačky s výhřevem, ovšem hřály jen málo, prakticky jenom zavlažovaly. Nevěděl jsem, kde by mohla být chyba, tak jsem zkusil jiné sedačky a je to beze změn, tak jsem postupoval výše a sehnal nový vypínač s regulací a rovněž beze změn, teď mi zbývá je řídící jednotka výhřevu, ovšem tu nemůžu sehnat, abych vyzkoušel, zda moje je vadná. Uměl by jí někdo proměřit, popřípadě opravit? Schema je zde: http://www.feliciaklub.cz/?id=dily&dil=6U0919533A
Nebo nesetkal jste se někdo s podobným problémem? Mohla by být i chyba v zapojení na elektriku vozu? jsou tam prakticky jen 3 dráty a to kostra, +12V pro výhřev a +12V pro podsvícení vypínače, na tom není co zvorat. :o Nebo se pletu? Nedemontoval jsem to z vozu, ale již takto kabeláž koupil.
Předem díky za pomoc ochotným elektrobastířům.
p.s.
Příspěvky: 260
Registrován: sob 14. lis 2009 15:02:51
Bydliště: Nová Role
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od p.s. »

http://www.elektroworld.info/modules.ph ... ED+sedadel snad to k něčemu bude :scratch:
možná hloupej dotaz? seděls při skoušení v sedadle či si to skoumal pouhým přiloženim ruky?
mam ve svým oplu vyhřívaný sedáky a pokud v tom nesedim tak ani nevim že topí. ;)
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od Alf »

To je old tvář ? - bez regulace, jenom zmáčkneš tlačítko ( ne vypínač ) v řadě jak jsou výstražné a mlhovky a potom to nějaký čas hřeje ?


Pokud ano tak by mělo jít po zapnutí do deček plné napětí snížené o úbytek na tranzistoru.
V těch dečkách asi ani není termostat, je to ,,regulované" dobou sepnutí.
Potom by oprava nemusela být problém.
Změř odpor jedné sedačky a vypočítej výkon, asi by to mohlo být někde kolem 50W na jednu sedačku. ( podle mojích filson potahů ) .

Pokud máš regulovatelné, tak to bude složitější. Chtělo by to potom hodnoty z jiného auta na porovnání. Každopádně změř odpory sedaček ať víš co si tam můžeš dovolit pustit a potom bych zkusil všchno odpojit a přímo do sedačky do pinů od dečky pustit 12V a zkusit jestli to topí víc, než přes řídící jednotku, ale pokud máš regulovatelné, tak ty mají dečky v serii, tak pozor, ať to nepustíš jen do půlky sedačky !!!!!!!!!!!!!
Naposledy upravil(a) Alf dne ned 28. bře 2010 9:05:38, celkem upraveno 3 x.
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od mikka »

Jestli má ta jednotka 10 vývodů, tak je to jednotka s regulací vyhřívání, a k ní by měl být vypínač s regulací a sedáky s teplotním čidlem.
Zapojení pinů:
Řídící jednotka:
T10f/1 na spínač vyhřívání, sedadlo spolujezdce, regulační napětí z proměnného odporu
T10f/2 na snímač teploty v sedáku spolujezdce, druhý vývod snímače ukostřený
T10f/3 na snímač teploty v sedáku řidiče, druhý vývod snímače ukostřený
T10f/4 na spínač vyhřívání, sedadlo spolujezdce, z vypínače vyhřívání
T10f/5 na spínač vyhřívání, sedadlo řidiče, regulační napětí z proměnného odporu
T10f/6 na spínač vyhřívání, sedadlo řidiče, z vypínače vyhřívání
T10f/7 napájení, „15“, +12V při zapnutém zapalování
T10f/8 ukostření
T10f/9 na topný drát v sedáku spolujezdce, druhý konec topného drátu na topný drát v opěradle spolujezdce, druhý konec topného drátu v opěradle spolujezdce ukostřený
T10f/10 na topný drát v sedáku řidiče, druhý konec topného drátu na topný drát v opěradle řidiče, druhý konec topného drátu v opěradle řidiče ukostřený

Spínač s regulací:
T7a/1 sedadlo řidiče, regulační napětí z proměnného odporu
T7a/2 sedadlo řidiče, ze spínače vyhřívání
T7a/3 kostra podsvícení spínače
T7a/4 napájení, „15“, +12V při zapnutém zapalování
T7a/5 podsvícení spínače
T7a/6 sedadlo spolujezdce, se spínače vyhřívání
T7a/7 sedadlo spolujezdce, regulační napětí z proměnného odporu

Konektory u sedadel:
Pin 1 Topný drát sedáku, přívod napětí
Pin 2 Topný drát sedáku, odvod k opěradlu
Pin 3 Topný drát opěradla, přívod od sedáku
Pin 4 Topný drát opěradla, kostra
Pin 5 Snímač teploty na řídící jednotku
Pin 6 Snímač teploty, kostra
robin1 - FK

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od robin1 - FK »

103457 píše:Mohla by být i chyba v zapojení na elektriku vozu? jsou tam prakticky jen 3 dráty a to kostra, +12V pro výhřev a +12V pro podsvícení vypínače, na tom není co zvorat. :o Nebo se pletu? Nedemontoval jsem to z vozu, ale již takto kabeláž koupil.
Předem díky za pomoc ochotným elektrobastířům.
Kde konkrétne sú len 3 vodiče?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od 103457 »

Pro upřesnění:
původně jsem měl jen sedačky bez výhřevu, spínané spínačem na palubce pod středníma ofukama.
Koupil jsem sedačky i kabeláž s regulací, kde je ovladač na středovém tunelu.
Obrázek
Zkoušel jsem látkové sedačky, hřály jen trochu, nyní jsem sehnal kožené sedačky s výhřevem z Laurin & Klement a ty nehřejou skoro vůbec. Sednu, zapnu vyhřívání a asi až za 3 minuty se trošičku zavlaží, ale fakt nevím, jestli to dělá moje sedínka nebo el. vyhřívání. Zkoušel jsem proměřit konektory pod sedačkama a napětí z nich jde, ale vždy jen 12V. Jak je řízena ta regulace? To není snižováním a zvyšováním napětí? Prostě, když točím regulací výhřevu na ovladači ať dám 1 nebo 5 furt z toho leze 12V.
Jo a ještě ten původní vypínač na palubce jsem zachoval, takže nejdřív zapnu vypínač na palubce a až potom mi jde proud do řj a ovladače na středovém tunelu.
Zapojení je následovné, barvy si už nepamatuju, rozdělám palubovku a podívám se přesně.
hnědý kostra
šedozelený podsvícení ovladače
a pak ještě 3 dráty, jeden silný do řj a dva slabý do ovladače výhřevu jsem zapojil na +12V
Takhle jsem to vyčetl ze shémat.
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od Ivarek »

Jen upřesním a asi to i víš ale ty řj jsou 2 typy...pro látkové sedáky a pro kožené.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od 103457 »

Ivarek
:o :o :o ty woe, tak to nevím :?: :?: :?:
Ta kabeláž i řj jsem koupil s látkovýma sedačkama, tak tady bude zakopanej ten čokl
V etce jsem ale tuším našel jen jednu řj a jmenuje se to tam odpojovací relé, cena něco kolem 5 stovek.
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od Alf »

Aha.
Třeba tam je pulzní šířková regulace a to normálním digitálem třeba ani nepoznáš rozdíl. Změř odpor sedáků, vypočítej výkon, pusť do toho přímo 12V a porovnej jak to topí . Pokud to nebude hřát víc, tak s tím nic neuděláš, ale myslím, že to bude topit tak jak má.

Edit:
Záleží čím se liší. Pokud jsou v obou typech sedaček stejné dečky a čidla tak by to neměl být problém, liší se to třeba jen regulací - vliv prostupnosti tepla.
Pokud máš doma oba typy sedaček, můžeš změřit odpor čidla u obou typů sedáků ( při stejné teplotě ). nebo zjistit podle Etky.

Pokud jsou jiná čidla, tak si tvoje ŘJ může myslet, že už máš vyhřáto..
Pokud máš teď větší odpor čidla, než by měl být, lze si pomoct připojením paralelního odporu, ale musí se to vypočítat, aby výsledný průběh vlivem změn odporu termistoru byl akorát..
Naposledy upravil(a) Alf dne ned 28. bře 2010 9:32:07, celkem upraveno 3 x.
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od 103457 »

Nojo, ty mluvíš moc odborně, já su jen skladník. :oops: :oops:
Navíc mám jen starej voltmetr, tím nic víc nezměřím. :(
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od Alf »

Ten se někdy právě hodí..
A odpor změřit můžeš ?
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od 103457 »

nee nemám čím, zkusím si někde půjčit ohmmetr, a které piny mám proměřit?
Pin 1 Topný drát sedáku, přívod napětí
Pin 2 Topný drát sedáku, odvod k opěradlu
Pin 3 Topný drát opěradla, přívod od sedáku
Pin 4 Topný drát opěradla, kostra
Pin 5 Snímač teploty na řídící jednotku
Pin 6 Snímač teploty, kostra
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od Alf »

pokud by jsi chtěl kupovat digitál ta bacha na ty levné.
On můžeš koupit i digitál za 100,-. Měl jsem ho na porovnání s ethalonem a napětí a proud měřil dobře, ale odpor měřil dost bídně, byla tam obrovská chyba, Takže radši něco za 200,- někde v elektru se součástkama.

odpor topení celé sedačky Pin 1------Pin 4 ( sem potom pustit 12V )


odpor čidla PIn 5-------Pin 6
Naposledy upravil(a) Alf dne ned 28. bře 2010 10:31:04, celkem upraveno 1 x.
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od Ivarek »

Tak oprava..v Etce jsou celkem 3 typy těch řj,jaký jsou v nich rozdíly ale netuším...

Obrázek
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od Alf »

Typoval bych jiný průběh regulace.
Záleží spíš jak se liší sedačky-výkon topení v sedačce a největší problém může být v odporu termistoru.

Nejednodušší oprava, by byla dát tam správnou řj , ale taky by to bylo nejdražší řešení.

Já osobně bych dřív zjistil jak se liší sedačky, výkon topení a odpor čidla. Pokud mají stejné typy vyhřívání a čidel, tak se řj liší jen regulací kvůli propustnosti tepla a mohly by to být vyhozené peníze.
Naposledy upravil(a) Alf dne ned 28. bře 2010 9:55:56, celkem upraveno 1 x.
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od 103457 »

Ivarek
už to vidím, jako obvykle jsem na to koukal jenom na půl a nevšimnul jsem si dalších řádků :(
No tak to asi budu muset tu řj. objednat, to bude v tom :(
Uživatelský avatar
Alf
Příspěvky: 637
Registrován: ned 24. pro 2006 11:10:17
Bydliště: Prostějov

Re: Prosím kdo pomůže s řj. výhřevu sedaček?

Příspěvek od Alf »

103457:
Máš doma oba typy sedaček ????
Změř odpor topení a odpor čidla. Třeba to půjde vyřešit jednoduše.
Pokud mají oba typy stejný výkon topení a stejná čidla, tak může být problém jinde.
Toto bych změřil prvně, než kupovat nové řj. záleží za kolik je seženeš........
1.3 Mpi, 50kW, 2000, Special,
Servo, klima, ABS, 2x Airbag,

Výroba Tripplingu pro vozidla se sériovým přerušovačem v kladné větvi...Felicia, Octavia
viewtopic.php?f=30&t=17731&start=150
Odpovědět