Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

MPi 1AV
AEE
Francis - FK

Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Francis - FK »

Dobrý den...

Mám opět dotaz k mé 1,6MPI, která žere olej.... Už jsem tu jednou zakládal diskuzi, že mi za 450Km vzala cca 2 litry oleje... (na rysce bylo asi 4mm nad MAX a po 450Km jen na tyčince malilinká kapička úplně dole)... vím, že dát olej nad MAX je prasárna, ale to je práce původního majitele, který říkal, že to trochu žere olej... cca litr na 3.000Km... Myslel jsem, že je to pístními kroužky, nebo gufery ventilů...

No po 450Km jsem koul na olej a zhrozil se, že je skoro všechno pryč a že tedy původní majitel lhal....

Zároveň jsem si ale všiml, že je motor vzadu zakydaý od oleje, čehož jsem si doposud nevšiml...

Dnes jsem se na fóru dočetl něco o "odlučovači oleje", jsem sice strojař, ale né automechanik... a zajímalo by mě pár těchto věcí:

1) může odlučovač oleje žrát olej?? tedy spíše kydat ho na motor, i kdyby oleje bylo na MIN ?
2) jak opravit, či vyčistit odlučovač?
3) Zvládnu odlučovač vyčistit/opravit sám se všemožným nářadím v garáži?
4) Pokud bych odlučovač vyčistil, či ho nechal opravit/vyčistit, bude auto žrát méně oleje? (Kouří normálně, ale výfuk je vzadu uvnitř špinavý od sazí...)
5) jak ten odlučovač vlastně funguje?????

Děkuji
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Atnarfus »

Odlučovač oleje je jenom dutá plastová krabice přišroubovaná zezadu na bloku motoru. V ní jsou nějaké příčky. Dá se celkem pohodlně z motoru odmontovat, vypláchnut benzínem a namontovat zpět. Jestli je to tam zahnojené olejem, tak to někde netěsní. Mezi odlučovačem a motorem jsou dva O kroužky. Z odlučovače nahoru do sání vede gumová hadice.
Když to rozebereš, tak netěsnost snadno najdeš.

Odlučovač má za úkol oddělit ze vzduchu co nejvíc oleje, který pak z odlučovače steče zpět do vany motoru. Je to naprosto pasivní zařízení, které olej žrát nemůže. Jestliže tam něco netěsní, tak tudy olej může téct ven a to se asi taky děje, když je motor zahnojený.
Francis - FK

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Francis - FK »

A kdyby olej místo zpět do motoru tekl ven, tak by ale mizel přece...
Ale zase asi né 3L za 450Km... achjo . . .
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Atnarfus »

Oprav to a uvidíš.
Jak jsem ti psal jinde, když by ti to žralo pět litrů oleje na tisíc kilometrů, tak by za tebou za jízdy nebylo vidět. Tolik oleje nespálí ani Trabant.
Francis - FK

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Francis - FK »

Dobře.... no uvidim.... nejlepší řešení bude dát to do servisu . . .
pacinkov - FK

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od pacinkov - FK »

Pred mesiacom som pozoroval úbytok oleja a pod autom mastný flek o priemere do 5cm, ale podozrivé bolo, že bola mastná hlavne zadná strana motora. Ukázalo sa, že olej tiekol skrz snímač tlaku oleja. Po výmene je všetko OK. Skús pozrieť ten snímač.
Francis - FK

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Francis - FK »

Snímačem oleje to neteče...

zadní část motoru mam tzaky zakydanou od oleje
salik - FK

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od salik - FK »

Mám takovou zkušenost že když mi tam v servise daly místo 3,5l 4,5l oleje, tak to odlučovač vyházel vrchem na klapku a stál olej nad klapkou... :roll:
Nonamed - FK

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Nonamed - FK »

jojo, kolem snímače mi to taky teklo, byl pak zahnojenej celej motor vzadu a já si myslel, že to teče z odlučovače :)
ještě by to taky mohly bejt gufera na klice, ale takový množství by se asi projevilo. Buďto bys v tom utopil spojku anebo rozvody :)
Uživatelský avatar
JoS
Příspěvky: 258
Registrován: čtv 07. led 2010 17:02:30
Bydliště: Pardubice/Seč

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od JoS »

salik píše:Mám takovou zkušenost že když mi tam v servise daly místo 3,5l 4,5l oleje, tak to odlučovač vyházel vrchem na klapku a stál olej nad klapkou... :roll:

3,5 litru je moc.Maximum pro 1,6 AEE je 3,3litru.Dávám už třetí výměnu 3litry a klapka je čistá.Někdo tady psal,že dává jen 2,7litru,což pak vychází přesně mezi rysky a je to prý nejlepší.Já koupím přes internet vždycky 3 litry a naleju je tam.Klapka čistá,všechno čisté,stav vychází kousíček pod horní rysku. ;)
Xyz255
Příspěvky: 295
Registrován: čtv 08. kvě 2014 14:45:04
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Xyz255 »

Já se chtěl zeptat ohledně výměny, protože jsem to měl u kamaráda na heveru a přišlo mi, že abych tam dostal ruce až nahoru tak bych je musel mít dvoumetrový... A pak taky jestli na mě nevychrstne kotel oleje, když ho oddělám? A ještě jestli se dá sehnat samostatná hadice, co vede od něj nahoru nebo si ju musím nějak zbastlit? Zřejmě to u něj někde teče, protože je potečenej olejem atp.
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od ferdamravenec »

nic na tebe nevyteče , , max jen to co je v něm vysrážený , hadici koupíš , kup si taky D-těsnění a O-kroužek ??60x4??
Xyz255
Příspěvky: 295
Registrován: čtv 08. kvě 2014 14:45:04
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Xyz255 »

A při demontáži dosáhnu fakt všude? Protože i když jsem se postavil tak mi nepřišlo, že je to nějak přívětivá výška :D
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od ferdamravenec »

http://www.feliciaklub.cz/autodily/dil-032103493K
http://www.feliciaklub.cz/autodily/dil-036103677

O-kroužek
N90617501

dostaneš se , jen jeden šroub se musí obyč imbusem , s malou ráčnou jsem se nedostal
Xyz255
Příspěvky: 295
Registrován: čtv 08. kvě 2014 14:45:04
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Xyz255 »

Ten kroužek teda O nebo D? Pžes předtím napsal oboje a teď poslals jenom D a kolik kusů, jenom jeden? Jinak díky
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od ferdamravenec »

dole máš napsaný i ten O ,
potřebuješ oba po jednom kuse
Xyz255
Příspěvky: 295
Registrován: čtv 08. kvě 2014 14:45:04
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Xyz255 »

Jo tys to takhle sepsal... ok, odlucovac jsem už sehnal, takže akorát to tesneni, díky
p.s.
Příspěvky: 260
Registrován: sob 14. lis 2009 15:02:51
Bydliště: Nová Role
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od p.s. »

tady sem to nedávno přetěsnoval a ty dvě těsnění sem sehnal na škoda dílech plzen
http://www.skoda-club.net/forum-tema/vy ... -1-6-23792
redroker
Příspěvky: 185
Registrován: pát 23. říj 2009 9:43:52
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od redroker »

Zakoupil jsem odlučovač (druhovýroba) a když jsem jej dodal do servisu,bylo mi sděleno,že součástí musí být i hadice,která se samostatně nedodává.Je tomu opravdu tak? Nemáte někdo tip,kde by se dala sehnat?
http://www.cc-autodily.cz/odlucovac-oleje-octav-1
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od ferdamravenec »

hadice se samostatně dodává - sám jsem ji kupoval - ovšem možná bude problém ji sehnat
http://www.autodilycz.cz/nahradni-dily/ ... al-616861/


ovšem obávám se že to tvůj problém nevyřeší , omezit to můžeš tím že nebudeš brzdit motorem

můžeš zkusit dát nový gufera ventilů a pístní kroužky

je to taková nešťastná konstrukce , hadice odvětrání je až za klapkou ,
redroker
Příspěvky: 185
Registrován: pát 23. říj 2009 9:43:52
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od redroker »

Je to OK! Hadice tam zůstala původní,je prý v dobrém stavu.Odlučovač byl na odpis,tekl v lepeném spoji a kroužkové těsnění prasklé.
Keldon
Příspěvky: 9
Registrován: pon 17. čer 2013 20:09:08
Bydliště: Ostrava - Zábřeh
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Keldon »

Mám následující dotaz. Zničeho nic se mi odpojila hadice u odlučovače oleje (Felicie 1.6), která vede zespoda, zřejmě odvětrávání klikovky. Jak je k odlučovači připojena (nějakým mezikusem)? Event. mohu s touto odpojenou hadicí dojet do servisu? (asi 6 km), případně ji nějak utěsnit? Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od 103457 »

Už si to moc nepamatuju, ale ta hadice jde z odlučovače, který je na bloku ,do sání. Tak jí připoj a není problém. Jet s tím můžeš, maximálně ti výpary trochu zamastí motor.
unwinioli

Odlučovač oleje princip "žere" olej 16MPI

Příspěvek od unwinioli »

Dobrý den chtěl bych se zeptat měl jsem satise v opravě a měnili mi tam olej, všechny filtry a čistili egr ventil. když mi to vrátili vše bylo ok oprava byla před týdnem. Teď už se mi 2krát stalo že při studeném startu z auta vyběhne bílý kouř ale jen když auto startuju za studena a jen jenou a pak už to běží normálně a kouř je potom také standart dieselácký. A také mi to dnes ukázalo že tam je málo oleje což je trochu dívné když před týdnem to bylo na výměně oleje. Prosím o radu co je ten bílý kouř a proč mi auto žere olej a co se s tím dá dělat předem děkuji.
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Odlučovač oleje - - - princip? "žere" olej? 1,6MPI

Příspěvek od Maty »

satis .. myslíš renault vel satis ? .... a myslíš, že jsi se trefil do správného tématu/vlastně i fóra?

Tohle je fórum o Škodě felicii a téma o benzínové 1.6MPi od VW ;)
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
Odpovědět