Disky a pneumatiky

Odpovědět
Tom3k - FK

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Tom3k - FK »

prosim vas feldaci stale riesim problem s kolesamy teraz mam klasiky r13 165/70..ak obujem 175/60 R14 aj s diskamy 14" zlepsi sa nejak prilnavost auta k vozovke alebo auto lepsie brzdi?alebo to nebude moc poznat, ak nie nevadi mi ostat pri klasike ak by sa zlepsili vlastnosti pri kupe kvalitnejsich pneu...zaujimaju ma len tieto dva rozmery...v poslednej dobe nemam nejak v aute doveru v ostrejsich zakrutach a to mam aj stabik aj rozperovu tyc...preto by som chcel skusit vymenit pneu za inu znacku (momentalne barum) po pripade zmenit aj velkost diskov..nestupne koli prechodu z 13" na 14" spotreba..nebude auto trpiet jazdou do kopca keby dam 14" myslite ze by to mala este tahsie?dakujem za odpoved
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od 103457 »

čím širší pneu, tím větší styčná plocha pneu s vozovkou, tím lepší přilnavost. Ovšem je tam více faktorů, zejména povrch vozovky a hmotnost vozu.
Pokud budeme uvažovat o felicii, tak za sucha se přilnavost trochu zlepší, za mokra by se mohla i trochu zhoršit.
Velikost disku 13" nebo 14" nemá na přilnavost ani na spotřebu vliv. Pokud chceš širší pneu můžeš nechat 13" disky a dát třeba 175/65 R13, 175/60 R13.
Možná by ti stačilo dát i jiné pneu, repsektive od jiného výrobce, čím měkčí pneu, tím lépe drží.
Ale hlavní a základní je, jak budeš jezdit, ani nejlepší gumy a disky tě neudržej na silnici, když budeš jezdit jak :pig: ;)
Tom3k - FK

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Tom3k - FK »

s tymi sirsimi gumamy na 13" je zaujimavy napad ;) nebude treba dokupit aj nove disky?kedze teraz mam tie klasicke plechace, ci by sa na ne zmestili pneu napr 175 60 r13 kedze teraz tam je 165 70 r13
razby

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od razby »

Zdravim. Mám dotaz. Mám v garáži po Š120 kola se zánovníma a le krásnejma gumama a na nich krásný vzorky. Šly by na felicii?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od 103457 »

Koukni se do svého TP a pak na svoje kola. A bude ti to jasné.
Jak mi máme vědět co máš v garáži za kola??
Letis - FK

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Letis - FK »

Prosímvás, jaké z těchto pneu byste zvolili na 14" alu na léto?
http://pneumatiky.heureka.cz/barum-bril ... h/#section
http://pneumatiky.heureka.cz/barum-bril ... t/#section
Měl jsem ty 60ky, ale nevím, jestli se to vyplatí si za ně připlatit...
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Maty »

175/60 R14 je povolený rozměr od výrobce a nebudeš s nim mít případě nějakých problémů starosti ;)
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od P1azer »

Zdravím, tak dneska byl tchán s mým autem u kamaráda v pneuservisu, protože po přehození na letní mi začalo auto hučet. Myslel jsem, že budou špatně vyvážený kola, ale prý jsou gumy KO (zadn úplně stvrdlý a neplní svou funkci a přední nejsou o nic lepší). Takže se chci zepatat, do čeho jít? Rozměr standardní 167/70 R13 (kola jsou hliníkový, ale prej jsou rovný). Tak jestli klasika Barumky nebo je něco lepšího v této cenové kategorii? A jestli neznáte nějakej shop s odborem v Brně a okolí, kde je levno. Díky

EDIT: Tak nakonec po takové HALÓ akci mám dokonce i přezuto. Náhodou jsem našel na netu nedaleko bydliště chlápka, co rozprodává gumy. A za 400kč/kus nové barum briliantis 2 nešlo odolat. Dokonce jsem od něj měl i záruku na to, kdyby bylo nějaký šišatý, tak mi je vymění... To je fakt haluz, které se povede jednou za dlooóhou dobu.
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Honza_t »

Já bych z barumek zase tak odvařenej nebyl teda. Skoro cokoliv v cenový kategorii nových barumek je lepší. Jen bych nešel do protektorů a číny.
osobne
Příspěvky: 647
Registrován: ned 09. led 2011 20:19:57
Bydliště: Nepolisy
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od osobne »

Za 400 Kč/kus neseženeš.
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od P1azer »

Já odvařenej nejsem, ale taky mám auto na to, aby mě dopravilo. Na to jsou barumky úplně super, navíc ty nový asi už přežijou auto. Když vidím, jak vypadají po 2 letech nový zimní gumy, tak pokud někde nepíchnu, tak pneu mi rozhodně auto přežijou (nájezd 10-12tis/rok). No prostě jsem měl nutkání se pochlubit takovým kaufem, co se povede jednou za uherský rok, tak se nezlobte 8-)
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
ferdamravenec
Příspěvky: 4169
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od ferdamravenec »

barumky by mě nevadili , pokud by je vyrobili u nás , ale určitě na nich není CZECH předpoládám že tam bude ROMANIA či něco podobnýho
taky jsem se napálil , na pirellkách , a to to mě to s.. víc , člověk by řek taková značka nebude mít žádný sračky .......... njn MADE IN TURKEY ........nemám slov
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Honza_t »

osobne: to ani nový barumky za 400 neseženeš, vždyť je kupoval od někoho, ikdyž "nový". Zkus něco koupit a prodat to za stejnou cenu, to nikdo nekoupí. A pokud se bavíme o "nových" z druhý ruky, tak ty už za 400/kus seženeš.

P1azer: Chlubit by se měl prodejce, že se mu je za tolik povedlo prodat když to byly barumky z druhý ruky :lol:

ferdamravenec: i kdyby tam bylo made in Czech, tak je to pořád stejná stlačená tma. Dával jsem je nový dědovi na feldu a byly český, a stejně to nemá s normální gumou nic společnýho - zaprší a seš jak na ledě, na suchu ještě jakštakš. Stejně se chovaly 8 let starý protektory za 500, takže pro mě "značka" barum skončila, to co vyrábí nejsou pneumatiky.
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od P1azer »

Myslím, že záleží, jak člověk to auto bere. Já to mám jako nástroj pro přemístění z bodu A do bodu B. Takže nikde nespěchám, nikde neblbnu, takže by se dalo říct, že funglovky gumy jsou pro mě luxus.
Honza_t: Pokud víš, kde se daj sehnat nový gumy za půlku ceny, tak mi dej vědět, aby přezula celá rodina za dobrou cenu. ;)
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
Frenk - FK

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Frenk - FK »

Ahoj.
Můžete mi doporučit rozměr pneu na disky 5,5" R15 ?
Kala jsou na felicii. Mam vyhlidle 175/60/15 ale nejsem si jistý výškou profilu.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od 103457 »

Jo, to půjde, ikdyž je to nestandardní, když někdo dává 15" kola, tak většinou chce širší pneu, alespoň 185/55/15
Frenk - FK

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Frenk - FK »

Širši bych docela nerad. S pneu 205/50/15 i Espace 2.2 mi už nechtěl zatačet. Jde mi jednoduše o to co tam vleze na 15" disku. Rozměr do 195 mě nebude trapit.
Obrázek
Uživatelský avatar
00Inferno00
Příspěvky: 1728
Registrován: úte 02. zář 2008 9:51:55
Bydliště: Dolní BenešoVW
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od 00Inferno00 »

Že ten Espace nechtěl zatáčet, imho nezpůsobila šířka pneumatiky. Na Golfu jezdím 225/45 na 17" disku a zatáčí to stejně jako 195/65 na 15" disku.
Vici píše:...ARL je král mezi TDI na platformě G4...

VW Golf IV 1.9TDI PD ARL 192PS 401Nm powered by TDIfun, EGR-off, TT puky, Strongflex dogbone
VW Passat Variant B8 2.0TDI Dynaudio
Frenk - FK

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Frenk - FK »

Tak šiřka poměrně dost ovlivňuje zatačeni. Zaleži ale na geometrii kola v plnem rejdu. Při určitý šiřce čast běhounu prostě už se jen posouva po vozovce a neopisuje určitou kružnici. To je ale na delši dobu a :ot: Nadměrný rozměr je znat hlavně na autech kde neni určena větši pneu už na samotnem vraceni volantu.
Slint
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 06. bře 2014 19:17:46
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Slint »

Zdravim, nikde jsem to nejak nemohl najit ale mam takovou otazku mam zimni pneu 165/70/13 na plechacich a z prace mi kluci sehnali plechace z felicia pickup a ty jsou +- o palec sirsi. Chci vedet jestli pujdou presadit v pohode a budou tam dobre sedet :?:




Tak otazka zbytecna uz jsem to tu nasel jak by ostatni rekli :hledej: :D
BOBSEN
Příspěvky: 2
Registrován: ned 04. kvě 2014 19:47:13
Bydliště: NOVÝ HRÁDEK
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od BOBSEN »

ZDRAVIM. CHLAPI NEMÁTE NĚKDO ZKUŠENOST JESTLY JDOU LEGÁLNĚ DOPSAT DO TP KOLA R15 ? DÍK.
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Maty »

Ano máme zkušenost ..

viewtopic.php?f=51&t=5814

CAPS LOCK taky používat nemusíš ...
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
Uživatelský avatar
emilio52
_________________
_________________
Příspěvky: 4134
Registrován: pát 28. pro 2007 21:07:04
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od emilio52 »

Vypni si Caps Lock a přešti si to tu od začátku a zjistíš jestli jo nebo ne !!!!!
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce moje felda
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od P1azer »

Zdravím.
Mám kola 2 zimy a jen tak mě napadlo, jak často je necháváte převažovat? Protože jeden "týpek" mi v servisu tvrdil, že by se měli cca každých 5tis. převažovat, což mi příjde na hlavu padlý. Jakože teď jsem si před přezutím trošku nastříkal disky zimáků, protože ten komaxit byl na jedné oprískanej. Bál jsem se, že to bude třeba někde nerovnoměrně a třeba začnou házet, ale zkoušel jsem jet 120km/h a v pohodě. Má to teda cenu před každou sezónou si je nechat převážit? Díky
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
Uživatelský avatar
Nosferat
Příspěvky: 564
Registrován: pát 21. říj 2011 16:53:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Nosferat »

Je to doporuceny ... Já je nechavam vyvažovat tak jednou za rok, rok a pul, záleží jak si vzpomenu hlave mimo sezenu prezouvani ....( jezdim jedny celoročně)
Renault Clio Generation 90TCe 56kw
Škoda Fabia II Family 1.2HTP 12v 51kw


https://www.instagram.com/hrabe.official/
ferdamravenec
Příspěvky: 4169
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od ferdamravenec »

jestli chceš mít jistotu tak nech zkontrolovat ,já to dělám po zimě když je sundám , pak je uložím , případně po nějakým problému (obrubník ....................)
Uživatelský avatar
P1azer
Příspěvky: 294
Registrován: ned 20. led 2013 22:12:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od P1azer »

Já právě střídám 2 sady kol a ročně najedu jen něco mezi 10-15tis. km, takže mi přišlo zbytečný to převažovat po jedné sezóně. Jen jsem se ptal na názory ostatních. Jasně, kdybych to měl jako pracovní nástroj a denně jezdil X set km, tak se ani neptám. Ale 90% je to jen převoz po městě a z toho ještě 70% jen práce<->domov (cca 10km).
FELICIA LXi [] 1.3MPi, r.v. 1999 Deep sea blue metalic
Ford Focus II 1.6 TDCi 80kW
vesan

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od vesan »

Dobrý den, obuju na disk od felicie pneu o rozměrech: 155/80R13?
http://www.pneuvranik.cz/x152-w__1/prot ... neus-ovada
Díky za rady...
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od 103457 »

Ano .
Fiki
Příspěvky: 11
Registrován: stř 01. dub 2015 7:37:15

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od Fiki »

Zdarec feldaři, mám tyhle disky 5 1/2 jx13 H2 co pak na ně můžu obout za gumy? Diky za odpoved.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od 103457 »

Můžeš všechny R13 co na disk narveš, ale smíš obout jen tyto:
165/70 R13, 175/65 R13, 175/60 R13 + FUN ještě 165/80 R13
:hledej: http://www.feliciaklub.cz/knihovna.html?detail=12
roman63
Příspěvky: 48
Registrován: stř 30. črc 2014 15:03:35
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od roman63 »

Já mám v TP povoleny krom výše uvedených i 175/70 R13 na 5" discích a na zimáky 155/80 R13 na stand. 4,5" discích (kombajn r.v. 2001).
ferdamravenec
Příspěvky: 4169
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od ferdamravenec »

teď jsem zjistil , že mám v TP na krátkou , : alternativně může být vozidlo vybaveno kolem pro dočasné užití
jimac
Příspěvky: 13
Registrován: stř 05. čer 2013 16:47:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od jimac »

Zdravím všechny, pořídil jsem nové zimáky, klasického rozměru 165/70 r13. Mám na ně origo plechy, ovšem dva 4,5j a dva 5,5j z pickupa. Otázka zní může někoho zajímat (pojišťovna), že vzadu budou o ten palec širší ráfky než vepředu? Pneu jsou všechny 4 samozřejmě stejného rozměru. Děkuji vám za radu.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od 103457 »

Je to vidět pouhým okem, bude to zajímat každýho šťouru, protože felda musí mít všechna 4 kola shodného rozměru
jimac
Příspěvky: 13
Registrován: stř 05. čer 2013 16:47:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od jimac »

Je právě zajímavé, že ve vyhlášce je psáno pouze o rozměru pneumatik a ne o rozměru ráfků. Každopádně chápu že třeba na STK by radost neměli :lol: Ale třeba pojišťovna pokud by se nedejbože něco stalo a chtěli by se na tomto otáčet, tak musí dokázat, že nehoda byla způsobena tím že nejsou všechny disky stejně velké a to přeci v životě nemůžou dokázat...
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od 103457 »

Pojišťovna ti nic nemusí dokazovat, v každé pojistné smlouvě je větička podobného znění: Pojištění se vztahuje k jízdě schváleným vozidlem.
Vozidlo nebylo schváleno - homologováno s dvojrozměrem (jiná šířka vepředu a jiná vzadu), takže ti může pojišťovna krátit nebo zcela zamítnout plnění. A v okamžiku, kdy dojde ke zranění osob, tak je to to samé, soud ti řekne, že vozidlo takto nebylo schváleno, nemělo na silnici nic dělat, kdyby tam v ten danný okamžik nebylo dopravní nehoda by se nestala.
jimac
Příspěvky: 13
Registrován: stř 05. čer 2013 16:47:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od jimac »

Díky za odpověď na můj dotaz. Teď k těm pojišťovnám. Přímo od ČAP bylo vyjádření k dotazu na nezapsaný rozměr pneu v TP a případné nehodě a to znělo právě tak, že by pojišťovna musela dokázat, že by se nehoda nestala pokud by na vozidle byli předepsané pneu. A zrovna rozměr pneu chápu, ale o palec větší ráfky se stejným rozměrem pneu, ještě k tomu oboje zapsané v TP... Ale jo asi by se snažili se na tom povozit.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od 103457 »

Hele jsou to jejich prachy čím míň vyplatí, tím mají vyšší zisk.
martin.324
Příspěvky: 100
Registrován: sob 08. zář 2018 8:41:59
Bydliště: Šalingrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky a pneumatiky

Příspěvek od martin.324 »

103457 Má absolutní pravdu a nesprávné penumatiky jsou důvodem k nevyplacení pojištění - jakéhokoli. Mám doma krásné disky 15", které jsem měl na dieselu combi v plné GLX z 2000 v roce 2001 a vypadalo to nádherně.

JINAK dne 2.1.2019 jsem přejel neprohrabané Červenohorské sedlo ve chvíli, kdy se Fabie, Rapidy, Octávia, otáčely a jely zpátky dolů. Matador MP 58 M+S vítěz testu na ledě a sněhu do kopce a z kopce.

5.1.2019 = 15.000 ujetý km od 13.7.2018.
Odpovědět