Záměna pružin u různých motorizací - Životnost

vasek125 - FK

Záměna pružin u různých motorizací - Životnost

Příspěvek od vasek125 - FK »

Mám felicii 1,3 MPi r.v. 1997. Najeto 101 000 km. V jakém stavu jsou po takové době pružiny? Má cenu je měnit? Řekl bych, že to auto trochu kleslo za těch několik let. Mají takto staré pružiny vliv na bezpečnost či jízdní vlastnosti?
Uživatelský avatar
Hanuš
Příspěvky: 1120
Registrován: úte 10. led 2006 18:42:28
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Re: Životnost pružin

Příspěvek od Hanuš »

pokud nejsou nikde prasknute, tak bych je ocistil od rzi, natrel a jezdil dale. Vcera jsem menil tlumice na aute a pruziny po 162t km vypadaly vpohode. Vzal jsem je ocelovym kartacem a vratil zpet... jeste najezdi hodne tisic kilometru :)
Dobre auto nepoznas po ctvrt mili, ale po dvaceti letech!!!
vasek125 - FK

Re: Životnost pružin

Příspěvek od vasek125 - FK »

Čím natřít aby to tam nějaký čas vydrželo?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Životnost pružin

Příspěvek od 103457 »

čímkoliv, lepší jakákoliv barva než rez. Pro zjednodušení bych použil něco co se může natírat rovnou na rez, co už v sobě má základovku.
selle - FK

Re: Životnost pružin

Příspěvek od selle - FK »

Ahoj kluci,
Jen jsem se chtěl zeptat.Mám na autě přední praví tlumič sasch v háji :cry: Teče z něj olej,a na špatné silnici odskakuje.....Tak jsem se chtěl zeptat,až budu kopovat nové,jestli mám koupit radši i nové pružiny :scratch: Felda má najeto necelích 200 000km.Co vím tak majitelka předemnou už tlumiče měnila,ale nevím,zda měnila i pružiny.Je dost možné,že ty pružiny jsou ještě originál :scratch: Jestli třeba už nebudou unavené....Mám strach,abych nekoupil nové tlumiče,a díky špatným pružinám neodešli omnoho dřívé :scratch: Díky za rady ;)
Uživatelský avatar
Vasek
Příspěvky: 1196
Registrován: úte 19. srp 2008 14:12:32
Bydliště: Mladá boleslav/ Žatec

Re: Životnost pružin

Příspěvek od Vasek »

těžko říct takhle od počítače, jestli jsou tvoje pružiny zralý na výměnu. Záleží na povaze jízdního režimu. Obecně bych si ale dovolil tvrdit, že se většinou pružiny mění až ve chvíli, kdy dojde k jejich prasknutí či ve chvíli, kdy "už dost klesnou" a majiteli se to nelíbí. Osobně bych třeba víc věřil oroginlům, co maj najeto 200 tisíc, než pružinám za 3kila z číny.
škoda 791.136M 4/99
každý auto jede rychle, jenom záleží kolik mu dáte napapat ;-)
selle - FK

Re: Životnost pružin

Příspěvek od selle - FK »

Díky za radu.Asi koupím i pružiny.Ty starý ,jestli budou dobré(stejně vysoké.....) očistím,natřu...,a až budou penízky na víc,tak koupím ještě jedny tlumiče,a budu mít záložný.
Uživatelský avatar
Vasek
Příspěvky: 1196
Registrován: úte 19. srp 2008 14:12:32
Bydliště: Mladá boleslav/ Žatec

Re: Životnost pružin

Příspěvek od Vasek »

Jak myslíš, jsou to tvoje prachy. Na našem exFormanovi byly pružiny více než čtvrt milionu kilometrů, posledních 150000 km jezdil úplně naloženej (střecha, kufr, zadní sedačky) a problémy s pružinama jsem neregistroval. To spíš ty původní tlumiče byly na výměnu. Ke konci se to houpalo jak renault. S naloženym se jezdilo mnohem líp.
škoda 791.136M 4/99
každý auto jede rychle, jenom záleží kolik mu dáte napapat ;-)
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Životnost pružin

Příspěvek od Kuladmin »

Pokud nejsou praskle neni treba menit ver tomu te ty to auto normal prezivaji. Rozhodne lepsi nez ty cinsko turecky smejdy tam bych se bal mnohem vic nez u tech starych - leda koupit original ale to je trosku jina cena. Vyndej ocisti necim natri a vrat zpet udelas nejlip. ;)
Honzis
Příspěvky: 386
Registrován: pon 07. pro 2009 12:49:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Životnost pružin

Příspěvek od Honzis »

cinsky pruziny NEBRAT, maj zivotnost par tydnu. Po pul roce bylo auto cumakem k zemi jak na HPckach. Proste se zmackly, vsechny 4, predni o neco vic.. Extremne rychla unava. Jsou tam zpet originaly.
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Životnost pružin

Příspěvek od Kuladmin »

Ja jeste dodam to neni jako na soplu atd kde jsou progresivni atd pruziny (menej prumer dratu a jeste k tomu i prumer pruziny) ty praskaj jak na bezicim pasu. ;)
selle - FK

Re: Životnost pružin

Příspěvek od selle - FK »

Tak tlumiče jsem už konečně vyměnil. :D Chtěl jsem Sasch,ale ty už neměly :( ,tak jsem vzal Al-ko :scratch: .Pružiny jsem nechal původní.To je paráda,jak ty kola konečně drží na silnici :o .Snad ty tlumiče nějaky ty kilometry vydrží :scratch:
kolak
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 05. črc 2007 14:10:16
Bydliště: 294 29 bezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Životnost pružin

Příspěvek od kolak »

ahojik,, :!: pružiny natirat blbost ja mel 130 tisic podvozek mi spadnul asi o 3 cm prasklé pružiny mam vozik :o :o
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Záměna pružin u různých motorizací

Příspěvek od 103457 »

Nezkoušel jste někdo co by udělalo, když by se na 1,9ku daly pružiny z 1,6ky?
Zdá se mi ta 1,9ka hodně tvrdá v porovnání s 1,6kou.
V DP se píše, že pružina pro 1,6 je pro váhu přes 575kg a pružina pro 1,9D je pro váhu 605 - 635 kg. Takže by to nemusel být takový rozdíl.
Pružina pro 1,9 má délku bez zatížení 330mm a 7 závitů. Kdežto pružina pro 1,6 má délku bez zatížení 343mm a 8 závitů.
Průměr materiálu je u obou pružin stejný.
Motor 1,9D je těžší proto má asi pružina méně závitů, ale větší stoupání a tím větší tvrdost.
Pokud dám na 1,9D pružiny z 1,6ky, které jsou o trošku delší než u 1,9, tak by to ale těžší motor mohl vyrovnat.
Co vy na to???

Ono taky co jsem koukal na různé eshopy, tak vedou jen dvoje přední pružiny, jedny na 1,3-ku a pak druhé společně pro motory 1,6 a 1,9
http://www.cc-autodily.cz/pruzina-predni-3
http://www.automotokonicek.cz/zbozi/pui ... -16-19d-oe
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Záměna pružin u různých motorizací - Životnost

Příspěvek od 103457 »

Asi to nikdo nezkoušel, tak to vyzkouším sám, v kv kelly měli akci na origo pružiny, tak jsem koupil 2ks origo pružin pro 1,6ku za krásnou cenu 604,-Kč za kus. Asi příští týden hodím na auto a poreferuju, co to dělá a jak se to chová.
DanoSK

Re: Záměna pružin u různých motorizací - Životnost

Příspěvek od DanoSK »

zdravím, ako to dopadlo so zámenou tých pružín? Ako sa ta 1,9D správala na pružinách z 1.6? Uvažujem o opačnej výmene aj s komplet tlmičmi.. Mám 1.6 Combi v plnej výbave (klima, abs, servo, väčšiu baterku 74Ah a ktomu aj sekvenčný splynovač - všetko čosi váži...) a zdá sa mi ten predok ťažký. Tlmiče Bilstein sú vpredu po 100 000km hotové... Pred tým originál tlmiče vydržali okolo 180 000km.. Pružiny sú ešte origo (288 000km). Teraz uvažujem nad KYB + 1.9pružiny. Je to rozumná kombinácia? Kúpim ešte pružiny na 1.9, alebo už len druhovýrobu typu "na všetky feldy jedno"...? A tlmiče KYB sa odlišujú podľa motorizácie, alebo je to tiež "na všetky feldy jeden"...?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Záměna pružin u různých motorizací - Životnost

Příspěvek od 103457 »

1,9ka s pružinama z 1,6ky je stejně vysoká, ale jízda je pohodlnější, je to příjemně měkké. Když to dáš obráceně, mám dojem, že to bude hodně tvrdé.
Odpovědět