převodový olej

vše okolo převodovek
mr.Freak - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od mr.Freak - FK »

takže jsem nechal vyměnit olej a prý ještě že jsem ho koupil...tekla z toho jen taková "voda" s dehtem :D po výměně se změnilo řazení, trošku ztuhlo (spíš se zpřesnilo), řazení zpátečky lepší a celkově zmizely veškeré rezonance a neduhy, které byly předtím....jen jediný negativní je, že jakoby šustí za jízdy :( ale to čekám že třeba časem se zlepší, zatím najeto asi 5 km...ale rozhodně doporučuju vyměnit! moje převodovka nebyla nikterak hlučná ani vylágrovaná ale když jsem viděl co z toho teklo za sra*ky...neváhejte a vyměnte si olej pro jistotu včas jako prevenci ;)
stony - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od stony - FK »

Rád bych vyměnil olej v převodovce, ale nevím kterou dírou se to tam leje.
Takže zde foto. (Toto není moje převodovka, to je jen ilustrační foto)
Obrázek
Která díra? :)
Uživatelský avatar
jirkaf
Příspěvky: 4539
Registrován: ned 16. pro 2007 18:16:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od jirkaf »

Je to jednička.
VW Passat 1.9 TDi, VW Passat 1.6, Suzuki RM-Z 450, Jawa Pionýr, Jawa Mustang
stony - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od stony - FK »

No tak ještě teď najít výpustný šroub. :lol:
Musím to vyměnit, protože za tepla je to OK, ale za studena se blbě řadí. Takže to chci vyměnit dokud je problém jen v oleji.
Hodím tam 75W90.
Kámoš tam lil PP80, no samozřejmě že mu převodovka odešla už při 160 tkm.
stony - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od stony - FK »

Co si myslíte o tomle oleji do převodovky?
http://www.halfords.cz/nahradni_dily/ha ... -5_1l.html
Výrobce je prý Mobil a olej je 75w-90 API GL-5,ale polosyntetický. Parádní cena 200 kč za litr. :scratch:
Hans - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Hans - FK »

Používám do převodovky olej od Mobil a nemám problém. Kupuju ho v mototechně ve Slavkově u Brna čepovaný ze sudu. Oproti předchozímu oleji ( původní ) jde řadit hladce, hlučnost zůstala stejná. Je to plněsyntetický 75W 90.
Nevím jaký máte názor Vy, ale já bych do převodovky polosyntetiku nedal. Nevím čím to je: skříň z fáčka je téměř stejná jako felicie, polosyntetiku snese. Hodně lidí u nás lilo do favoritů a felicií polosyntetiku, ale jak to někdo nalil do 1.6 nebo 1.9 tak po pár tisících skříň začla hučet. Vyřešila to výměna oleje za syntetický. Viskozitní třída byla shodná - 75W 90.
stony - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od stony - FK »

A ten klasický olej PP-80 co stojí pod 100 kč litr, to jsou všechno minerály?
Uživatelský avatar
smrcek
Příspěvky: 2473
Registrován: úte 16. zář 2008 10:48:10
Bydliště: Praha - Horní Počernice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od smrcek »

Asi je taky načase vyměnit olej - jakej mi doporučíte na r.v. 99, 1.3 Mpi - najeto 330.000? Díky
Díky za hlasy
FUNice TADY
Z důvodu žabomyších válek a přístupu některých expertů spíše v pozadí.
max21 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od max21 - FK »

Připojuji se též k dotazu uvedenému výše. Jaký olej doporučíte pro r. v. 1999, 1.3 ale jen se 105 000 km? :flower: Děkuji
mr.Freak - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od mr.Freak - FK »

já si myslím, že vám tu nikdo nedoporučí konkrétní olej, každýmu autu může vyhovovat jiný...řídil bych se specifikací API GL-4 a viskozitou, tedy olej 75W-80, 75W-85, 75W-90...já mám asi 14 dní od Shellu 75W-80 a spokojenost ;) důležitější je, že ten olej se vymění, než konkrétně jakou značku...klidně bych tam dal i mogul sytrans či jak se jmenuje
nebulus - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od nebulus - FK »

Otec má 1.3MPi, 1998, 50 000km :o , prevodový olej je pôvodný. Je potrebné ho meniť?
Uživatelský avatar
jirkaf
Příspěvky: 4539
Registrován: ned 16. pro 2007 18:16:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od jirkaf »

V převodovce se má měnit po 60ti tis, jestli se nepletu.
VW Passat 1.9 TDi, VW Passat 1.6, Suzuki RM-Z 450, Jawa Pionýr, Jawa Mustang
stony - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od stony - FK »

No po 60 tisíc určitě ne. To platí možná pro minerální oleje do převodovek. Pokud koupíte 75w-90 Api GL-5 syntetický, tak by to už mělo být na pořád.
Jinak není to náhodou i omezené roky. Není i při malém nájezdu převodový olej po určitém počtu let na prd?

Já bych byl asi taky pro ten Mogul Trans SAE 75W/90, API GL4 . Je za dobrou cenu. Výměna ve feldě výjde na cca 600 kč.
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=1020

Bly bych pro Castrol Taf-x, ale to by jsme se dostali na cenu 1200 za výměnu oleje. :|
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Pawlick »

Převodový olej se má opravdu měnit po 60tkm.
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
nebulus - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od nebulus - FK »

O výmene po 60 000km samozrejme viem, ale nikde som nezistil či je to aj nejako obmedzené časom.
stony - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od stony - FK »

No převodové oleje se můžou skadovat cca 5 let. Takže bych tu životnost při používání a malém nájezdu viděl podobně.
Ale v servisní knížce se píše jen těch 60 tisíc. O počtu let se nepíše. Asi výrobce počítá, že těch 60 tisíc každý do těch 5 let ujede.
Ale jinak obecně maximální doba použitelnosti různých tekutin podle servisní knížky je 2 až 3 roky.

Já mám momentálně všechny tekutiny v autě mladší dvou let. Zbývá jen ten převodový olej.
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne pon 29. bře 2010 16:52:32, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Pawlick »

Pokud máš najeto 50tkm od 1998 tak bych výměnu klidně provedl. Je jasné, že ten olej už nebude jako zamlada...
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
Návštěvník

Re: převodový olej

Příspěvek od Návštěvník »

Ivarek píše:No vidíš a já na tom Mogulu mám přes 20 000 km a no problem.Řazení jde super jak v mrazech tak v létě a z velký části mi zmizelo i rachtání předlohy po výměně spojky...viz debaty na starým foru.

co to je 20t,to snad musí šlapat jak hodinky
stony - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od stony - FK »

Tak olej jsem vyměnil. Žádné potíže u výměny nenastaly.
Jen jste mohli někdo napsat že se nemusí odkrucovat to ozubené víčko z hora, ale stačí vyšroubovat ten malý šroubek co je vedle a celé se to sundá i s tím plíškem.
Nakonec jsem koupil jen 2 Litry Q8 75w-90. Vešel jsem se do 500 kč a stačilo to bohatě. Olej byl až na ozubené kolečko.
http://www.autodily-prostejov.cz/prevod ... 90-1l.html
Kristensen - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Kristensen - FK »

sice nikde není uvedená životnost oleje v letech ale u starších olejů typu PP je to cca 5 let u novějších 7 let jinak kilometrově 60 - 120tis, u určitých značek kde byla předpokládaná životnost vozidla 200-250tis byla celoživotní náplň převodovky (třeba opel porsche audi bmw), je to v podstatě jako s gumovejma rozvodama, staré modely aut do roku cca 98 60tis nebo 5 let, novější rok 98 - 05 bylo 90-120 tis nebo 7 let a poslední modely až 160 tis nebo 10 let, dle výrobce.
Kulis - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Kulis - FK »

Co si myslíte o tomto oleji do převodovky bude v pohodě?
http://www.aral.cz/download/oleje/73-pr ... GS-80W.pdf
Zdenex
Příspěvky: 113
Registrován: ned 01. úno 2009 17:13:53
Bydliště: u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Zdenex »

No pokud to chceš do traktoru, tak potom OK :lol:
Kulis - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Kulis - FK »

Ano je to olej do traktoru leč velmi kvalitní mám ho cca 15litrů tak mě jen napadlo zda se tam nechá použít místo klasického osobně si myslím že tím nic nezkazím,ale raděj sem se zeptal ;)
stony - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od stony - FK »

Nějak to tu není. Tak napíšu co jsem tam nalil a jsem spokojený. Moje potíže s převodovkou to vyřešilo.
Q8 75w-90 API GL-4/5 cena na netu parádní 230 Kč za litr:
http://www.autodily-prostejov.cz/prevod ... 90-1l.html

Interval výměny až 400 tisíc .-)
Zdenex
Příspěvky: 113
Registrován: ned 01. úno 2009 17:13:53
Bydliště: u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Zdenex »

Kulis píše:Ano je to olej do traktoru leč velmi kvalitní mám ho cca 15litrů tak mě jen napadlo zda se tam nechá použít místo klasického osobně si myslím že tím nic nezkazím,ale raděj sem se zeptal ;)

Zásadně se nedržím hesla "Ušetřit, ať to stojí, co to stojí". Převodovka traktoru pracuje v jiném režimu. Kvalitní olej to může být, ale pro specifické použití. Do auta bych rozhodně nelil hydraulický olej. ;)
gastr - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od gastr - FK »

čau potřeboval bych poradit dneska chci menit převodový olej a chtěl jsem se zeptat kolik ho tam nalít a hlavně kde se vypouští jestli to zvládnu sám díky prosím poradte chtel bych to met dneska uz za sebou
emge

Re: převodový olej

Příspěvek od emge »

Keby si si prečítal príspevky od začiatku, tak zistíš, že budeš potrebovať cca 2,4 l oleja - podľa toho, koľko sa Ti ho podarí vypustiť (je potrebné olej dobre zahriať) a koľko sa Ti ho podarí reálne naliať. Prístup na nalievanie nie je ideálny budeš potrebovať vhodný lievik, inak pôjde časť oleja mimo.
Výpustný otvor nájdeš ľahko na spodku prevodovky (ako inak ;) ) zo strany od vodiča. Na starších Feliciách má skrutka klasický šesťhran, posledné typy mali imbus. Takže budeš možno budeš potrebovať 17 imbusový kľúč.


# Odstranění citace - viz. bod 4 Pravidel pro vkládání příspěvků.
emge

Re: převodový olej

Příspěvek od emge »

Ja som začiatkom roka použil pri výmene olej Valvoline DuraBlend GL-4 75W-90. Spočiatku som bol veľmi spokojný - výrazne sa spresnilo radenie a prevodovka je tichá. Postupne mám však dojem, že občas ide prvé zaradenie niektorého prevodového stupňa trochu ťažšie (nie je výrazné, skôr je to taký dojem). Ďalšie radenie však už ide úplne zľahka. Lenže je jar a ja mám obavu, či to v zime nebude robiť problémy. Je fakt, že tento olej má trochu vyššiu viskozitu, ako niektoré podobné oleje. Podľa technického listu má viskozitu pri 100 st. C 16,7 mm2/s a pri 40 st. C 105 mm2/s.
Máte niekto skúsenosti s týmto olejom vo Felicii?

Inak myslím, že vhodný olej v dobrej cene by mohol byť tento Ravenol:
http://www.ravenol.de/products?part=157
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Pawlick »

Tak jsem přešel při 125tkm na Mogul Syntrans 75W-90 a je to paráda. Kvalty tam padají jedna báseň, zpátečka jde o mnoho lépe a už ne přes zuby, hlučnost se nezměnila. Investice 3x260Kč, která se v mém případě rozhodně vyplatila.
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
jurajj

Re: převodový olej

Příspěvek od jurajj »

och..až sa mi vlasy ježia keď to tu čítam :D ....50 000 km dozadu sme pri výmene poloosi dolievali do prevodovky "nejaký olej z nejakej plastovej flaše", ktorú mal tatko v dielni...asi po roku som tam pri inej udalosti dolial ešte Madit Hypol, ktorý mal tušim viskozitu 80W/90 a tak som na tom jazdil až doteraz :-D ....teraz v poslednej dobe pociťujem ťažšie radenie, tak som ihneď nakúpil castrol manual 80W...a tu čítam, že najvhodnejší je 75W/90, ale snáď to stále v prípade toho castrol 80W bude zmena k lepšiemu oproti tomu, čo tam bolo pred tým, nie? :lol: ..myslíte, že môžem zmeniť za ten Castrol Manual 80W??
Uživatelský avatar
izzyx
Příspěvky: 426
Registrován: ned 01. bře 2009 13:04:21
Bydliště: Olomouc-Mohelnice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od izzyx »

Chci se zeptat většina z vás tady píše že tam lije 75W90 ale co 75W je nějaký špatný?
Sumss - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Sumss - FK »

přesně tak, připojuji se k dotazu. Jak se liší 75W od 75W90? Příručka mi nic navíc neřiká. Jakej z nich má větší rozsah teplot (zima, léto)? Díky
Uživatelský avatar
Vlada320
Příspěvky: 706
Registrován: sob 19. led 2008 21:41:38
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Vlada320 »

Potřebuju jen radu od zkušenějších.nemůžu se rozhodnout kterej olej vzít spíš ale vidím to asi na Castrol jen by mě zajímalo jestli s ním někdo máte špatný zkušenosti.rozhoduju se mezi http://www.ioleje.cz/oleje/eshop/4-1-Ca ... -TAF-X-1-L a tímto http://www.kucera-autolaky-ppg.cz/index ... il&id=1010
Škoda Felicia Kombi 1.3 mpi Lpg 390 000 km, STK za námi a pořád slouží věrně dál, těch 500 tisíc km s ní prostě dám :-)
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Ivarek »

Vzal bych ten Castrol,tuším že ho doporučoval jako nejlepší olej do převodky i Dedla.
Uživatelský avatar
Vlada320
Příspěvky: 706
Registrován: sob 19. led 2008 21:41:38
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Vlada320 »

tak jsem tu po čtyřech měísích ježdění na Castrol Taf-X a musim říct že jsme docela zklamanej.když jsem tu převodovku koupil tak řadila sice trochu ztuha ale zase kvalty tam nešli vůbec přes zuby.a po nalití Castrolu se to čím dál víc zhoršuje, řazení se změnilo skoro okamžitě v tom že jde řadit strašně lehce nicméně na dvojku už začala řadit přes zuby na torjku už začíná lehce taky ale pořád to jde a hlavně začalo nehorázně klepat ložisko na předlohový hřídely.přijde mi že ten olej je až moc řídkej a prostě to ty sinchrony přestávaj pobírat a bojim se že čím dýl na to budu jezdit tím víc je zk.....co je mi ale divný tak občas ta převodovka začne řadit krásně ale většinou jenom potom co jí pořádně dám za uši a pořádně ohřeju a ještě jedna věc a to že když se rozjíždím z kopce a řadím tak tam jdou snad všechny kvalty přes zuby.nějak to nechápu ale myslím si že těm synchronům vůbec ten olej nedělá dobře.zítra ho budu vylejvat a dám tam shell co mám doma tak pak dám vědět jak jsem dopadl každopádně ale castrol do jetý převodovky už asi nedám.a to tak krásně řadila zezačátku :pale: a pochybuju že odešli synchrony během asi 6tisíc km.co myslíte vy může to bejt tím olejem?
Škoda Felicia Kombi 1.3 mpi Lpg 390 000 km, STK za námi a pořád slouží věrně dál, těch 500 tisíc km s ní prostě dám :-)
Dedla
Příspěvky: 1425
Registrován: pon 13. úno 2006 18:40:52
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Dedla »

Vlada320 :
Spíš jsi koupil nejaký jetý poskládaný "shit" hlavně co se týká synchronů.
Úpravy řídících jednotek motorů Felicia
Ex. Felda http://www.youtube.com/watch?v=b5al6XngGWo Kejzi dík!
VW Sharan TDI : "Dospělé auto pro dospělého člověka".
http://www.youtube.com/watch?v=CkJzc2D2 ... re=related
Nemám rád SZ...
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Atnarfus »

Zkus ten Shell. Já ho mám v podobně mizerné převodovce a proti předchozímu Valvoline a Mogulu to řadí mnohem lépe. Když by jsi chtěl vědět přesné označení, tak se podívám doma na obal.
Byl jsem v podobné situaci jako ty. Koupil jsem převodovku, která ale nepřesně a blbě řadila plus kvílela hned od okamžiku namontování. Vyzkoušel jsem postupně tři oleje až ten Shell (doporučení prodejce olejů) v tom začal fungovat relativně dobře. Měl jsem ale trochu jiný problém. Neřadilo to přes zuby, ale rychlostí tam nebylo možné narvat. Většinou tam kvalt padnul až napodruhé a dost hrubou silou. Kvílení a nepřesnost samozřejmě zůstalo. To je chybnou montáží a olej na tom nic nezmění.
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Honza_t »

Přemýšlím nad olejem, jak bude fungovat sae 75w? Myslím že je v příručce taky napsanej, ale radši se zeptám :scratch:
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Matuhsch »

Tak pokud vím tak paramo 75w se používalo normálně jako náplň, já ho mám v převodovce - pokud auto už má něco nalítáno, volil bych něco jiného - dokud se to pořádně neprohřeje, řazení je tuhé, a o mrazech kolem -10 ani nemluvím.....
Obrázek
Obrázek
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Honza_t »

Tak to je blbý teda :scratch: Já jen že budu něco objednávat na skoda-dily.cz, tak jsem si myslel že bych objednal olej, ale maji jen tenhle http://www.skoda-dily.cz/nahradni-dil/g ... tavia.html
No nic, kašlu na to ;)
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Pawlick »

Honza_t: 75W je doporučený standard, tím nic nezkazíš. Ty peníze bych ovšem nevrážel do "origo" oleje. Buď si kup Trans 75W - ušetříš a nic nezkazíš - nebo si lehce připlať a vezmi si SynTrans 75W-90. Z osobní zkušenosti mohu doporučit, oproti obyč. Transu se mnohem lépe řadí.

Za studena nebudeš moci řadit, pokud nedodržíš specifikaci a naliješ tam třeba 80W...
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Matuhsch »

co já vím co je to zač, já mám mogula 75w a pro převodovku kerá má 170t není asi uplně ideální... ale radši bych zainvestoval, přecejen to měníš asi naposled( např na castrol Taf-x tu byly dobrý ohlasy, nebo Q8....)
Obrázek
Obrázek
modrafelda - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od modrafelda - FK »

Může prosím někdo poradit převodový olej nejlépe do 150 kč/l? Nebo kanystr 2,5 (3) litry ale to jsem zatím nikde neviděl...
Převodovka řadí krásně ale budu ho měnit jen z důvodu sundání víka :( má najeto 220tis a auto nepotřebuju nějak "hýčkat" jen aby to fungovalo.

Co si myslíte o:
Mogul Trans SAE 75W
GYROL 75W LF
75W/80 (jakýkoli typ jsou levnější než 90ky - ale obávám se že do 150/l se stejně nevejdu)
Nebo něco jiného ??

DÍKY MOC za rady.
Matuhsch
Příspěvky: 1116
Registrován: pát 17. dub 2009 19:23:29
Bydliště: Modřice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Matuhsch »

gyrol a mogul 75w je jeden a ten samý olej, mám ho v autě a názor viz výše, težko se řadí, v mrazech dvojka přes zuby apod..... dal bych tam 75w90 a nešpekuloval
Obrázek
Obrázek
emge

Re: převodový olej

Příspěvek od emge »

Dobrý olej za dobrú cenu je Ravenol TSG 75W-90. Ten používam aj ja.
Odporúčam vybrať olej s podobnými viskozitami (40 st. C a 100 st. C), ako má ten Ravenol:
http://www.ravenol.de/produkte/verwendu ... 5w-90.html
Napr. Shell Spirax S4 G 75W-90.
modrafelda - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od modrafelda - FK »

Tak jsem našel toto. Udivuje mě cena. Viskozity má podobné, jako výše uvedený Ravenol...

http://obchod.auto-lemi.cz/en/1-1-4/1010.html
Parametry: http://www.hazmioil.cz/Classic/Classic_ ... GL_4_5.pdf

Co myslíte, je tam někde zakopaný pes ?
emge

Re: převodový olej

Příspěvek od emge »

Spĺňanie API GL-5 je trochu otázne. Ale ak spĺňa súčasne API GL-4 a aj VW 501.50, tak by to nemal byť problém.
Záhadou zostáva, kto ten olej vyrába a s akou toleranciou spĺňa deklarované parametre. Lebo "papier" znesie veľa.
Záleží na Tebe, ako Ti záleží na prevodovke a nakoľko je pre Teba dôležitá cena. Potrebuješ len 3 litre oleja, ktorý sa nemení každý rok.

http://www.petroleum.cz/vyrobky/oleje-p ... ikace.aspx
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od 103457 »

Bavíte se pořád o převodovce ze škodovky na běžnej provoz???
Si připadám, jak v depu u závodní dráhy nebo, kdyby jste dělali přípravy a chtěli objet zeměkouli. :lol: :lol:
emge

Re: převodový olej

Příspěvek od emge »

Možno to tak na prvý pohľad vyzerá :D
ale prevodovky sú všeobecne veľmi citlivé na vlastnosti prevodového oleja.
Prevodovka Felicie je ešte málo prieberčivá, výrobca predpisuje len API GL-4 a značne široký rozsah viskozitných tried. Ale aj z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že "riedky" olej spôsobuje problémy pri radení vo vyšších otáčkach (typický 2. preodový stupeň) hlavne po zahriatí, a s "hustým" olejom má prevodovka problémy určitú dobu po prvom rozjazde po naštartovaní, hlavne v zimnom období.
Vhodný viskozitný rozsah zlepší radenie, uľahčí vodičovi život v zime a tiež predĺži životnosť prevodovky. V určitých prípadoch môže zmena viskozity aj odstrániť niektoré problémy. Takže má význam vybrať vhodný olej.
A samozrejme, netreba zabudnúť na jeho výmenu, keďže sa nemení často. Niektorí ho berú, ako "doživotnú" náplň. V praxi do konca urýchleného konca životnosti prevodovky.
modrafelda - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od modrafelda - FK »

Tak jsem čerstvě po výměně oleje za Mogul 80W90, s autem co má najeto 220 tisíc (převodovka na 95% původní) a moje zkušenosti jsou následující:
-řazení jde stejně jako před tím, to znamená bez problému
-mimo 5ku (která slabě bzučela už před tím) se mi zdá, že se trošičku ozývají i další stupně, takže nejspíš tam byl před tím ještě hustší olej... :lol:

Závěr - na starším autě směle do 80W90 :thumright:
Odpovědět