Olej pro motory 1.3

Simos 2P
135M, 136M
Odpovědět
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od P1azer »

A kama, pres merku?
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od 103457 »

ideální by to bylo, ale není to prča, když na to nic nemáš. Píšeš, že máš jámu, tak pod to vlez, povol zátku a nech trochu odtéct, pak znovu změř a dle potřeby dolej. Trochu se zasviníš, ale nebude to tak hrozný. ;)
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od P1azer »

Tak treba by nebyl takovy problem sehnat velkou strikacku a hadicku od infuze..
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od 103457 »

To já nevím, jestli to pro tebe je nebo není problém a ani nevím, jestli by to tou stříkačkou šlo, olej je hustej průřez malej, musí se vyvinout značnej podtlak, aby si to dostal ven. V originále je na to dost velká mašina.

Ačkoli jsem našel i něco do garáže, ale nevím jakej má 1,3ka průměr pro měrku. Píšou minimum 6mm
http://www.bmshop.eu/cerpadlo-na-odsava ... 12v-alpin/
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od P1azer »

Tak ted to stalo den na rovine, tak mrknu na hladinu a kdyztak to zitra nebo v pondeli odpustim dole pres sroub. Sleduju, ze to bude asi nejjednodussi. Diky.
Ps: graz nemam, bydlim v kralikarne na sidlisti :-)
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
Raiju - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Raiju - FK »

Tuhle srandu používáme v práci a docela se dá říct že to funguje (jak na benzin tak na olej )
http://www.werco.cz/hecht-5-servisni-sada/ nebo se dělá i větší ale to je asi zbytečně drahý http://www.werco.cz/hecht-54-servisni-sada/
Sumix
Příspěvky: 83
Registrován: úte 04. zář 2007 19:01:07
Bydliště: Brno/Pisek
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Sumix »

Nemá někdo zkušenost s oleji Orlen? Uvažuju o použití do babiččiny Feldy 1.3 MPI, která má nalítáno něco lehce pod 100 tkm a má dost nízký roční nájezd (odhaduju, že to nebude ani 5000 km za rok) a teda nekontroloval jsem to, ale mám podezření, že se tam ten olej nějak moc nemění dle kritéria max. 1 rok, ale spíš podle nájezdu 15000 km :?. Kvůli tomu nízkému ročnímu nájezdu asi nemá cenu tam lít cokoliv lepšího (a radši to měnit po tom roce), navíc se s autem jezdí spíš delší trasy 20-30 km k doktorovi, na nákup atd., a to ještě poklidným stylem jízdy... jinak bych tam dal třeba Total Quartz 7000, který mám teď první sezónu v mé Feldě 1.6 a nemůžu si absolutně stěžovat.

Konkrétně jsem našel třeba ORLEN OIL PLATINUM CLASSIC MINERAL 15W/40 4,5l, 4,5 l (akorát na výměnu a něco zbyde na případné dolití, i když pochybuju, že to vůbec olej žere, když je ten motor "teprve zajetý" :) ) za 218 Kč, což je dost luxusní cena. Problém je ale v tom, že jak vidím něco z Polska, tak od toho hned dávám ruce pryč, a teda ve většině případů dobře dělám. Tady jsem ale na vážkách, reference na Orlen byly celkem dobré (ale celkově jich moc není), snad by to mohlo být OK?
Felda 1.6 Combi LX - "Zelenina"
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od P1azer »

Já jsem koupil rozlívanej
http://www.oleje.cz/p/mogul-gx-fe-10w-4 ... vany--2769
a zatím v pohodě. Myslím si, že to už není takovej cenovej rozdíl (kupoval jsem 4L za 316 kč). A ikdyž auto jezdilo cca 100tis. na 15w40, tak jsem přešel na 10w40 a nikde to neteče a hladina drží.
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
Sumix
Příspěvky: 83
Registrován: úte 04. zář 2007 19:01:07
Bydliště: Brno/Pisek
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Sumix »

To fakt nemá s tím Orlenem nikdo žádnou zkušenost :?:
Felda 1.6 Combi LX - "Zelenina"
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Rambo-x »

Zkušenosti nemám,ale lepší je asi 10W 40 do 1,3 MPi.....myslím že úplný šunt to nebude,ale možná bych přece jen zvolil kvalitnější
Blackie - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Blackie - FK »

Sumix: jezdím už sezonu tento od Orlenu: http://www.buyoil.cz/buyoil/eshop/10-1- ... -4-5L-AKCE
Nemohu si stěžovat. Při seřizování ventilů jsem si všiml, že je čistější vršek hlavy válců a usazeniny z předchozího oleje, jsou pryč :)
Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 218
Registrován: pon 09. úno 2009 18:27:43
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od denis15 »

V úterý jsem vytáhl po měsíci měrku oleje-mám najeto 11tis. km na ORLEN 5W40 a olej je barvy karamelu. Cena oleje super a zatím spokojenost-autu nechutná a je subjektivně tišší než na CASTROl Magnatec. Pro další výměnu jdu opět do této značky ;) . Za mě palec nahoru pro ORLEN. Lijou to i do zánovních MANů a jde to prý slušně na odbyt. Ono ORLEN snad vlastní Benzinu, takže je jako se vším dneska.
minisec

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od minisec »

No tak teď jsem četl letní vydání Světa motorů a tam byla v rubrice autobazar Škoda felicia. Tam psal nějaký majitel servisu Škoda, údajně velký ctitel a znalec motorů škoda, že pro motory 1.3 mpi je nejvhodnější olej 15W-4O.
Údajně 10-40 je řidší, tvoři tenčí olejový film, což prý mate čidlo klepání. Navíc v podstatě jsou to konstrukčně staré motory. Takže zase nevím co nalít.

v práci jsme měli 1.3 BMM a ta jela pouze na 15W-4O. Když šla pryč měla najeto 428 tis. Sice už slabá, ale stále spolehlivá. A to do cca 1OO tis. jezdila u policajtů, kde údajně motor má hodně natočeno stáním na volnoběh.
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Rambo-x »

To je podle mě zase nějaký odborník na slovo vzatý,jak by mohl olej mít vliv na čidlo klepání....to přece souvisí se špatnými detonacemi při zapalování.....leju 10W-40 mogul extreme a nemám problém,nežere jej to a žádné negativa nepozoruji.....15W taky jde použít,ale dle mě je to zbytečně hustý
Uživatelský avatar
00Inferno00
Příspěvky: 1728
Registrován: úte 02. zář 2008 9:51:55
Bydliště: Dolní BenešoVW
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od 00Inferno00 »

minisec píše: ...údajně velký ctitel a znalec motorů škoda...


Nepsal to Ing. Janda z Cimbu autosport? :roll:
Vici píše:...ARL je král mezi TDI na platformě G4...

VW Golf IV 1.9TDI PD ARL 192PS 401Nm powered by TDIfun, EGR-off, TT puky, Strongflex dogbone
VW Passat Variant B8 2.0TDI Dynaudio
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Honza_t »

Řidší je, ale jen za studena a to je právě dobře. Já dávám rovnou 5w-40 a pohoda, na zimní starty je to super.
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Maty »

buďtě v klidu ... leju 10W-60 a naprostá pohodička :D

nalej tam to co tam bylo a máš klid ;)
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
minisec

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od minisec »

No na to jméno si nevzpomínám, ale psali tam, že 10-40 vytváří tenčí olejový film, tudíž netlumí tolik rázy zdvihátka do vačkového hřídele a to hned zpozoruje čidlo klepání a způsobí lenivější rozjezd vozidla . Osobně tomu tolik nerozumím, tak se ptám, zda může alespoň něco na tom být pravdy.
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Rambo-x »

To je vážně nějaký odborník na slovo vzatý....nejsem odborník,ale dle mě je to blbost.......čidlo klepání reaguje na špatné detonace v motoru a pokud zjistí nějaký náběh na klepání,sníží předstih a takto reguluje zapalování aby k těm špatným detonacím nedocházelo.....řidší olej než 15W to určitě je,ale že by to byl takový rozdíl??? co by pak musely dělat motory které používají oleje třeba 5W-30,ty by se podle toho odborníka musely asi klepáním rozsypat..........připadá mi to jak ten odborník na škodovky z cimbu
VINCENZO - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od VINCENZO - FK »

rambo: špatné detonace,, a ony jsou i nejaky dobry detonace? :D prosimte kdyz nevis tak mlc, jakykoliv detonace jsou spatny, detonacni spalovani je nezadouci! tomu se rika projevit se za kazdou cenu pak to ma nejak vypadat! :roll:
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Rambo-x »

K tomu se nebudu vyjadřovat,inteligentní asi pochopí jak jsem to myslel....napsal jsem to takto proto,aby to člověk co se třeba o auta nijak moc nezajímá pochopil
kwik
Příspěvky: 616
Registrován: stř 02. led 2013 16:19:11

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od kwik »

Dokáže mě někdo znalý prosím vysvětlit, jaký je rozdíl mezi oleji total quartz 7000 10w-40 a total quartz 7000 energy 10w-40 ? dají se tyto oleje vzájemně míchat? díky
merlinii
Příspěvky: 81
Registrován: pát 29. bře 2013 22:44:27
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od merlinii »

Chci se zeptat a opravdu jen těch, kteří mají osobní vlastní zkušenosti a ne "znalosti" načtené na internetu, jak vidí možnost použití tohoto oleje pro 1,3 MPi /1999 / 125 tisíc km:

1) GM OPEL DEXOS2 5W-30 5LITRŮ aktuálně za 518 Kč

Parametry má tyto:
ACEA A3/B4 , C3 , API SM/CF a
GM-LL-A-025, GM-LL-B-025; BMW Longlife-04; VW 502.00 , 505.00 , 505.01; MB 229.51

ACEA A3 tedy splňuje (rozumím že A1 neb A5 by byly už příliš řídké podle teorie by mohl být olejový film už příliš tenký a motor by mohl brát více oleje), ale originální návod výrobce předepisuje normu VW 500 pro vícerozsahové lehkoběžné oleje 5W30 a 5W40
a pak normu VW 501 nebo VW 502 pro vícerozsahové normální oleje, kde však je už letní teplota omezena na grafu na 20 stupňů.

Viz

Obrázek a

Obrázek.

A viz taky

Obrázek

kde je vidět, že oleje 5W30 mohou mít (jistě, záleží i na kvalitě) po ujetí 5–6 tisíc km dokonce vyšší viskozitu než běžné 5W-40 nebo 10W-40.

A zkoušel někdo olej 5w-30 lehkoběžný A1/A5? Je to vyložený nesmysl? Opravdu to v praxi bude vadit a nižší spotřeba se tím nedosáhne? A opět: Má někdo OSOBNÍ ZKUŠENOST?

Jinak tedy platí toto, jak jsem se dočetl:

Norma VW 504.00 zahrnuje:

VW 501.01,
VW 502.00,
VW 503.00,
VW 503.01

a norma VW 507.00 zahrnuje:
VW 505.00,
VW 505.01 a
VW 506.00

Díky za vaše zkušenosti. Jde mi hlavně o snížení spotřeby a tedy o vyzkoušení lehkoběžného oleje.

A ještě se chci zeptat na váš názor na tyto oleje:

2) Shell Helix Ultra Extra 5W-30 5l] - za cenu necelých 700 Kč, viz
http://jaknaauto.cz/Produkty/MOTOROVE-OLEJE-C54/OSTATNI-NORMY-C219/Chrysler-MS-11106-C230/Shell-Helix-ULTRA-EXTRA-5W-30-5L-P119/
Specifikace: ACEA: A3/B4/C2/C3, VW 504.00/507.00, BMW LongLife-04, MB 229.51, Chrysler MS-11106, PSA B71 2290, Porsche C30, Fiat 9.55535 S1

3) Motorový olej LIQUI MOLY Leichtlauf 10W-40 5 l - cena 641 Kč
http://www.agrozetshop.cz/motorovy-olej-liqui-moly-super-leichtlauf-10w-40-5l/d-121562/
Vysoce výkonný lehkoběžný motorový olej nejmodernějšího složení. Syntetické komponenty oleje a vybrané přísady splňují požadavky nejmodernějších koncepcí motorů. Rovněž se výborně hodí pro použití v osobních vozidlech s pohonem na plynná paliva (CNG/LPG). Doporučený je také pro dlouhé intervaly výměny oleje a vysoké motorické požadavky.
Specifikace: ACEA A3-04/B4-04; API SL/CF; MB 229.1; VW 501.01, 505.00; VW 500.00

4) Classic Meduna UT 10W-40 Plus 5l - cena 449 Kč
http://maziva.heureka.cz/classic-meduna ... e/#section
Specifikace: API CI-4/SL ACEA E5/E7/A2/ A3/B3/B4 Global DHD-1
Splňuje normy: Mercedes-Benz 228.3/229.1, VW 500.00/505.00, BMW-speciální olej, Porsche, GM, MAN M 3275, Volvo VDS-3, MTU Typ 2, Renault RLD-2, Cummins CES 20.071/2/6/7/8, Allison C-4

Poznámka: Řekněme, že rozdíl v ceně 250 Kč (450 Kč až 700 Kč za 5 litrů) můžeme zanedbat, že jde hlavně o kvalitu, tedy o to, aby se nepokazil motor, měl dobrý výkon, a zároveň aby byla spotřeba v rámci možností minimální. V tomto okamžiku dojíždím cca 15 tisíc Total 5W-40, takže případný přechod na 5W-30 nebude problém. Jsem názoru, že olej s menším rozsahem je kvalitnější (což potvrzuje graf viskozity) a že v běžných podmínkách nevadí ani v létě, přestože je pouze "30".
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Matuhsch »

Celej příspěvek jsem nečet, nebaví mě číst dlouhý věci, a příliš tomuto nerozumím, ale mám zkušenost s tím Liqui Moly - motor měl tichý chod, ale stišení bylo hlavně kvůli výměně rozvodů. Snížení spotřeby se nekonalo resp. nebylo nijak zpozorovatelné, ani bych neočekával že olej může snížit spotřebu nějak znatelně. Celkově si myslím že se jedná hlavně o záležitost marketingu, jakože je to značka která se prezentuje v závodním světe, a všechny oleje sou +- porovnatelné. Navíc do koncepčně 40 let starýho motoru nemá smysl řešit nějaký ultramoderní oleje, ale důležité je pravidelná výměna a filtr Mann. Na motoru mám skoro 200tis, jezdilo to na oleje shell/ aral, občas něco jinýho, ale prostě zavedený značky, a motor má krásnou zlatavou barvu, nikde žádnej karbon. Nesmysl se vůbec tímto zabývat na seriovým motoru
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 28. led 2010 19:45:04

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Evzen »

Taky přispěji svojí troškou do mlýna.

Do Feldy 1.3 MPi, 50kW leju pořád stejný olej: Mogul GX-FE 10W-40 a nemůžu si stěžovat.
Nevím co tam lili Němci těch prvních 40.000 km, ale já už mám na Mogul najeto přes 100.000 km a bez problémů. Olej mezi výměnami neubývá a nedolévám ani kapku. Měním asi po 10-12.000 km. Podle povahy provozu.
Nešetřím na olejovém filtru, to je podle mě hodně důležité. Dávám MANN. Nedávno mi prodavač v autodílech nabízel nějaký polský filtr za 45 Kč. Když jsem mu řekl, že chci Mann, tak koukal jak na Ježíška. Vysvětlil jsem mu, že mi to za těch 90 Kč (cena krabičky cigaret) navíc stojí, mít klid.
Při každé výměně oleje měním i svíčky a vzduchový filtr a taky kontroluju a seřizuju ventilové vůle.
Tenhle olej je podle mě ideál co se týká poměru výkon/cena. Olej kupuju přímo v podnikový prodejně Paramo v Pardubicích za asi 1000 Kč za 10l kanystr. Stejný Mogul jsem lil i do Fáčka a taky bez problémů, motor šel jak hodiny. A šel by ještě teď, kdyby se mi Fáčko málem nerozpadlo pod zadkem... :)
A v neposlední řadě rád kupuji české výrobky, proto jsem po jiných olejích ani moc nekoukal a to, co vidím na benzínkách mi přijde strašně předražené.
Škoda Felicia II (2000), 1.3 MPi, 50kW
Obrázek
Lugosy
Příspěvky: 248
Registrován: úte 17. bře 2009 22:04:42
Bydliště: Svobodné Heřmanice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Lugosy »

:ot: Evžen: Svůj patriotismus jsi vyjádřil dnes i v jiném vlákně, myslím svíčky. To se dnes málokdy vidí, že ještě někdo preferuje co nejvíc našeho. Cením si Tvého postoje a přeji Ti ponejlépe žádné zdegenerování v obvyklém stylu: co je české, to je na hovno :thumleft: :thumright:
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 28. led 2010 19:45:04

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Evzen »

:ot:
Lugosy: Díky, asi už jsem dost starej na to, abych si udělal svůj názor na spoustu věcí a nepodléhal přehršli reklamy na kde jaký zahraniční drek, když můžu koupit stejný nebo lepší a vyrobený u nás. Vím, mnoho lidí může namítnout, že spousta těch "českých" firem stejně patří zahraničním vlastníkům, ale pořád v těch fabrikách pracují naši lidi a když fabrika nebude prosperovat, půjdou ti lidi na dlažbu. Já to sám nevytrhnu, ale chci věřit že podobně někdy přemýšlejí tisíce a desetitisíce dalších lidí, tak to už někde bude znát. Nikomu to netlačím, ať si každý dělá co chce, ale tohle ja takové základní minimum, které můžu já za sebe udělat. S jídlem se snažím to dělat podobně, bohužel spousta domácích potravin je díky zahraniřním dotacím paradoxně výrazně dražší než zahraniční dovozové produkty. Ale to už jsme úplně mimo téma. :) :) Zkrátka když to jde, snažím se kupovat co je "naše". :)
Škoda Felicia II (2000), 1.3 MPi, 50kW
Obrázek
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Rambo-x »

Já se teda taky snažím kupovat české věci,jak olej do motoru(10W-40 mogul extreme)s kterým není jediný problém,motor je uvnitř krásně čistý a v 240 tis šlape jak hodinky bez sebemenšího problému nebo náznaku opotřebení,tak olej do převodovky používám taky mogul syntrans 75w-90 a převodovka řadí dvěma prsty,žádné škrčení a mlácení na volnoběh. Rovněž svíčky kupuju od brisku a není problém,žádné problémy ani s chodem motoru,ani se startováním jak teplého nebo studeného motoru nejsou,určitě jsou obě věci jak oleje tak svíčky přinejmenším kvalitativně srovnatelné s konkurencí
Lugosy
Příspěvky: 248
Registrován: úte 17. bře 2009 22:04:42
Bydliště: Svobodné Heřmanice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Lugosy »

:ot: V oktávce jsem měnil převodovový olej. Febi, i když odpovídal vw normě, zhoršil řazení natolik, že tam zastudena nešla dvojka a zvýšila se hlučnost převodovky. Použil jsem Mogul Trans 75W, co taky normě odpovídá, a řazení jede jako zamlada. Původně měl být jen jako proplach té Bilstein sračky, ale po zjištění, jak dobře fachá, tam zůstane jako náplň, maximálně ho ještě jednou vyměním, aby i zbytek Febi odešel k recyklaci.
PavelZet
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 30. dub 2009 16:13:11
Bydliště: Brno-okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od PavelZet »

ahoj, co říkáte na zkoušení olejů viz video? https://www.youtube.com/watch?v=kCqQ0OP6ZIM
Škoda felicia 1.3Mpi 1997
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od 103457 »

tenhle motor byl dělanej pro oleje M6A, takže je jedno co tama naleješ, nejdůležitější je interval výměny a nový filtr.
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Rob »

Viděl bych to podobně, u feldy bych moc neřešil ani viskozitu (pokud je v rozsahu doporučených norem), ani značku. Důležitý je dodržovat předepsaný interval a dávat pokaždé nový kvalitní filtr se zpětným ventilem pro rychlý náběh mazání.Znám i takový kousky, co je jim líto dát ca 80 Kč za kvalitní filtr (např.MANN) a mění ho co 2./3. výměnu. Případně mění olej až si vzpomenou až když je přejetý o X tisíc km, event. po 5 letech - "dyk já najedu 2000 km ročně, to je škoda to měnit dřív...." No kdo chce kam...
Já bych z vlastní zkušenosti doporučil držet se jedné viskozity a nejlépe i jedné značky. Rozhodně není dobré dát jednou 15W40 a pak třeba při další výměně 5W40 a pak třeba zas něco jiného. Ovšem nejhorší výměna je žádná výměna...
Felinkar
Příspěvky: 52
Registrován: úte 07. bře 2017 15:50:57
Bydliště: Vážany
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Felinkar »

Nějaké reference o novém oleji značky Eurol?
kater
Příspěvky: 93
Registrován: úte 25. pro 2018 9:53:49
Bydliště: Čadca
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od kater »

Olej nieje nový ,bývalý kolega ho začal používať asi pred 12 rokmi do P-407.Je to olej z Holandska.
martin.324
Příspěvky: 100
Registrován: sob 08. zář 2018 8:41:59
Bydliště: Šalingrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od martin.324 »

dostal jsem zadarmo olej 4l 5W-50 od značky Mobil. Pokazím tím něco, když ho do motoru 1,3MPI dám? Nynější olej 10W-40 má najeto 7.500 km a smrdí a je docela černý.

Po kolika km se mění filtr vzduchu?
Po kolika km se mění svíčky?
Je kvalitní značka VIKA?

Mobil 1 ™ FS x1 5W-50 je vyroben z vysoce výkonných syntetických základových olejů s perfektně vyváženým systémem aditiv, které zajišťují: – Skvělé mazání a ochranu motoru proti opotřebení po celou dobu životnosti oleje. – Vynikající ochrana vašeho motoru před vznikem nebezpečných usazenin. – Zdokonalená technologie čištění u vozů s vyšším počtem ujetých kilometrů; (nad 100 000) – Vyšší ochrana při proměnlivé kvalitě paliva – Ochrana motoru při spouštění při nízkých teplotách Použití: Mobil 1 ™ FS x1 5W-50 je doporučován do mnoha typů motorů, které mají najeto více, než 100 000 km. API SN/SM, ACEA A3/B3, ACEA A3/B4, MB 229.3, MB 229.1, Porsche A40

DĚKUJI
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od 103457 »

Olejem nic nezkazíš, jen ti může na teplém motoru za volnoběhu problikávat kontrolka mazání, záleží v jaké kondici je zubové čerpadlo.
Vzduchový filtr, podle toho, jak jezdíš a kde jezdíš, měním s olejem po cca 10000km nebo jednom roku, dle toho, co přijde dřív.
Svíčky 30 - 50000 km, dle druhu svíčky.
VIKA = shit
ferdamravenec
Příspěvky: 4169
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od ferdamravenec »

S tím olejem uvidíš, ale jestli se nemýlím, tak oleje A3/B3 ,.........jen jednou pro dolití .....
U 1.6 jsem sice10W/40 ale s normou A3/B3 dal , motor byl hlučnější , žralo ho to (1.6žere normálně) a prolínal snad všude.
martin.324
Příspěvky: 100
Registrován: sob 08. zář 2018 8:41:59
Bydliště: Šalingrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od martin.324 »

děkuju,

je to čorka od mechanika z autorizovaného servisu Fordu, kde za 1.000,-Kč jsem celkově nakoupil:
- 5L 80W/90 načerpaných do plastu převodového plně syntetického oleje (za původně) 660,-Kč /litr (do Feldy 2,4L + 2,2 do jiné převodovky)
- 4L 5W-30 Mobil 1 - snížený popel (za původně) 880,-Kč/litr)
- 4L 5W-50 Mobil 1 - racing - (za původně) 740,-Kč/litr jsem dostal jako dárek.

Za 1.000,-Kč jsem koupil oleje v ceně 10.000,-Kč. Ani jeden olej ovšem neplní bohužel ani 502.00 ani 504.00.

1,6 jsem měl v Combi GLX se vším všudy, jako el. okna, ABS, airbagy ... bohužel ZHNILA a žral motor olej, skákal, chcípal, blbá spojka a tak skončila ve šrotu. Právě proto, že žral olej, poté, co jsme do motoru tehdy nalily nejdražší Castrol EDGE 0W-30. Říkal jsem si, že NĚMECKÝ motor bude chtít NĚMECKÝ olej.
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Maty »

Se nediv když tam naleješ 0W-30 že to pak žere olej .... může být sebedražší, ale když tam patří úplně jiný olej tak si s tímhle moc motor neporadí ;)
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
Sumix
Příspěvky: 83
Registrován: úte 04. zář 2007 19:01:07
Bydliště: Brno/Pisek
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Sumix »

Ta stížnost na žraní oleje je zajímavá. Moje 1.6 olej nikdy nežrala, pravda, že má najeto "jen" něco přes 170.000 km, ale zato olej měněn pravidelně v intervalech (až na poslední léta, kdy už víceméně stojí v garáži coby skoroveterán a roční nájezd má tak 1000 km) a vždy jen 10W40 (převážně Total Quartz 7000). Tu 0W30 bych tam teda fakt nedal ani za zlatý prase, nanejvýš 5W40, ale radši asi ani tu ne.
Felda 1.6 Combi LX - "Zelenina"
martin.324
Příspěvky: 100
Registrován: sob 08. zář 2018 8:41:59
Bydliště: Šalingrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od martin.324 »

Maty
do Feldy patří 502.00 což plní mimo nejdražších 10w-40 jen plné syntetiky. VW 504 00 pro benzinové motory je zpětně kompatibilní se starou normou VW 502 00 asi víš ... 0W je zimní norma ... co jsem udělal špatně?

Sumix
My jsme zase byli nespokojení se spotřebou benzínu, nefunkčností ABS ...atp Ta spotřeba oleje byla myšlena, že od výměny k výměně po 15.000km jsem dolil 2 Litry - 3 litry necelé

Do firemní Vectry 2,0 DTI 100 koní za 750.000,- Kč z 2003 jsme lili po ujetých 350.000 km 1 litr na každých 300-500km jízdy . Tam jsme nakonec lili sudový M7ADS ...
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Maty »

No co na to říct ... normy máš nastudované tak proč se ptáš ;)

0W-30 do feldy nepatří .. do feldy patří originálně 10W-40 nebo 15W-40.
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
martin.324
Příspěvky: 100
Registrován: sob 08. zář 2018 8:41:59
Bydliště: Šalingrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od martin.324 »

Já vím a nemyslel jsem to zle, jak si to pochopil. Do Feldy od 1999 patří olej s 502.00. Tu ale plní oleje 5W-40 a jen některé 10w-40. Ostatní oleje plní pouze nic normu VW 501.01 atp.

Bylo mi vyčteno, že motor žral olej poté, co jsem nalil nesprávný 0w-30, ... ale 0w-30 je teplotní rozsah, ve kterém olej pracuje. Kde se tedy vzala teze ,že KVŮLI TOMUTO POUŽITÍ TO TEDA ŽERE OLEJ.

Pokud je levný olej vyroben za pouze použití ropy a agresivního rozpouštědla + aditivum, tak chápu že olej mohl umýt (rozpustit) usazeniny a tím propouštět olej do spalovacího prostoru, kde se pak spálí.

Nyní tam přijde 5W-50 a ŠLO MI O TO, ABYCH NĚCO NEPOKAZIL. Na balení tohoto oleje není žádná VW norma uvedena.

děkuji Vám
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Maty »

ono totiž s teplotním rozsahem ten olej pak jinak vypadá a má taky jiné vlastnosti ;)
0W-30 je řidký olej co pak velice snadno proleze skrz pístní kroužky a žere to pak olej (obzvlášť u 1.6 kde to žere olej skoro "normálně")
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
martin.324
Příspěvky: 100
Registrován: sob 08. zář 2018 8:41:59
Bydliště: Šalingrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od martin.324 »

Maty

hele si profík, já to chápu, ale stejně tu nemám od Vás odpověď na vhodnost toho 5W-50 do Feldy 1,3 MPI 5/2001. Mám ho doma. 9L Stejně jako 5w-30, a 0w-30, který plánuji si dát do jiného auta.
osobne
Příspěvky: 647
Registrován: ned 09. led 2011 20:19:57
Bydliště: Nepolisy
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od osobne »

Dej ho tam jen na pár km, jakmile zčerná, tak vyměnit za správný. Alespoň si rozpustíš a vypláchneš usazeniny, když je to olej zadarmo.
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Maty »

Když ti napíšu, že NE není vhodný tak ti to stejně stačit nebude.
Když to tam naleješ tak s tím ze začátku třeba nic nezničíš ... bude to hůř mazat neboť feldí čerpadlo není dělané na takové řídké oleje, bude to mít nižší tlak oleje.

Když už se snažíš ušetřit na oleji do felicie ... co takhle prodat to co jsi získal "skoro zadarmo" a koupit olej co v tom autě má být?
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
martin.324
Příspěvky: 100
Registrován: sob 08. zář 2018 8:41:59
Bydliště: Šalingrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od martin.324 »

A ty bys něco z toho oleje koupil?

5w-50 teda moc řídký není.

Právě, že přece Maty na oleji nešetřím, chtěl jsem holce dopřát.

řídkost - to mě nenapadlo. Před 20 lety jsem měl 1,9D LX 1997 a s ní jsem najel 190.000 km a pak s 1,9D GLX 1999 a s ní 130.000 pouze na oleje 5W - asi na 30-40 všechno oleje od automechaniků, nebo nejlevnější 5w-40 z obchodu. Tam se olej teda měnil po 7.500 km a feldy si chrochtaly.
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Maty »

Tak se tě zeptám znovu ... co teda řešíš?
Nalej si to tam a dej pokoj ;)

A ne nekoupil bych z toho žádnej. Aktuálně v autě jezdím oleje od millersOils a jsem spokojen ( https://www.millersoils.cz/ee-performance-5w401?c=670 )
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
martin.324
Příspěvky: 100
Registrován: sob 08. zář 2018 8:41:59
Bydliště: Šalingrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od martin.324 »

Ahoj,

ale já tvému sdělení prostě nerozumím. Nakonec jsem koupil Valvoline SiMPower 10W-40 502.00. Nechtěl jsem to zkurvit tím Mobilem1 5w-50. Za 4Litry Valvoline jsem dal něco přes 400,- (zanedbatelný peníze)

a proč píšeš o tom, že to mám prodat, když si dnes každý koupí olej do Feldy z Kauflandu nebo Lídlu za 60,-Kč /litr za 10w-40 či úplní šetřílci za 50,-Kč/litr.
Či si koupí nalívaný Aviatikom za 55,-Kč/litr do butilky ? Proč by někdo kupoval olej za 350-550Kč/litr? Ten motor v té Feldě přežije kastli 2*. Když jsem si v 1999 koupil 1,8 20V SLX taky jsem do ní nelil žádný M6AD či jiný Vegetol. Ale Castrol SLX za 1000,-Kč /litr. Prostě to NEJ NEJ NEJ. Olej se tam nalil jako kdybys tam lil vodu.
Prostě mě možná jen tvé sdělení odpovědí UŠLO.

děkuji Martin
Odpovědět