Teplé ostřikovače

tuning/tuzing úpravy
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

Zdarec, kdysi jsem na netu narazil na jednu stránku, kde měl borec prodlouženou a omotanou hadičku z ostřikovačů kolem hadice chlazení. Jak se v zimě zahřála chladící kapalina, tak párkrát stříknul a měl po námraze na čelním skle. Krom toho, že popisoval jak se z toho krásně kouřilo by mě zajímalo, jestli to nevadí čelnímu sklu? Přece jen to bude asi dost velký rozdíl teplot....i když to cestou na sklo trochu zchladne..? Nemá to někdo?
Paulie
Příspěvky: 282
Registrován: stř 29. čer 2011 17:57:27
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Paulie »

Vypadá to jako zajímavé řešení, ale podle mě tím odděláš okno.
Kámoš v létě umýval na slunku auto a na rozehřáté okno pustil studenou vodu. Šup a prasklina jak se sluší a patří přes celé okno.
V zimě ten rozdíl teplot bude větší. V automobilkách by to takhle dávno vyřešili, kdyby to mělo smysl.
Ale nikdo neříká, že to nemůžeš zkusit. Třeba to okno vydrží ;)
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

Chci ať to zkusí někdo jiný :D Nebo jestli to někdo nemá. Ten borec s tím problém neměl. Alespoň ho nenapsal.... Aby mi při jízdě prasklo sklo bych určitě nechtěl... :o Ale když přijedeš v létě k vapce, taky ti nepraskne sklo... :D
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Maty »

V automobilkách to již vyřešili .... vyhřívané ostřikovače ;)

Zas takovej rozdíl v tom není nebál bych se toho na zimu
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
kwik
Příspěvky: 616
Registrován: stř 02. led 2013 16:19:11

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od kwik »

nojo, ale když přííjdeš k autu, auto je vymrzlé a pokud je hadička od ostřikovačů omotaná kolem hadice v chladícím okruhu, tak aby byla voda v osřikovačích teplá, musí být zahřátý motor, a pokud zahřeješ motor a pustíš teplý vzduch do ofuků, tak nepotřebuješ nikde omotanou hadičku a ofuky sklo rozmrazí tak jako tak.
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

Já si myslím, že se ty ostřikovače nahřejou rychleji :P Spíš nevím co to udělá s tím sklem... aby neprasklo... :D Pojedu devadesát v mínus dvaceti, ostříknu sklo a vytvoří se mi tam pavučina :D Navíc s teplýma ostřikovačema jde jednoduššeji setřít přilepený bordel na skle.
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od DDT »

Kamarád měl kdysi na favoritu takovou plastovou spirálu a ta byla ponořená do nádobky s chladící kapalinou a tou spirálou procházela kapalina do ostřikovačů. Už si nevzpomínám jakým způsobem to tam měl udělané jestli něco lepil nebo jak. Jinak ta spirála se normálně dostala koupit,ale jak říkám je to už víc jak 17 let.
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
Uživatelský avatar
Faust
Příspěvky: 2340
Registrován: pon 11. srp 2008 17:54:38
Bydliště: Prelouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Faust »

já tenhle spusob užívám už 3rok a zatím furt mám jedno okno :lol: :lol: :lol: .
omotávka hadičkou okolo malé hadice s expansky a fungujeto jako když fabka má vyhřívané ostřiky.zas tak teplotní rozdíl tam není a ber v potaz že ostřikovače dělaní jemný proud vody a né litr ;) ,který změní hned teplotu.
zapalený hadr v nadrži?jo redbull dá feldě křííííídla :+D
kwik
Příspěvky: 616
Registrován: stř 02. led 2013 16:19:11

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od kwik »

a navíc, nemrzne náhodou teplejší voda rychleji, než chladná?? mám pocit, že to někde bylo uváděno jako paradox..
Paulie
Příspěvky: 282
Registrován: stř 29. čer 2011 17:57:27
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Paulie »

Tak se omlouvám, že šířím bludy ;) .
Uživatelský avatar
Skury
_________________
_________________
Příspěvky: 2854
Registrován: pon 19. led 2004 13:28:54
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Skury »

Kwik: To by popiralo zakladni fyziku... Uz jenom logicky je to blbost.
Be in, be pirate. Pirates.cz + Škoda Felicia Fun 1̶.̶8̶T̶ - bude update
ProjektySNADNO.cz - zpracování projektových dokumentací na rodinné a bytové domy, interiérový design, specializace na nestandardní řešení.
kwik
Příspěvky: 616
Registrován: stř 02. led 2013 16:19:11

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od kwik »

skury : jmenuje se to Mpembův jev ... více níž :

Zmrzne dřív teplá nebo studená voda?

Určitě si říkáte, co to je za otázku? Přece studená voda zmrzne dřív, to dá rozum. Pokud jste více méně pravidelnými čtenáři těchto řádků, tak už víte, že ne vždy to, co je na první pohled jasné a tváří se logicky, taky správné a logické je. Otázka, která je položená v titulku, se zdá velmi jednoduchá. Je možná tak stará, jak fyzika sama. Jejím řešením se marně zabývaly mnohé chytré hlavy (namátkou Aristoteles, Francis Bacon, Giovanni Marliani, René Descartes) a nutno říct, že zcela uspokojivě tento jev není vysvětlený dodnes.

Dnešní pokus si klidně vyzkoušejte. Nejsem si jistý, zda se vám vyvede k potěšení pana Mpemby a všech ostatních, kteří se ním zabývali. Možná že ano, možná že ne. Já patřím k té druhé skupince experimentátorů. Ale vy jste určitě precizně pečliví.

Jevu, při kterém studená a horká voda mrznou jinak, než bychom předpokládali, se říká Mpembův efekt. Poněkud podivné jméno má po Erasto Mpembovi z Tanzánie. Mpemba se s nim setkal jako 13letý školák. Studenti základní školy v Irinze si ve školní kuchyňce připravovali zmrzlinu. Postup byl jednoduchý – dát vařit mléko, osladit, nechat vychladnout na pokojovou teplotu a pak strčit do mrazničky. Mpemba chtěl využít posledního místečka v mrazničce, a tak nečekal, až mu připravená mléčná směs ztuhne, a dal ji do mrazáku ještě teplou. Ke svému překvapení zjistil, že jeho zmrzlina zezmrzlinovatěla nejdříve. Vše ohlásil svému učiteli, ale ten ho odbyl, že si vymýšlí. (To se občas stává, ale věřím, že vy jste se s podobným odmítnutím ještě nesetkali.) Problém se tak na několik let uložil k ledu. Ředitel střední školy, na které Mpemba po ukončení základní školy studoval, pozval jednou na fyzikální přednášku univerzitního profesora Denise Osborna. Po přednášce panu Osbornovi Mpemba položil otázku: „Jestliže dáte do dvou stejných nádob dvě stejná množství vody – jednu o teplotě asi 35 °C a druhou o teplotě 100°C – a obě nádoby dáte do mrazničky, pak horká voda zmrzne dřív. Proč?“ Osborne byl stejně jako Mpembovi spolužáci spíše pobaven „nesmyslností“ otázky, ale nedalo mu to a pokus několikrát zopakoval. A hle, Mpemba má skutečně pravdu! Oba pak publikovali zprávu o tomto pokuse v roce 1969 v časopise Physics Education.

Přestože se tento jev zdá být velmi podivný, je velmi často pozorovatelný v praxi, aniž si ho uvědomujeme. Tak třeba pokud mrzne, nebudeme auto umývat horkou vodou, protože ta zmrzne dřív než studená. V některých městech vyrábí rodiče mezi domy na sídlišti pro své děti kluziště a polévají ho horkou vodou. Pokus v různých obměnách můžete samozřejmě vyzkoušet i vy. Dejte do dvou stejných nádob stejné množství vody přibližně o teplotách popsaných výše a hrnce vyneste na balkón (větší pravděpodobnost zdaru pokusu mají ti, co mohou vynést hrnce na otevřené prostranství – třeba na dvůr). Vodu kontrolujte a nechejte se výsledkem pokusu náležitě překvapit. Možná i vám horká voda zmrzne jako první. Jestli se vám to napoprvé, napodruhé, napotřetí,… nepodaří, připomeňte si důležitou fyzikální pravdu: fyzikální experiment se vždy povede a vyjde správně, může však proběhnout úplně jinak, než jsme čekali. Pokud se vám pokus nedaří pořád a pořád, navrhuji trošičku změnit podmínky, za kterých pokus provádíte – do jedné nádoby dejte vodu studenou, tak jak má být a do druhé vodu vařící. A šup na mráz. To by bylo, aby se to teď nepodařilo… Jestli se rozhodnete pokus s mrznutím horké a studené vody provádět, rozhodně horkou vodu nedávejte do mrazničky a využijte přírodní podmínky. Věřte, že by se to vaší mrazničce nemuselo a možná, že by vám pak dokonce odmítala mrazit.

Proč horká voda mrzne právě tímto způsobem, se dodnes nepodařilo nikomu uspokojivě vysvětlit. Třeba to čeká právě na vás. My se prozatím můžeme jen dohadovat. Tak třeba: horká voda se rychleji odpařuje a čím rychleji se kapalina odpařuje, tím rychleji jí ubývá teplo. Zároveň se odpařováním zmenšuje její objem a kapalina o menším objemu se ochlazuje také rychleji. Nebo: při varu vody se v ní vytvářejí bublinky, které unikají na hladinu a tam praskají – ve vodě, která prošla varem, je objem plynů menší, což může mít vliv na vytváření krystalků ledu. Všechno jsou to bohužel prozatím spekulace. Dokonce i dnes popsaný pokus se nemusí pokaždé podařit. Ještě spoustu toho o přírodě a dějích v ní nevíme.
Uživatelský avatar
Skury
_________________
_________________
Příspěvky: 2854
Registrován: pon 19. led 2004 13:28:54
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Skury »

Je to postavene na ruznych "materialech". Studena voda a vrouci voda neni to samy. A za dalsi mi poznamka o tomto jevu v teto diskuzi prijde trosku mimo. ;)

Za me plati "zdanlivost paradoxu" z odkazu http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Mpemb%C5%AFv_jev
Be in, be pirate. Pirates.cz + Škoda Felicia Fun 1̶.̶8̶T̶ - bude update
ProjektySNADNO.cz - zpracování projektových dokumentací na rodinné a bytové domy, interiérový design, specializace na nestandardní řešení.
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Honza_t »

O tomhle jevu jsem slyšel, ale zároveň experimentátor dodal, že to nefunguje vždycky ani když uděláš ten pokus pokaždý stejně. Podle mě takovým jevem kterej funguje jen někdy je zbytečný se tady vůbec zabývat. Navíc bude rozdíl mezi vodou a nemrznoucí směsí. Dost možná naopak bude ten jev podporovat, protože je většinou s příměsí ethanolu nebo methanolu a obojí má velký výparný teplo. Na druhou stranu třeba ne, on se tam přidává glykol aby se to neodpařovalo, takže asi co výrobce to jinej výsledek, protože si to každej patlá podle svýho.

Omotanou hadičku okolo hadice malýho okruhu mám už několik let, ale jestli to má nějakej efekt těžko říct, na skle mi to zamrzá dokud na něj nefouká teplej vzduch z topení a do tý doby se ani ta kapalina neohřeje. Pak když jedu nějakou dobu tak se při ostřikování z tý kapaliny i kouří, a nezamrzlo mi to v takovým stavu nikdy a ani sklo neprasklo. Asi bude muset každej experimentovat podle svýho. Jo a ty vyhřívaný trysky, to je jen aby při odpařování kapaliny za jízdy nezamrzly, kapalinu samotnou to při otřikování nestihne nijak moc ohřát.
Uživatelský avatar
Skury
_________________
_________________
Příspěvky: 2854
Registrován: pon 19. led 2004 13:28:54
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Skury »

Spirala a vyhrivany trysky jsou jen kvuli tomu, aby nezamrzla trubicka a trysky a ostrikovace fungovaly i v extrémních teplotach. Nic vic, nic min.
Be in, be pirate. Pirates.cz + Škoda Felicia Fun 1̶.̶8̶T̶ - bude update
ProjektySNADNO.cz - zpracování projektových dokumentací na rodinné a bytové domy, interiérový design, specializace na nestandardní řešení.
Uživatelský avatar
Vasek
Příspěvky: 1196
Registrován: úte 19. srp 2008 14:12:32
Bydliště: Mladá boleslav/ Žatec

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Vasek »

ja mam vyhrejvanou kapalinu odstrikovacu uz nekolik let a nikdy zadnej problem. Ohrejvam ji teda od velkyho okruhu.
škoda 791.136M 4/99
každý auto jede rychle, jenom záleží kolik mu dáte napapat ;-)
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od DDT »

Tak sem dej fotky jak to máš udělané :idea: :?:
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

No zajímavé... Ale je fakt, že se může ten ethanol nebo co tam dávaj vypařovat... Aby pak z toho na konci zimy nebyla letní kapalina do ostřikovačů :D

Edid: Tak jsem našel úpravu pro Opla: http://www.opelcalibra.wz.cz/calibra135.htm
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od DDT »

Proč by se měl odpařovat,však kapalina je v nádobce pořád studená,ohřeje se až když teče k ostřikovačům.
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

To je fakt. Máš pravdu. Až bude venku trochu tepleji a více času, tak se na to vrhnu.
Uživatelský avatar
Vasek
Příspěvky: 1196
Registrován: úte 19. srp 2008 14:12:32
Bydliště: Mladá boleslav/ Žatec

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Vasek »

vždyť je ještě teplo. Zima bude, až přijde sníh a bude deset pod nulou :lol:
Pokud chcete někdo fotku, tak mam svoje řešení vyfocený někde u sebe v tématu...
škoda 791.136M 4/99
každý auto jede rychle, jenom záleží kolik mu dáte napapat ;-)
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

Fotku tu klidně dát můžeš. Ta o které mluvíš už asi nefunguje :D
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Honza_t »

Já to poladil ještě tak, že jsem si udělal tu hadičku vyhřívanou elektricky. V sobotu jsem to vyhřívání od chladící kapaliny odstranil, zkrátil a místo toho do hadičky přišel ocelovej vázací drát, dýlka něco přes metr a pak ven už silný kabely. Z jedný strany jsem to zapojil na kostru a z druhý na jeden z kontaktů čerpadla (prozatimní řešení, je to dost velkej proud, tak to chce relé). A když začnu ostřikovat, tak to začne i hřát a je to dost silný aby to vodu ohřálo realtime. Sice neni žádná horká, ale z ledový to udělá vlažnou, takových 10°C to přidá v pohodě. A samozřejmě se dá drát zkrátit a klidně ten efekt zdvojnásobit, nebo dát dráty dva. Tohle řešení by mohlo někomu pomoct, hlavně pokud třeba někdo sedne do auta v -10°C a jede a pak si pustí ostřikovače a začne mu to zamrzat. To se třeba mě stalo několikrát, dokud se neohřálo sklo od topení (hlavně že nemrzka do -20°C :evil: ). Jen teda nevím jak dlouho ten drát vydrží než zrezne :D
Boban - FK

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Boban - FK »

Zdravím pánové. Když jsem kdysi měl ŠKODU 110 L tak jsem v zimě v mrazech ráno sklo vůbec neškrábal. Napustil jsem do flašky teplou vodu z kohoutku a sklo jsem polil. Dělal jsem to tak pravidelně asi 6 let a sklo nikdy neprasklo a bylo zcela napoškozené. Totéž dělal i kolega v práci. U Felicie a všech novějších aut se to prej dělat nemá, neboť skla jsou údajně vyráběná jinou technologií a nemusela by to vydržet!!!
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

Honza_t píše:Já to poladil ještě tak, že jsem si udělal tu hadičku vyhřívanou elektricky. V sobotu jsem to vyhřívání od chladící kapaliny odstranil, zkrátil a místo toho do hadičky přišel ocelovej vázací drát, dýlka něco přes metr...

Nějak ti nerozumím... Máš to nafocené?
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od DDT »

Mno teda s tím drátem v hadičce nevím,nevím :? To už raději koupit vyhřívané trysky s fabie nebo omotat tu hadičku kolem hadice od chladiče.
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
Uživatelský avatar
00Inferno00
Příspěvky: 1728
Registrován: úte 02. zář 2008 9:51:55
Bydliště: Dolní BenešoVW
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od 00Inferno00 »

Vyhřívané trysky ti vodu neohřejí, ten drát ale ano ;)
Vici píše:...ARL je král mezi TDI na platformě G4...
VW Golf IV 1.9TDI PD ARL 192PS 401Nm powered by TDIfun, EGR-off, TT puky, Strongflex dogbone
VW Passat Variant B8 2.0TDI Dynaudio
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od DDT »

Tak proč to montujou do fabek, když to vodu neohřeje :?:
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

Podle mě to jen zabrání zamrznutí v té trysce.
Uživatelský avatar
favo
Příspěvky: 7079
Registrován: ned 01. srp 2004 15:41:36
Bydliště: Blansko

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od favo »

Omotanou prodlouženou hadičku od ostřikovačů kolem přívodní hadice do chladiče jsem měl před pár lety na feldě taky, ale výsledek byl jen ten, že se mi neustále odpařovala voda z hadičky a musel jsem čekat než ostřikovače natáhnou novou. Nakonec jsem to dal pryč, protože to v podstatě žádný pozitivní přínos nemělo.
Koupil jsem i vyhřívané ostřikovače z fábie, namontoval do feldy, ale nikdy nezapojil el. přívod. Nakonec jsem to dal pryč taky.
Moje felda 1.4 MPi
Golf IV 1.9 TDi 164 PS 393 Nm
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od DDT »

-miki- píše:Podle mě to jen zabrání zamrznutí v té trysce.

Bránit v zamrzání má nemrznoucí směs,protože jestli bude mrznout tak zamrzne už voda v nádobce.
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

Směs ti v trysce ztuhne mnohem rychleji než ve větším množství. Nehledě na to, že ten ethanol se prostřednictvím té trysky bude sublimovat a zamrzne. Nejsem žádnej chemik, ale tohle mi přijde logické.
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od DDT »

Hele nevím,ale jezdím už několik let,vždy používám nemrznoucí směs na -40°C,(-20 byla slabá) a nikdy se mi ještě nestalo že by mi něco v trysce zamrzlo a to jezdím i v největších mrazech.
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

Už se mi několikrát minulou zimu stalo, že jsem smetákem odhrnul sníh z čelního skla, ometl stěrače, trysky a ostřikovače nešly. Až po nějaké delší jízdě to šlo. Leju tam na -30. Takže buď to tam přimrzlo nebo se do té malé trysky nacpal sníh. Kouknul bych na nějaké fotky jak to máte řešené :)
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Honza_t »

No je to jen aby nezamrzly trysky, hlavně za jízdy má ta nemrzka tendenci zamrzat i při vyšších teplotách, než do kolika jsou nemrznoucí. Samozřejmě to platí jen pro tu část která je vystavená větru, v hadici to nezamrzne. Taky to mám vyhřívaný, a když na to po chvíli sáhnu tak to je trochu teplý, ale to je tak málo, že to nic neohřeje. Kdyby to mělo něco ohřát, tak by to muselo hřát tolik že by se ten plast hned roztekl.

-miki-: Nafocený to nemám, protože je to tak primitivní věc, že mě to ani nenapadlo :) Normálně vezmeš hadici, strčíš do ní drát, provlečeš ho až na druhej konec. Takže pak máš na každý straně z hadice trčet jeden konec, hadici navlečeš na čerpadlo a spojku mezi trysky a zalepíš, protože to pak nejde jinak utěsnit (ono by to šlo, ale musela by bejt kovová spojka). No a co ti čouhá ven, tak ty konce napojíš na silný kabely a zapojíš, to je všechno.

Nějakej člověk s tím na TDičku vyhříval palivo, protože jezdil na olej :D
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

A jaký má ten drát odpor? :shock: :shock: :shock: :shock:
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Honza_t »

Záleží na drátu, jak je silnej a přesnej materiál. Tenhle je takovej tenoučkej. Má o dost větší odpor než měděnej, s tím jsem chtěl vyhřívat nejdřív, ale to hořely i přívodní kabely :D
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od -miki- »

Něco o elektru vím, ale jak jsi to napsal, tak jsem si představil v hadici drát jak kráva připojený na baterku :D Potom jsem si vybavil hořícího peugeota od sestřenky :D Než to cpát do hadice, tak bych ji radši tím drátem omotal....jen to asi nevyhřeje tak rychle. Měřil jsi proud?
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Honza_t »

No ne, to je tenoučkej drát :) Proud jsem neměřil, ale neni to nic strašidelnýho, protože to moc nejiskřilo když jsem to připojil na baterku (jen holej drát, holýma rukama a tak 2s se to dalo udržet, ale na konci třetí už by mi to asi upálilo ruce :D ). Okolo by to bylo paradoxně nebezpečnější, tam to nechladí voda ale jen vzduch a to by takhle výkonný shořelo během pár vteřin a během minuty nejspíš i auto. V tej vodě je to bez problému. Nejvíc se mi na tom právě líbí že to hřeje až když ostřikuješ a ne že to zapneš nějakým vypínačem, ono se to přehřeje když to zapomeneš vypnout a pak ti chytí auto :) . Jinak můžeš použít přímo odporovej topnej drát, ale to vyjde na stejno.
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od DDT »

Jinak jak by se daly ty vyhřívané trysky připojit,vzít přívod normálně od motorku čerpadla?
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Honza_t »

To je k ničemu, ty začnou topit tak za minutu. Běžně jsou prej napájený po celou dobu nastartovanýho motoru a je jedno jestli je léto nebo zima, to se mi teda vůbec nelíbilo. Já to mám spolu s vyhříváním okna a zrcátek, ale to je taky blbý řešení. Nejlepší by byla automatika podle teploty vzduchu.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 64
Registrován: úte 22. črc 2014 19:04:50
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplé ostřikovače

Příspěvek od Jim »

Honza_T :
No, mám obavu, že takhle bych měl brzy vyhřívaná i sedadla (až by mi to začalo hořet pod zadkem ...) . Raději bych použil odporový drát (ISOTAN apod.) , tímhle musí téct dost velké proudy - navíc bych se bál propálení hadičky.
.:: JIM ::.
Felicia LX (Combi) ● 1,6 ltr. MPi ● RV 1997 (old-face) ● cca 65 tis. km
bohužel většinou sedím za volantem služebáku a Felinku mám jen na hraní si doma
Odpovědět