orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Mr.Wankel
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10. bře 2014 16:26:53
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Mr.Wankel »

2 roky mi Felda stála venku a nejezdil jsem s ní. Tak mi poněkud orezly kotouče. Nijak drasticky, ale mám obavu aby to prošlo na STK (aby to nebrzdilo asymetricky).
Máte někdo podobnou zkušenost? Má mírné oreznutí kotoučů velký vliv na asymetričnost brzdění, nebo je to spíš záležitost zarezlých pístků?

Je nutné ty kotouče nějak odrezit, nebo se to obrousí samo, když se s tím nějakou dobu bude "brzdit" ?
Byla by ta oprava nákladná v servisu?
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Maty »

Nákladná oprava v serivisu? .... v eservisu to opraví tak, že dostaneš nový kotouče a destičky ... což při ceně těchto dílů na feldu není nic závratného

Jezdit a brzdit .... ono se to obrzdí. A pokud se to neobrzdí (budou někde zůstávat rezavé plochy) v místech kde by to mělo brzdit tak pak bych to řešil ...
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
Mr.Wankel
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10. bře 2014 16:26:53
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Mr.Wankel »

Mě nejde ani tak o rez jako takovou, jako spíš o STK. Prostě brzdy brzdily velice dobře, netáhly na stranu, ikdyž mě s tím tehdy vyhodili z STK (protože rozdíl 30%).
Prý ale většina servisů ani nemá ty válce na kterých lze brzdy vyzkoušet.

Ještě ke všemu jsou nějak blbě zařadit některé rychlosti a tak se obávám, že by celková oprava stála víc než polovinu zůstatkové ceny auta. Rozebrání a oprava převodovky by už tak levná nebyla. Tak vážně nevím, když se kombi i s LPG prodává za 15 000.
Papi - FK

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Papi - FK »

.....
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne stř 30. zář 2020 19:00:21, celkem upraveno 1 x.
Mr.Wankel
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10. bře 2014 16:26:53
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Mr.Wankel »

Papi:
Zpátečka tam jde až na 2.-3. pokus. Vyběhané kulisy?
(a to jsem před pár lety měnil komplet řadící táhla)
Papi - FK

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Papi - FK »

.....
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne stř 30. zář 2020 19:00:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Pawlick »

Trochu nechápu: "Prostě brzdy brzdily velice dobře, netáhly na stranu, ikdyž mě s tím tehdy vyhodili z STK (protože rozdíl 30%)."

Takže byly brzdy v pohodě, nebo nebyly? Pokud již tehdy byly nesouměrné, je třeba to řešit hned.

Pokud byly ok, tak to chce projet, brzdy se obrousí samy. Vyzkoušet prudce zabrzdit a u toho pustit volant (opatrně!), jestli to někam netáhne. Pokud auto nebude zatáčet, nic neřeš a běž na STK. Když se jim něco nebude líbit, řeknou ti to a max budeš STK opakovat, je to podle mě jednodušší než něco preventivně a možná zbytečně řešit a dávat auto jen tak do servisu.
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
Mr.Wankel
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10. bře 2014 16:26:53
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Mr.Wankel »

Bezva tip s tím volantem. To zkusím. Problém je že to má propadlou STK a na parkovišti ty kotouče asi obrousit bržděním nepůjdou.
Posledně mě vyhodili že na tom ukazateli byl rozdíl v brždění cca 30% což je závada A, a to byly nové destičky a hadičky. Prostě smůla (na silnici jsem nedostatečné brzdění nepozoroval).

Ještě by mě zajímalo, vadný třmen je na té straně kde to brzdilo podle měření víc nebo míň?
Tipoval bych že tam kde víc, je něco zadřené.
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Pawlick »

Když jsme u toho, pokud máš propadlou STK, tak bys měl správně dojet na STK na podvalu...

Pokud byly brzdy nesouměrné již tehdy, musíš najít závadu. 30 % je hodně, při běžném klidném brždění se to sice skoro nepozná, ale kdyby přišla krizovka, hned bys o tom věděl...

Jestliže si pouze měnil destičky a ne kotouče, možná byla nesouměrnost způsobená tím, že si destičky na již oběhaný kotouč nestihly sednout. Další možnost je, pokud si měnil hadičky, zda jsi měl správně odvzdušněno. Jinak ještě může být problém s váznoucím vodicím čepem. To se na válcích na STK pozná jednoduše, protože je vidět, že kolo po odbrždění stále přibržďuje.

Tak či tak, v tvém případě bych doporučoval brzdy rozebrat, rozhýbat a namazat vodicí čepy, zkontrolovat, jak destičky na kotoučích sedí a asi nejlépe vyměnit kotouče, pokud byly starý a destičky máš přitom nový. Případně odvzdušnění (po dvou letech stání by si měl stejně vyměnit brzdovku). Na brzdách by se nemělo šetřit.
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
Mr.Wankel
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10. bře 2014 16:26:53
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Mr.Wankel »

Právě od výměny těch hadiček a destiček jsem za ten měsíc najel jen asi 500 km. Takže možná máš pravdu, že si ty destičky nestačily sednout na ty kotouče. Plus drobné zadření pístku, a je to rozdíl přes 30%.

Jen si říkám, jestli ty brzdy v domácích podmínkách půjdou vůbec povolit a sundat ty třmeny. Brzdy dostávají docela zabrat a bývají i na novějších autech dost orezlé, přinejmenším ty šrouby. Už se mi i jinde podařilo strhnout zarezlou matku.
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Pawlick »

Jdou, na sundání třmenů nic extra nepotřebuješ. Samozřejmostí je ale slušné nářadí a ne jen tupě rvát za šroub. Ideální použít ořech a dobrou golu, neožvejkat hlavu očkem s tisícihranem. A povolovat nárazy, ne tahem, to pak můžeš ukroutit každej šroub.
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
Mr.Wankel
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10. bře 2014 16:26:53
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: orezlé brzdové kotouče - dlouho to stálo

Příspěvek od Mr.Wankel »

Dík za tip, to s těmi rázy jsem nevěděl. Kvalitní golu samozřejmě mám.
Odpovědět