Emise - měření a problémy

MPi 1AV
AEE
Bobrisek
Příspěvky: 68
Registrován: sob 20. bře 2010 19:37:27
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Emise - měření a problémy

Příspěvek od Bobrisek »

Cus kluci,

dneska jsem se konecne vydal na technickou, ale hned se mnou vymetli...

Mel jsem 7% CO2 a limit je snad 0,3%.. coz je jako husty.. nevim cim to muze bejt.. Auto mi zacalo dost papat olej i benzin, takze jsem z toho jakejsi nestastnej.. tak piste, at vim co a jak :cry:
Uživatelský avatar
MartinB
Příspěvky: 661
Registrován: pon 15. zář 2008 17:31:55
Bydliště: Opava/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od MartinB »

někdo mě říkal, že když máš špatný katalyzátor, tak se spotřeba může zvednout i o litr benzínu na 100km.... takže já bych začal u katalyzátoru ;)
MartinB ;-) a jeho Felí 50 kiloWattová kráska v kombajnu
Můžeš se mrknout ;-)
http://feliciaklub.cz/forum_new/viewtop ... 16&t=15025
Uživatelský avatar
lukydm
Příspěvky: 940
Registrován: sob 09. srp 2008 12:20:38
Bydliště: Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od lukydm »

ano, vyhod ho :D
Nezvoni ti u katu? Prehnal si auto pred emisnou? Lambda regulacia funguje?
Felicia Combi 1.6M-E 69kW 1998 Re-born
Felicia FUN 1.6MPi 55kW 1999 "Auto které má na silnici úspěch"
http://www.feliciaklub.cz/forum/viewtop ... 48#p418448
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Atnarfus »

CO2 se na našich autech vůbec neměří. Měl jsi pravděpodobně vysoké CO. Správně ti řekli že limit je 0,3. Na autě s dobře fungující lambdaregulací se dá běžně naměřit 0,01.

Když naměřili CO takové jaké naměřili, tak je v háji lambdasonda. Zkus jí probrat pořádnou nakládačkou, nebo kup novou. Nakládačkou se rozumí delší jízda sportovním stylem (vysoké otáčky, plný plyn).

Jak funguje lambda se dá ověřit VAGem, nebo běžným voltmetrem. Zde na foru je o tom napsáno už kopec informací.
Bobrisek
Příspěvky: 68
Registrován: sob 20. bře 2010 19:37:27
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Bobrisek »

jsem se ptal toho typka, jestli to muze bejt katalyzator.. rikal, ze by to mohl bejt on, ale prave jak jsem mu rekl, ze to vic zere.. jakoze o dost vic, tak rikal, ze prej tam jde moc bohata smes, takze to prej mam hodit do servisu, takze uz se na to tesim. A prachy zrovna nejsou
Bobrisek
Příspěvky: 68
Registrován: sob 20. bře 2010 19:37:27
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Bobrisek »

Atnarfus píše:CO2 se na našich autech vůbec neměří. Měl jsi pravděpodobně vysoké CO. Správně ti řekli že limit je 0,3. Na autě s dobře fungující lambdaregulací se dá běžně naměřit 0,01.

Když naměřili CO takové jaké naměřili, tak je v háji lambdasonda. Zkus jí probrat pořádnou nakládačkou, nebo kup novou. Nakládačkou se rozumí delší jízda sportovním stylem (vysoké otáčky, plný plyn).

Jak funguje lambda se dá ověřit VAGem, nebo běžným voltmetrem. Zde na foru je o tom napsáno už kopec informací.



Tohle je hodne zajimavy.. pred casem, kdyz jsem to koupil, tak jsem nechal delat rozvody a k tomu kontrolu jednotky a vycisteni skrtici klapky+nastaveni.. Kdyz bylo hotovo, tak typek rikal, ze kdyz podle ridici jednotky se lambda pri studenym motoru chova, jakoby tam nebyla a kdyz se ohreje, tak je vse ok.. Nvm.. mam to auto pul roku a jeste se v tom poradne neorientuju
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Atnarfus »

Typický projev vadné lambdy je právě to, že nefunguje vůbec - tedy chová se jako by tam nebyla. Vadná lambda se po pořádné nakládačce probere a je pak možné naměřit normální emise. Většinou ale není to probrání trvalé a tak tě výměna stejně nemine.
Navíc bez smazání chyby v řídící jednotce motoru to lamdasondu bude nadále ignorovat. Jak lezou z lambdy nějaké nesmysly, tak se řídící jednotka přepne do nouzového režimu.

Jestli se v autech nehrabeš a nemáš kabel na diagnostiku, tak to dej někam do servisu. Jestli se v nich vrtáš, tak koukni do paměti závad a lambda tam stoprocentně bude zapsaná.
Bobrisek
Příspěvky: 68
Registrován: sob 20. bře 2010 19:37:27
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Bobrisek »

jj taky to tak udelam.. no ale ten katik stejne asi bude v haji co?? Co stoji nova lambda?? Nebo da se tam dat z 1.3 mpi?
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Atnarfus »

1.3 a 1.6 má stejnou lambdu. Nová stojí tak od 1500 když se ti podaří sehnat někde pod rukou.

Katalizátor bude v pohodě, ten neřeš. Jestli jinak auto jede normálka, tak mu nic neni. Po výměně lambdy auto pořádně protáhni, aby se katalizátor vyčistil a uvidíš že ti naměřeji lambdaregulaci 1.00x a CO 0,0x.

Felda projde emisema i s vykuchaným katalizátorem, když lambdasonda funguje jak má.
Bobrisek
Příspěvky: 68
Registrován: sob 20. bře 2010 19:37:27
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Bobrisek »

Vyborne.. trocha jsi mi zvednul naladu.. dam pak vedet, jak to dopadlo.. Zatim dikys.. Ja mazu do prace, Ahoj :salut:
Surmi - FK

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Surmi - FK »

Kamarád měl vysypaný kat.. Dal technikovy 200 do kapsy a on ho nechal projít :)
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Atnarfus »

Taky se divím, že to nenechali s upozorněním že auto není OK. Vím že to tak poměrně často dopadne. Upozorní majitele na závadu a razítko mu dají.
Bobrisek
Příspěvky: 68
Registrován: sob 20. bře 2010 19:37:27
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Bobrisek »

Tak jsem byl na diagnostice.. a je to lambda.. no volnobehu vykazovala cinost, ale jak se pridal plyn, tak konec.. RJ bez chyb..
Za chvilku si pojedu pro jinou lambdu. Ale servisak mi pohrozil, ze to stejne nebude stacit.. Ze 7% CO je proste moc, ze to lambda nevyresi.. Co myslite?
Surmi - FK

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Surmi - FK »

strč 200 technikovy do kapsy a nechá tě projít..-
BlueFox - FK

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od BlueFox - FK »

Na rodinnym fáčku máme katl vytlucenej ven a emisema prosel v pohode. Je to karbec.
akze predpokladam ze 7% CO katl nezvladne udelat. Taky bych to videl na lambdu.
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Atnarfus »

Mám zkušenost, že výměna lambdy a pořádná projížďka to vyřeší.
Bobrisek
Příspěvky: 68
Registrován: sob 20. bře 2010 19:37:27
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Bobrisek »

Prosim te, tak jsem si sehnal lambdu za 200,- ale jako dostal jsem ji i s vyfukem. Zejtra to vemu do prace, aby mi to udrzbari vyndali a pak jsem zvedavej, jak pujde nebo nepujde vyndat ta, co mam na vyfuku ted.. Jo a uz by to chtelo vymenit olej, to taky asi dela hodne, co?
edit:/emilio52./předchozí citace odstraněna viz:pravidla č.4
Naposledy upravil(a) emilio52 dne čtv 30. zář 2010 17:35:52, celkem upraveno 1 x.
Důvod: předchozí citace odstraněna viz:pravidla č.4
BlueFox - FK

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od BlueFox - FK »

Olej že by zvedal emise? To si nemyslim že je možný. Leda že by nějak tuhnul, to by se pak mohla zvednout spotřeba, ale emise ne.
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od Atnarfus »

Olej ovlivňuje emise jenom v případě, že ho motor žere ve velkém. Olej jako takový na emise nemá vliv. Velká spotřeba oleje se ale projeví hlavně na zvýšeném HC.

Emise ovlivňuje hlavně celkový stav motoru, těsnost výfukového systému, stav zapalovacích svíček a celé zapalovací soustavy, stav vzduchového filtru a projevila by se i nesprávná funkce snímačů teploty.

Celkovým stavem motoru myslím to, jaké má motor tlaky a kolik konzumuje oleje. Motor s podpáleným ventilem, který navíc žere litr oleje na tisíc kilometrů, prostě emisema neprojde.
Uživatelský avatar
Skodylak105L
Příspěvky: 27
Registrován: sob 19. bře 2011 17:08:15
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

strašně velký obsah CO, prosím o radu

Příspěvek od Skodylak105L »

Zdravím, dneska sem šel na emise a neprošel sem. Může mi někdo prosím poradit co s tím?
Myslím , že tuto feldu znáte tak nemusím psát co a jaký má motor.


Tady je tabulka s hodnotami co mi naměřili: http://tomislav105l.rajce.idnes.cz/mix#emise.jpg

Díky ;)
Naposledy upravil(a) Jura_Favorit dne stř 19. říj 2011 16:16:31, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeno - viz. bod č. 3 Pravidel pro vkládání příspěvků!
Škoda Felicia 1.6 MPi 71kW , r.v.99 http://tomislav105l.rajce.idnes.cz/Felda_100Hp/
Škoda 105L, r.v. 1988, najeto 58 200km http://tomislav105l.rajce.idnes.cz/Skodylak105L/
Uživatelský avatar
smrcek
Příspěvky: 2473
Registrován: úte 16. zář 2008 10:48:10
Bydliště: Praha - Horní Počernice
Kontaktovat uživatele:

Re: spatny emise..:(

Příspěvek od smrcek »

Máš dvě možnosti - buď opravit nebo podplatit ;) Tady je popsáno, co má hlavní vliv na emise :)
Díky za hlasy
FUNice TADY
Z důvodu žabomyších válek a přístupu některých expertů spíše v pozadí.
PJDefort - FK

Re: Emise - měření a problémy

Příspěvek od PJDefort - FK »

nechápu jak mohl naměřit 780 ot/min na volnoběh, když to auto ho má 860 ot/min... už to je nějaký divný...jinak já bych asi tipnul vysypanej katalyzátor, lambda měří dobře podle protokolu a auto prej nežere
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Emise - měření a problémy

Příspěvek od Atnarfus »

Otáčky jsou pro 1.6ku OK.
Naměřené hodnoty ukazují na vadnou lambdu. Na volnoběh je směs moc bohatá. V otáčkách bez zátěže se to tak nějak dorovná.
Naposledy upravil(a) Atnarfus dne stř 19. říj 2011 18:42:26, celkem upraveno 1 x.
PJDefort - FK

Re: Emise - měření a problémy

Příspěvek od PJDefort - FK »

jenže tohle auto je načipovaný, takže je volnoběh zvýšen právě na 860 ot/min..kolega má poslední spotřebu 7,6 l/100km a najede na nádrž cca 520km, takže s KO lambdou by to asi vypadalo jinak, navíc auto prý jede pořád stejně...promiň Tome, že píšu za tebe..
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Emise - měření a problémy

Příspěvek od Atnarfus »

Tak je blbě načipované, když to neprojde emisema a lambda je OK.
PJDefort - FK

Re: Emise - měření a problémy

Příspěvek od PJDefort - FK »

já s tim autem byl na emisích taky když mi ještě řikalo pane a chválili mě za hodnoty jak u novýho motoru a to sem měl ještě tehdy prasklý svody a vejfuk netěsnil mezi druhym a třetim dílem...tenkrát jsem tu dával i hodnoty, ale už nevim kde to je, jestli to už neni smazaný
Uživatelský avatar
Skodylak105L
Příspěvky: 27
Registrován: sob 19. bře 2011 17:08:15
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Emise - měření a problémy

Příspěvek od Skodylak105L »

PJDefort: v pohodě sem rád že se to řeší.....já sem z toho v lese :hlava:
Škoda Felicia 1.6 MPi 71kW , r.v.99 http://tomislav105l.rajce.idnes.cz/Felda_100Hp/
Škoda 105L, r.v. 1988, najeto 58 200km http://tomislav105l.rajce.idnes.cz/Skodylak105L/
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Emise - měření a problémy

Příspěvek od Atnarfus »

A jaké je tedy jiné řešení, než diagnostika a výměna pravděpodobně vadné lambdy? Možná ještě snímač teploty, ale to by to točilo ještě víc otáček než předpokládáš.
Předpokládám, že fungují svíčky, VN kabely, rozdělovač... Tedy že to ve všech válcích pálí tak jak má.
PJDefort - FK

Re: Emise - měření a problémy

Příspěvek od PJDefort - FK »

no jelikož kolega píše, že auto jezdí pořád naprosto normálně, stejně tak spotřeba OK, tak bych to tipoval na ten mrtvej katalyzátor jedině z mého pohledu, nicméně určitě bych to v první řadě hodil na diagnostiku, kouknul do výpisu chyb motorové jednotky a zkontroloval průběh lambda regulace...pokud to nebude dělat co má, tak je jasná lambda, pokud bude ok, řek bych mrtvej kat..
PetrO81

Re: Emise - měření a problémy

Příspěvek od PetrO81 »

Zdravím,

můžou mě čekat problémy při měření emisí prokud zvětším objem motoru na 1350 / 1400 /1450?
Odpovědět