Výměna chladící kapaliny 1.3

Simos 2P
135M, 136M
mosmi - FK

Výměna chladící kapaliny 1.3

Příspěvek od mosmi - FK »

Zdravím,chcel som sa spýtať.že či pri výmene chl.kvapaliny stačí ju vypustiť cez tú vypúšťaciu skrutku na tej rúrke čo je pod chladičom,alebo ju treba vypustiť aj cez tú skrutku čo je na bloku motora?A ešte mám jeden dotaz ,či môžem použiť aj chladiacu kvapalinu, ktorá je ešte v origoš balení a nebola ešte nariedená ani otvorená flaška,ale je už 3 roky po záruke.Môžem ju ešte použiť spolu keď dokúpim 2 litre novej a spolu ich nariedím,alebo ju mám radšej zlikvidovať?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od 103457 »

Já jsem vždy otevřel co se dalo a motor s chladičem ještě propláchl vodou. Záleží, ale na tobě, jak hodně je ta stará kapalina špinavá. Obecně čím špinavější, tím je chladící okruh zanešenější. Taky se dává na propláchnutí voda se sodou, která rozpouští usazeniny.
A co se týče tý nový kapaliny, tak bych asi nešetřil, koupil 2 litry nový a 2 litry destilky, v kýblu si to smíchal a potom nalil do motoru.
smazany clen - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od smazany clen - FK »

jaka je dobra napln v kombinaci s destilkou? pouzivate celorocni, popr. nejakej typ na leto 8-)
smazany clen - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od smazany clen - FK »

Vzhledem k tomu, že chladící kapalina se mění jednou za 3 nebo 5 let, je tahle otázka trochu bezpředmětná... :)
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od 103457 »

Já používám to co doporučuje škodovka - Fridex G plus neboli G 12, je to růžová chladící kapalina, ředí se v poměru 1 : 1 životnost je 200.000km nebo 5 let, podle toho co nastane dřív.
Jo nedá se míchat s G 11 nebo G 48 to je ta zelenomodrá.
mosmi - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od mosmi - FK »

Nieje to moc husté, riediť chladicu kvapalinu 1:1,veď podľa výrobcu je to až do -40 °C,nebude sa to potom moc prehrievať?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od 103457 »

Není a výrobce to doporučuje, jelikož bod varu při této koncentraci stoupne mezi 110 -115°C
borlan - FK

Kolik chladiva je v systému 1.3MPi?

Příspěvek od borlan - FK »

Krátká rychlá, momentálně se mi nechce někde listovat. Kolik budu muset dolít po výměně chladiče+vložky topení když vypustím jen spodem. A kolik navíc když bych se rozhodl ještě otevřít na bloku motoru? Mmch, kde ten šroub na motoru přesně je? Měl by někdo foto?
Dík předem a omluvte moji lenost prosím... :-)
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Kolik chladiva je v systému 1.3MPi?

Příspěvek od mikka »

mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Kolik chladiva je v systému 1.3MPi?

Příspěvek od mikka »

Ten šroub mají v těch místech všechny motory Škoda už od 1000MB.
U Felicie se chladicí kapalina vypouští šroubem na trubce pod motorem, blízko řemenice klikovky. Z bloku motoru ale nevyteče všechna kapalina, protože čerpadlo je o trošku výš, než nejnižší místo vodního prostoru bloku.
Proto tam má motor ten další vypouštěcí šroubek. Má závit M14x1,5 a je pod ním těsnící kroužek 14x18 mm, tuším že hliníkový.
Kinderko

Re: Kolik chladiva je v systému 1.3MPi?

Příspěvek od Kinderko »

Ja ten šrób na bloku motora tiež nemám. A tiež som na to pozeral ako vyoraná myš :)
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Kolik chladiva je v systému 1.3MPi?

Příspěvek od mikka »

A co tam teda máte, v těch místech, jak tam my ostatní máme ten šroub? ;)
borlan - FK

Re: Kolik chladiva je v systému 1.3MPi?

Příspěvek od borlan - FK »

Sláva - zrovna jsem chtěl psát rovněž o tom neexistujícím šroubu na bloku motoru. Jak jsem ho hledal, tak se mi honily všelijaké myšlenky o nějakém bastlu...teď jsem klidnější, zřejmě je "bastlů" více... :) Tak jsem se povznesl a vypustil jen šroubem na trubce dole...
slegrusik - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od slegrusik - FK »

Ahojda!
Prosím, mám na vás pár otázeček. Jsem ještě celkem nezkušený a jsem proto rád když mi někdo poradí :) Mám Feldu necelý měsíc a hodlám vyměnit chladící kapalinu po předchozím majiteli. Jak jsem se zde dočetl tak je dobré kapalinu vypustit z kovové hadice pod blokem motoru tak i šroubem z motoru? Potom kolik se vejde chladící kapaliny do celého chladícího okruhu. Destilku mám na smíchání ale kolik koupit Fridexu nevím. K to mu proplachování motoru: jak se to prosím dělá? To se natočí motor a nechá se to cirkulovat? Směs vody se sodou?
Děkuji za odpovědi a za trpělivost ;)
smazany clen - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od smazany clen - FK »

]

No tak celkem potřebuješ 6 litrů. Tudíž 3l G12. No to vypláchnutí. Vezmeš si 5litrák destilky, do toho nasypeš balíček sody a smícháš, pak napustíš. Jezdíš tak tři dny, pak vypustíš, pořádně propláchneš a pak naleješ tu novou směs.
slegrusik - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od slegrusik - FK »

To pořádně propláchneš znamená nechat to protéct?
Jinak díky!
Naposledy upravil(a) emilio52 dne ned 27. zář 2009 17:27:39, celkem upraveno 1 x.
Důvod: předchozí citace viz:pravidla č.4
smazany clen - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od smazany clen - FK »

No, napřed to znovu zavřu, chvilku nechám běžet a pak to propláchnu hadicí. A zavřu a leju novou.

Jo a ještě jsem zapomněl, že musíš před tím než naleješ tu vodu se sodou vytáhnout termostat a jezdit ty tři dny bez něj.
nemik - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od nemik - FK »

Matias píše:No, napřed to znovu zavřu, chvilku nechám běžet a pak to propláchnu hadicí. A zavřu a leju novou.

Jo a ještě jsem zapomněl, že musíš před tím než naleješ tu vodu se sodou vytáhnout termostat a jezdit ty tři dny bez něj.

Proč je důležité vyndat ten termostat? Vysvětlí mi to někdo? Nějak tomu nerozumím jak to mám provézt. Vysvětlí mi to někdo?
Pomůže když tam na to vypláchnutí naliju pouze destilovanou vodu a jen to propláchnu?
Uživatelský avatar
emilio52
_________________
_________________
Příspěvky: 4134
Registrován: pát 28. pro 2007 21:07:04
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od emilio52 »

Termostat vyndat asi proto aby ho soda nepoškodila a taky proto aby to lepšejc cirkulovalo hned od začátku .
Vypláchnout hadící to je lepší kvůli tlaku líp se vyplavěj nečistoty který se uvolnili .
Tak jsem to laicky pochopil já.
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce moje felda
ObrázekObrázek
LadaTebe

prekroceni max. hladiny u chladici kapaliny

Příspěvek od LadaTebe »

Při dolivání chladici kapaliny se mi povedlo (nepozornosti) nalít o cca 1-2dcl víc než je maximum, je to problém? Dík za pomoc
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: prekroceni max. hladiny u chladici kapaliny

Příspěvek od 103457 »

Určitě odeber, teplotou kapalina nabývá, mohlo by ti to vyrazit víčko.
borlan - FK

Re: prekroceni max. hladiny u chladici kapaliny

Příspěvek od borlan - FK »

Opravte mne jestli se mylím - žil jsem v představě, že voda navíc nad rysku vyprská nějakým přepadem. Není tomu tak a je opravdu nutno přebytek odsát? :roll:
Dexter - FK

Re: prekroceni max. hladiny u chladici kapaliny

Příspěvek od Dexter - FK »

něco na tom možná bude, jelikož mě známej automechanik nedávno měnil chlad. kapalinu a nalil taky něco přes a říkal mi že to nevadí že to časem spadne a opravdu se tak stalo
Monstrak - FK

Re: prekroceni max. hladiny u chladici kapaliny

Příspěvek od Monstrak - FK »

To víčko je přece přetlakovej ventil. Tudy by to šlo.
Uživatelský avatar
Jojin
Příspěvky: 295
Registrován: pát 05. čer 2009 12:26:47
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od Jojin »

Nevím co by ten termostat mohlo poškodit. Nedejte se zmást tím že povrch je jako mosaz, je to jen pokovení (u mosazi by docházelo k erozi mědi). Použití sody se mě taky nezdá, soda je zásaditá a tudíž vůči usazeninám železa a případnému kotelnímu kameni (vysrážené soli vápníku a hořčíku, bude ho tam ale velice málo protože v motoru jsou poměrně nízké teploty a nedochází k zahušťování obsahu jako u kotlů) zcela netečná, leda že by jste chtěli motor odmastit zevnitř. A POZOR NAOPAK JE AGRESIVNÍ VŮČI HLINÍKU. Nejlepší je asi se spolehnout na chemii která se za tím účelem prodává. Pokud tam někdo lil vodu z vodovodu tak to stejně nezachráníte, dostanete ven leda takový ten kal a na ten jsou ony přísady dělané. Namátkou jsem vybral jeden prostředek ... takže mě nebijte.
http://www.vasoil.cz/detail/cooling-sys ... h-systemu/
Naposledy upravil(a) emilio52 dne stř 19. srp 2009 13:24:08, celkem upraveno 1 x.
Důvod: předchozí citace viz:pravidla č.4
FELICIA 1,9D GLX cca 300 000 km
Obrázek

Velké závady mívají banální příčiny. (můj otec)
Je těžké být debilem, protože konkurence je veliká. (Miroslav Horníček)
Moudrost přichází s věkem. Někdy však věk přijde sám.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od 103457 »

Termostat se vyndavá, aby ti to cirkulovalo i přes chladič, v opačném případě by to bylo do chladiče, ev. z chladiče ( dle motoru )zavřené a tudíž by jsi chlaič nepropláchl. Com se týče sody, tak se používá na proplachl zcela běžně, nevidím v tom problém, jde v o to vypláchnout usazeniny, nikoliv zkameněliny.
Invisible1988 - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od Invisible1988 - FK »

Píšete tady,že by se měla použít růžová chladící kapalina G12 já jsem měnil kapalinu tedkom protože jsem měnil zároveň spínač ventilátoru a nalil jsem tam necelý 4 litry růžové chladící kapaliny lae označení má K12 a normálně s tím jezdím...jakej je mezi tím rozdíl G12 a K12?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od 103457 »

Stejný
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od mikka »

Soda pro výplach chladicího okruhu má opravdu jen účinek odmašťovací. Jojin má pravdu. A to, že alkalické látky za teplot kolem 100 st. žerou hliník, mosaz a měď velice ochotně, je všeobecně známo. Taky ten pokovený termostat by to mohlo odpokovit. Takže s tím proplachem sodou bych to nepřeháněl. Pokud se do 5 lt.destilky dá jeden 100g balíček sody, tak to asi nic špatného neudělá.
max21 - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od max21 - FK »

A což takhle místo sody použít kuchyňskou kyselinu citrónovou, co se sní například odvápňují rychlovarné konvice?
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od mikka »

jj, kyselinka bude lepší než soda.
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 225
Registrován: pon 27. dub 2009 22:27:18
Bydliště: Nové Město nad Metují
Kontaktovat uživatele:

Smíchání chladících kapalin

Příspěvek od kybrex »

Zdravím. Mám podezření, jestli mi neuniká chladicí kapalina. V nádobce jsem dneska viděl hladinu pod ryskou min. Kolem vývodů u nádoby je to polité, ale je to zaschlé a asi je to pozůstatek po posledním doplnění v servisu. Teplota motoru je zatím na normálu, ale zkusím tu kapalinu dolít a uvidím, jestli mizí. Jen nevím, jakou má koupit. V nádrži má červenou barvu, stačí když koupím zase červenou? :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Smíchání chladících kapalin

Příspěvek od Ivarek »

Jasně že červenou...G12.
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 225
Registrován: pon 27. dub 2009 22:27:18
Bydliště: Nové Město nad Metují
Kontaktovat uživatele:

Re: Smíchání chladících kapalin

Příspěvek od kybrex »

Ok. Díky. Já jen, jestli není víc druhů tý červený. Jen se zeptám, je tady možnost netěsnosti chladícího systému vevnitř v motoru? To by pak asi bylo na výměnu motoru ne? :evil:
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Smíchání chladících kapalin

Příspěvek od Ivarek »

No netěsnost může být teoreticky kdekoliv.A kolik se ti ztrácí resp za jak dlouho?
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 225
Registrován: pon 27. dub 2009 22:27:18
Bydliště: Nové Město nad Metují
Kontaktovat uživatele:

Re: Smíchání chladících kapalin

Příspěvek od kybrex »

No teď to pozoruji každý den, abych to odhadnul, jak rychle to ubývá. Ty ztráty nijak razantní nejsou. Ale přišlo mi, že před 4 měsíci tam bylo přesně mezi min a max a teď je pod min.
drv.Astor - FK

Re: Smíchání chladících kapalin

Příspěvek od drv.Astor - FK »

Je nejaky rozdil mezi cervenou a zelenou chladici kapalinou? ja tam mam zelenou a byla tam uz kdyz jsem auto loni koupil
max21 - FK

Re: Smíchání chladících kapalin

Příspěvek od max21 - FK »

Při smíchání rozdílných kapalin (červená s modrou) existuje riziko vzniku sedimentu. Jinými slovy by se mohly zdrcnout a to by pro motor nebylo moc košér :mrgreen:
Terr - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od Terr - FK »

Jeden člověk tady radí 2+2L destilky a fridexu a druhý 3+3L. Co z toho je správně, kolik mám koupit a nalít pro naplnění nádržky mezi MIN a MAX (aby bylo tak akorát)?
Uživatelský avatar
emilio52
_________________
_________________
Příspěvky: 4134
Registrován: pát 28. pro 2007 21:07:04
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od emilio52 »

Doporučení na ředění je na fridexu tak si to přečti .
Do systému se vejde podle chytrý knihy 6litrů . :)
to si přečti
Obrázek
A nějakou knihu si ztáhni zde : je jich tam dost stačí si vybrat :lol:
http://wrp.cz/clanky/felicia.html
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce moje felda
ObrázekObrázek
Terr - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od Terr - FK »

Kde se dá levně v Praze koupit Fridex? Dneska jsem byl v Globusu i v Tescu a nikde jsem ho za nenašel za rozumnou cenu (nenašel jsem ho vůbec). A už vůbec se mi nedaří sehnat G12ka.
Uživatelský avatar
emilio52
_________________
_________________
Příspěvky: 4134
Registrován: pát 28. pro 2007 21:07:04
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od emilio52 »

motopotřeby ,mototechna , prodejna škoda atd .
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce moje felda
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od Ivarek »

No já nevím..značková chl.kapalina stojí přibližně 130kč litr.Šunty jsou za cca 70kč litr.Co na tom chceš ušetřit?
Uživatelský avatar
Michelin1
Příspěvky: 2975
Registrován: pát 09. led 2009 21:06:41
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od Michelin1 »

Heled pokud tak moc trvas na g12, tak dojdi do nejblizsi skodovky a kup to tam, urcite to budou mit vzhledem k tomu, ze je to doporucovany primo do skodovky. Cena cca 100kc/litr.
Udajne je ale g12 daleko vic agresivni vuci tesnenim a hodne casto se stane ze auto ktery neteklo zacne nekde vzlinat. u g48 to vetsinou nedela ;) Jinak do feldy je tusim doporucene g11.
A jaky jsou v nich rozdily? Na to ti neumim odpovedet, ale dulezity ze to nezamrzne ne? :D Podle me z toho delas zbytecnou vedu ;)
Fela 1.3 race car, TDi power
http://picasaweb.google.com/info.michelin
Zdenex
Příspěvky: 113
Registrován: ned 01. úno 2009 17:13:53
Bydliště: u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od Zdenex »

Rozhodně nemíchat modrou s růžovou!! G11 a G12 jsou rozdílné a nemísítelné kapaliny!!
Piplik - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od Piplik - FK »

Zdravím ,

jelikož jsem začatečník , tak se pomalu ale jistě vše učím , jenže chcu se optát , jestli se musí michát fridex nebo nemusí ?

A není tu někdo , kdo mi dal svoje icq :-D a vysvětlil i odborně jak pročistit chladicí oběh ? :-) sice trošku něco pobirám , ale ne uplně :D dík za odpověď.
Uživatelský avatar
emilio52
_________________
_________________
Příspěvky: 4134
Registrován: pát 28. pro 2007 21:07:04
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od emilio52 »

O pár řádků vejš je obrázek to o tom ředění .
http://www.jpeg.cz/view-502_chlad_c_kap..jpg.html
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce moje felda
ObrázekObrázek
Martinho - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od Martinho - FK »

Ted jsem vymenil chladici kapalinu. Jde o to,ze se motor hodne brzo zahriva, prislo mi i jednou ze ta kapalina varila a unika mi pres vicko nadrzky(to je ale nove) nevite co s tim,nebo kde je chyba?
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od 103457 »

Martinho píše:Ted jsem vymenil chladici kapalinu. Jde o to,ze se motor hodne brzo zahriva, prislo mi i jednou ze ta kapalina varila a unika mi pres vicko nadrzky(to je ale nove) nevite co s tim,nebo kde je chyba?

Měl jsi odvzdušněno a opět doplněno do expanzky? Pokud ne mohlo se stát, že jsi měl kapaliny málo. Ovšem to by ti šla ven jen pára, nikoliv kapalina. Jinak pokud jsi to uvařil, již není stopro jistota, že termostat funguje správně.
Martinho - FK

Re: Výmena chladiacej kvapaliny

Příspěvek od Martinho - FK »

Odvzdusneny to bylo a kapaliny tam bylo urcite dost ,skoro na MAX a termostat je stary pul roku,takze by to melo byt taky v poradku....
Odpovědět