převodový olej

vše okolo převodovek
civic66
Příspěvky: 33
Registrován: stř 24. bře 2010 19:44:32

Re: převodový olej

Příspěvek od civic66 »

Chcel by som radu ohladom vyberu oleja do prevodovky.Chystam sa na vymenu oleja a volal som do predajne kde mi stale vnucoval predajca PP80.Ze to je pre feliciu to najlepsie, po precitani tohto tematu teda neviem aky mam kupit?Prosim o radu aky konkretne mi odporucite.Dakujem
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od 103457 »

Co hlava to názor.
Za mně. Je to škodovka, zkousne hodně, pokud máš "novou" a těsnou převodovku, dej 75-ku. Pokud už máš něco nalítáno a s těsností to taky není nic moc, tak dej 80-ku.
Měl jsem nalítáno 90 tis. Taky jsem měnil olej, tady jsem se dočetl, že 75ka je nejlepší, tak jsem jí koupil a z převodovky se stal cedník, furt pod autem loužička. Nechal jsem udělat repas u URNY a na jeho doporučení jsem dal 80ku a naprostá spolehlivost, jak s hlukem, řazením, v létě i zimě.
civic66
Příspěvky: 33
Registrován: stř 24. bře 2010 19:44:32

Re: převodový olej

Příspěvek od civic66 »

Nasiel som v papieroch od servisu ze pri 70 km sa menila za castrol ep 80, kupim teda asi tu PP80
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od P1azer »

EDIT: co tento?
mogul

Nebo by bylo něco levnějšího,ale pořád kvalitní? Chělo by to něco rozlévaného, ať to není taková darda.

Když jsem pár týdnu zpět měnil čidlo zpětných světěl, tak mi tak dcl vytekl a vypadal docela v pohodě (byl tekutý :D ), ale nechci to jen dolívat, to radši vyměním celej (protože auto má 110tis, kupoval jsem při 94tis. a kdo ví, jestli ho tam někdo přede mnou měnil)..
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
modrafelda - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od modrafelda - FK »

Já kupoval tento, už mám nějaký stovky km s ním najeto a absolutně bez problému. http://nipass.eu/mogul-trans-80w-90-1l
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od P1azer »

No právě všechny oleje a maziva jsem kupoval na oleje.cz, protože mají prodejnu asi 200m od místa mého zaměstnání (jezdím kolem toho domů)..
Ten 80W-90 je v pohodě, když splňuje API GL-4? Maj tam 1L paramo gyrol za nějakých 110kč, což už nen taková hrůza.
Jedinej olej, kterej splňuje Specifikace: API GL4+, VW 501 50, je tam Castrol Syntrans Transaxle 75W-90 za 395kč/L.

edit: Pak jsem ještě našel tento: Divinol Synthogear SAE 75W-90
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
modrafelda - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od modrafelda - FK »

Záleží na tom, jestli chceš mít všechno v autě v TOP stavu a máš těsnou převodovku (!!), pak kup ten 75W-90. Jinak bych bral ten 80W-90, jestli máš auto na to aby prostě jezdilo.
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od P1azer »

To já, laik, nedokážu říct. Převodový olej jsem ještě neměnil (jen motorovej a to jsem přešel z 15W40 na 10W40 a nic neteče ani to nežere po cca 1500km), jako řadí to dobře, jen mi škrtá synchron na dvojce. Jako auto stejně dýl jak další 3 roky asi užívat nebudu, je to můj první povoz, jsem rád, že se na něm hodně věcí naučím opravit a udělat sám, ale do budoucna určitě něco víc rodinného... takže pokud tam dám tu 80ku a dalších cca 40tis. se mi nevysype převodovka, tak je mi to asi jedno :D . Auto beru jako nástroj, ne jako milenku.
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
modrafelda - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od modrafelda - FK »

koukni na převodovku zespoda jestli tam jsou kapky, a na táhle řazení... jestli ne, tak bych se na výměnu zvysoka vyprdnul, ve 110 tisících... Já tam měl původní 220tis a fungovalo to furt normálně, akorát jsem ho musel vypustit kvůli sundávání deklu a vyteklo 1,8L místo 2,4.. Ještě můžeš zkontrolovat hladinu oleje přes náhon tachometru.
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od P1azer »

Kapky tam nejsou, ale myslím, že to tam bylo nějaký "vlhký" od oleje (kdyžtak to vyfotím, jestli si vzpomenu). Dneska po práci chci stejně vlézt pod auto, protože mi něco vrže u pravýho kola, tak na to mrknu. Tak asi nejdřív zkontroluju jen hladinu a pak bych řešil výměnu. Kolega v práci mi říkal, že do feldy jen dolíval, když bylo málo a teď jí prodával a měla něco přes 300tis.
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
modrafelda - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od modrafelda - FK »

JJ, dej si pozor na vytahování toho náhonu - snaž se rovně nahoru a lehce, když to nepůjde tak to tam radši vrať a znova... Musíš to vytáhnout s ozubeným kolečkem na konci, který tam někdy moc nedrží a mohlo by ti spadnout do převodovky.
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od P1azer »

Jo, nechám to, až na to budu mít klid... u babičky na dovolené s prckem. Díky.
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
luma - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od luma - FK »

A co tam lila Škodovka? Není lepší tam nalít to stejné? Nebo se už nedá sehnat?
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od P1azer »

Co jsem pochopil,tak něco, co splňuje Specifikace: API GL4+, VW 501 50. S tím, že 75W-90 nemusí být tak úplně košér do starších/horších převodovek, protože to taky může někudy vytéct,pokud bude netěsná..
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
modrafelda - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od modrafelda - FK »

Nedivil bych se kdyby tam z výroby byl PP80 (resp. 80W). GL4+ tam asi určitě nebyl...
sachmar - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od sachmar - FK »

Měl jsem ve fildě přev.olej mogul 75W a vyměnil jsem ho za starline 75W/90 a změna byla značná lehké řazení a zvuk převodovky se razantně snížil,takže budu lít již jen 75W/90.
fiskus - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od fiskus - FK »

viem že by som to tu našiel , ale je tu asi 5 000 nazorov a každy iny ,,,, chcel by som vedieť aky prevodovy olej a kolko litrov mam naliať do felicie 1,3MPI 40kw ,,, chcem taky olej aby ta prevodovka hlavne vydržala čo najdlhšie a aby sa dobre radili prevodove strupne dakujem :) hlavne nech radi ten kto otom už dačo vie :D
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od 103457 »

Ahoj, sám si to napsal, spousta názorů a každý jiný.
Asi základ je ten, že jakýkoliv nový olej bude lepší než to co tam máš nyní. Výrobce doporučuje výměnu převodového oleje každé 2 roky bez ohledu na nájezd km.
Pokud máš dobrou tím myšleno těsnou převodovku, tak dej olej 75W. Pokud už máš starší a nejseš si jistej, tak použij olej 80W.
Ovšem je možné že si myslíš, že máš převodovku těsnou, naleješ do ní olej 75W a zjistíš, že máš cedník. ( můj případ ). Nechal jsem si udělat repas převodovky u našeho převodového mistra URNY a po konzultaci s ním jsem dal olej Q8 80W 90 (můžu i sehnat )
http://autoecho.cz/product.php?id_produ ... _cat=45841
modrafelda - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od modrafelda - FK »

Jenom ještě upřesním, používej dvoustupňový olej tedy 75W90 nebo 80W90 (tedy ne jen 80W bez ničeho).
fiskus - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od fiskus - FK »

aha , okej diky chlapi ... a kolko litrov by som mal kupiť ? nemam s tym ešte skusenosť
modrafelda - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od modrafelda - FK »

dává se tam 2,4l
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Atnarfus »

To: 103457

Q8 mohu také jenom doporučit. Každý obdivuje, jak mi ta převodovka krásně řadí. Pouze začala poslední rok na volnoběh poklapávat, ale co taky čekat, když je tam olej šest let a převodovka má najeto skoro 140k km.
Romiiken
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 17. lis 2011 22:50:03
Bydliště: Levice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Romiiken »

Caute, dnes som menil v aute prevodovku, stara bola KO. Kupil som tento olej. Myslite, ze je dobry do tejto prevodovky ? Pozeral som a splna vsetky kriteria aj tu VW normu.

http://www.fredis.sk/products/pennasol- ... 75w-90-1l/
Diky za odpovede. Nerad by som odfajcil tuto druhu prevodovku, vyzera byt v dobrom stave ;)
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od 103457 »

Převodovku neodfajčíš, pokud tam olej bude. To jakej až tak moc nezáleží. Olej bude OK, pokud se v převodovce udrží. Je dost řídkej, takže u starší netěsné převodovky bude asi problém. Ovšem to uvidíš sám, pokud tu převodovku neznáš a nevíš co v ní bylo doposud za olej.
Romiiken
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 17. lis 2011 22:50:03
Bydliště: Levice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Romiiken »

Dobre vsetko je namontovane prevodovka ide dobre, akurat nechapem. Ked je studeny motor a nastartujem tak mi piska prevodovka. Piska no da sa povedat ako elektromotor v elektrickom aute. Robi to hlavne na neutrali, ked pridavam plyn a ked idem na jednotne. Ked preradim na dvojku tak to takmer uplne zmizne len velmi slabucko to pocut az takmer vobec. A na 4 ke prestane uplne piskat. Ale na tej jednotke, ked pridavam je to ako kit kar :D alebo elektricka. Nevies mi poradit co to moze robit ?

Cital som tu, ze take piskanie robi trojka, lenze mne to robi na volnobehu a hlavne na jednotke, ked sa zahreje prevodovka uz to piska menej, niekedy vobec.

Olej je naliaty tak, ze ked vyberiem nahon tachometra tak vidim v tej diere hladinu. Hladina siaha cca pod ozubene koliecko nahonu, ked ho tam nasuniem, cize malo oleja to asi nebude.
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Atnarfus »

V převodovce pískají kola. I na neutrál jsou kola stále v záběru a mohou pískat. Naznačuje to opotřebení, nebo se v tom někdo vrtal a kola nesedí tak jako předtím. Je to neřešitelné.
Romiiken
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 17. lis 2011 22:50:03
Bydliště: Levice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Romiiken »

Jj piska to na neutral a na jednotke, ked sa rozbieham.
roman63
Příspěvky: 48
Registrován: stř 30. črc 2014 15:03:35
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od roman63 »

sachmar píše:Měl jsem ve fildě přev.olej mogul 75W a vyměnil jsem ho za starline 75W/90 a změna byla značná lehké řazení a zvuk převodovky se razantně snížil,takže budu lít již jen 75W/90.
U mě právě naopak.
Má Felda (MPI 1.3; r.v. 2001) má najeto cca 200k km a tak došlo mj. na výměnu všech simeringů na rychlostce a v rychlostce byl púvodně Gyrol 75W.
Po této operaci jsem nalil do rychlostky Spirax S6 GXME 75W-80. Kvalty chodily řadit docela dobře, ale s původním olejem to řadilo lépe. :hlava:
Tak mě to nedalo a vyměnil jsem olej v rychlostce za výše uvedený Starline GEAR SYNTO 75W/90. Zahřátá skříň řadila pěkně, ale studený olej kladl velký odpor při řazení 2. rychl. stupně. :hlava:
Takže opět výměna oleje v rychlostce... Použil jsem Mogul Trans SAE 75W a nastalo evidentní zlepšení, takže příště použíji buď Gyrol 75W nebo Mogul 75W. :thumright:

P1azer píše:Co jsem pochopil,tak něco, co splňuje Specifikace: API GL4+, VW 501 50.
Felda rozhodně nemusí mít olej splňující VW 50150 (ta je určena mj. pro synchrony s molybdenem - např. Octa s motory nad 75kW), spíš je Feldě bližší (byť není přikázána) norma VW 726Y. ;)
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 28. led 2010 19:45:04

Re: převodový olej

Příspěvek od Evzen »

Ahoj lidi. Trošku bych s dovolením provětral tohle téma.

Mám Feldu 1,3 MPi, r.v. 2000, najeto 145.000. Pravděpodobně jedna z posledních (desítek či stovek), které šly z pásu. Převodovka pravděpodobně rovněž z těch posledních sérií, s vypouštěcí zátkou s imbusem, ne s vnějším šestihranem.
A nějak jsem "zapomněl" měnit olej v převodovce. :)
Feldu jsem koupil když měla necelých 40.000 km, pravděpodobně nic na ní do té doby (kromě motorového oleje a filtrů) nebylo vyměněno. Čepy ještě nanýtované, brzdové obložení vzadu mám dodnes originální, apod.
V době koupě jsem olej v převodovce neřešil (doporučená výměna po 60.000 km) taky z toho důvodu, že mi v jednom servisu řekli, "že tam je náplň celoživotní, navěky" a jen trochu oleje dolili.
Dnes si říkám, že bych přeci jen ten olej v převodovce vyměnit možná mohl, že tím nic nepokazím a doma jsem našel Mogul Trans 80W-90, API GL-4. Válí se mi doma už dost dlouho, ještě z dob, kdy jsem měl Š125 a Fáčko, no minimálně 10 let už to bude.
Rád bych ušetřil pár stovek za nový olej a dal tam tento, ale jednak nesplňuje výrobcem předepsanou klasifikaci 75W, resp. 75W-80, 75W-85 nebo 75W-90 a druhak si nejsem jistý, jestli tak dlouhá doba skladování nemůže vést k nějaké degradaci "stářím", i když na toto moc nevěřím. Olej je v původních neotevřených lahvích, skladovaný ve sklepě při téměř konstantní teplotě 12-18 °C celoročně.
Olej z převodovky již trošku provzlínává, ale není to nic dramatického, žádné kapky oleje pod autem nikdy nejsou. Jen je mastná u spojů a tradičně u řadící tyčky, ale tohle jsou mouchy už z dob prvních Favoritů.
Předpokládám, že teď již budu měnit i v převodovce v předepsaných intervalech, rád bych totiž s tímhle autem ještě alespoň 150.000 km najezdil a nemám strach, že by to tenhle "nezničitelnej" motor nevydržel. Ten vydrží ještě dvakrát tolik. :)
Spíš se bojím aby to vydržela převodovka.

Otázka tedy zní? Jaký je váš názor a případné dlouhodobé zkušenosti s použitím tohoto oleje? Díky za info a Feldám zdar. :salut:
Škoda Felicia II (2000), 1.3 MPi, 50kW
Obrázek
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od 103457 »

Dej tam tu 80-ku, protože, pokud by jsi dal u 75ku, tak by ti olej jenom nevzlínal, ale přímo z převodovky kapal.
Každej olej bude lepší než ten co tam máš, tak se toho neboj a dej tam klidně ten Mogul 2,5l
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 28. led 2010 19:45:04

Re: převodový olej

Příspěvek od Evzen »

Tak už jsem to vypustil. Překvapilo mě, že po tak dlouhé době z toho oleje nebyla zase tak šílená kejda jak jsem se obával :)
A taky mě překvapilo, že na vypouštěcí zátce není žádné těsnění...
Škoda Felicia II (2000), 1.3 MPi, 50kW
Obrázek
roman63
Příspěvky: 48
Registrován: stř 30. črc 2014 15:03:35
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od roman63 »

Osobně bych tam nalil olej viskozity 75W (pokud se jezdí s autem delší trasy v teplejším podnebí, sportovnější styl jízdy nebo jízda s vlekem, tak 75W/90) i za cenu, že to trochu sákne. S olejem 80W půjde hůře řadit za studena.
Talent
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 25. led 2007 0:39:01

Re: převodový olej

Příspěvek od Talent »

Menil som syntetiku na Passate po 200 tisícoch pre istotu aj keď je to doživotná náplň.Starý bol čistý ako víno - mechanik si ho zobral do serva čo mu tečie...
A včúl môj dotaz.Budem mať na Felde nalietané už 180 tisíc.Je termín výmeny prevodového oleja.
Je známe že prevodovky vo VW sa robia presne a nemusia sa zabiehať preto doživotná náplň...
A kedže si myslím že po 180 000 by aj vo felde už mohla byť prevodovka zabehnutá,tak či by sa nehodilo predľžiť intrval výmeny,keď som tam už dvakrát nalial syntetiku.Ako opotrbovaný olej vylievate pri tretej výmene?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od 103457 »

Hele nevím co řešíš, jestli těch pár korun za 2,4l oleje nebo hodinu času na výměnu. Je to tvoje auto, tak si s ním dělej co chceš, ale 180 tisíc nevyměnit olej to je trochu ranec. :o Zvlášť, když v DP máš uvedeno každých 60000 km výměna převodového oleje.
Talent
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 25. led 2007 0:39:01

Re: převodový olej

Příspěvek od Talent »

Ako som uviedol už dva - krát počas 180 000 som dával syntetiku.
Lem ma zaujíma či pri tretej výmene býva olej opotrebovaný.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od 103457 »

Pardon, pochopil jsem, že jsi 2x dolil olej, ne že to byla výměna. Ale nic se nemění na tom, že to je pár korun, tak proč o tom špekulovat. A taky trochu nechápu, že čím starší u tebe psáno zaběhnutý je lepší a méně náročný na olej.
Talent
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 25. led 2007 0:39:01

Re: převodový olej

Příspěvek od Talent »

Takto som počul.
VW obrába prevodovky presne a laicky povedané s hladším povrchom - preto doživotná náplň.
Naše komunistické sa vyrábali nahrubo - že šak sa prevádzkou dohladia - preto výmenný interval,lebo v oleji ostáva mikro-kovový kal.

Tak ma napadlo,či po 180 000 km už nebude zabehnutá aj komunistická prevodovka a tak by mohol byť olej už čistejší a trvalejší.
Lebo je to interval aj na výmenu rozvodového remena aj sviečok - mám 1,6-ku, a samozrejme o tom nepochybujem či to treba urobiť.
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od ferdamravenec »

no k tomu přesnějšímu obrábění , možná že to o něco přesnější je , ale zaběhnout se musí vše ,

doživotní náplně mají za úkol odvést pozornost a ukončit životnost několika násobně dřív než by to vydrželo kdyby se olej měnil
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Rambo-x »

Přesně tak,tyhle long-life kidy a doživotní náplně jsou jen další triky jak ještě víc zkrátit životnost motoru a převodovky a jak nahnat ještě rychleji zákazníka pro nové auto. Ani ta sebedokonalejší technologie nedokáže vyrobit motor nebo převodovku,které by nepotřebovaly aspoň minimální záběh. a navíc,kovový otěr nevzniká jenom záběhem,ale i provozem-proto nějaké kovové částečky v oleji budou vždycky,nehledě na to že olej věkem a provozem degraduje i sám o sobě.

Když je tu téma o oleji,tak používám ve felďácký převodovce s úspěchem 75W-90 syntetiku-žádné škrčení nebo těžké řazení,kvalty tam skáčou samy(na výrobci moc nezáleží,ale nekupuji ty nejlevnější co vidím)...interval výměny je 60 tis km,a vězte že vždycky je nový olej poznat
Talent
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 25. led 2007 0:39:01

Re: převodový olej

Příspěvek od Talent »

Dával niekto Divinol Synthogear 75W-90,

alebo čo o tom oleji viete ,alebo si myslíte? Cena 10.- Éčiek
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Rambo-x »

Myslím že to bude všechno na jedno brdo a nějaké zásadní rozdíly v tom nebudou. Ta cena je za 75W-90 normální. Důležitý je aby to bylo 75W-90 a taky API GL-4. Jednu chvíli jsem používal jen obyčejný minerální 75W a nebylo to ono,hlavně na zpátečce to bylo poznat a i ostatní kvalty tam padaj s 75W-90 lépe. Po pár tisících kilometrech tam šla zpátky 75W-90
I na pětkový synchrony to má výborný vliv,už jsou trochu načatý a se 75W rachtaly,se 75W-90 je není slyšet
Felinkar
Příspěvky: 55
Registrován: úte 07. bře 2017 15:50:57
Bydliště: Vážany
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Felinkar »

Myslíte, že je to dobrý olej do Felicie 1.3 MPI? Nebo mám vzít klasicky Mogul 75W?

https://oleje-pema.cz/zbozi/prevodovy-o ... gJGM_D_BwE

https://www.autodily-pema.cz/prevodovy- ... gIrTvD_BwE
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od 103457 »

jestli nedáváš novou nebo repasovanou převodovku, tak 75W není vhodný olej do olítaných převodovek. Je pro ně moc řídkej. Vhodnější je 80W-90.
Felinkar
Příspěvky: 55
Registrován: úte 07. bře 2017 15:50:57
Bydliště: Vážany
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Felinkar »

https://www.autodily-cardo.cz/-4/total- ... 80w-90-1l/

Tento třeba?

Budoucí felda má najeto cca 111 000.

A ne.Nedávám novou ani repasovanou.Prostě budu chtít vypustit starý a napustit čerstvý.Proto se ptám co by bylo vhodné.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od 103457 »

Klidně, není problém, u feldy nejde až tak o kvalitu oleje, ale aby ho bylo tak akorát a každý 2 roky vyměnit.
potřebuješ cca2,5l na výměnu.
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Maty »

Navíc další důležitá věc je to, aby tam ten olej byl :) ... spousta lidí neřeší nějaké drobné úkapy oleje někde pot autem a pak jim chybí třeba i polovina náplně v převodovce.

Jak psal 103457 ... hlavně měnit a pak je vcelku jedno co tam je za olej...hlavně aby tam byl a měnil se
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Pawlick »

Na základě své zkušenosti úplně nesouhlasím ohledně "řídkého" oleje. Olej měním po 60 tis. dle pokynů výrobce bez ohledu na roky, aktuálně najeto 200 tis. Poslední dvě výměny ve 120 a 180 tkm Mogul Syntrans 75W90. Předtím předepsaný "obyčejný" 75W90. Už jen přechod na syntetiku byl znát hladším řazením. Aktuálně je převodovka stále v kondici, rozhodně "neteče". Při první domácí výměně otec koupil omylem 80W a muselo se to vylít, za studena nešlo řadit. Nevidím důvod, proč by měla převodovka téci kvůli oleji, který je za studena "řidší", když za provozní teploty budou mít oleje podobnou viskozitu.
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od 103457 »

Nevím, jaký máte zimy v Praze, ale u nás v Krušných horách bývá krušně, mrazy -20°C je pro nás normální zima a řazení absolutně bez problémů.
URNA, náš člověk co repasuje převodovky a i mně dělal převodovku mi výslovně doporučil 80W místo 75W. A ten už asi nějaké zkušenosti má, když se rapasí převodovek živý.
Ovšem každého věc, co si do převodovky dá.
kater
Příspěvky: 93
Registrován: úte 25. pro 2018 9:53:49
Bydliště: Čadca
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od kater »

Už som si povedal,že tu ohľadne olejov nič nenapíšem ,lebo som dostal výstrahu ohľadom hustoty motorových olejov ,keď som napísal ,že sa tú šíria demagógie a pána sa to dotklo ,lenže si neuvedomujú že viskozita a kinematická viskozita sú dve úplne rozdielné veličiny.Nedá mi to a teraz napíšem ,že sa tú šíria nepravdy.Plne súhlasím s kolegom Pawlickom ,ktorý napísal že oleje za prevádzky budú mať podobnú hustotu. Nesúhlasím s názorom ,že je to každého vec čo si leje do prevodovky.Ako technológ Tatry som sa každý deň potýkal s problematikou jak motorových tak prevodových olejov a tribológiou sa zaoberám doteraz a každý olej dávam na rozbor .Čo sa týka synchrónnych prevodoviek s manuálnym radením je nielen doporučený ale aj najlepší viacrozsahový olej 75W90 práve kôli synchronom aby sa za nízkych teplot dobre presúvali a pri prevádzkovej teplote aby bol olej dostatočne hustý (vikozny),aby ostával tzv.film medzi trecími plochami a táto hodnota sa udáva ako kinematická viskozita.Jeden z najlepších bežných olejov je Castrol Syntrans Transaxle 75W90.Keď mi tečie prevodovka vymením guferá ,pretesním vika a nalejem to čo tam patrí a nevymýšľam pič---ny.Ďalej je nutné dodržať normu GL4;GL4+.Ja používam oleje Millers Oils Nanodrive jak motorový,tak prevodový,ale tam je cena už trochu inde ,tak každému doporučujem ten Castrol ,lebo podľa záťažových a prevádzkových skúšok a tribologických rozborov bol z bežných olejov najlepší.
Odpovědět