Ventilátor topení, potkávací světla

nitram1234
Příspěvky: 9
Registrován: ned 03. čer 2018 13:36:57

Ventilátor topení, potkávací světla

Příspěvek od nitram1234 »

Ahoj,

přestaly mi fungovat větráky (1-4 stupeň - vůbec nic) a přední potkávací světla (zadní svítí, dálková taky a vše ostatní též) - prostě najednou z ničeho nic, jedu a větrák se vypnul (měl jsem ho na 3).
Geneze problému:
1. delší dobu jsem pozoroval, že světla svítí a větráky se točí víc když je motor v otáčkách, šlápnu na spojku a světla i větrák trochu klesli ve výkonu.
2. po asi 80km cesty na chalupu začalo něco smrdět - jako kdyby se něco pálilo, ale zároveň takový nepříjemný (chemický) smrad - my jsme na to v Ostravě zvyklí, ale tohle bylo něco z auta, jakoby od baterky, nebo okolo baterky - nicméně jsem dojel.
3. dnes jsem nastartoval a větráky jeli asi 10 minut a pak se z ničeho nic vypnuly a stejně tak přední světla.
Potřeboval bych se dostat zpátky do Ostravy, tak pojedu s mlhovkami a snad to vydrží. Prošel jsem pojistky, všechny vypadají dobře - co bych mohl zkusit sám projít - motorek větráku (k němu se snad dokážu dostat), ale nevím co s těmi světly. Po svátcích to dám do servisu, ale teď bych potřeboval ještě chvíli fungovat.

Předem díky za nápady.
Hezké svátky
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor topení, potkávací světla

Příspěvek od ferdamravenec »

alternátor - změřit dobíjení

nevím jestli větrák + světla stím souvisí (smrad-přebíjení poměr napětí na reléX)

pokud to souvisí/selo tak nic
pokud ne tak to může být problém žlutýho drátu na startéru - ale s tím většinou souvisí problém se startováním
nitram1234
Příspěvky: 9
Registrován: ned 03. čer 2018 13:36:57

Re: Ventilátor topení, potkávací světla

Příspěvek od nitram1234 »

Startuje to bez problémů - alternátor asi bude špatný, ale změřit dobíjení neumím - respektive nemám měřák. Nemohl "shořet" motorek větráku, že je to úplně mrtvé - ten bych vyměnit asi zvládl? Nevím přesně čím začít?
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor topení, potkávací světla

Příspěvek od ferdamravenec »

mohl ale to by jsi nejmíň rok slyšel pískání pak vrzání

pokud nejde větrák a zároveň světla , tak ti nepůjdou ani stěrače , tzn. že není sepnuté relé X - R7
může být špatné relé , nebo napálený jeho kontakt ,
problém s cívkou startéru - při zaputým klíčku se odpojí žlutý drát startéru dá se na kostru , pokud vše bude fungovat je cívka vadná
nitram1234
Příspěvky: 9
Registrován: ned 03. čer 2018 13:36:57

Re: Ventilátor topení, potkávací světla

Příspěvek od nitram1234 »

díky za nápady - vyndal jsem to relé a dal zpátky (přijde mi v pohodě, nikde nic napáleného), zítra vyzkouším to s tím drátem od startéru, ale přijde mi, že problém je jinde, stěrače fungují: dnes jsem jel asi 100km, zase příšerný smrad, potřeboval jsem dojet, pak jsem otevřel kapotu a koukám, že se mi doslova vaří baterka - kouří z těch průduchů na boku a ten smrad je z toho. Takže alternátor nějak přebíjí, než že by nedobíjel - domněnka laika, prostě nevím ??? takže je asi nutné vyměnit alternátor a nebo je možné jej nějak opravit (vyměnit regulátor) a pak bych asi řešil tu cívku u startéru? Nakonec asi skončím v servisu, ale rád bych tentokrát ušetřil a zkusil si to udělat sám. Tu baterku jsem asi odrovnal, nevím zda-li jde doplnit...
edit: teď sem hledal dál a přijde mi, že jsem mohl odpálit žárovky v předních reflektorech a nějak ten ventilátor topení, asi nezbyde než vyměnit regulátor napětí a baterku, ach jo, sem blbec, ale dojet sem nějak musel??
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor topení, potkávací světla

Příspěvek od ferdamravenec »

mohlo by to být jen regulátorem na altíku , ale možná/spíš to bude chtít celej altík
jo když to přebíjí tak se dá jet ale che to zapnout co nejvíc věcí a jet na co nejnižší otáčky

ty spálený žárovky mě nenapadli ,
jedna sousedka - stará paní jezdila s přebíjením asi půl roku , praha-chalupa tj. asi 12x 100km
odcházeli jí žárovky vzadu , až když jí odešla přední parkovačka , jsem po otevření kapoty zjistil že
má místo baterky bílou kouli

tu cívku startéru neřeš , páč ti ty př. světla nesvítili páč byli spálený(jak jsi psal) a ten větrák to teprv uvidíš
Odpovědět