NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček

El. zrcátka, Výhřev sedaček, El. okna,....
goodFela - FK

NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček

Příspěvek od goodFela - FK »

Předmluva:
Jelikož mě to už taky potkalo, napadlo mě, že bych se se zkušenostmi mohl podělit s dalšími. Neříkám, že tohle je jediný a nejlepší řešení, ale hraju na jednoduchost a použití věcí, který se většinou válí někde doma.

Pomůcky:
- šroubovák
- nůž

Materiál:
- zahradní hadice (vnitřní průměr 10mm - já měl 1/2" a taky funguje)
- stahovací pásky
- samovulkanizační páska (nepovinné, http://www.penta.cz/cz/vedeni-kabelaze/ ... smrstovaci )
- svařovací drát
- a samozřejmě prasklá stahovačka :D

Postup:
:arrow: 1. Máme prasklou stahovačku.
Obrázek

:arrow: 2. Oba konce k sobě přesně přiložíme.

:arrow: 3. (Nepovinné, ale doporučuji) Obtočíme samovulkanizační páskou. Důvod: páska se do sebe zatáhne - zpevní spoj, zamezí vytékání oleje z bovdenu a namazání hadice zevnitř, vytvoří přilnavý a neklouzavý povrch pro hadici.
Obrázek

:arrow: 4. Uřízneme si potřebný kus hadice a podélně ji rozřízneme.
Obrázek

:arrow: 5. Hadici nasadíme na prasklý bovden.
Obrázek

:arrow: 6. Zároveň si uřízneme ještě malý kousek hadice, rozřízneme a nasadíme na protější konec motoru (na zdravou stranu).
Obrázek

:arrow: 7. Na malý kousek hadice nasadíme stahovací pásku a pod ní si přichytíme drát dostatečné délky (já použil 2) a ohneme. !!!Všechny pásky utahujeme s citem!!!
Obrázek

:arrow: 8. Na dlouhou hadici nasazujeme pásky. Čím více, tím lépe (u mě 3 kusy). Pod nimi o5 vedeme drát, který za jednou ohneme jako na opačné straně.
Obrázek

:arrow: 9. Pásky dotáhneme (opět s citem).
Obrázek

:arrow: 10. Přiměřeným zataháním vyzkoušíme kvalitu spoje.

A máme hotovo, můžeme montovat.
Obrázek

:!: POZOR: Všechny stahovací pásky montujte tak, aby šroubky byly na straně motoru. Jinak vám za ně bude chytat okno. :!:

Náklady na 2 okna:
8x Stahovací páska - 16Kč/ks -> 128 Kč
1m hadice - cca 20Kč/m -> 20 Kč
0,5m Samovulk. pásky - 40Kč/3m -> 7 Kč
Celkem: 155 Kč
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne ned 15. črc 2012 21:22:57, celkem upraveno 1 x.
mach
Příspěvky: 239
Registrován: sob 05. bře 2011 14:34:26
Bydliště: Lnáře
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček ...by goodFela

Příspěvek od mach »

během hodiny hotovo, a funguje to. díky za návod :D :D :D
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček ...by goodFela

Příspěvek od Atnarfus »

Měl jsem to nějaký čas opraveno podobně. Docela to fungovalo, ale nebylo to úplně ono. Problém byl v tom, že bowden neměl správný plynulý ohyb. V místě praskliny byl trochu zalomený. Tím měla stahovačka trochu větší odpor a občas mi to při zavírání okno nedovřelo a cuklo sklem zase dolu.
Druhá varianta již byla s mosaznou trubičkou místo hadice. Od té doby to maká jako nové.
benito
Příspěvky: 25
Registrován: stř 07. bře 2012 15:04:03
Bydliště: Náměšť nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček ...by goodFela

Příspěvek od benito »

Tak včera jsem se do toho taky pustil a okna jezdí jak má, oprava trvala kolem 1,5 hodiny u obou oken. Díky za super návod, hodně mi pomohl!
Faster - FK

Re: NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček ...by goodFela

Příspěvek od Faster - FK »

Setkal už se někdo s prasknutím stahovačky v tom plastovym "trojúhelníku" co je vidět na fotce v bodě 4.?
winie - FK

Re: NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček ...by goodFela

Příspěvek od winie - FK »

když jsem tak nad tím přemýšlel ... nezkoušel jste někdo napasovat lanovody z kličkový stahovačky na ten elektromotor ??? protože ty elektrický jsou asi z jinýho materiálu nebo já nevím :-/ u obou dveří to mam zkřehlý vyndam to opravim a když to tam chci dát zpátky praskne to zase jinde :-/ ne nedávám to tam blbě ... jen je to fakt křehký ale co mám doma kličkový stahovačky tak ty jsou gumový jak kdyby včera vyjeli z linky :-/ nezkoušel jste to někdo popřípadě jak ??? návod jsem tu nikde nenašel ... :(
Kuk1
Příspěvky: 424
Registrován: ned 19. črc 2009 21:50:23
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček ...by goodFela

Příspěvek od Kuk1 »

Zkousel jsem to. Je strasny problem oddelit bowden od stahovacky. Nedarilo se mi to udelat nedestruktivni cestou. Pak nastava problém jak nasadit bowden z mech. Stahovacky na elektro.Za 1, musis vyresit jak plastovy obal napojis na stavajici za 2, musis z bowdenu sundat kolejnici ktera drzi sklo - coz nejde bez toho aby jsi znicil/ohnul konec bowdenu - je to tam nalisovana a ještě to ma tvar sroubovice...
Uživatelský avatar
HeavySmoker
Příspěvky: 165
Registrován: sob 10. led 2009 23:19:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček ...by goodFela

Příspěvek od HeavySmoker »

já jsem trubky z normálního okna na ten tojúhelník z el oken napasoval. Ale mám problém se slepením nebo svařením té trubičky do trojúhelníku. Zkoušel jsem různá lepidla na tvrdé plasty a nejdéle to vydrželo půl roku. Byl jsem i za kamarádem co dělá plexiskla jestli nemá lepidlo co by to naleptalo, ale neměl nic vhodného :(
dadaniks

Re: NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček ...by goodFela

Příspěvek od dadaniks »

Mám přímo ten samý problém,který nás dneska hodně zbrzdil.Zítra zkusíme Vaší metodu a pak pisnu jak jsme dopadli ale taková oprava by mě v životě nenapadla :-)
Jarda28praha
Příspěvky: 120
Registrován: ned 27. led 2013 15:35:56

Re: NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček ...by goodFela

Příspěvek od Jarda28praha »

Jednoduse vymenit trubicku za jinou, ktera odola i kyselinam
Naposledy upravil(a) Jarda28praha dne pon 08. zář 2014 18:51:46, celkem upraveno 1 x.
Richard_Solta - FK

Oprava prasklého stahování oken NÁVOD FOTO

Příspěvek od Richard_Solta - FK »

http://richardsolta.rajce.idnes.cz/Felda

1. Sežeňte si pryskyřici se skelným vláknem, silonovou hadici průměr 10mm (hadice od pivních trubek)a smirek
2. Zdrsněte povrch bowdenu a odmastěte
3. Silonovou hadici nařízněte do spirály a konec který budete mít u převodovky tak sražte vnitřní hranu, aby silonová hadice dobře dosedla
4. Přelepte úzoučkou páskou ale opravdu úzkou prasklou část (aby nenatekla pryskyřice do bowdenu) a naneste pryskyřici na bowden
5. Chyťte silonovou hadici navlečenou na bowdenu za místem lepení na každé straně a jakoby ji roztáhnete a přesuňte na místo (roztáhnout z důvodu aby se vám veškeré lepidlo neshrnulo)
6. Naneste další pryskyřici na silonovou hadici i do naříznutých mezer a dejte na ní vystřiženou tkaninu viz foto tak, aby vystřižené konce byli nahoře na převodovce a celé zalejte
7. Nechte vytvrdnout a ořežte přebytečnou pryskyřici :)
Později sem dám třeba i video..
StressMode
Příspěvky: 1
Registrován: úte 06. úno 2018 17:49:51

Re: NÁVOD: Oprava prasklých stahovaček

Příspěvek od StressMode »

Dobrý den, koupil jsem si nedávno Felici. Má El. okna. Bohužel to u spolujezdce má trochu problém se dovřít to u řidiče nefunguje vůbec.
Nejsem v tomto ohledu ani trochu kutil. Autům nerozumím (i když pracuji ve Škodovce :D ) . Byl by tu nějaký kutil buď z Královehradeckého či Jihočeského kraje a pomohl mi.
Všude je to samý vyžírka co mě chce jenom pumpnout o co nejvíc peněz. Problémů tam má víc, prodejce je neuvedl, ale soudit se kvůli Felicii nebudu, i když je jí mám rád :lol:
Odpovědět