Pískání z motoru

Simos 2P
135M, 136M
kli.d - FK

Pískání z motoru

Příspěvek od kli.d - FK »

Zdravím všechny,
včera se mi z motoru 1.3 MPI začal ozývat zvláštní zvuk, připomínající typicky zvuk vysavače, měnící se podle otáček, nejzřetelnější je při lehkém přidání plynu. Na volnoběh a od cca 3000 ot./min. není slyšet vůbec, patrně zanikne v hluku motoru. Když otevřu kapotu a přidám plyn, tak se to ozývá jakoby zleva, od klíňáku až po škrtící klapku, nejde to specifikovat přesněji. Vzhledem k tomu, že se mi při jízdě předtím krátce rozsvítila kontrolka dobíjení (než jsem zastavil, tak ale zase zhasla), tipoval jsem to na alternátor,ale od něj ten zvuk nejde,alespoň to tak vypadá. Takže mám podezření na dvě závady zároveň, regulátor či můstek v alternátoru (podle rozsvícené kontrolky dobíjení) a snad nějaké ložisko v rozvodech nebo vodní pumpě? Setkal se s tím někdo?
Abdul - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od Abdul - FK »

Urob si "domáci telefon" pomocou kusa železa a prilož postupne na alternátor, blok prípadne vodnú pumpu a mal by si niečo počuť. Pravdepodobne ložiská.
Bugy01

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od Bugy01 »

No hele je možný,že taky může být rozvodový řetěz volný a tím pádem by ti to tam tak divně rachotilo.Jinak s tím dobíjením jsem měl stejnou závadu,že se rosvicovala kontrolka a musel jsem nechat vyměnit ten můstek a bylo to v pohodě.
kli.d - FK

Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od kli.d - FK »

Ten rozvodový řetěz mě napadl jako první, ale ten zvuk opravdu vůbec volný řetěz nepřipomíná... Za jízdy to vypadá, jakoby se v motoru proháněla meluzína :)
piskot - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od piskot - FK »

Tak sundej klíňák a nastartuj. Uvidiš jestli to je z altíku nebo vodní pumpy. Když to bude stále slyšet tak bádej dál kolem sání ( nějaká dirka v hadici ) nebo falešnej vzduch pod škrtícící klapkou a tak. Brzdí to pořád stejně?
rogalo - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od rogalo - FK »

A simering va klice to nefičí ? hned za řemenicí ?
kli.d - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od kli.d - FK »

Ten simering je taky možnost, ale jak to potvrdit nebo vyloučit?
rogalo - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od rogalo - FK »

Vyměń ho , sundej řemenici šrobovákem vypač starý a naklepej nový .
kli.d - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od kli.d - FK »

Ad piskot: Brzdí to i jede pořád stejně, aspoň nic nepozoruju. Asi zkusím shodit ten klíňák, já jsem se bál, jestli to můžu na chvilku natočit bez něj, to by mi mohlo něco říct. Díky!
smazany clen - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od smazany clen - FK »

Samozřejmě,že to můžeš natočit bez něj.Za tu ;) chvilku se to nepřehřeje.
kli.d - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od kli.d - FK »

Tak je to na 90% alternátor, pořádně jsem to poslouchal a osahal, alternátor citelně rezonuje, navíc na volnoběh prosvítá kontrolka dobíjení, při lehkém zvýšení otáček zhasne. Řekl bych že by to mohly být sjeté uhlíky, pokud tam tedy jsou, nebo ložisko v alternátoru, stejně ho musím asi vyměnit celý :cry:
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od Ivarek »

Nech ho zrepasovat...pokud mu nic jinýho není tak vyměnit ložiska,uhlíky (nebo celý regulátor),přelíznout kroužky a máš na chvíli pokoj.
piskot - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od piskot - FK »

Tak tak. Jak píše Ivarek
kli.d - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od kli.d - FK »

Tak alternátor byl repasován, nové uhlíky, ložiska, regulátor a problém trvá. Bez řemene se zvuk neozývá, takže to může dělat asi jedině vodní pumpa :(
Dá se opravit nebo rovnou nechat vyměnit?
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od Kuladmin »

Vymenit. Kdyz se rozebira tak akorad vzdycky prdne je to tam lisovany. A netece uz i nahodou? Neni pod ni dle barvy fridexu zaberveni na bloku?
kli.d - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od kli.d - FK »

Neteče, chladící kapalina prakticky neubývá už od výměny chladiče více než před rokem. Ten zvuk je slyšet nejsilněji při 1500 ot/min. Na volnoběh a od 2000 ot už není slyšet vůbec. Může se to teoreticky náhle vysypat? Lze tu pumpu vyměnit v domácích podmínkách, nebo je potřeba zvednout motor na řetězu? Myslím tím, jestli nestačí ho dobře podložit a pak sundat tu pumpu se silentblokem...
pig21 - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od pig21 - FK »

včera když sem jel z prahy se mi objevil naprosto stejný problém. ale stalo se to trochu jinak. Jedu po D3 140+ (felda je spíš městské auto takže na to neni zvyklá) a pak v táboře zastavim a volnoběh a svítí dobíjení, tak rychle povipínam všechno na elektriku světla rádio ventilátor, abych dojel co nejdál a zároveň se objevil přesně meluzínovej zvuk co popisuješ na volnoběh nic (800ot) jak přidávám plyn tak to kvílí jak meluzína a na 2000 ot už to zase neni znát, zároveň po 5km dobíjení zhaslo. Takže buď kontrolka dobíjení a zvuk má spolu souvislost a nebo jde o 2 odlišné problémy v jeden čas. Každopádně alternátor mam po repasi 6 měsíců (ale za repaséra bych ruku do ohně nedal).
kli.d - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od kli.d - FK »

U mně to byla nakonec vadná dioda v alternátoru, byl repasovaný komplet, kromě diodového můstku, až když jsem vyměnil vodní pumpu a problém trval, tak jsem vyměnil diody a bylo po problému. Takže si prověř, jestli ten repasér vyměnil i diody a pokud ne, tak je vyměň. Ona totiž pokud se jedna dioda prorazí a je ve zkratu (nebo naopak nevede), tak jsou vinutí nerovnoměrně zatížena a tím vzniká ta rezonance v určitých otáčkách. Ověříš si to snadno, odpoj od alternátoru zátěž a nastartuj (takže alternátor poběží naprázdno) a pokud se zvuk výrazně zmírní nebo ustane, tak máš diagnózu jasnou - diody :-)
pig21 - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od pig21 - FK »

ok vyzkoušim, právě že repase byla provedená kvůli výměně diod. dioda se mě zničila a blbě to dobíjelo. mam ale posílenej alternátor (vícedrážková verze) kde je prej snad 16 diod a repasér ten můstek nemoh sehnat tak to údajně "nějak" vyřešil. Takže problém bude v tom "nějak" říkáš :D

EDIT: Tak je to alternátor - odpojil sem ho a nic nehvízdá, zároveň s tim jak ho postupně zatěžuju hvízdání se zvyšuje. Nicméně jsem se snažil někde vyhledat můstek, ale nedaří se mi pro můj alternátor najít - mam 6drazkovy 14V/90A pro 1.3MPi s posilovačem a abs (jestli to s tim něco má společnýho). Nevíš o nějakým zaručeným ishopu?
gerrik - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od gerrik - FK »

Mi to taky hvízdá :scratch: Nemůže to dělat klíňak? zatím jsem ještě nezkoušel sundat řemen ;)
tgfh - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od tgfh - FK »

pig21 píše:14V/90A

Tak to máš pěkně silnou potvoru, já mám ten nejslabší, nikdy žádný problém a baterku měníme po nějakých 5-6 letech. Teďka tam mám Vartu Blue Dynamic už 3 roky a drží krásně, starou baterku mi kdysi dávno vycucali svíčky, vyměnil jsem svíčky, dobil baterku a jezdil jsem na ní ještě rok, starty nebyly sice nic moc, ale ještě rok startovala, takže to zase tak s tím altíkem nehroť.

Sry za odbočení od tématu.
gerrik - FK

Re: Podivný zvuk z motoru

Příspěvek od gerrik - FK »

Dnes byl venku řemen, možná moc napnutý. pro jistotu máznul jsem to mýdlem :D a v pohodě, nepíská. Jen jsem se divil co kamínku bylo zalisovanejch v drážkách řemene :shock:
Martin

Re: Pískání z motoru

Příspěvek od Martin »

Přispěju se svojí trochou do mlýna. Občas teď krátce, zhruba 10 - 20 s po nastartování, slyším z motorového prostoru takové slabé pískání. Připadá mi, ale nejsem si 100% jistý, že to jde někde z levé poloviny (z pohledu řidiče). Je mi jasný, že to budu muset prověřit asi s nějakým pomocníkem, co bude startovat, a já poslouchat, ale nemáte někdo nějaký rychlý tip, pokud jste se s tím už třeba setkali?

Auto má 96 000 km, rozvody původní, vůle ventilů seřízené, voda a olej ok, žádné kontrolky neproblikávají.
Paulie
Příspěvky: 282
Registrován: stř 29. čer 2011 17:57:27
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pískání z motoru

Příspěvek od Paulie »

Klínový řemen.
Bud je starý, nebo chce napnout ;)
Odpovědět