Čím vyčistit chladící okruh?

Simos 2P
135M, 136M
MIKO94
Příspěvky: 177
Registrován: stř 20. črc 2016 12:43:54
Bydliště: Semily
Kontaktovat uživatele:

Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od MIKO94 »

Zdravím,

po relativně dlouhé krátké době se sem vracím a budu se zase něčemu přiučovat, neboť potřebuju konečně vyčistit chladící soustavu. Po odčerpání nádržky odsávačkou mi zbylo ještě po předchozím majiteli (nebo majitelích) toto:
https://pixhost.org/show/62/46227943_100_1043.jpg
https://pixhost.org/show/62/46227944_100_1044.jpg
https://pixhost.org/show/62/46227949_100_1045.jpg

Nádrž se pokusím vyčistit ručně, v nejhorším případě ji vyměním celou. Jinak podle toho, jak jsem to cítil v ruce, je to něco jako bahno (nevím, jestli něco z oleje, ale na to zatím podezření nemám), docela mazlavý a když se to rozmaže, velmi špatně se to smývá. Nevím, co v tom chlazení všechno je, ale rozhodně tam bude přinejmenším bordel a podobné svinstvo.

Nájezdovou rampu i základní vybavení mám okolo, ale nevím, čím to mám propláchnout. Co jsem našel na netu (i když toho moc není) nebo mě někde poradili, tak prý je dobrý tekutý calgon nebo soda na praní.
Jaké přípravky se vám osvědčili? Preferoval bych raději „přírodní cestu" a opakoval proplach několikrát, než do toho lít nějaké kyseliny apod., aby mi to pak zničilo celý okruh a spoje.

Jinak bych se chtěl ještě zeptat na horní hadičku, která vede z nádržky (viz foto nalezené na netu: https://pixhost.org/show/63/46228792_294_1.jpg ) musí být na stlačení měkká nebo tvrdá? Většinou hadic, ke kterým se dostanu, jsou měkké a lze s nimi tlakovat nádrž, ale s touto hadičkou ne.
Můžu během proplachu do chladiče nalít kojeneckou či destilovanou vodu a jezdit na to? Po vyčištění tam naliju úplně novou směs.

Díky za rady a tipy :)
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Rob »

no je tady návodů a rad spousta, kdyby se chtělo hledat ;-)
viz:
http://www.feliciaklub.cz/forum/viewtop ... da#p545284

Horní hadička od expanzky je dost úzká a má malý otvor, proto jde zmáčknout jen velmi těžko. Pokud si chceš být jistý, zkus ji demontovat a protáhnout ji třeba špicí z kola nebo nějakým drátem, jestli je průchozí. Expanzní nádobka jde vyčistit nejlépe ručně a vytřít hadrem skrz horní široký otvor. Možná bych dovnitř (po demontáži) zkusil nalít trochu jaru s vodou na odmaštění, aby to lépe pustilo.
Nevím, jestli do toho lít nějaké sody nebo octy, já bych preferoval normální čistou vodu na proplach klidně i z kohoutku a několikrát opakoval, dokud poteče bordel. Tzn. nalejt ca 5,5 l vody, jezdit pár dní nebo stovek km, vypustit a opakovat. Až bude okruh vyčištěný, nalít nemrzku ve správném poměru a hotovo. Ten ocet/soda může mít za důsledek to, že ti pak uvolněné kusy sajrajtu ucpou chladič nebo topení, případně ti začne někde něco téct - typicky chladič/topení. Úsady mají totiž i jednu pozitivní vlastnost, že ucpou případné drobné netěsnosti a pokud je 100 % odstraníš, může to mít tento následek. Já bych tedy volil variantu spíše proplachovat jen čistou vodou jak jsem psal výše. Ale je to na tobě..
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od 103457 »

Malá hadička je tvrdá, protože má malý průměr a špatně se mačká, nemůže být víc, či méně natlakovaná než ostatní hadice, potažmo celý chladící okruh.
Vypust chladící okruh, ideální je při čištění vyndat termostat, aby kapalina mohla volně proudit všude i přes chladič.
nech vyšroubovaný vypouštěcí šroub a dej hadici s obyč vodou do expanzky a nastartuj, voda může volně protékat a vypláchne volné nečistoty. Nech to asi tak 5 minut. Kup si jedlou sodu, asi 3 balíčky na jednu náplň chladiče, rozpust v kýblu s vodou a nalej do chladiče, projeď třeba 50km. Vypust opět proplach vodou a znovu vodu + sodu a zase projet. Uvidíš sám, kdy ti poteče z chladící soustavy čistá voda, tak pak dej novou směs fridexu a destilky v poměru 1:1.
Můžeš koupit i spešl přípravky na odstraňování vodního kamene a čištění chladičů, ale všechno je to na bázy sody.
Jediná nevýhoda je, že ti může začít téct chladič, staré chladiče jsou občas utěsněný právě nečistotama a vodním kamenem, kterej, když se rozpustí, tak chladič začne prosakovat.
MIKO94
Příspěvky: 177
Registrován: stř 20. črc 2016 12:43:54
Bydliště: Semily
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od MIKO94 »

Chladič byl pravděpodobně měněn, ale kdyby nedej bože prosakoval, tak přímo z torza toho chladičenebo kolem spon (abych měl tipy, kde případně hledat)? Některé spony už mám už vodního kamene, tak bych je zrovna vyměnil. Nádrž už mám náhradní, tu jsem už čistil, s touhle co mám v autě uvidím, jestli se mi s tím bude chtít dělat...

Ten nápad s tou hadicí a proudem je zajímavý, ale problém je, že bydlím v paneláku, rampa je na druhé straně náhonu a maximálně můžu mít sebou malý 3 litový kanystřík, takže asi co vymyslím je, že to vypustím, naliju teda jedlou sodu s obyč vodou (nechám rozpuštěný v kýblu aspoň 5 min) do nádržky, nechám to tam propláchnout (když jedu do práce a dom, celkem to je nějakých 50 km, nebo i víc), znova vypustím a dokola, dokud to nebude čistý (píšu správně postup?).

Jinak kdybych dal do kýble až moc sody (záleží na množství balení), nestane se nic? Budu předpokládat nějakých 9 litrů vody na 300 gramů sody, nebo to množství mám upravit?

Až bych to měl vyčištěný, tak bych tam nalil zrovna už přímo zimní směs, v létě to snad nevadí, ne?
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Rob »

prosakovat to může prakticky kdekoliv, kolem spon je to to nejmenší, tam stačí třeba jen dotáhnout, nebo sundat hadici, očistit nátrubek a dotáhnout. Horší je, když teče samotný chladič, s tím těžko něco uděláš jiného než že ho vyměníš. Sody bych určitě nedával více než je doporučeno, čím je jí v roztoku více, tím je roztok agresivnější a zbytečně zvyšuješ riziko nějakého možného průsaku. Po 50 km bych nevypouštěl, spíš bych to tam nechal alespoň 100-200 km, ať se to pořádně pročistí. Před nalitím nemrzky bych rozhodně ještě propláchl čistou vodou, aby se odstranily zbytky sody. Btw náplň chladícího okruhu celkem je cca 5,5 l, nikoli 9 l které zmiňuješ.

Zimní směs myslíš nemrznoucí směs? Tu tam máš mít celoročně, má v sobě antikorozní složky, které zabraňují korozi chladícího systému, takže jezdit dlouhodobě jen s obyč. vodou není nejlepší nápad. Tu sodu v chladícím okruhu rozhodně nenechávej příliš dlouho, max. v řádu dnů, rozhodně ne týdny nebo měsíce.
MIKO94
Příspěvky: 177
Registrován: stř 20. črc 2016 12:43:54
Bydliště: Semily
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od MIKO94 »

U toho chladiče aspoň časem uvidím, v jaké bude kondici. Jinak těch 9 litrů jsem myslel jako přípravu 9l v celém kýblu. Je mi jasný, že soustava má nějakých 5,5 litrů. Čili na 5,5 litrů (nebo 6 s rezervou) vody použít nějaké 3 sáčky sody co píšeš, koupil jsem v Lidlu co mají a sáček má 100 gramů. To by mohlo být dobré, ne?
Jinak teď mi docvaklo, že nevím, jestli celý ten termostat domeček vyndám, protože pořád prosakoval, tak jsme to v servisu napastovali a krapítek „připekli" :D , ale musím uznat, že od té doby s domečkem problém nebyl :thumright:

Jinak do práce denně nejezdím, takže by asi nevadilo, kdybych to vypustil třeba po jednom nebo dvou týdnech, samozřejmě za studena atd...
A před nalitím nové směsi mi je jasné, že to ještě musím propláchnout. Na to bych použil nejraději destilku.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od 103457 »

Vypustit to musíš po jízdě, když je to zkarbované, jinak se ti kaly usadí a budeš vypouštět čistou vodu. Jestli ti nejde vyndat termostat, tak se na to vykašli, dostane se to tam spodem, líp se to ale proplachuje bez něj, protože, když proplachuješ studenou vodou je termostat stopro zavřenej.
Ještě jedna drobnost neproplachuj studenou vodou vařící motor. ;) Ale to je ti asi janý.
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Rob »

Vypustit po jízdě určitě,ale počkat až zchladne voda (chladící kapalina) na 40'C. Alespoň tak to uvádí dílenská příručka. Jinak si koleduješ o destrukci těsnění pod hlavou, zkroucení hlavy a jine dobroty. Tak bacha na to...
MIKO94
Příspěvky: 177
Registrován: stř 20. črc 2016 12:43:54
Bydliště: Semily
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od MIKO94 »

Teď budu za blba, jak poznám že to bude mít nějakých 40 stupňů? Podle teploty co mi ukáže na palubovce? :D
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od 103457 »

Prostě to nech vychladnout a pak propláchni.
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Rob »

jestli máš VAG, tak ve VAGu se dá teplota u termostatu zjistit přesně. Případně vytáhnout ven čidlo ze skříně termostatu a změřit teploměrem. Ale myslím si, že postačí, když na hlavě motoru budeš schopen udržet alespoň 10 vteřin ruku - jako orientační zkouška to bude dostatečné.
Naposledy upravil(a) Rob dne stř 05. črc 2017 20:14:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od 103457 »

Nezjistíš nic, protože přenosové medium pro čidlo je chladící kapalina a tu vypustí ne? čidlo je v plastové skříni, takže se k němu teplo také nemá jak přenést. Bude to velmi nepřesné, takže bych nebazíroval na nějakém teplotě, prostě to vypust a za půl hoďky propláchni.
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Rob »

nechci bejt rejpal, ale bavíme se o tom, kdy VYPUSTIT chladící kapalinu, jestli mi něco neuniklo. tzn. před vypuštěním jistě čidlo bude v kapalině ponořené a je možno celkem přesně pomocí VAGu teplotu určit. Podle teploty bych teprve chladící kapalinu vypustil, dříve ne z výše uvedených důvodů. Nicméně jak jsem psal, pokud nemáš VAG,postačí kontrola rukou. pokud nejsi indický jogín, rozhodně 10 vteřin na hlavě ohřáté např. na 50°C ruku neudržíš :-)
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od 103457 »

Kdyz budes cekat az ti zchladne motor s kaoalinou tak se ti usadi opet necistoty. To nema logiku. Musis to vypustit ihned po zastaveni kdyz to bude zkarbovane.
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Rob »

hmmm... ale před tím důrazně varuje DP, pokud se to udělá při zahřátí motoru na provozní teplotu, hrozí výše popsané riziko. DP doslova píše, cituji: "POZOR! Při teplém motoru je chladící systém pod tlakem. Opravy chladícího systému provádět pouze při teplotě motoru do 40°C."

Nikdy jsem nezkoušel vypouštět chlad. kapalinu z horkého motoru, natolik mám rád svoje těsnění pod hlavou a hlavu samotnou. Ale třeba s tím má moderátor 103457 svoji dobrou zkušenost a nic se mu přitom nestalo. Vyzkoušet to můžeš, on ti třeba potom to těsnění pod hlavou vymění když za ním dojedeš :-)

Myslím, že jak se ty úsady uvolní, tak vytečou i při zchladnutí na 40°C. Pro vyšší úspěšnost bych možná povolil a sundal spodní hadici na chladiči a nenechal to vytéct jen vypouštěcím šroubem, který má poměrně malý průměr.

Nicméně jak jsem psal na začátku, rad je zde dost, dílenská příručka na netu volně ke stažení, takže už je to jenom na tobě, jak to provedeš. Já už k výše napsanému nemám co bych dodal...
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od 103457 »

Proc by mel zahrivat motor na provozni teplotu staci ho na par minut natocit. Zkus si vzit skalenou vodu z chladice do petky a nech ji odstat. Uvidis sam na dne kal a nad nim prusvitnou kapalinu. Tohle se stane v ostinach chladice a topeni.
p.s.
Příspěvky: 260
Registrován: sob 14. lis 2009 15:02:51
Bydliště: Nová Role
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od p.s. »

já čistim zanešenej okruh kapslí Jaru na čištění myčky -samozřejmě před tim vyndam termostat
Gaaspi
Příspěvky: 21
Registrován: úte 25. srp 2020 22:32:41
Bydliště: Galanta
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Gaaspi »

Já sem hledal a našlo mi tohle téma. To druhé sem taky našel jenom přes link který ste sem dali. Já mám taky to stejné. Doslova jakoby bahno je v tom okruhu ale jelikož bydlím v činžáku nemám žádné možnosti (jako dvor, montážní jama atď) a do servisu by to vyšlo dražší než je hodnota celého auta a za třetí se v tom vůbec nevyznám, nemám žádné zkušenosti z automechanikovství...

Jinak to druhé téma je tady:
http://www.feliciaklub.cz/forum/viewtop ... da#p545284
Ale ty postupy jsou dost složitý na mě jelikož jsem to nikdy nedělal a ani tomu nerozumím.
Uživatelský avatar
Jura_Favorit
Příspěvky: 2415
Registrován: pát 06. bře 2009 0:15:10
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Jura_Favorit »

...tak tam to bahno zůstane na věky věků... amen...
Škoda Favorit 1.3 MPi (136 GLXi) MOTOR EXCEL - profil, rajče.net
Škoda Favorit Pick-up 135 LX
Škoda Favorit 135 L
Škoda Octavia combi 1.9 TDI elegance
Škoda Superb combi 2.0 TDI 4x4 SCOUT - daily car
Gaaspi
Příspěvky: 21
Registrován: úte 25. srp 2020 22:32:41
Bydliště: Galanta
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Gaaspi »

To zas né jen jsem se ptal či existuje jednodušší způsob. Ale když né tak né. Dám to někomu udělat kto má jámu atď. Vím že olej mi nevědel mechanik vyměnit lebo ten šroub je tam totálne zahrdzavený a nešlo ho povolit. Ale údajne se to dá tak že vysaje z vrchu... Víc věcí je tam co se před činžákem udělat nedají.
Uživatelský avatar
Belo
Příspěvky: 60
Registrován: sob 15. dub 2017 17:43:06
Bydliště: Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Belo »

Áno, olej vysaje a bordel zostane vo vaničke :D
S pozdravom.

1.3 MPi 50kW r.v. 2001
kater
Příspěvky: 93
Registrován: úte 25. pro 2018 9:53:49
Bydliště: Čadca
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od kater »

Koľko rokov sa v tom motore nemenil olej ,keď nejde povoliť vypušťak ? Ľudia sú ozaj hovada.Škoda že motory nemajú ruky a nohy .Najprv by majiteľovi rozbili hlavu a potom by z toho auta odišli preč.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od 103457 »

Povolit by měl jít, nebude zanesený nebo zarezlý, spíš, jestli není naražená vana a není to skřížené, ap.
Vždycky je lepší to vypustit spodem se vším bordelem než to odsávat, jak to dneska dělají v servisech. :scratch: :puker:
Felinkar
Příspěvky: 55
Registrován: úte 07. bře 2017 15:50:57
Bydliště: Vážany
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od Felinkar »

Zdar chlapi, mám dotaz, byl jsem se dívat na jednu feldu a bylo mě řečeno, že je podezření na prasklé těsnění pod hlavou či hlava samotná a auto vůbec netopí.Obhlédl jsem olej, ale nezjistil jsem stopy vody v oleji.Normální barva oleje.Ovšem expanzní nádoba chladičovky komplet zasraná béžovohnědým blatem nebo co to bylo, tak jsem se chtěl zeptat zda by to mohl být příznak toho prasklého těsnění nebo se jen majitel vykvákl na výměnu kapaliny a v chladící soustavě koluje bůhvíco a proto to netopí.
Uživatelský avatar
DonSalieri
Příspěvky: 111
Registrován: sob 13. zář 2008 22:37:14
Bydliště: Prostějov

Re: Čím vyčistit chladící okruh?

Příspěvek od DonSalieri »

Bude to olej, který přes špatné těsnění pod hlavou se dostal do chladící kapaliny a tento šlem zřejmě zacpal i radiátor topení.

Po opravě těsnění bude nutno celý vodní systém řádně vyčistit. Dělají se na to různé přípravky, mám dobrou zkušenost s přípravkem od BG.
Ale chce to pak následně několikrát propláchnout vodou, sundat expanzku a tu mechanicky vyčistit a ideálně i třeba hadicí s čistou vodou vyprat celý chladící okruh. Teprve potom dát kvalitní chladící kapalinu a tu pravidelně měnit (doporučuji výrobce Glysantin případně Velvana a jejic Fridex). Na vyčístění okruhu se dají použít i tablety do myčky a pak zase řádný výplach.
1.9TD Passat Variant....
Odpovědět