Zahřívání, chlazení

MPi 1AV
AEE
Jena8 - FK

Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Jena8 - FK »

Snad popíšu problém, tak aby to někdo pochopil, docela mi to vrtá hlavou.

Při jízdě po městě se felicie v klidu za hřeje na provozní teplotu, ale jakmile vyjedu mimo město tak po chvíli uplně spadne. Když jedu jen mimo město tak se skoro rafička ani nehne. V čem může být asi tak problém? Jezdím do škola, cca 17 km a ta rafička je pořád dole, jen když pak jedu odvézt kamaráda do centra tak pak se teplota začne i šplhat nahoru. Bude chyba na termostatu? Nemůže být zaseklej, když se s felicií přes zimu nejezdilo a začalo až teď o prázdninách? Co by tak mohlo pomoct, aby teplota byla v pořádku?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od 103457 »

vyměň termostat a máš po problému. Již X krát zde probírané tema.
Jena8 - FK

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Jena8 - FK »

Omlouvám se, pročítal sem to tu a na podobný jsem nenarazil.

Myslíš vyměnit celej termostat nebo jen jednotlivý součástky? Sem ho hledal a vyjeli mi různý části toho, tak jestli i to celý plastový. Popř. jestli by si byl tak hodnej a hodil sem odkaz kde to když tak koupit :) já se moc v takovýhlech věcech nevyznám :(

http://www.skoda-dily.cz/nahradni-dil/0 ... tavia.html tohle je ono?
Uživatelský avatar
Skury
_________________
_________________
Příspěvky: 2854
Registrován: pon 19. led 2004 13:28:54
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Skury »

Ne domeček, ale jen to "čidlo"...

http://www.amd-autodily.cz/chladici-sys ... -orig.html
Be in, be pirate. Pirates.cz + Škoda Felicia Fun 1̶.̶8̶T̶ - bude update
ProjektySNADNO.cz - zpracování projektových dokumentací na rodinné a bytové domy, interiérový design, specializace na nestandardní řešení.
Jena8 - FK

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Jena8 - FK »

Dobře, díky. Je to lehké to vyměnit nebo je lepší to svěřit někomu zkušenějšímu?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od 103457 »

Pokud ti neuniká nikde okolo kapalina, tak stačí vyměnit jen termostat a preventivně i jeho hrdlo.
http://shop.autodilykrc.cz/cz-detail-55 ... t-87c.html
http://shop.autodilykrc.cz/cz-detail-55 ... statu.html

Nebo můžeš vyměnit i komplet celou skříň
http://shop.autodilykrc.cz/cz-detail-55 ... krini.html
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od 103457 »

Jena8 píše:Dobře, díky. Je to lehké to vyměnit nebo je lepší to svěřit někomu zkušenějšímu?


Těžko říct, když tě neznáme. Stáhni si zde příručky a pročti si, usoudíš sám, zda to zvládneš, či ne.
http://wrp.cz/clanky/felicia.html
Jena8 - FK

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Jena8 - FK »

Kapalina by unikat neměla. Existuje nějakej návod podle kterýho se to dá vyměnit?
Jena8 - FK

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Jena8 - FK »

A ještě věcná, vodní čerpadlo by podle toho teda mělo být ok nebo ho radši také vyměnit?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od 103457 »

Návod je v těch příručkách co sem ti dal odkaz. Stáhni a přečti.
Čerpadlo je OK, to by se to jinak hřálo.
Uživatelský avatar
H4nIS
Příspěvky: 409
Registrován: ned 12. říj 2008 11:01:27
Bydliště: Ostrava-Výškovice

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od H4nIS »

Taky jsem měl stejný problém, minulý týden jsem vyměnil termostat značka Vernet a už to fičí bez problému, motor je na provozní teplotě kolem 5ti minut jízdy :) ze spodní hadice co vede do chladiče odpustíš chl, kapalinu pak povolíš hrdlo i s hadicí a termostat by měl vypadnou nacvakneš nový a přiděláš zpátky hrdlo a jeto, jednoduché jak facka ;-)
Škoda Felicia 1.6 GLX - ABS, 2xairbag, servo, el.okna, zrcatka, alarm Magicar s dálkovým startem..
Uživatelský avatar
emilio52
_________________
_________________
Příspěvky: 4134
Registrován: pát 28. pro 2007 21:07:04
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od emilio52 »

Vypouštět se nemusí ,stačí dát nádobku trochu níž a hladina kapaliny klesne dostatečně na výměnu termostatu . ;)
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce moje felda
ObrázekObrázek
Jena8 - FK

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Jena8 - FK »

Termostat se nachází tedy někde u hadice, která vede do spod chladiče? Abych byl na 100% na to připravenej a věděl co a jak pak :D
Uživatelský avatar
Ftigr
Příspěvky: 75
Registrován: čtv 17. zář 2009 5:58:52
Bydliště: Praha 14
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Ftigr »

emilio52 píše:Vypouštět se nemusí ,stačí dát nádobku trochu níž a hladina kapaliny klesne dostatečně na výměnu termostatu . ;)


Myslím že jsem trochu musel ulít do PET lahve. Každopádně povolit expanzku a dát ji níž je nejjednodušší metoda a v motoru je na to dost prostoru...
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od ferdamravenec »

Jena8 píše:Termostat se nachází tedy někde u hadice, která vede do spod chladiče? Abych byl na 100% na to připravenej a věděl co a jak pak :D

jak bylo napsáno stáhni si příručku a knihu jak na to , pročti si to co potřebuješ je tam i obrazová příloha
Jena8 - FK

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Jena8 - FK »

Tak už sem na to přišel :) ještě věcná http://shop.autodilykrc.cz/cz-detail-55 ... t-87c.html tady ten termostat by tam měl teda pasovat?
Uživatelský avatar
H4nIS
Příspěvky: 409
Registrován: ned 12. říj 2008 11:01:27
Bydliště: Ostrava-Výškovice

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od H4nIS »

vypadá to, že to je on :) mě nabízela paní dva druhy termostatu nějakou čínu za stovku a pak dražší vernet tak sem vzal ten dražší za 270 :)
Škoda Felicia 1.6 GLX - ABS, 2xairbag, servo, el.okna, zrcatka, alarm Magicar s dálkovým startem..
Jena8 - FK

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Jena8 - FK »

Tak hotovo, vyměněno :) já jsem koupil tenhle http://www.autokelly.cz/#|Y33buV4cvEnkJ ... h9avXWzs9u a funguje :D operace mi trvala tak 30 minut, nějak mi nešla dát ta přetlaková nádobka dolu tak holt sem to musel vypouštět, pak sem to byl projet asi 20 minut a po 3 minutách teplota vylezla jak má. Ještě sem se chtěl zeptat, v kolika stupních se tak zapíná sahara? Mě těsně na tou prostřední bílou čárkou, je to dobře?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od 103457 »

Neřeš v kolika zapíná. buď rád, že zapíná.
Nemáš jistotu, že budík nebo čidlo snímá dobře. Pokud chceš být puntičkář napoj to na VAG, tam to zjistíš přesně.
Joemay
Příspěvky: 1
Registrován: stř 26. říj 2016 20:06:49

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Joemay »

Ahoj chlapy,potřeboval bych vědět : Felína 1,9 r.v.2000 má termostat ten širší (Favoriťáckej) nebo ten plastovej užší?
Díky!
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od 103457 »

úplně obyč termostat, jen plech, jako měly staré škůdky. Ale zda má shodný průměr a je záměnnej to netuším, nepotřeboval jsem to zkoumat.
Uživatelský avatar
Macman
Příspěvky: 2420
Registrován: stř 31. kvě 2006 20:53:48
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Macman »

Zdravim po delší odmlce..potřebuju tip/radu .. podezřele se mi přehřívá 1.3MPi 50kw a už mě to nebaví ... Je tam čerstvě dělaná hlava (rozuměj srovnána, kontrola tlaků,..) s tím všechny nový těsnění okolo, nový chladič, termo čidlo, snímač teploty...
Aktuálně když jedu cca 80km/h tak je teplota okolo 90 jak má být..jak zrychlím nad 120km/h nebo příjde kopec, křižovatka či kolona teplota letí až k 110.
Dával jsem schválně termospínač ze 120ky který spíná saharu dřív (mám pocit že jede furt)... po různých zkušenostech mám asi třetí termostat který je polskej a měl by otvírat něco kolem 80 stupnu...po kontrole se otevírá ... ikdyž je motor zahřátej na 90 mám pocit že mi furt topí topení ... ventil jsem kontroloval a otevírá a zavírá jak má - když stojím na křižovatkách tak si pro jistotu zapnu ještě topení
Celá chladičová soustava se několikrát proplachovala .. teď když jde teplota na 100 tak odfoukne (odplivne) i expanska .. je tam nová kapalina

už mě nějak nenapadá co .. možná je to tím že jsem teď za víkend najel to co za rok a jsem zhýčkanej z jiných aut, ale vím, že jsem tohle nikdy u fe neřešil


napadá vás v čem by mohl bejt problém? jediné co mě napadá vyměnit termostat ikdyž se mi zrovna ten zdá dobrej ... jinak nikde žádný únik není

zatím díky
méně znamená někdy více...
Obrázek
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od ferdamravenec »

voda mizí ? nemizí ?
osobně bych tipnul že je problém s hlavou
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od 103457 »

Je leto ja bych v tom problem nevidel. Sam pises ze pri normalni jizde to drzi 90.
Papi - FK

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Papi - FK »

.....
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne stř 30. zář 2020 19:02:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od 103457 »

110°C není přehřívání, to je běžná teplota teď v létě v kolonách, ap., kdy má sepnout sahara, otevřete si kapotu a koukejte na motor. Kde je čidlo pro teploměr?? Na hlavě, kde je největší teplo. Kde je termospínač pro ventilátor?? Někde cca uprostřed chladiče. Mezi čidlem pro teploměr a termospínačem je dlouhá cesta, kdy kapalina chladne. Takže nemůže ventilátor spínat při 90°C, to by jsi na čidle teploměru měl cca o 10°C méně, čili nějakých 80°C. Ale při 80°C se ještě neotevírá termostat, takže nemůže kapalina dotéct k termospínači. Proto když na budíku (který mimochodem je jen orientační) máš cca 110°C, tak máš přibližně stejně na hlavě, ale na termospínači máš cca o -10°C méně, nějakých 100°C. A toto jsou správné teploty. Termostat má začít otevírat cca při 88°C ± 2°C. Termospínač má sepnout při cca 97°C ± 2°C. Dejte si tyhle teploty dohromady a zjistíte, že nějakých 110°C na orientačním budíku není problém. A ještě jedna důležitá věc, na kterou se zapomíná, není až tak důležitá teplota vody, která odchází z motoru, ale naopak důležitá je teplota vody, která do motoru přichází. Ta přichází do bloku a chladí válce a zbytek motoru.


Dobře je to popsané také zde, ikdyž píšou o 1,3
http://jmjm.cz/clanky-skoda-felicia-130 ... lazeni.php
Papi - FK

Re: Zahřívání, chlazení

Příspěvek od Papi - FK »

.....
Odpovědět