převodový olej

vše okolo převodovek
Jarda55 - FK

převodový olej

Příspěvek od Jarda55 - FK »

Ahoj zajmal by mě Váš názor na to jestli není lepší dát do převodovky felicie olej do automatu,slyšel jsem,že se lépe řadí a především je pořad stejně hustý a tím to lépe maže v zimě.
Zbysek - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Zbysek - FK »

Olej pro automaty má zcela jinou strukturu a bývají poté často problémy se synchrony. Obzvláště na něčem jako felicie.
Abdul - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Abdul - FK »

Ja mám olej z automatu a chodí to bez problémov.Radí sa lepšie.Druhý rok.
Zbysek - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Zbysek - FK »

A jaký máš? Olej do automatu je totiž velmi široký pojem. Právě z těchto tvrzení pak často vycházejí omyly, kdy tam někteří nalijí kde co a pak to právě nefunguje. Samozřejmě při vhodně zvoleném oleji funguje i tato varianta, ač jsou jiné možnosti jak řazení pomoct.
Abdul - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Abdul - FK »

To by som musel ísť do garáže kuknúť flašku.Z hlavy to neviem.Ak nezabudnem zajtra napíšem.
smazany clen - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od smazany clen - FK »

Ahojky, mám takový problém kape mi převodový olej a zítra se chystám odjet s autem, vypadá to nejspíš na těsnění. Dá se to vyměnit, Poraťte mi prosím. :o
sowwwa - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od sowwwa - FK »

Do nekterych prevodovek se leje i motorovy olej, treba 10W40. V automatu ten olej slouzi spis jako hydraulicka kapalina, ale ozubena kola jsou tam taky, takze predpokladam ze do manualu se da klidne nalit. Taky si ale myslim, ze komu jde dvojka pres zuby, tomu pujde s ATF pres zuby jeste vic ..
Jarda55 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Jarda55 - FK »

Ahoj tak jsem to risknul nalil ,jsem ATF II od agipu,řadit to jde lépe,jako by hladčeji automat má přeci taky ozubená kola i ložiska tak se uvidí
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Ivarek »

Mě tak není moc jasný proč tam nenaleješ to co předepisuje výrobce auta.Máš možnost výběru z několika norem,v různých cenových relací.
Hanz - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Hanz - FK »

Tak a ted otázka, taky se chystám na výměnu, co je nejlepší tak nalít?
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Atnarfus »

Jarda55 píše:Ahoj tak jsem to risknul nalil ,jsem ATF II od agipu,řadit to jde lépe,jako by hladčeji automat má přeci taky ozubená kola i ložiska tak se uvidí


Ale automat nemá synchronizační spojky a na jejich funkci má olej zásadní vliv. Kola a ložiska se dají mazat čímkoli.
Jestli synchronům olej nesedne, tak ti nepůjde řadit.
smazany clen - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od smazany clen - FK »

Hanz píše:Tak a ted otázka, taky se chystám na výměnu, co je nejlepší tak nalít?

3íleně drahej,ale dobrej:http://oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=118
Jinak:http://oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=1020
Na hlučnou převodovku:http://oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=599
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Atnarfus »

Mám v převodovce skoro tohle
http://www.superautodily.cz/index.php?s ... odukt=9632
Ne přesně tohle, ale předchůdce s označením GL4+

Řadí mi to jako by to byl elektrický přepínač. Prostě jenom cvaká aretace a kvalt tam strčím klidně jedním prstem.

Ve druhé převodovce mám Valvoline a řadí to úplně nahovno, ale to není olejem. Jestliže je převodovka mechanicky v háji, tak jí žádný olej nezachrání s tím nikdo nepočítejte.
Josh123456 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Josh123456 - FK »

Převodovku nic nezachrání, jakmile jedno začne zlobit, tak se to postupně zhoršuje a zhoršuje a tře a tře a pak stejně čeká jí jen repas.
je fakt, že se může repas oddálit dobrým oleje, ale jestliže tam někdo chce cpát drahý olej, který pak za určitou dobu vylije a zpátky už nenalije (to by udělal jen blázen nalejvat olej ze špatný převodovky do zrepasovaný zpět), tak to bych radši rovnou skočil na repas.
Já používám Trans Mogul a není žádný problém.
sowwwa - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od sowwwa - FK »

Atnarfus píše:Ale automat nemá synchronizační spojky a na jejich funkci má olej zásadní vliv. Kola a ložiska se dají mazat čímkoli.
Jestli synchronům olej nesedne, tak ti nepůjde řadit.


Ano, synchrony by mohly delat problem .. ale automat ma zase lamelovy spojky, coz je dost podobny, takze bych se toho tak moc nebal ..
Legolas19 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Legolas19 - FK »

kolik se do toho leje ten castrol neni tak moc hrahy a jak často se mění ?
Zbysek - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Zbysek - FK »

Leje se do toho zhruba 2,4 litru, ovšem samozřejmě záleží na ryskách dle toho kolik se podaří vypustit. Výměna každých 60kkm.
Legolas19 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Legolas19 - FK »

takže když koupim 3 litry bude to stačit ne
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Ivarek »

Bohatě.
Naposledy upravil(a) emilio52 dne stř 18. lis 2009 10:01:29, celkem upraveno 1 x.
Důvod: předchozí citace viz:pravidla č.4
michalwb

Re: převodový olej

Příspěvek od michalwb »

tak přemýšlím jaký olej do převodovky,. mám feldu LX 1995, 1.3, benzí. dost to vní chrčí, ale dobře zabírá Taže jestli mžete ěkdoporadit jaký olej je ejvhodnější, klidně i dražšší dík
smazany clen - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od smazany clen - FK »

Ahoj mám Felicii 1.3 a doma sem našel olej Gyrol SAE 90, API-4. A chci se zeptat jestli ho mohu použít k výměně oleje v převodovce má 120 000 najeto a myslím že tam převodový olej ještě nikdo neměnil. Sice řadí dobře ale hučí. :)
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Atnarfus »

Ne že by jsi tam devadesátku nemohl dát, ale počítej že v zimě budeš sotva pohybovat šaltrpákou.
Uživatelský avatar
Vlada320
Příspěvky: 706
Registrován: sob 19. led 2008 21:41:38
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Vlada320 »

já jsem měl docela problémy z převodovkou jak hučení tak špatný řazení a v zimě to bylo něco strašnýho.nalil sjme tam tento olej http://www.koldes.cz/detail.php?id=126& ... baleni-1-l
a od tý doby nic neřešim.je sice znát že sinchrony na dvojce a trojce jsou už načatý ale řadit jde i tak parfektné a hučení uplně zmyzelo.bůh ví co tam předtím bylo za olej :o :roll: ale tenhle můžu doporučit já už jinej do feldy nenaleju.
Škoda Felicia Kombi 1.3 mpi Lpg 390 000 km, STK za námi a pořád slouží věrně dál, těch 500 tisíc km s ní prostě dám :-)
Uživatelský avatar
jirkaf
Příspěvky: 4539
Registrován: ned 16. pro 2007 18:16:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od jirkaf »

Já jsem tam dal tenhle: http://oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=118 a prej je nafurt ... maximalně jednou za čas přefiltrovat přes hadr a nalejt zase tam odkud vytek :)
VW Passat 1.9 TDi, VW Passat 1.6, Suzuki RM-Z 450, Jawa Pionýr, Jawa Mustang
Uživatelský avatar
Atnarfus
Příspěvky: 4122
Registrován: úte 25. pro 2007 14:31:06
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Atnarfus »

Při stáří našich vozítek je nafurt už každý olej. Když ho tam teď dáš, tak za pět let bude nová olejová náplň tvořit dvacet procent tržní ceny auta.
slegrusik - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od slegrusik - FK »

:lol:
To je pěkně napsáno, ale bohužel je to pravda
Naposledy upravil(a) emilio52 dne stř 18. lis 2009 10:02:57, celkem upraveno 1 x.
Důvod: předchozí citace odstraněna viz:pravidla č.4
max21 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od max21 - FK »

Jaký je Váš názor na tento olej?

http://eshop.paramo.cz/Zbozi.aspx?kod=V032162308
mr.Freak - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od mr.Freak - FK »

taky bych potřeboval poradit nějaký lepší olej do 1.3 MPi, najeto +- 140tis...myslím že převodovka na repas ještě není, jen bych jí chtěl malinko ztišit a zlepšit řazení...pořád pokoukávám po Tutele, ale zas litr za olej :( (bohužel na jaře toho budu dost měnit, jinak by mě litr nezabil) ...není nějaký hodně tomu podobný olej, který splní účel co jsem psal a stál by míň? nejlépe z osobní zkušenosti ;) dík
Uživatelský avatar
JoS
Příspěvky: 258
Registrován: čtv 07. led 2010 17:02:30
Bydliště: Pardubice/Seč

Re: převodový olej

Příspěvek od JoS »

Tutelu mám vyzkoušenou na minulé převodovce.O hodně lepší řazení za studena i za tepla,nižší viskozita=větší rámus již za studena a za půl roky smrt převodovky.Možná by byla dobrá do převodovky po totálním repasu někým,kdo to opravdu umí a kdo si vyhraje se všemi vůlemi a tolerancemi.Do vyběhaný špajsky podle mě takováhle vodička nepatří. :evil: :(
Sadra17
Příspěvky: 2886
Registrován: pon 15. pro 2008 17:29:27
Bydliště: Jižní čechy

Re: převodový olej

Příspěvek od Sadra17 »

Legolas19 píše:takže když koupim 3 litry bude to stačit ne

náplň je 2.6 l
sem nejlepší tak nezáviďte
1.3 BMM kombi LPG
Golf III tdi 66kw + bosch 764 => cca 95kw
Uživatelský avatar
Vici
Příspěvky: 1278
Registrován: úte 16. pro 2003 16:17:43
Bydliště: Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Vici »

Můj pikap - než lehla spojka tak šlo řadit bezvadně malíčkem, vyměněna spojka, olej zůstal stejný a řadí to přímo strašně :-((( sere mě to teda fest... někdy nejde ani jedna rychlost zařadit, a když jo tak nedořazujou... někdy to jde celkem dobře...
by mě zajímalo co tomu může vadit...
O1 Combi ASZ 204PS/461Nm, Galaxy AUY 149PS/368Nm, Sharan AUY 4motion série, Favorit Silver Line 50kW
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Ivarek »

To bylo stejný u mě...výměna spojky a převodka začala hučet,naštěstí řazení je v pohodě.Krapet mi to vylepšil olej 75W/90.
mr.Freak - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od mr.Freak - FK »

no to si ze mě děláte srandu ne?:D když jsem byl v létě u p. Jandy na výměně jednotky tak mi říkal že mám lamelu před smrtí...tak jsem koupil celou spojkovou sadu SACHS v domnění, že i ta spojka by mohla být tišší a mohlo to zlepší řazení a pak napíšete tohle :D áchjo čím víc člověk chce aby to auto dostávalo to nejlepší tak se to jenom se*e :D
ksady

Re: převodový olej

Příspěvek od ksady »

CO takhle GYROL SAE75W? JE to tuším od parama. Mám v garáži dva litry 75W a litr 80W tak se chci zeptat zda to mísit nebo raději ne??????? Dnes jse mse jen tak podíval přes tacho jestli je tam olej a vcelku jsem se zděsil jakou má ten olej barvu a tak výměna. Kdybych mohl nalít to co mám doma tak to hned měním, jinak až se dostanu do města. Dík za reakci chlapci :o
brga
Příspěvky: 33
Registrován: sob 20. úno 2010 17:10:35

Re: převodový olej

Příspěvek od brga »

Dop revodovky musí ísť olej spĺňajúci špecifikáciu minimálne API-GL4! Je dobré, keď olej spĺňa zároveň aj normu VW501.50 (škodovácke prevodovky na toto sú háklivejšie ako je zdravé).
Viskozita v rozmedzí od SAE 75W až po SAE 75W-90!
Čo sa týka viskozity SAE je najlepšie použiť SAE 75W-90.

Príklad 1:
Castrol TAF-X SAE 75W-90 API-GL4 VW501.50, 1l cca 20,-€

Príklad 2:
BP Energear SGX SAE 75W-90 API-GL4+ VW501.50, 1l cca 10,-€
(tento mám ja a nepoznám rozdiel medzi -30°C a +30°C - naozaj!)

Nepoužívajte nič, čo nespĺňa minimálne uvedené API-GL4, alebo API-GL4+, môže byť aj API-GL5, ale musí byť zároveň uvedené aj API-GL4, alebo API-GL4+ - žiadne oleje do automatov a pod.!
Naposledy upravil(a) brga dne ned 07. bře 2010 9:53:35, celkem upraveno 1 x.
ksady

Re: převodový olej

Příspěvek od ksady »

A tak když už mám tohle doma tak to tam naleju má to taky api4 a moje převodovka už má najeto 200tkm a tak už netřeba asi něco vymýšlet... je to tento http://oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=755 nebo to mám raději vylít a koupit jiný????
Stefi74 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Stefi74 - FK »

A co SEA 80W-90 taky ma API-GL4 ten mužeš dat taky :?:
ksady

Re: převodový olej

Příspěvek od ksady »

Api má taky ale nemá nic o normě VW. Tak pokud to tam můžu takto dát (viz výše ta kombinace) tak to jdu okamžitě měnit
Stefi74 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Stefi74 - FK »

No kdyš to ma to API-GL4 jak tady píše brga tak asi jo nebo ne :?:
brga
Příspěvky: 33
Registrován: sob 20. úno 2010 17:10:35

Re: převodový olej

Příspěvek od brga »

Stefi74 píše:A co SEA 80W-90 taky ma API-GL4 ten mužeš dat taky :?:

...treba dodržať tú "studenú" viskozitu SAE 75W. Ako som písal vyššie "ideál" je SAE 75W-90, kvôli tomu, že za studena je olej dostatočne riedky aby prevodovka šlapala ako hodinky a aj kvôli "dorobku" 5. stupňa, ktorý je vlastne mimo hlavnú skriňu a včas a v dostatočnom množstve sa k nemu dostane jedine SAE 75W a za tepla nie je ten olej SAE xW-90 zbytočne "riedky" a staršia prevodovka je za tepla "vďačná" za dodatočné vymedzenie vôlí a zníženie hlučnosti "hustejším" olejom, ktorý je po zahriati, ale už dostatočne riedky. Toto by sa nedalo dosiahnúť jednostupňovým olejom. napr. SAE 75W bude za tepla (aj keď ho výrobca pripúšťa) moc riedky a na starších prevodovkách nebude mať taký "vymedzovací a utlmovací" účinok. No a napr. SAE 90 bude za studena brutálne hustý - o mrazoch a súkolí 5. stupna radšej ani nehovorím! Preto je "ideál" SAE 75W-90. :salut:
Stefi74 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Stefi74 - FK »

Tohle sem našel tak nevim
Název ....................Viskozita při 100°C (mm2/s) Bod vzplanutí (°C) Bod tekutosti (°C)
Mogul Trans EKO 80W-90__________________14,6_____________ 210_____________ -33
Kristensen - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Kristensen - FK »

Do těhle převodovek je plně dostačující Paramo http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=755 výměna je po 60 tis km, jinak plnící množství je 2,6 do převodovky která byla právě složená a 2,4 je při běžné výměně oleje.
mr.Freak - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od mr.Freak - FK »

já jsem koupil Shell Spirax GSX 75W-80 GL-4 tak uvidíme co to udělá se skříňkou plnou koleček :lol:
Josh123456 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Josh123456 - FK »

Já měl v převodovce tento:
http://oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=1020
a v životě bych ho tam už nedal :-). Jinak te´d tam mám mogul Trans 80W a jakš takš to jde, ale asi přejdu na Castrol TAF-X.
Uživatelský avatar
Ivarek
_________________
_________________
Příspěvky: 2843
Registrován: čtv 15. bře 2007 12:17:01
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Ivarek »

No vidíš a já na tom Mogulu mám přes 20 000 km a no problem.Řazení jde super jak v mrazech tak v létě a z velký části mi zmizelo i rachtání předlohy po výměně spojky...viz debaty na starým foru.
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Pawlick »

Josh: Co jsi měl s tím SynTransem za problémy (v jakém stavu máš převodovku -najeto)? Mám už ho připravenej k výměně.

Moje převodovka 120tkm - vše bez problémů. Teď běhala 60tkm na Trans 75W, chvíli tam byl Trans 80W, ale za studena s tím nešlo řadit :!:
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
Josh123456 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Josh123456 - FK »

Ivanek: no ona je každá převodovka chováním docela jiná.. Moje ségra tenhle olej má ve své Feldě 1,6 a tam se ten olej chová bez problémů, ale v té mojí, kterou jsem dělal nově ten olej nedělal dobrotu (krchání a špatné řazení).
Josh123456 - FK

Re: převodový olej

Příspěvek od Josh123456 - FK »

Pawlick: Já měl problém ten, že převodovka byla hlučná a špatně se řadila (krchání). Tak jsem dal a mám tam do te´d Trans 80W a je to už celkem ok, ale plánuju nejspíše výměnu za TAF-X od Castrolu.
Zdenex
Příspěvky: 113
Registrován: ned 01. úno 2009 17:13:53
Bydliště: u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od Zdenex »

Ivarek píše:No vidíš a já na tom Mogulu mám přes 20 000 km a no problem.Řazení jde super jak v mrazech tak v létě a z velký části mi zmizelo i rachtání předlohy po výměně spojky...viz debaty na starým foru.

Přidám se s chválou tohoto oleje. Já už na něm mám něco přes 30000 km a je to to nejlepší co tam kdy bylo. Po 60000 km mi dali ve značkovém servise už nevím jakou značku (tipnu Castrol :lol: ) ale 80W a řazení šlo ztuha i po zahřátí. Vydržel jsem dalších 60000 km než jsem si tam nalil tento Mogul Syntrans 75W/90 a teď řadím jedním prstem i při venkovních teplotách kterými nás letošní zima bohatě obdarovala. A na hlučnost si také nemohu stěžovat, nepozoruji žádné zvýšení oproti hustějšímu oleji.
Uživatelský avatar
jirkaf
Příspěvky: 4539
Registrován: ned 16. pro 2007 18:16:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: převodový olej

Příspěvek od jirkaf »

Jezdím na TAF-X a neni žádnej problém, vždy jde krásně řadit, teď když byla převodovka dole tak jsem ho jen přefiltroval a nalil z5
VW Passat 1.9 TDi, VW Passat 1.6, Suzuki RM-Z 450, Jawa Pionýr, Jawa Mustang
Odpovědět